TVN24 | Polska

Blinken w rozmowie z Rauem podkreślił potrzebę "obrony demokratycznych wartości, w tym wolności mediów"

TVN24 | Polska

Autor:
asty,
ads/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych Zbigniew Rau i Antony Blinken przeprowadzili rozmowę telefoniczną. W piątek Departament Stanu USA przekazał w informacji prasowej, że rozmowa dotyczyła współpracy obu krajów i gazociągu Nord Stream 2. Szef amerykańskiej dyplomacji zwrócił uwagę na potrzebę obrony wspólnych wartości demokratycznych, w tym wolności mediów.

Zbigniew Rau i Antony Blinken rozmawiali ze sobą w czwartek. Następnego dnia, w piątek, Departament Stanu wydał komunikat w tej sprawie.

"Sekretarz Blinken podkreślił siłę naszego polsko-amerykańskiego partnerstwa w NATO i społeczności transatlantyckiej w odpowiadaniu na regionalne i globalne wyzwania. Sekretarz mówił również o naszej współpracy z Polską w kwestii reagowania na zagrożenie, jakie dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego stwarza gazociąg Nord Stream 2" - podał w komunikacie rzecznik amerykańskiego resortu dyplomacji Ned Price.

Antony Blinken podkreślił również "wagę obrony naszych demokratycznych wartości, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich w kontekście objęcia przez Polskę przewodnictwa w OBWE w 2022 roku" - czytamy.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Na to oświadczenie zareagował w sobotę Rau. - Nie mieliśmy okazji rozmawiać o wartościach demokratycznych, tudzież o wolności mediów - przekonywał w rozmowie z dziennikarzami.

- Mówiliśmy o dwóch rzeczach. Bardzo obszernie omawialiśmy kwestię szczytu Biden-Putin, a później rozmawialiśmy też o Nord Stream 2 i kwestii nakładania przez stronę amerykańską sankcji na firmy zachodnie, zaangażowane w dokończenie tego projektu - wymienił.

Komunikat MSZ-tu

Polskie MSZ własny komunikat w tej sprawie wydało przed oświadczeniem amerykańskim. "Minister Zbigniew Rau i sekretarz stanu USA Antony Blinken przeprowadzili dziś rozmowę telefoniczną. Rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej" - czytamy.

Resort wskazał, że minister Rau "otrzymał od sekretarza Blinkena informację o przebiegu oraz rezultatach spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej w Genewie". "Sekretarz Blinken poinformował, że prezydent Biden przekazał prezydentowi Putinowi, że strategiczna stabilność oraz postanowienia zawarte w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego są kluczowymi zasadami jego polityki" - dodano.   "W czasie rozmowy minister Rau i sekretarz Blinken podsumowali przebieg i ustalenia niedawnego szczytu NATO oraz zadania stojące przed Sojuszem Północnoatlantyckim. Poruszyli również kwestie bezpieczeństwa regionalnego w wybranych częściach świata. Szef polskiego MSZ przypomniał również o rychłym objęciu przez Polskę przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Rozmówcy podkreślili także znaczenie i wartość polsko-amerykańskiego dialogu - formuły współpracy zapoczątkowanej niemal dwie dekady temu. W najbliższym czasie spodziewane są decyzje w sprawie kolejnego spotkania w tym formacie" - poinformowało MSZ w Warszawie.

O rozmowie z sekretarzem Blinkenem minister Rau mówił również w czasie wizyty w Turcji.

Autor:asty, ads/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl