TVN24 | Polska

Szef polskiej dyplomacji odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA

TVN24 | Polska

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Szef MSZ Zbigniew Rau odbył w czwartek rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem - przekazały służby prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zgodnie z komunikatem rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej.

Minister Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem dzień po spotkaniu prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, które odbyło się w środę w Genewie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rau powiedział dziennikarzom, że to Blinken zwrócił się do niego z prośbą o rozmowę, która dotyczyła "przede wszystkim zarówno przebiegu jak i rezultatów szczytu Biden-Putin".

- Sekretarz Blinken poinformował mnie, że prezydent Biden w rozmowie z prezydentem Putinem wskazał jednoznacznie, że Stany Zjednoczone będą bronić strategicznej stabilności w stosunkach międzynarodowych i z całą stanowczością będą występować przeciwko tym działaniom, które by tę stabilność podważały - powiedział szef MSZ.

Dodał, że Blinken przekazał, że prezydent Biden powiedział, że Stany Zjednoczone "poczuwają się do swoich zobowiązań wynikających z art. 5 Traktatu waszyngtońskiego i zgodnie z tym traktem, jeżeli zajdzie taka potrzeba, będą jednoznacznie działać".

- Muszę powiedzieć, że byłem zbudowany tego rodzaju stanowiskiem prezydenta Stanów Zjednoczonych, bo bez wątpienia jest to przesłanie, które prezydent Putin powinien usłyszeć - powiedział Rau.

Rau z wizytą w Turcji

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau od czwartku przebywa z wizytą w Turcji.

Podczas pobytu w Turcji szef polskiego MSZ weźmie udział w Antalya Diplomacy Forum, międzynarodowej konferencji dotyczącej globalnych wyzwaniach dla pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju. Uczestniczyć w niej będzie 12 głów państw i 43 ministrów spraw zagranicznych, a także grono przedstawicieli organizacji międzynarodowych, środowisk intelektualnych, akademickich i dziennikarzy - w sumie około 1000 uczestników.

Konferencję otworzy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP