Debata "Zdrowie psychiczne Polaków". Depresja jak kula śniegowa, robi się "coraz większa i coraz bardziej przyspiesza"

Źródło:
TVN24
Piotr Zelt o depresji jako "kuli śniegowej", która robi się "coraz większa i coraz bardziej przyśpiesza"
Piotr Zelt o depresji jako "kuli śniegowej", która robi się "coraz większa i coraz bardziej przyśpiesza"TVN24
wideo 2/6
Piotr Zelt o depresji jako "kuli śniegowej", która robi się "coraz większa i coraz bardziej przyśpiesza"TVN24

W TVN24 odbyła się debata "Zdrowie psychiczne Polaków" z udziałem między innymi psychologów, pedagogów i pacjentów. Aktor Piotr Zelt, ambasador kampanii "Twarze Depresji. Nie Oceniam. Akceptuję", mówił, że "przyznanie się przed sobą i podjęcie walki z depresją, walki o zdrowie, jest wyrazem siły wewnętrznej, a nie wyrazem słabości". Piosenkarka Anna Wyszkoni, także ambasadorka tej kampanii, stwierdziła, że "nikt, kogo nie dotknęła depresja bezpośrednio, nie rozumie tego stanu tak do końca".

OGLĄDAJ CAŁĄ DEBATĘ O ZDROWIU PSYCHICZNYM POLAKÓW W TVN24 GO

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

W pierwszej części debaty prowadzonej przez Marcina Zaborskiego gośćmi byli aktor Piotr Zelt, ambasador kampanii "Twarze Depresji. Nie Oceniam. Akceptuję" oraz piosenkarka Anna Wyszkoni, także ambasadorka tej kampanii.

Wyszkoni: nikt, kogo nie dotknęła depresja bezpośrednio, nie rozumie tego stanu tak do końca

- Otarłam się o stan depresyjny po urodzeniu dziecka, mojej córki Poli. Związane to było głównie z presją, która była wytwarzana przez całe moje otoczenie, przez media. Bo my często słyszymy, jakie to my musimy być idealne, musimy karmić piersią, jak musimy dbać o nasze dzieci, trochę zapomnieć o sobie, odstawić siebie. Na szczęście po tym doświadczeniu z pierwszym dzieckiem byłam już przygotowana na wiele rzeczy - mówiła Wyszkoni.

- Wiedziałam, że mam problem z karmieniem piersią. Taki problem miałam już z pierwszym dzieckiem. Dlatego po tych pierwszych doświadczeniach wiedziałam troszkę jak się bronić przed tą depresją, nie musiałam korzystać z pomocy specjalisty. Ta pomoc pojawiła się w moim życiu później, po chorobie nowotworowej - mówiła dalej piosenkarka.

Stwierdziła, że "nikt, kogo nie dotknęła depresja bezpośrednio, nie rozumie tego stanu tak do końca". - Często słyszymy, że przecież nie możemy mieć depresji, mając wszystko. Bo z pozoru - szczęśliwa rodzina, dom, świetna praca, pieniądze, wszystko się układa. A jednak jest coś, co przeszkadza nam czuć to szczęście - kontynuowała Wyszkoni. Podkreśliła, że "warto być czujnym", aby nie znaleźć się w sytuacji, kiedy skorzystanie z pomocy specjalisty będzie ostatecznością.

Anna Wyszkoni: nikt, kogo nie dotknęła depresja bezpośrednio, nie rozumie tego stanu tak do końca
Anna Wyszkoni: nikt, kogo nie dotknęła depresja bezpośrednio, nie rozumie tego stanu tak do końcaTVN24

Zelt: podjęcie walki z depresją jest wyrazem siły, a nie słabości

Piotr Zelt mówił, że najtrudniejsze w jego przypadku było to, żeby przyznać się przed samym sobą, że ma się problem i żeby zacząć mówić o tym otwarcie. - Myślę, że przyznanie się przed sobą i podjęcie walki z depresją, walki o zdrowie, jest wyrazem siły wewnętrznej, a nie wyrazem słabości - powiedział. Dodał, że problem był potęgowany także ze względu na obecne jeszcze w części społeczeństwa przeświadczenie, że mężczyźnie nie wypada mówić o tym, że zmaga się z depresją. - Trzeba to odczarowywać i nagłośnić ten problem - apelował.

- Lekarz powiedział mi kiedyś, że depresja jak kula śniegowa, tocząca się po zboczu góry. Ona się robi coraz większa i coraz bardziej przyspiesza. Moment, kiedy to złapiemy i zareagujemy, jest niesłychanie istotny - mówił dalej aktor.

Piotr Zelt o depresji jako "kuli śniegowej", która robi się "coraz większa i coraz bardziej przyśpiesza"
Piotr Zelt o depresji jako "kuli śniegowej", która robi się "coraz większa i coraz bardziej przyśpiesza"TVN24

"Ostatnie dekady dały bardzo duży postęp jeśli chodzi o leczenie zaburzeń psychicznych"

W drugiej części o zdrowiu psychicznym dorosłych rozmawiali: prof. dr hab. nauk medycznych Piotr Gałecki - konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog, nauczyciel akademicki; Katarzyna Szczerbowska - rzeczniczka Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego; dr Izabela Ciuńczyk - lekarz psychiatra i psychoterapeuta, dyrektor Środkowopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych w Koszalinie i Anna Cyklińska - psycholożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, przedstawicielka Fundacji Można Zwariować, autorka książki "Przewodnik po emocjach".

- Ostatnie dekady dały bardzo duży postęp, jeśli chodzi o leczenie zaburzeń psychicznych, tak, że te zaburzenia stały się przez to możliwe do leczenia. Co oznacza, że w przeświadczeniu było to, że zaburzenie psychiczne jest czymś, co bezwzględnie musi kończyć się porażką. Myślę, że to ciągle stygmatyzuje. Jest jakaś taka przestrzeń, że ze złamaną nogą i gipsem możemy się wszędzie pokazać, natomiast powiedzieć o depresji, o chorobie afektywnej dwubiegunowej czy schizofrenii, jest znacząco trudniej - mówił profesor Gałecki.

Doktor Izabela Ciuńczyk była pytana między innymi o to, czy można stwierdzić, że kryzys i zaburzenia zdrowia psychicznego mają częściej osoby smutne od tych, które uchodzą za "dusze towarzystwa". - To kompletnie nie ma żadnego znaczenia. Jesteśmy w rodzinach kochających jesteśmy popularni, sławni, mamy zasoby finansowe, mamy wsparcie emocjonalne, wszystko idzie dobrze. Kryzysy mają najróżniejszą postać. One dotykają właściwie bardzo indywidualnego człowieka. To jest sprawa bardzo demokratyczna. Tutaj nie ma znaczenia, kto jakie ma wykształcenie, z jakiej rodziny pochodzi, gdzie się urodził - mówiła.

Katarzyna Szczerbowska mówiła, że "zaburzenia lękowe to jest najczęstsza forma kryzysu, właściwie wszyscy taki lęk czujemy". Dodała jednak, że to nie oznacza, ze wszyscy gremialnie musimy korzystać z pomocy specjalisty, bo "pomagamy sobie nawzajem". - Jeżeli ktoś doświadcza kryzysu psychicznego, ktoś mu umarł, odszedł, stracił pracę, bo sobie nie radzi, bo jest bardzo wrażliwy, to po to są też silniejsze osoby, żeby tutaj pomóc. Jesteśmy wszyscy nawzajem dla siebie - powiedziała.

Również Anna Cyklińska zwracała uwagę, że w pomocy osobie w kryzysie psychicznym szczególną rolę może odegrać nie tylko rodzina, ale też "cała sieć wsparcia, znajomi, przyjaciele czy nawet środowisko w pracy". - To też jest oczywiście obciążenie, (żeby) wspierać taką osobę w ciężkim kryzysie i też zachęcamy, żeby takie osoby szukały wsparcia, jeśli będą tego potrzebowały, bo dobry wspieracz potrzebuje mieć na to zasoby, energię - dodała.

Skrót debaty dotyczącej zdrowia psychicznego Polaków
Skrót debaty dotyczącej zdrowia psychicznego PolakówTVN24

Psychoterapeuta o trzech głównych źródłach problemów psychicznych nastolatków

W trzeciej części o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży rozmawiali dr n. med. Aleksandra Lewandowska - konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci, kierownik Poradni Zdrowia Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży; doktor Tomasz Rowiński z Centrum Małego Dziecka i Rodziny, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży; Wojciech Eichelberger - psycholog, psychoterapeuta i Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym działającym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, pedagog szkolna, wykładowczyni, specjalistka ds. pracy z młodzieżą.

Eichelberger mówił, że rozmawiał ostatnio z nastolatkami, żeby dowiedzieć się, co oni myślą o powodach swojego złego samopoczucia i kryzysów psychicznych. - Dowiedziałem się trzech rzeczy. Po pierwsze, ich głównym źródłem stresu jest internet, a szczególnie Instagram. One są nieustannie na scenie, one się nieustannie lansują, nieustannie zabiegają o to, żeby mieć dużo lajków i dużo kliknięć - opowiadał.

Druga rzecz to - jak mówił dalej - "system szkolny i atmosfera w szkole, brak godnych do naśladowania wzorców (ze strony - red.) dorosłych, z których można czerpać przykład, atmosfera mobbingu i konkurencji w szkole". - A dopiero na trzecim miejscu, ich zdaniem, jest brak adekwatnego wsparcia rodziny - dodał.

Wojciech Eichelberger o trzech głównych źródłach problemów psychicznych nastolatków
Wojciech Eichelberger o o trzech głównych źródłach problemów psychicznych nastolatkówTVN24

Doktor Rowiński tłumaczył, że w przypadku dzieci i młodzieży "to nie jest zwykłe leczenie, jak u dorosłych, tylko jest trzecia strona leczenia". - To jest rodzina, rodzice, opiekunowie prawni, mogą to być też opiekunowie prawni dziecka, które weszło do adopcji, (którego) są rodziną zastępczą - wyjaśnił.

Zwracał uwagę, że w pomocy młodzieży w kryzysie psychicznym ważnym czynnikiem jest także szkoła. - Bez wsparcia szkoły, rozmowy z nauczycielem czy specjalistą ze szkoły, to wiemy - patrząc z perspektywy poradni psychologicznej dla dzieci - że nie ma sensu leczenie, jeżeli nie skoordynujemy się ze szkołą - dodał.

Doktor Rowiński: w przypadku dzieci jest też trzecia strona leczenia
Doktor Rowiński: w przypadku dzieci jest też trzecia strona leczeniaTVN24

Lucyna Kicińska zwracała uwagę na problem przemocy rówieśniczej wśród dzieci. - Od 2014 roku wiemy o tym, że sześcioro z dziesięciorga dzieci doświadcza przemocy rówieśniczej i jakoś nie ma odpowiedzi ze strony nas, świata dorosłych - powiedziała. - Jest pytanie nie "co robić", tylko "z jakiego powodu my tego nie robimy", z jakiego powodu mamy to przyzwolenie, żeby dzieci doświadczały przemocy, wykluczenia, ostracyzmów, ataków. Bo to niestety tak się dzieje, (...), że przemoc zaczyna się tak, że faktycznie możemy jej nie zauważyć. Ale potem dochodzi do eskalacji i dochodzi na przykład do tego, że ktoś jest już wyszydzany, wyśmiewany, atakowany - dodała.

Lucyna Kicińska o przemocy rówieśniczej wśród dzieci
Lucyna Kicińska o przemocy rówieśniczej wśród dzieciTVN24

"Zacznijmy od siebie, jako dorośli"

Doktor Aleksandra Lewandowska zwróciła się z apelem w sprawie pomocy dzieciom, które doświadczają kryzysów psychicznych. - Apel do nas wszystkich, jako dorosłych: zacznijmy od siebie, jako dorośli. Bo dzieci najwięcej się uczą poprzez obserwowanie, naśladowanie, warunkowanie - podkreślała. Mówiła, że świat, który dorośli obecnie "fundują dzieciom", często spotyka się ze stanowczą reakcją z ich strony: "my takiego świata nie chcemy, nie ma na to zgody".

- Drugi apel - proszę, błagam, zmieńmy podstawę programową. Przestańmy wreszcie zastanawiać się nad tym, czy jeszcze więcej psychiatrów, jeszcze więcej ośrodków, jak mamy leczyć dzieci. Zróbmy wszystko, żebyśmy mieli mniej pracy - mówiła dalej Lewandowska.

Apel dr Lewandowskiej: zacznijmy od siebie, jako dorośli
Apel dr Lewandowskiej: zacznijmy od siebie, jako dorośliTVN24

W Warszawie trwa budowa nowoczesnego Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Ma odpowiedzieć na apele lekarzy, którzy od lat alarmują o fatalnej sytuacji dziecięcej psychiatrii. Pierwszy tego typu ośrodek w naszym kraju powstaje dzięki darczyńcom Fundacji TVN.

Poprzednia debata o zdrowiu psychicznym w TVN24: Debata "Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie"

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania nad częścią kraju

Gdzie jest burza? Wyładowania nad częścią kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24