"Im stosowniej się zachowamy, tym łatwiej przejdziemy przez ten egzamin. Bo to jest egzamin dla świata"

Źródło:
TVN24
"To jest egzamin dla nas, dla Polaków, dla Europejczyków, dla świata"
"To jest egzamin dla nas, dla Polaków, dla Europejczyków, dla świata"TVN24
wideo 2/30
"To jest egzamin dla nas, dla Polaków, dla Europejczyków, dla świata"TVN24

Nadchodzący tydzień powie nam bardzo dużo o tym, w którym kierunku będzie zmierzała sytuacja w Polsce - powiedział w programie "Debata Faktów: koronawirus" prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesor Robert Flisiak. Doktor Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego oceniła, że "im stosowniej się zachowamy - stosując się do zarządzeń, dbając o siebie wzajemnie - tym łatwiej przejdziemy przez ten egzamin". - Bo to jest egzamin dla nas, dla Polaków, dla Europejczyków, dla świata - podkreśliła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę 15 marca wieczorem o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W sumie w naszym kraju potwierdzono ich 125. Trzy z zainfekowanych osób zmarły. Przypadki odnotowano niemal we wszystkich województwach.

"To nie jest pewność"

O wielu aspektach związanych z epidemią rozmawiali w niedzielę goście programu "Debata Faktów: koronawirus" w TVN24.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z CAŁEGO PROGRAMU >>>

Profesor Krzysztof Simon, konsultant wojewódzki do spraw chorób zakaźnych na Dolnym Śląsku, na pytanie, czy może zabraknąć rąk do pracy wśród lekarzy w szpitalach, przyznał: - Jeśli doszłoby, nie daj Boże, do takiej katastrofy, jak we Włoszech, to naturalnie tak.

Według najnowszych, niedzielnych danych z Włoch, o 368 - z 1441 do 1809 - wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem. W całym kraju zakażonych jest ponad 20 tys. osób. Od soboty liczba ta wzrosła o 2853. Liczba wyleczonych od początku kryzysu wynosi 2335, to wzrost o 369 w ciągu jednego dnia - poinformował szef Obrony Cywilnej, rządowy komisarz Angelo Borrelli na codziennej konferencji prasowej.

Zdaniem profesora Simona, "nie mamy takiej liczby anestezjologów i pielęgniarek, żeby to obsługiwali", gdyby polskie liczby osiągnęły obecny włoski poziom. - Włosi już nie przyjmują do podłączenia do respiratorów ludzi po 80. roku życia, co jest moralną i etyczną tragedią - dodał.

Profesor Krzysztof Simon o sytuacji związanej z koronawirusem
Profesor Krzysztof Simon o sytuacji związanej z koronawirusemTVN24

"Nadchodzący tydzień powie nam bardzo dużo"

Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesora Roberta Flisiaka, "ten nadchodzący tydzień powie nam bardzo dużo o tym, w którym kierunku będzie zmierzała sytuacja w Polsce i jak będzie się rozwijała". - Czy bliżej będziemy scenariusza niemieckiego, czy włoskiego - wyjaśnił.

Jego zdaniem liczba zakażonych, która zostanie potwierdzona do końca kolejnego tygodnia, powie nam, "czy nasza epidemia faktycznie toczy się wolniej, czy też zaczyna galopować".

"Nadchodzący tydzień powie nam bardzo dużo"
"Nadchodzący tydzień powie nam bardzo dużo"TVN24

"To jest egzamin"

Doktor Aneta Afelt z Centrum Technologii Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego zauważyła, że działania, na które zdecydował się polski rząd mają spowodować, "żebyśmy nie blokowali (...) dostępu do koniecznej opieki medycznej", na przykład "w sytuacji kryzysu zawałowego czy (dla) osób, które potrzebują bardzo troskliwej opieki, na przykład chorych na raka". - I żebyśmy mogli udzielić pomocy wszystkim tym, którzy niezbędnie jej potrzebują w warunkach kiepskiego przejścia koronawirusa – wyjaśniała.

Zastrzegła, że nie chce prognozować, kiedy sytuacja w Polce się unormuje. - Ale nie łudźmy się tym, że za dwa tygodnie będzie po sprawie. Jeżeli uporamy się z okolicznościami w ciągu najbliższego miesiąca, optymistycznie do dwóch, to będą dobre warunki – oceniła Afelt.

Zwróciła uwagę na "odpowiedzialność społeczną". - Im stosowniej się zachowamy - stosując się do zarządzeń, dbając o siebie wzajemnie - tym łatwiej przejdziemy przez ten egzamin. Bo to jest egzamin dla nas, dla Polaków, dla Europejczyków, dla świata - oceniła.

"To, co się dzieje, będzie miało gigantyczne skutki dla gospodarki"

O sytuacji we Wrocławiu – gdzie zmarł jeden z pacjentów zakażonych koronawirusem - mówił prezydent miasta Jacek Sutryk.

- Mamy trzynastu chorych, w tym 38 osób w kwarantannie. Na tę liczbę jeszcze dzisiaj jesteśmy przygotowani. Natomiast już wiemy, że zapasów, które są zrobione - maseczek, skafandrów, które mają zapewnić bezpieczną pracę dla personelu, środków do dezynfekcji - tego jest za mało - mówił. - Będziemy jako samorządowcy oczekiwali wsparcia państwa – oświadczył Sutryk.

Podziękował mieszkańcom Wrocławia, którzy w niedzielę zostali w domu. - Mam nadzieje, że autodyscyplina pomoże nam w tej trudnej sytuacji. Wszyscy musimy wykazać się solidarnością - podkreślił. Prezydent Wrocławia zapewnił, że myśli o miejskich programach pomocy przedsiębiorcom, którzy poniosą straty w związku z ograniczeniami spowodowanymi obecną sytuacją.

- Ale jednocześnie apeluję do rządu: już dzisiaj musimy myśleć o programach pomocowych, które pozwolą polskim firmom, również tym we Wrocławiu, poradzić sobie z tą sytuacją. Bez pomocy państwa nie uda się z tego kryzysu wyjść. Z całą pewnością to, co się dzieje, będzie miało gigantyczne skutki dla gospodarki – zaapelował.

Jacek Sutryk o sytuacji we Wrocławiu
Jacek Sutryk o sytuacji we Wrocławiu TVN24

"Chodzi o naszych rodaków, o nasze rodziny, o nas wszystkich"

W piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła unijną inicjatywę o wartości 37 mld euro w ramach pakietu środków mających złagodzić wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę. Komisja poinformowała również o planowanej dystrybucji środków w ramach inicjatywy tzw. koronafunduszu. Polska ma zostać największym jej beneficjentem, przyjmując pomoc o wartości ponad 7,4 mld euro, czyli ponad 32 mld zł.

Profesor Wojciech Maksymowicz, lekarz i wiceminister nauki, podkreślił, iż "decyzja rządu jest taka, że mamy jeden najważniejszy problem w kraju i na tym się w pełni skupiamy". - W związku z tym nie ma w ogóle mowy o ograniczaniu środków na cel związany z walką i przeciwdziałaniem rozszerzaniu się koronawirusa. Nie pieniądze w tej chwili są problemem. Musimy zrobić wszystko, żeby można było to powstrzymać - przekonywał. - Jeżeli tylko są pomysły, to wydaje się te pieniądze, bo musimy to po prostu zrobić. Chodzi o naszych rodaków, o nasze rodziny, o nas wszystkich - kontynuował.

Wiceminister przekazał, że "jeżeli środki z Unii Europejskiej trafią do nas - bo od decyzji do realizacji to zawsze trochę trwa - będą absolutnie wykorzystywane".

Maksymowicz zapewnił, że przygotowywany jest "program dotyczący zabezpieczenia gospodarki". - Wiąże się też z działaniami prawnymi, które są przygotowywane pod kierunkiem pani minister (rozwoju Jadwigi) Emilewicz - dodał.

Maksymowicz: chodzi o naszych rodaków, o nasze rodziny, o nas wszystkich
Maksymowicz: chodzi o naszych rodaków, o nasze rodziny, o nas wszystkichTVN24

Siostra Chmielewska: trzeba zachować zdrowy rozsądek

Siostra Małgorzata Chmielewska, założycielka Wspólnoty Chleb Życia, mówiła w programie, że w obecnej sytuacji "trzeba zachować zdrowy rozsądek". - Nie panika, ale rzetelne poczucie wspólnoty może polegać na tym, że będziemy ograniczać maksymalnie kontakty, że będziemy dbać o tych, którzy nie mogą wychodzić - zalecała.

"Nie panika, a rzetelne poczucie wspólnoty"
"Nie panika, a rzetelne poczucie wspólnoty" TVN24

"Główne badania powinny się skupić na tym, żeby przetestować leki, które już były stosowane"

Profesor Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej opowiadał o pracy nad rozpracowywaniem enzymu, którego działanie może być kluczowe dla wspomagania walki z koronawirusem.

- Myśmy się tym enzymem zajęli już praktycznie dwa miesiące temu, od razu, jak wybuchała epidemia - mówił.

- Główne badania powinny się skupić na tym, żeby przetestować leki, które już były stosowane i są stosowane z sukcesem dla innych proteaz (rodzajów enzymów - red.), ale też leki, które są obecnie stosowane na rynku. To jest pierwszy i główny cel - przekonywał.

"Główne badania powinny się skupić na tym, żeby przetestować leki, które już były stosowane"
"Główne badania powinny się skupić na tym, żeby przetestować leki, które już były stosowane"TVN24

CZYTAJ TAKŻE: Produkowany w Polsce lek ma wspomagać walkę z koronawirusem>>>

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24