"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

Źródło:
TVN24
Trela: dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy
Trela: dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzyTVN24
wideo 2/7
Trela: dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzyTVN24

Jak PKW weźmie wszystkie materiały z resortów, wszystkie materiały z prokuratury, będzie miała czarno na białym, że to były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy - mówił w TVN24 Tomasz Trela (Lewica), komentując sprawę subwencji wyborczej dla PiS. - Mamy podejrzenia, że w tym zakresie PKW może działać politycznie - stwierdził Krzysztof Szczucki (PiS). O sprawię dyskutowali goście "Kawy na ławę".

PKW - po "ożywionej, merytorycznej i trwającej kilka godzin dyskusji" dotyczącej sprawozdań finansowych komitetów wyborczych z wyborów parlamentarnych 15 października zeszłego roku - podjęła decyzję o odroczeniu posiedzenia do 31 lipca. Komisja wskazała w komunikacie, że powodem jest konieczność uzupełnienia zgromadzonych materiałów "w celu dokonania pogłębionej całościowej analizy".

PKW bada m.in. sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS w kontekście nieprawidłowości dotyczących wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Jak z kolei ustalił tvn24.pl, szef jednej z publicznych spółek planował kampanię Kamila Bortniczuka, a z części zarezerwowanych dla ówczesnego ministra sportu billboardów skorzystali inni kandydaci PiS, choć w sprawozdaniu finansowym tej partii nie ma po tym śladu. Według byłego szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego oznacza to finansowanie kampanii poza komitetem wyborczym.

Czytaj więcej: Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Do sprawy odnieśli się goście "Kawy na ławę" na antenie TVN24.

Szczucki: PKW może działać politycznie

Głos zabrał Krzysztof Szczucki (PiS). - To, o czym zdecyduje Państwowa Komisja Wyborcza, to zobaczymy. Mamy przekonanie, że w tym zakresie może działać - nie tyle przekonanie, co podejrzenia - że może działać politycznie. Nie wykluczamy oczywiście takiego scenariusza - mówił.

Zapytany został o dalszy scenariusz, jeśli PKW podejmie decyzję o odebraniu PiS subwencji. - Jeżeli taka będzie, to będziemy formułowali na pewno odwołanie do Sądu Najwyższego, bo to on rozpatruje odwołania od Państwowej Komisji Wyborczej - dodał.

Szczucki stwierdził, że jeżeli PKW "zdecyduje się największej partii opozycyjnej odebrać subwencję, to trzeba się z tym liczyć, że w kolejnych kadencjach, nieważne kto będzie sprawował większość, jeżeli to będzie inna opcja niż ta, która rządzi teraz, to takie decyzje także będą podejmowane".

Szczucki: PKW może działać politycznie
Szczucki: PKW może działać politycznieTVN24

Gajewska o piknikach 800 plus

Wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska (KO) mówiła z kolei o kwestii organizacji pikników 800 plus podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) przekazała że ministerstwo skierowało do prokuratora generalnego oraz Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dotyczy ono m.in. byłej szefowej tego ministerstwa Marleny Maląg.

- Przeprowadziliśmy szereg kontroli, gdzie pokazaliśmy opinii publicznej, że z rezerwy ogólnej wydano dziesięć milionów złotych na to, by promować zmiany w systemie, które nie wymagają żadnej czynności od beneficjentów, którzy otrzymują te świadczenia. 500 złotych wzrastało do kwoty 800 złotych i nie trzeba było w tym celu wykonać żadnej czynności, by to świadczenie pobrać, żeby zachęcić ludzi do brania tych pieniędzy - mówiła polityczka KO.

- Osiem i pół miliona złotych wykorzystano w okręgach wyborczych poszczególnych polityków do prowadzenia działań, mówmy sobie wprost, kampanijnych polityków Zjednoczonej Prawicy. Byli czynnymi politykami kandydującymi. Mamy trzy wydarzenia w okręgu pani ministry Maląg, w tym jedno najdroższe za 159 tysięcy złotych. Mamy 15 publikacji w tygodnikach, gdzie 11 z nich to jest okręg wyborczy pani ministry Maląg. Zwiększono kilkakrotnie budżet na działania promocyjne - dodała.

Gajewska o piknikach 800 plus
Gajewska o piknikach 800 plusTVN24

Trela: dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy

- Ustawa o finansowaniu partii politycznych mówi bardzo wyraźnie: subwencja krajowa, składki członkowskie, darowizny od określonych osób, nie podmiotów gospodarczych. I tylko to może być używane do finansowania partii politycznych. Wy w roku wyborczym robiliście, oprócz tych trzech elementów, element czwarty, z pieniędzy publicznych robiliście sobie promocję - komentował Tomasz Trela z Lewicy.

- Dla mnie sytuacja jest bezsporna. Jak PKW weźmie wszystkie materiały z resortów, wszystkie materiały z prokuratury, będzie miała czarno na białym, że to były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy - ocenił. Nawiązując do pikników mających promować program 800 plus, stwierdził że "jeżeli mamy promować, to ja nie mam nic przeciwko temu, ale na tych piknikach nie może być parlamentarzystów, ministrów, wiceministrów".

Pasławska: mam nadzieję, że przepisy będą odpowiadały na te wyzwania

Urszula Pasławska z PSL stwierdziła, że w tej kwestii "największym wyzwaniem w zbadaniu przez prokuraturę i przez PKW będą niekoniecznie pikniki, bo rzeczywiście to może być trudna sprawa do właściwej oceny, ale kwestie promocji Funduszu Sprawiedliwości, Funduszu Leśnego czy innych programów i ekwiwalenty w gazetach, na portalach".

- Polskie Stronnictwo Ludowe w 2001 roku przez błąd księgowo-administracyjny - nie na te konto zostały zaksięgowane pieniądze, nie było tam kwestii, że zostały niewłaściwie wydane czy przeznaczone niewłaściwie - stracił całą subwencję. To samo dotyczyło partii Nowoczesna. W związku z tym te przepisy, mam nadzieję, że skoro tak bardzo radykalne w drobnych sprawach, będą również odpowiadały na takie wyzwania czy na takie sprawy, jak wykorzystanie środków publicznych do prowadzenia kampanii wyborczej - powiedziała polityczka ludowców.

Pasławska: mam nadzieję, że przepisy będą odpowiadały na te wyzwania
Pasławska: mam nadzieję, że przepisy będą odpowiadały na te wyzwaniaTVN24

Wipler: ostatecznie zdecyduje Sąd Najwyższy

Do sprawy odniósł się Przemysław Wipler (Konfederacja). - Państwowa Komisja Wyborcza jest organem politycznym w tym sensie, że większość jej składu stanowią tacy bezpartyjni fachowcy, jak Ryszard Kalisz. Czyli ludzie o jasnych poglądach, o jasnej historii politycznej i wybrani przez parlament, a jest to skutek zmian, które przeprowadzili politycy Prawa i Sprawiedliwości. Oni doprowadzili do tego, że większość składu Państwowej Komisji Wyborczej stanowią politycy - powiedział.

- Na szczęście są w Polsce sądy, jest Sąd Najwyższy, do którego się można odwołać, więc niezależnie od tego, czy taka decyzja zapadnie, a może ona zapaść - jakbym był politykiem Prawa i Sprawiedliwości, obawiałbym się, że to może być decyzja, która będzie chciała pozbawić Prawo i Sprawiedliwość subwencji - ale sama decyzja PKW nie oznacza, że tej subwencji nie ma. Ostatecznie, czy jej nie ma, zdecyduje tak czy tak Sąd Najwyższy - dodał.

Wipler: ostatecznie zdecyduje Sąd Najwyższy
Wipler: ostatecznie zdecyduje Sąd NajwyższyTVN24

Zybertowicz: rozwiązanie może być znalezione tylko konsensualnie

Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta odniósł się do kwestii łączenia obowiązków ministra i innych funkcji publicznych z rolą kandydata w wyborach. - Premier nie może wziąć urlopu, a też musi prowadzić swoją kampanię wyborczą. Prezydent też nie bierze urlopu i nie wyobrażam sobie, żeby na przykład koordynator służb, jeśli jest posłem, w wielu krajach takie osoby bywają parlamentarzystami, brał urlop - powiedział.

- Problem jest i trzeba byłoby znaleźć jakieś jego rozwiązanie i ono może być znalezione tylko konsensualnie, tylko poprzez wypracowanie ustawy, którą rządząca koalicja i spora część opozycji by zaakceptowała, bo inne rozwiązanie będzie po prostu grą polityczną - dodał.

Zybertowicz: rozwiązanie może być znalezione tylko konsensualnie
Zybertowicz: rozwiązanie może być znalezione tylko konsensualnieTVN24

Autorka/Autor:ks

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W rzece Prośnie w Kaliszu w sobotę wieczorem wędkarze zauważyli ludzkie zwłoki. Policja ustala tożsamość i okoliczności śmierci denata.

Zwłoki w rzece, na wysokości centrum handlowego

Zwłoki w rzece, na wysokości centrum handlowego

Źródło:
PAP

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. "Gazeta Średzka" przekazuje, że zginęła właścicielka domu, a bardzo poważne obrażenia odniósł jej syn. Funkcjonariusze na tym etapie nie chcą odnosić się do tych doniesień.

Włamanie do domu w Środzie Wielkopolskiej. Media: matka zginęła, syn w szpitalu

Włamanie do domu w Środzie Wielkopolskiej. Media: matka zginęła, syn w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Ostatni weekend lipca we Włoszech jest najgorętszy z dotychczasowych w tym roku. Temperatura dochodzi do około 40 stopni Celsjusza. Przed skutkami upałów ostrzega polskich turystów ambasada RP we Włoszech.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę pożegnano dziesięcioro dzieci, zabitych w sobotnim ataku Hezbollahu na miasteczko Madżdal Szams na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. W pogrzebie wzięły udział tysiące ludzi.

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Źródło:
PAP

Plan pokojowy będzie gotowy do końca listopada. Zostanie poprzedzony serią rozmów z krajami trzecimi na temat integralności terytorialnej naszego państwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Źródło:
PAP

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Stać ją", "bogaci będą żyli po staremu" – komentują internauci rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Ursula von der Leyen była właścicielką zamku w Niemczech. Budowla rzeczywiście ma w nazwie "von der Leyen", lecz nie należy do szefowej Komisji Europejskiej.

"Chałupa" Ursuli von der Leyen? Nie, choć pewien związek istnieje

"Chałupa" Ursuli von der Leyen? Nie, choć pewien związek istnieje

Źródło:
Konkret24

Policja przesłuchała dwóch z trzech zatrzymanych pracowników pływalni Polonez na warszawskim Targówku, gdzie w piątek doszło do masowego zatrucia chlorem. Z trzecim mężczyzną czynności zaplanowano na niedzielę. Pozostali wrócili już do domów.

Zatrucie chlorem na basenie. Policja przesłuchała dwóch  pracowników pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Policja przesłuchała dwóch pracowników pływalni

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W Bydgoszczy 25-latek poruszał się na hulajnodze z prędkością 55 km/h. Zmierzyli mu ją videorejestratorem policjanci, którzy akurat przemieszczali się ulicą Glinki. Mężczyzna został ukarany mandatem.

Jechał hulajnogą 55 km/h, dostał mandat. Nagranie

Jechał hulajnogą 55 km/h, dostał mandat. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do wczesnych godzin porannych trwało dogaszanie pożaru budynku w stylu świdermajer w Otwocku. To już kolejny pożar pustostanu przy ulicy Reymonta.

Opuszczony świdermajer płonął kolejny raz

Opuszczony świdermajer płonął kolejny raz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad dwa lata miała działać grupa przestępcza, która okradała samochody dzięki specjalistycznym urządzeniom pozwalającym na przechwycenie i skopiowanie sygnałów z kluczyków. Sąd na trzy miesiące aresztował trzech Ukraińców, którzy mieli włamywać się do pojazdów obywateli Ukrainy i Białorusi.

Kopiowali sygnał kluczyków i włamywali się do aut. Trzech mężczyzn aresztowanych

Kopiowali sygnał kluczyków i włamywali się do aut. Trzech mężczyzn aresztowanych

Źródło:
tvn24.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Japoński Mitsubishi Motors ma dołączyć do sojuszu między Honda Motor i Nissan Motor, tworząc grupę samochodową o łącznej sprzedaży ponad 8 milionów pojazdów, poinformował w niedzielę dziennik biznesowy Nikkei.

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Motoryzacyjni giganci łączą siły

Źródło:
PAP

W Piastowie kierująca autem osobowym zjechała z jezdni, a jej auto dachowało. Kobieta nie przeżyła wypadku.

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę od rana nad niektórymi regionami kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest dużo mniejsze niż się spodziewano - wynika z informacji, które przekazały redakcji biznesowej portalu tvn24.pl banki. Wszystko przez nowe zasady programu, które mocno zawęziły liczbę osób uprawnionych do skorzystania z pomocy. Wykluczona została przede wszystkim jedna grupa kredytobiorców.

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Źródło:
tvn24.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP