Rezygnacja większości członków Rady Medycznej przy premierze. Goście "Kawy na ławę" komentują

Autor:
pp
Źródło:
TVN24
Gawkowski: 13 członków Rady Medycznej wyraziło wotum nieufności do działań rządu
Gawkowski: 13 członków Rady Medycznej wyraziło wotum nieufności do działań rząduTVN24
wideo 2/10
TVN24Gawkowski: 13 członków Rady Medycznej wyraziło wotum nieufności do działań rządu

O rezygnacji większości członków Rady Medycznej przy premierze i działaniach rządu w kontekście pandemii COVID-19 rozmawiali goście "Kawy na ławę". Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski powiedział, że to "rzeczywiście smutna wiadomość". Zdaniem szefa klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego "trzynastu członków Rady Medycznej" wyraziło wotum nieufności do działań rządu".

13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze w piątek złożyło rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. Napisali w oświadczeniu, że ich decyzja jest spowodowana "brakiem wpływu rekomendacji na realne działania" oraz "narastającą tolerancją" rządu dla "zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią".

Oświadczenie 13 członków Rady Medycznej
Oświadczenie 13 członków Rady MedycznejTVN24

We wtorek liczba osób zmarłych z powodu COVID-19 w Polsce przekroczyła 100 tysięcy.

O rezygnacji większości członków Rady Medycznej i działaniach rządu w kontekście pandemii COVID-19 rozmawiali goście "Kawy na ławę".

OGLĄDAJ "KAWĘ NA ŁAWĘ" W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzymkowski o rezygnacji członków Rady: rzeczywiście smutna wiadomość

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski z klubu parlamentarnego PiS powiedział, że rezygnacja większości członków Rady Medycznej to "rzeczywiście smutna wiadomość". Ocenił, że to "naukowcy, co do których kwalifikacji i wiedzy nie mamy wątpliwości".

- Zwróciłbym uwagę, że (Rada Medyczna - red.) jest jednym z ważnych elementów, zwłaszcza w momencie, kiedy każde państwo świata mierzy się z epidemią COVID-19, natomiast decyzje podejmuje rząd. Ten głos jest słyszalny, my z niektórych rad korzystamy w stu procentach, w niektórych w mniejszym zakresie - mówił.

Odnosząc się do braku decyzji o obowiązkowych szczepieniach dla nauczycieli, o co wnioskowali członkowie Rady Medycznej oraz minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister edukacji odparł, że "jesteśmy na wojnie z niewidzialnym wrogiem". - W tej chwili najskuteczniejszym orężem są szczepionki - stwierdził, wskazując na wysoki procent wyszczepialności wśród nauczycieli i kadry w szkolnictwie wyższym. - Ale mamy wiele innych grup zawodowych, w których stopień zaszczepienia jest bardzo niski (...). Na tym się powinniśmy skupić - dodał.

Rzymkowski o rezygnacji członków Rady Medycznej: rzeczywiście smutna wiadomość
Rzymkowski o rezygnacji członków Rady Medycznej: rzeczywiście smutna wiadomośćTVN24

Gawkowski: 13 członków Rady Medycznej wyraziło wotum nieufności do działań rządu

Zdaniem szefa klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego "trzynastu członków Rady Medycznej" wyraziło wotum nieufności do działań rządu". - Rząd PiS abdykował w walce z pandemią i nie realizował kluczowych wskazań, które powinniśmy w tej walce podejmować - ocenił.

Przypomniał, że ustawa dotycząca paszportów covidowych jest w Sejmie od dwóch miesięcy, a od czterech toczy się dyskusja w tej sprawie. - I co zrobiliście? Z ostatniego posiedzenia ją zdjęliście. To jest wyraz tego, czy chcecie walczyć z pandemią, czy nie - stwierdził. - My jako Lewica namawiamy do obowiązkowych szczepień, a wy nawet nie chcecie podjąć dyskusji - dodał.

Według Gawkowskiego "mamy też problem z decyzyjnością ministra Niedzielskiego". - Jest tym pionem w rządzie, który nie ma władzy - ocenił.

Gawkowski: 13 członków Rady Medycznej wyraziło wotum nieufności do działań rządu
Gawkowski: 13 członków Rady Medycznej wyraziło wotum nieufności do działań rząduTVN24

Kamiński: mając do wyboru wasze zdrowie i swoją władzę, rządzący wybierają swoją władzę

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koło Senatorów Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe) przypomniał wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na temat członków Rady Medycznej. "Najlepsi z najlepszych, najwspanialsze umysły, jakie polska medycyna ma do zaoferowania. Bardzo dziękuję za ich mądrość i wkład w walkę z COVID-19" - pisał szef rządu w listopadzie 2020 roku.

- Ci ludzie w tym samym tygodniu podają się do dymisji, w którym lider partii pana premiera i jego polityczny zwierzchnik spotyka się z ludźmi, którzy na spotkanie z nim przynoszą figurki świętych i uważają, że to uchroni Polaków przed złem. Można powiedzieć w pewnym sensie symbolicznie, mając do wyboru zabobon i wiedzę, ta władza wybiera zabobon, mimo że wierzy w wiedzę - ocenił Kamiński.

Wicemarszałek Senatu zwrócił się do widzów programu. - Zła wiadomość dla was. Mając do wyboru wasze zdrowie i swoją władzę, która dzisiaj zależy od głosów antyszczepionkowców, rządzący Polską nie wybierają waszego zdrowia, wybierają swoją władzę - dodał.

Kamiński: mając do wyboru wasze zdrowie i swoją władzę, rządzący wybierają swoją władzę
Kamiński: mając do wyboru wasze zdrowie i swoją władzę, rządzący wybierają swoją władzęTVN24

Szrot: Andrzej Duda bardzo wyraźnie apeluje do wszystkich rodaków, by się szczepili

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot podkreślał, że "Andrzej Duda bardzo wyraźnie apeluje do wszystkich rodaków, żeby się szczepili". - Szczepienie jest uzasadnione względami zdrowia osobistego, zdrowia naszych bliskich i zdrowia całego społeczeństwa - mówił.

Przypomniał, że prezydent sam zaszczepił się w grudniu dawką przypominającą. - Nie uchroniło go to przed ponowną infekcją, natomiast przebiegała ona bardzo łagodnie, praktycznie bez objawów - dodał.

Jednocześnie mówił, że "prezydent jest zwolennikiem szczepień dobrowolnych". - Widzieliśmy społeczeństwa takich krajów jak Austria, Niemcy czy Holandia. Tam były bardzo gorące protesty przeciwko obowiązkowym szczepionkom. Społeczeństwo polskie posiada taki gen sprzeciwu, że takie protesty i u nas by trwały, i praktycznie niemożliwe byłoby to bez zastosowania bardzo drastycznych środków przymusu - dodał.

Szrot: Andrzej Duda bardzo wyraźnie apeluje do wszystkich rodaków, żeby się szczepili
Szrot: Andrzej Duda bardzo wyraźnie apeluje do wszystkich rodaków, żeby się szczepiliTVN24

Leszczyna: poprzemy każdą ustawę, która spowoduje, że Polacy będą bezpieczniejsi

Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna zapowiedziała, że "każdą ustawę, którą rząd czy posłowie większości parlamentarnej położą wreszcie na stole, która spowoduje, że Polacy będą bezpieczniejsi, poprzemy".

- Koalicja Obywatelska poprze rozwiązanie, które będzie ratowało życie Polaków. Jeśli będziemy procedować ustawę Lewicy to ją poprzemy - odpowiedziała Leszczyna, pytana o projekt w sprawie obowiązkowych szczepień.

Jednocześnie dodała, że "proponowanie szczepionek obowiązkowych to jest coś takiego, jakbyście osobie, która nie ma zwyczaju myć zębów, oferowali nitkowanie".

Leszczyna: poprzemy każdą ustawę, która spowoduje, że Polacy będą bezpieczniejsi
Leszczyna: poprzemy każdą ustawę, która spowoduje, że Polacy będą bezpieczniejsiTVN24

Sroka: rząd kapituluje pod wpływem grupy antyszczepionków

Posłanka Porozumienia Magdalena Sroka podkreślała, że "szczepionki to jest jedyny sposób, żeby uniknąć tak wielu zgonów, które dzisiaj w Polsce mamy".

- Rząd kapituluje pod wpływem grupy antyszczepionków w koalicji Zjednoczonej Prawicy, ponieważ tamten głos jest dosyć mocny i przebija się, powodując strach i paraliż".

Według Sroki "dzisiaj minister zdrowia nie ma wpływu na to, jakie decyzje są podejmowane, mimo że wyraża to publicznie". - Niejednokrotnie mówił o tym, że dla poszczególnych grup zawodowych te obowiązkowe szczepienia powinny zostać wprowadzone - dodała.

Sroka: rząd kapituluje pod wpływem grupy antyszczepionków
Sroka: rząd kapituluje pod wpływem grupy antyszczepionkówTVN24

Autor:pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ryan O'Neal, aktor znany między innymi z roli w filmie "Love Story", nie żyje - poinformował jego syn Patrick O'Neal. Ryan O'Neal miał 82 lata.

Ryan O'Neal nie żyje

Ryan O'Neal nie żyje

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Dziennik "Wall Street Journal" informuje, powołując się na zachodnich dyplomatów i strategów wojskowych, że wyczerpana Ukraina potrzebuje czasu na odbudowanie potencjału i możliwe, że będzie zdolna do rozpoczęcia nowej znaczącej kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim dopiero w 2025 roku.

Ta wojna może być długotrwała. "WSJ" o terminie nowej ukraińskiej kontrofensywy

Ta wojna może być długotrwała. "WSJ" o terminie nowej ukraińskiej kontrofensywy

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby ostrzegł, że jeśli USA pozostawią Ukrainę bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa. - Jeśli sądzicie, że cena wsparcia Ukrainy jest teraz wysoka, to pomyślcie, ile środków zostanie wydane i ile amerykańskiej krwi zostanie przelane, jeśli będziemy musieli wypełnić nasze zobowiązania wynikające z artykułu piątego Traktatu NATO - powiedział.

"Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO"

"Jeśli on zdobędzie Ukrainę, będzie tuż u progu NATO"

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP
Messi wplątany w wojnę Izraela z Palestyną. "Spalcie jego koszulki"

Messi wplątany w wojnę Izraela z Palestyną. "Spalcie jego koszulki"

Michał
Banasiak
Autor:
Michał
Banasiak
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Komisję śledczą do spraw wyborów kopertowych powołano bez żadnego głosu sprzeciwu. Kluby przedstawiły też kandydatów, którzy mieliby w niej pracować. PiS stawia między innymi na Przemysława Czarnka i Waldemara Budę. Koalicja Obywatelska na Dariusza Jońskiego i Jacka Karnowskiego. Pozostałe kluby też będą miały przedstawicieli w komisji.

PiS liczy, że Przemysław Czarnek zdominuje posiedzenia komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

PiS liczy, że Przemysław Czarnek zdominuje posiedzenia komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

Źródło:
Fakty TVN

Rzecznik ukraińskiej armii informuje, że na kierunku awdijiwskim rosyjska armia skoncentrowała ponad 40 tysięcy wojskowych. Rosyjscy żołnierze boją się swojego dowództwa bardziej niż śmierci. Jedzą śnieg, ale idą naprzód - stwierdza.

Skoncentrowano 40 tysięcy żołnierzy. "Jedzą śnieg, ale idą naprzód"

Skoncentrowano 40 tysięcy żołnierzy. "Jedzą śnieg, ale idą naprzód"

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Donald Tusk przedstawił skład swojego przyszłego rządu i wskazał na pierwsze decyzje, jakie będzie trzeba podjąć. Z pocisków moździerzowych ostrzelano teren ambasady USA w Bagdadzie. Z kolei Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego pakietu gazowo-wodorowego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 9 grudnia.

Tusk przedstawia skład rządu, ostrzelany teren ambasady USA, "historyczne porozumienie"

Tusk przedstawia skład rządu, ostrzelany teren ambasady USA, "historyczne porozumienie"

Autor:
asty
Źródło:
PAP, TVN24

Czeka nas kolejny dzień pełen opadów. Będą one miały charakter marznący, a więc zagrażający naszemu bezpieczeństwu. Sprawdź, gdzie obowiązują alerty IMGW.

Alerty IMGW. Sobota to kolejny dzień z pogodą zagrażającą zdrowiu i życiu

Alerty IMGW. Sobota to kolejny dzień z pogodą zagrażającą zdrowiu i życiu

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps
Źródło:
IMGW

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zabójca z szkoły średniej Oxford High School w stanie Michigan został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności za zastrzelenie czworga kolegów. Sędziowie uznali, że Ethan Crumbley dokonał "prawdziwego aktu terroryzmu", zatem nie podlega możliwości wcześniejszego zwolnienia warunkowego.

"Prawdziwy akt terroryzmu". Uczeń skazany na dożywocie

"Prawdziwy akt terroryzmu". Uczeń skazany na dożywocie

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

W tunelu przy położonym w centrum Madrytu dworcu kolejowym doszło do wykolejenia się pociągu podmiejskiego. Nikt nie odniósł obrażeń. To trzeci poważny wypadek kolejowy w ciągu ostatnich dwóch tygodni blisko centralnej stacji w stolicy kraju.

Wykolejony pociąg w pobliżu ważnej stacji. Trzeci taki wypadek w ciągu dwóch tygodni

Wykolejony pociąg w pobliżu ważnej stacji. Trzeci taki wypadek w ciągu dwóch tygodni

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Reuters opublikował w piątek nagranie, na którym widać rozebranych do bielizny Palestyńczyków, pilnowanych przez izraelskich żołnierzy. Według agencji materiał pochodzi z północnej Gazy. Zaniepokojenie zdjęciami wyraził Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Palestyńczycy rozebrani do bielizny. Reuters publikuje nagranie

Palestyńczycy rozebrani do bielizny. Reuters publikuje nagranie

Autor:
asty/dap
Źródło:
Reuters

Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak oraz Piotr Szostak - autorzy cyklu tekstów "Willa Plus" - zostali laureatami Nagrody Specjalną Konkursu Reporterskiego imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. W zakończonym konkursie przyznano również nagrody w kategoriach: Reportaż, News, Relacja reporterska, Operatorskie oko oraz Montaż/Grafika. Przypominamy finałowe i nagrodzone materiały.

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Barbara Nowacka znalazła się na liście ministrów rządu Donalda Tuska, ma objąć resort edukacji. Choć jest w polityce od lat, w tym roku dopiero drugi raz została wybrana do Sejmu. Co warto wiedzieć o nowej minister edukacji?

Barbara Nowacka ma pokierować resortem edukacji. Co warto wiedzieć o nowej minister

Barbara Nowacka ma pokierować resortem edukacji. Co warto wiedzieć o nowej minister

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

W Holandii pojawiły się tabletki ecstasy o śmiertelnym stężeniu półsyntetycznej substancji psychoaktywnej MDMA - ostrzegł w piątek instytut zdrowia Trimbos, który wystosował w związku z tym czerwony alert.

Na rynku pojawiło się zabójcze ecstasy, wydano czerwony alert. "Absolutnie nie zażywaj tej tabletki"

Na rynku pojawiło się zabójcze ecstasy, wydano czerwony alert. "Absolutnie nie zażywaj tej tabletki"

Autor:
momo
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ogromne ilości martwych ryb pokryły plażę w północnej Japonii. Władze poinformowały, że przyczyna masowej śmierci nie jest znana. Do mieszkańców zaapelowano o niejedzenie ich.

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

Narodowy Bank Polski niewątpliwie korzysta na nominacji Artura Sobonia do jego zarządu - mówił w "Kampanii #BezKitu" w TVN24 rzecznik tej instytucji Wojciech Andrusiewicz. Przekazał, że "w tej chwili kompetencje są mu przypisywane". Zaznaczył, że NBP zajmuje się między innymi opiniowaniem projektów rządowych ustaw, a w tym zakresie - jak stwierdził - Soboń "na pewno jest specjalistą".

Czym będzie się zajmował Soboń w NBP? "Na pewno jest specjalistą w tym zakresie"

Czym będzie się zajmował Soboń w NBP? "Na pewno jest specjalistą w tym zakresie"

Autor:
mjz/tr
Źródło:
TVN24

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę już po raz dziesiąty organizuje akcję "List od Mikołaja". Do 13 grudnia można zamówić wyjątkowy, spersonalizowany list od Mikołaja dla dziecka, nastolatka albo osoby dorosłej. Pięknie zaprojektowany, pełen osobistych szczegółów i ciepłych słów list zostanie dostarczony pod wskazany adres przed Wigilią. Całkowity dochód z akcji zostanie przeznaczony na działania Fundacji. 

Ostatnie dni akcji charytatywnej "List do Mikołaja". "Może być doskonałą okazją, żeby wyrazić miłość i troskę"

Ostatnie dni akcji charytatywnej "List do Mikołaja". "Może być doskonałą okazją, żeby wyrazić miłość i troskę"

Autor:
momo/ft
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl