Jak skrócić kolejki do lekarzy? Zobacz odpowiedzi uczestników debaty

[object Object]
Jako pierwszy głos w debacie zabrał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSLtvn24
wideo 2/25

Pytania w pierwszej części debaty "Czas decyzji: debata" w TVN24 dotyczyły ochrony zdrowia - jednego z najważniejszych tematów trwającej kampanii wyborczej. Zmierzyli się z nimi Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni), Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość), Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe).

TAK RELACJONOWALIŚMY "CZAS DECYZJI: DEBATA". CZYTAJ WIĘCEJ >

ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ NA TVN24 GO

ZOBACZ ODPOWIEDZI UCZESTNIKÓW DOTYCZĄCE KLIMATU I EKOLOGII

Pierwsza kategoria: zdrowie

Pytanie pierwsze

Pierwsze pytanie w kategorii zdrowie brzmiało: Jak wiemy, polska służba zdrowia jest w zapaści. Są kolejki na SOR-ach, kolejki do specjalistów. Co według państwa należy zrobić, żeby zmniejszyły się kolejki, żebyśmy mieli więcej specjalistów, żeby lekarze wracali do Polski?

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

- Druga debata, a Jarosława Kaczyńskiego, premiera Morawieckiego jak nie było, tak nie ma. Nie ma też Grzegorza Schetyny ani Kidawy-Błońskiej. A przecież zdrowie jest najważniejsze - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

- My proponujemy pakt na rzecz zdrowia. Dzisiaj w "Gazecie Prawnej" ukazał się pakt podpisany przez wszystkie ugrupowania. Jest nadzieja, że zwiększymy finansowanie do 6,8 procent PKB - dodał.

W jego ocenie "bez większego finansowania nie ma szans na większą dostępność do służby zdrowia, na przyspieszenie dostępności do lekarza czy pielęgniarki". - Kolejna sprawa to zwiększenie limitów przyjęć na studia medyczne, otwarcie nowych kierunków, skrócenie specjalizacji, uproszczenie nostryfikacji dyplomów. Podniesienie wynagrodzeń o 30 procent, szczególnie dla fizjoterapeutów, ratowników medycznych, ale też pielęgniarek, położnych i lekarzy rezydentów - mówił Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że "to wszystko można zrobić przy użyciu środków europejskich, (takich jak) europejski program walki z rakiem".

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

Krzysztof Bosak z Konfederacji powiedział, że "wszystkie komitety poza nami podpisały pakt dla zdrowia, a jest to filozofia opierająca się na założeniu, że jeżeli dodamy więcej pieniędzy do systemu, to ten system zacznie lepiej działać". - My w Konfederacji uważamy, że to nie jest możliwe. Ten system jest od początku źle skonstruowany. Musimy pamiętać, że on jest dziedzictwem rządów SLD. Jest skrajnie scentralizowany i zbiurokratyzowany. Nie jest w stanie jeden centralny urząd rozwiązać problemów ochrony zdrowia wszystkich obywateli - stwierdził.

Jak dodał, Konfederacja jest za "wprowadzeniem systemu, który pozwoli ludziom samemu zarządzać swoimi składkami zdrowotnymi". - Tak jest w Singapurze. Jesteśmy za rozwiązaniami, które umożliwią ludziom podnoszenie standardów usług zdrowotnych dzięki współpłaceniu. Tak jest w Czechach. Szukajmy rozwiązań, które działają na świecie, nie naprawiajmy biurokracji, którą zrobiło SLD - mówił.

Krzysztof Bosak: Konfederacja nie podpisała paktu dla zdrowia
Krzysztof Bosak: Konfederacja nie podpisała paktu dla zdrowiatvn24

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

- Cieszę się, że padło sformułowanie, że trzeba wygospodarować więcej pieniędzy na służbę zdrowia, bo to właśnie uczyniło Prawo i Sprawiedliwość. My nie tylko mówimy, ale robimy. W porównaniu z rokiem 2014 wydatki na ochronę zdrowia wzrosły z 73 do 102 miliardów złotych - powiedział poseł PiS Marcin Horała.

- Pokazaliśmy, że umiemy zarządzać finansami publicznymi i znaleźć dodatkowe prawie 30 miliardów złotych - dodał. Stwierdził, że rząd PiS zwiększył też limity przyjęć na studia medyczne. - Liczba miejsc na studiach medycznych wzrosła z ponad sześciu tysięcy do prawie dziesięciu tysięcy - mówił Horała. Zaznaczył, że "bardzo dużo zostało jeszcze do zrobienia". - Przyjęliśmy ustawę, będziemy ją realizować, stały wzrost wydatków na ochronę zdrowia. Na koniec tej kadencji, wydatki na ochronę zdrowia to będzie już dwa razy więcej niż za rządów naszych poprzedników - mówił.

Powiedział też, że jego partia "zapewni pakiet kontrolnych badań profilaktycznych dla każdego po 40. roku życia".

Marcin Horała: Rząd także podniósł limit przyjęć na studia medyczne
Marcin Horała: Rząd także podniósł limit przyjęć na studia medycznetvn24

Z prawa do 30-sekundowej riposty po tej wypowiedzi skorzystał Władysław Kosiniak-Kamysz. - Słyszą państwo teraz o kraju mlekiem i miodem płynącym. Trzeba przejść się na SOR i porozmawiać z pacjentami, którzy czekają po 17 godzin na krześle na pomoc lekarską - mówił. - Wydłużyły się kolejki w 26 specjalnościach, tylko w czterech się skróciły, w 13 się nie zmieniły. Nie ma poprawy. Polska służba zdrowia jest w ruinie. Dzisiaj jeżeli nie będziemy wszyscy działać wspólnie na rzecz poprawy ochrony zdrowia, nie będzie lepiej - dodał. Horale odpowiedziała też Izabela Leszczyna. - Pan powinien wiedzieć, że podawanie pieniędzy w wartościach nominalnych jest manipulacją. Na koniec tego roku w relacji do PKB pieniędzy w ochronie zdrowia będzie zdecydowanie mniej - stwierdziła. - My w 2014 roku uruchomiliśmy cztery nowe wydziały lekarskie: w Kielcach, w Opolu, w Zielonej Górze i w Rzeszowie. Pielęgniarki dzięki naszemu ministrowi dostały rzeczywiste podwyżki - dodała.

Adrian Zandberg w swojej ripoście zwrócił się do Horały: - Kiedy powtarza pan z dumą o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia, to mam poczucie, że to jest nie na miejscu.

- Oszukaliście lekarzy rezydentów, podpisaliście porozumienie obiecujące prawdziwe sześć procent, a prawdziwego sześciu procent nie ma. Wasze triki księgowe sprowadzają się do tego, żeby wydać na publiczną ochronę zdrowia jak najmniej - mówił lider Lewicy.

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni)

Po ripostach na pytanie o to, jak skrócić kolejki do specjalistów i sprawić, by lekarze wracali do Polski, odpowiadała Izabela Leszczyna. - Rząd PiS przez ostatnie cztery lata wydłużył jak żaden rząd dotychczas kolejki do bardzo wielu specjalistów, a na chemioterapię wydaje tyle pieniędzy, co na propagandową telewizję - mówiła. Przekonywała, że Koalicja Obywatelska "wie, co trzeba zrobić, żeby naprawić ochronę zdrowia". Niestety nie stanie się to przez podpisanie 5-punktowego paktu. Musimy zrealizować nasz program, europejską ochronę zdrowia - podkreśliła. Dodała, że wczoraj w Brukseli była Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka KO na premiera, "żeby mówić o tym, jak odzyskać 100 miliardów złotych, które na wejściu w negocjacje nowej perspektywy budżetowej zaprzepaścił rząd PiS-u".

- Wiemy, jak się to robi, tak jak zbudowaliśmy trzy tysiące dróg i autostrad, chociaż nikt nie wierzył, że da się to zrobić. To samo zrobimy z ochroną zdrowia - zadeklarowała.

Izabela Leszczyna: Rząd PiS-u wydłużył jak żaden rząd dotychczas kolejki do specjalistów
Izabela Leszczyna: Rząd PiS-u wydłużył jak żaden rząd dotychczas kolejki do specjalistówtvn24

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Adrian Zandberg z Lewicy powiedział, iż "padały stwierdzenia, że można zmienić organizacyjne polską ochronę zdrowia i wystarczy". - Ta opowieść krążyła przez paręnaście lat po Polsce. Prawda jest taka, że to po prostu nie wystarczy. Jedni mówili: kasy chorych, inni: narodowy fundusz, później, że sieć szpitali wszystko uleczy. Ale nie uleczy - stwierdził. Jego zdaniem "wydajemy zdecydowanie za mało na publiczną ochronę zdrowia". - Jeżeli chcemy się leczyć jak Europejczycy, to musimy wydawać w proporcji do PKB tyle co inne kraje europejskie - podkreślił.

Te pieniądze - jak mówił Zandberg - "pozwolą na to, żeby skrócić kolejki, zwiększyć dostępność do lekarzy, ale też, żeby wykształcić nowych lekarzy".

- W sprawie większych nakładów powinniśmy podpisać ponadpartyjny pakt. Te zmiany nie są na rok, są na 10, 15, 20 lat. Tylko wtedy mają szansę działać - zaznaczył.

Adrian Zandberg: Powinniśmy podpisać ponadpartyjny pakt
Adrian Zandberg: Powinniśmy podpisać ponadpartyjny pakttvn24

Po tej wypowiedzi z riposty skorzystał Marcin Horała.

- To za rządów koalicji PO-PSL odziedziczyliśmy chociażby półmilionową kolejkę czekających na operację zaćmy. Udało się ją skrócić. Mamy w Polsce ponad 100 placówek, gdzie na operację zaćmy czeka się dwa tygodnie - powiedział.

- Oczywiście to nie jest zadanie skończone, bo nie da się w cztery lata naprawić służby zdrowia po dwudziestu paru czy trzydziestu paru latach zaniedbań. Ale to rząd PiS jako pierwszy zdobył dodatkowe środki - dodał poseł PiS.

Krzysztof Bosak, również w trybie riposty, powtórzył, że "nie wystarczy dodawać do źle działającego systemu więcej pieniędzy". - My jako Konfederacja uważamy, że to ludzie sami najlepiej wiedzą, jak wydać pieniądze na ochronę własnego zdrowia. Nie jesteśmy zwolennikami składek zdrowotnych, ale uważamy, że powinna być większa rola obywateli w zarządzaniu nimi - podkreślił.

Drugie pytanie

Drugie pytanie w kategorii zdrowie brzmiało: Po 1989 roku w służbie zdrowia rewolucja goniła rewolucję. Dzisiaj postulat lekarzy, środowisk medycznych i ekspertów brzmi tak i jest to apel do polityków: "usiądźmy razem i opracujmy pakiet zmian, bez względu na to, kto jest aktualnie przy władzy". To nie jest pakt, który można podpisać przed wyborami i później się o nim zapomni. Czy jest zgoda waszych partii, żeby taki ponadpartyjny plan ratunkowy dla polskiej służby zdrowia po wyborach wspólnie opracować?

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

- To nie tylko potrzebne, możliwe, ale konieczne. Jeżeli chcemy, żeby polska ochrona zdrowia zmieniła się na lepsze, to musimy planować w perspektywie dłuższej niż doraźna, czteroletnia - podkreślił.

- Takie pakty były podpisywane w wielu krajach, między innymi w krajach skandynawskich. One pozwalają na to, żeby w sposób stabilny i odpowiedzialny planować przyszłość. My jako Lewica jesteśmy jak najbardziej za, żeby usiąść do takich rozmów. W szczególności do okrągłego stołu ze środowiskiem medycznym, wszystkimi zawodami medycznymi - zaznaczył.

Jego zdaniem "medycyna to sport zespołowy". - Medycyna działa sprawnie wtedy, kiedy opiera się na współpracy i dobrym traktowaniu wszystkich pracowników sektora medycznego. Rząd PiS sobie z tym nie poradził - powiedział.

Zandberg: Ochrona zdrowia to jest problem, z którym PiS sobie nie poradził w tej kadencji
Zandberg: Ochrona zdrowia to jest problem, z którym PiS sobie nie poradził w tej kadencjitvn24

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

- Jesteśmy w stanie się zgodzić, że żeby rozwiązać problemy, muszą wzrosnąć nakłady na ochronę zdrowia, muszą wzrosnąć też wynagrodzenia, żebyśmy zatrzymali tych, których wykształcimy - powiedział Krzysztof Bosak. - Tym, co różni Konfederację jest to, że my nie wierzymy w scentralizowany system, że jeden centralny planista jest w stanie zaplanować dobry sposób organizacji gabinetu dla trzydziestu kilku milionów ludzi - podkreślił. Jego zdaniem "ta filozofia jest absurdalna". - Jesteśmy jedyną siłą, która ten absurd odrzuca. Mówimy to odważnie. Jesteśmy za tym, żeby każdy mógł swoje składki wyprowadzić do dowolnego funduszu, który będzie nimi zarządzał w sposób najbardziej efektywny - powiedział Bosak.

Bosak:my nie wierzymy w ten scentralizowany system
Bosak:my nie wierzymy w ten scentralizowany systemtvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

- Jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi środowiskami. Ja dzisiaj deklaruję, jako lekarz, nie jako polityk, że zrobię wszystko, żeby uzdrowić polską służbę zdrowia. Ona musi być inaczej zarządzana, inaczej dystrybuowane muszą być środki. Musi być też większy udział samorządów lekarskich, pielęgniarskich i innych w zarządzaniu tymi pieniędzmi, wpływ również samorządów terytorialnych - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem "ujmujący jest dobry humor posła Horały". - Dlaczego nie pokazujecie, na ile są zadłużone wszystkie szpitale? Utajniliście ten raport. 13 miliardów to ostatnie dane, a wy mówicie o zrównoważonym budżecie? To się w głowie nie mieści. Kolejki? Dzisiaj wzrosły kolejki w 26 specjalnościach. Tylko w czterech się skróciły - wyliczał Kosiniak-Kamysz.

- Jeżeli nie będzie ponadpolitycznego porozumienia, to nie będzie zmiany w ochronie zdrowia - podkreślił prezes PSL.

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

- Byłbym ostrożny w takich zarzutach, gdybym był odpowiedzialny za służbę zdrowia w 2015 roku, tak jak PSL. Przypomnijmy 350 zamkniętych oddziałów szpitalnych w drugiej kadencji rządu PO-PSL. To, że Polacy muszą czekać w kolejkach, to jest spuścizna, którą odziedziczyliśmy po poprzednikach. Po kolei, krok po kroku to rozwiązujemy - przekonywał Marcin Horała.

- Jeżeli będziemy rządzić drugą kadencję, tak samo skrócimy kolejki do kolejnych specjalistów. Uruchomimy fundusz modernizacji szpitali, żeby wspierać samorządy, które mają problem z zarządzaniem, żeby otrzymały dodatkowe środki - powiedział.

Zadeklarował też, że zostanie wybudowane "najnowocześniejsze centrum onkologii" za miliard złotych.

Horała: Jeżeli będziemy rządzić kolejną kadencję, skrócimy kolejki
Horała: Jeżeli będziemy rządzić kolejną kadencję, skrócimy kolejkitvn24

Ripostę po tej wypowiedzi wygłosił Adrian Zandberg. - Panie pośle, nie jesteście wiarygodni. Kiedy pan mówi o tym, że zamykane były oddziały, to tak, jakby pan zapomniał, że oddziały są zamykane teraz. Mam panu wyliczyć miejscowości, w których pozamykaliście porodówki, neonatologię? Niech pan pojedzie na Opolszczyznę, do Głubczyc, do Kluczborka, Prudnika. Zamykacie oddziały na masową skalę - powiedział lider Lewicy.

Krzysztof Bosak w swojej ripoście podkreślił, że "niestety nie będzie tak, jak zapowiada pan Horała, nie będzie skrócenia kolejek do specjalistów, bo specjaliści z Polski wyjeżdżają, kształcimy ich za mało".

- Świadectwem tego, że rząd nie wierzy we własne zapowiedzi, jest zmiana prawa, której rząd dokonał. W tej chwili liberalizuje przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców w polskich szpitalach i nostryfikacji dyplomów - dodał polityk Konfederacji.

Izabela Leszczyna również skorzystała z prawa do riposty.

- Poseł Horała mówiąc o ochronie zdrowia cały czas używał czasu przyszłego. Tymczasem PiS od czterech lat rządzi i jedyny sukces, jakim się pan pochwalił, to skrócenie kolejek do operacji zaćmy. Chodzi o to, żeby w kolejkach nie umierali ludzie chorzy na raka czy na serce - powiedziała reprezentantka KO.

Pokazała też skan skierowania do szpitala. - Chodzi również o to, żeby pani Maria z Częstochowy, która ma guzki na tarczycy, nie musiała do mnie przychodzić z takim skierowaniem do endokrynologa. To skierowanie jest na 10 czerwca 2021 roku - mówiła.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiadał Horale i stwierdził, że "szkoda, że pan poseł nie zdobył się na odrobinę szczerości". - Nie było takich rządów w historii Polski ani takiej partii, która by załatwiła wszystkie problemy w ochronie zdrowia. A wy się mienicie herosami. Oddziały są zamykane, za waszych rządów zmniejszyła się liczba łóżek o 2500. Jest trudniejszy dostęp do służby zdrowia - powiedział prezes PSL.

Marcin Horała przyznał, że "zostało w służbie zdrowia wiele do zrobienia". - Nie da się szybko naprawić tego, co zepsuliście. Jest mowa o rzekomo masowo zamykanych oddziałach W tym roku - 31 oddziałów zamkniętych. W roku 2012 - 167, w roku 2013 - 128. Widać postęp w tej sprawie. Realne 30 miliardów więcej na służbę zdrowia - powiedział poseł PiS.

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni)

Po ripostach na pytanie o ponadpartyjny plan ratunkowy dla polskiej służby zdrowia odpowiadała Izabela Leszczyna. - Jesteśmy absolutnie za - powiedziała.

Zwróciła się do przedstawicieli PSL i Lewicy: - Mówimy o tym samym. Mówimy o zwiększeniu nakładów, zmianie organizacyjnej. Zróbmy coś naprawdę. Wygrajmy wybory, stwórzmy koalicyjny rząd i postawmy w centrum ochronę zdrowia pacjenta. - Niech NFZ będzie rozliczany z tego, czy zmniejsza się śmiertelność, która przez cztery lata drastycznie wzrosła, czy zmniejszają się kolejki chorych, którzy nie mają czasu na czekanie i czy Polki chorujące na raka piersi mają takie same szanse na wyleczenie jak Niemki czy Francuzki - mówiła Leszczyna. - My wiemy, jak to zrobić. 21 dni oczekiwania do specjalisty i 60 minut oczekiwania na SOR-ze. To jest nasza propozycja - powiedziała.

Leszczyna: Jesteśmy absolutnie za ponadpartyjnym paktem
Leszczyna: Jesteśmy absolutnie za ponadpartyjnym paktemtvn24

Autor: ads//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Powiem pani minister Barbarze Nowackiej, żeby zastanowiła się nad takim okrągłym stołem uczniowskim ze szkół ponadpodstawowych - powiedział w Białymstoku premier Donald Tusk, odpowiadając na apel Pawła, ucznia szkoły średniej. Szef rządu zaprosił nastolatka do udziału w tym wydarzeniu. Podczas spotkania poruszona została również kwestia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Propozycja premiera dla ucznia Pawła. "Piszesz się, dasz swoje dane?"

Propozycja premiera dla ucznia Pawła. "Piszesz się, dasz swoje dane?"

Źródło:
TVN24

Czy mogę zdradzić pewną tajemnicę? - zapytała w "#BezKitu" profesor Monika Płatek, karnistka i członkini Społecznej Rady do spraw Funduszu Sprawiedliwości. Przekazała, że na Radzie dyskutowano o tym, żeby nazwać ten fundusz "Funduszem Tomasza Komendy". Dodała, że pomysł jest jednak "zawieszony przez chwilę".

Profesor Płatek zdradza tajemnicę w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Profesor Płatek zdradza tajemnicę w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

7-letni chłopiec został śmiertelnie potrącony na przejściu dla pieszych w Romanowie (woj. wielkopolskie). Ze wstępnych ustaleń wynika, że 72-letnia kierująca nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu dziecku. Chłopiec chwilę wcześniej wysiadł ze szkolnego busa.

7-latek potrącony na przejściu dla pieszych. Nie żyje

7-latek potrącony na przejściu dla pieszych. Nie żyje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gwałtowne burze sunęły w piątek przez Polskę. Strażacy interweniowali blisko 600 razy, w tym najczęściej w województwach małopolskim i wielkopolskim. Połamane są drzewa i pozrywane dachy z budynków, w wyniku intensywnych opadów deszczu pozalewane zostały drogi.

Zerwane dachy, połamane drzewa, zalane ulice. Nawałnice przeszły przez Polskę

Zerwane dachy, połamane drzewa, zalane ulice. Nawałnice przeszły przez Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Kraje regionu Morza Bałtyckiego zgodziły się stworzyć "mur dronów", by za pomocą bezzałogowców chronić zewnętrzne granice państwowe – poinformowała Agne Bilotaite, szefowa resortu spraw wewnętrznych Litwy. Podczas piątkowego spotkania na Łotwie uzgodniono również zorganizowanie wspólnych ćwiczeń ewakuacyjnych w krajach regionu.

"Mur dronów". Państwa bałtyckie tak chcą chronić granic

"Mur dronów". Państwa bałtyckie tak chcą chronić granic

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polski podróżnik Mariusz Majewski został skazany w Kongu na dożywotnie więzienie pod zarzutem szpiegostwa - miał przemieszczać się po linii frontu z lokalną bojówką i robić zdjęcia strategicznych miejsc. W piątek wiceszef MSZ Andrzej Szejna poinformował, że Majewski "nie jest szpiegiem, należy do klubu podróżników", a "jego zachowania wynikały z nieznajomości miejscowych obyczajów". W sprawie uwięzionego Polaka ma interweniować prezydent Andrzej Duda.

Polak ma spędzić resztę życia w afrykańskim więzieniu za szpiegostwo. Interwencja prezydenta

Polak ma spędzić resztę życia w afrykańskim więzieniu za szpiegostwo. Interwencja prezydenta

Źródło:
PAP

- W poniedziałek w Sztabie Generalnym odbędzie się prezentacja tego, jak ma wyglądać Tarcza Wschód - poinformował w piątek w Białymstoku premier Donald Tusk. Jak wskazał, "nasze argumenty stają się powoli taką oficjalną doktryną całej Unii Europejskiej". Mówił też, jak ważne są wybory do europarlamentu. - Jesteśmy o krok od tego, żeby przewagę zaczęły zdobywać siły jawnie prorosyjskie w Europie - powiedział. Premier mówił też o aktach sabotażu w Polsce.

Siedem prób sabotażu. Tusk o osobach "wynajętych" przez rosyjskie służby

Siedem prób sabotażu. Tusk o osobach "wynajętych" przez rosyjskie służby

Źródło:
TVN24, PAP

- Potrzebujemy udowodnić samym sobie i Władimirowi Putinowi, że możemy utrzymać ten kurs i ostatecznie wygrać - mówił szef MSZ Radosław Sikorski na konferencji PISM Strategic Ark. Ocenił, że zarówno Unię Europejską, jak i USA stać na to, by wesprzeć Ukrainę, bo koszt jej przegranej byłby nieporównywalnie większy.

"To absurd mówić, że jesteśmy zmęczeni tą wojną". Sikorski na konferencji PISM

"To absurd mówić, że jesteśmy zmęczeni tą wojną". Sikorski na konferencji PISM

Źródło:
PAP

- To nie było funkcjonowanie, jakiego należało oczekiwać od jednostki, która wydaje środki publiczne - powiedział w "#BezKitu" przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek, odnosząc się do działań Rządowego Centrum Legislacji za czasów Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Szczuckiego. Wskazał "najbardziej wyrazistą sytuację patologiczną, jaką można sobie wyobrazić".

Maciej Berek o "najbardziej wyrazistej sytuacji patologicznej, jaką można sobie wyobrazić" w RCL za czasów PiS

Maciej Berek o "najbardziej wyrazistej sytuacji patologicznej, jaką można sobie wyobrazić" w RCL za czasów PiS

Źródło:
TVN24

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, najważniejszy sądowniczy organ ONZ, nakazał w piątek władzom Izraela natychmiastowe wstrzymanie ofensywy w Rafah w Strefie Gazy. Decyzja ma związek z "bezpośrednim ryzykiem" dla palestyńskiej ludności cywilnej. Minister bezpieczeństwa Izraela uznał trybunał za "antysemicki", a jego postanowienie za "nieistotne".

Trybunał w Hadze nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah

Trybunał w Hadze nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah

Źródło:
Reuters, X, PAP

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

- W przypadku Jarosława Kaczyńskiego będziemy składać wniosek do prokuratury za sprawczość kierowniczą - zapowiedział w piątek w "Faktach po Faktach" w TVN poseł KO Dariusz Joński, przewodniczący komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Joński ocenił jako "szalenie istotne" udowodnienie, że prezes PiS "rządził z tylnego siedzenia".

Joński: udowodnienie, że Kaczyński rządził z tylnego siedzenia "szalenie istotne"

Joński: udowodnienie, że Kaczyński rządził z tylnego siedzenia "szalenie istotne"

Źródło:
"Fakty po Faktach"

W piątek przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych stanął prezes PiS Jarosław Kaczyński. W czasie zeznań przekonywał, że "pełną winę za to, że te wybory się nie odbyły, ponosi Koalicja Obywatelska". Jak mówił, w 2020 roku doszedł do wniosku, że wybory kopertowe "to jest dobre rozwiązanie dla Polski" i że "to był pomysł, do którego się całkowicie przyznaje". Po posiedzeniu przewodniczący komisji Dariusz Joński zapowiedział zawiadomienie do prokuratury na Kaczyńskiego za "sprawczość kierowniczą". - Za to, że to on podejmował decyzje, choć nie miał żadnych do tego uprawnień - wyjaśniał.

Będzie zawiadomienie na Jarosława Kaczyńskiego. Za "sprawczość kierowniczą"

Będzie zawiadomienie na Jarosława Kaczyńskiego. Za "sprawczość kierowniczą"

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z powiatu myślenickiego (woj. małopolskie) próbowali kilkakrotnie dostarczyć wezwanie na przesłuchanie byłemu prezesowi Orlenu, Danielowi Obajtkowi - bezskutecznie. Służby podały, że polityka nie było pod wskazanym na wezwaniu adresem.

Policjantom nie udało się dostarczyć Danielowi Obajtkowi wezwania. "Kilkakrotnie podjęliśmy próby"

Policjantom nie udało się dostarczyć Danielowi Obajtkowi wezwania. "Kilkakrotnie podjęliśmy próby"

Źródło:
PAP

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, w których dostępne będą tabletki "dzień po". Obecnie w wykazie znajduje się 770 punktów, jednak nabór wniosków do programu wciąż trwa. "Dostępność do antykoncepcji awaryjnej jest zapewniona w całej Polsce" - informuje Fundusz.

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

Źródło:
PAP

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Dziewięciolatka, która została nagrana w toalecie samolotu linii American Airlines przez stewarda, sama jest winna tej sytuacji - oceniła firma w odpowiedzi na pozew złożony przez rodziców dziecka. Już dzień później linia tłumaczyła się jednak, że takie stwierdzenie powstało w wyniku błędu, i że "bardzo poważnie traktuje zarzuty dotyczące byłego członka załogi".

Steward nagrywał dzieci w toalecie. Linia lotnicza obwiniła 9-latkę

Steward nagrywał dzieci w toalecie. Linia lotnicza obwiniła 9-latkę

Źródło:
CNN, ABC News, USA Today, tvn24.pl

Daniel Obajtek, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na podkarpackiej liście Prawa i Sprawiedliwości, udzielił w ostatnich dniach serii wywiadów w lokalnych mediach. Rozmowy w katolickiej rozgłośni radiowej oraz w telewizji z Krosna poprzedziły komunikaty o tym, że są to materiały finansowane przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Dzieje się to w tym samym czasie, kiedy policja próbuje wręczyć mu wezwanie na posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej. Byłego prezesa Orlenu szuka też prokuratura.

Seria wywiadów Daniela Obajtka finansowanych przez PiS

Seria wywiadów Daniela Obajtka finansowanych przez PiS

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator Generalny Adam Bodnar podjął w piątek decyzję o zawieszeniu na pół roku prokuratora Prokuratury Krajowej Jakuba Romelczyka w czynnościach służbowych. Decyzja zapadła w związku z ujawnieniem treści rozmowy związanej z zawiadomieniem "o możliwości popełnienia przestępstw przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro". - Treść tej rozmowy budzi poważny niepokój - oceniła w rozmowie z TVN24 rzeczniczka Bodnara Anna Adamiak.

Adam Bodnar zawiesił prokuratora Jakuba Romelczyka

Adam Bodnar zawiesił prokuratora Jakuba Romelczyka

Źródło:
Prokuratura Krajowa, Onet, TVN24

Raper Sean Kingston i jego matka zostali aresztowani pod zarzutami oszustwa i kradzieży. Wcześniej funkcjonariusze przeszukali jego dom. Nie potwierdzono, czego dokładnie dotyczy śledztwo, ale amerykańskie media podają, że przeciwko gwiazdorowi złożono pozew dotyczący niedotrzymania warunków umowy przy zakupie 232-calowego telewizora z systemem nagłaśniającym.

Miał popełnić oszustwo przy zakupie 232-calowego telewizora. Znany raper i jego matka aresztowani

Miał popełnić oszustwo przy zakupie 232-calowego telewizora. Znany raper i jego matka aresztowani

Źródło:
CNN, NBC 6

Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego zaapelowała do przewoźników o odwołanie prewencyjnie 70 procent lotów w sobotę na paryskim lotnisku Orly. Powodem tej decyzji jest zapowiedziany przez związki zawodowe strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Utrudnienia w podróżowaniu mogą potrwać do późnych godzin wieczornych.

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na skwerze przy ulicy Szafera w Łodzi ktoś przywiązał do ławki psa w podeszłym wieku. Obok zostawił miski z karmą i wodą, a także torbę z wyprawką.

Przywiązana do ławki, obok torba z wyprawką

Przywiązana do ławki, obok torba z wyprawką

Źródło:
tvn24.pl

Sztab Daniela Obajtka oblepił całe Podkarpacie tysiącami plakatów. Ale spotkać byłego szefa Orlenu w terenie jest trudno. PiS-owska "jedynka" pojawia się bez zapowiedzi w wybranych miejscach, a polityczni konkurenci wprost zarzucają Obajtkowi unikanie wyborców. Ale wyborcza arytmetyka jest nieubłagana. Tylko cud może odebrać Obajtkowi mandat europosła.

O spotkaniach z Obajtkiem wiedzą nieliczni. "Nie dostajemy żadnych informacji"

O spotkaniach z Obajtkiem wiedzą nieliczni. "Nie dostajemy żadnych informacji"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Mandatem karnym i zakazem dalszej jazdy zakończyła się policyjna interwencja wobec 44-latka, który ulicami Hrubieszowa (Lubelskie) wiózł motorówkę. Jak podała policja, ładunek nie był odpowiednio oznakowany.

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 4,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 24 maja.

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl