Kiedy szczepienia przypominające dla dzieci w wieku 5-11 lat? Niedzielski podał termin

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP
Niedzielski: mamy do czynienia z pewnym przesunięciem apogeum liczby infekcji, jeśli chodzi o maksymalne liczby obłożeń szpitali
Niedzielski: mamy do czynienia z pewnym przesunięciem apogeum liczby infekcji, jeśli chodzi o maksymalne liczby obłożeń szpitaliTVN24
wideo 2/7
TVN24Niedzielski: mamy do czynienia z pewnym przesunięciem apogeum liczby infekcji, jeśli chodzi o maksymalne liczby obłożeń szpitali

Od 3 października dopuszczone będzie pierwsze szczepienie przypominające przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że resort wystawi blisko pół miliona e-skierowań. Omówił także aktualną sytuację epidemiczną. Z opublikowanego w środę wykazu prac rządu wynika, że obecne ograniczenia, nakazy i zakazy związane z zagrożeniem epidemicznym mają być przedłużone do 31 października 2022 roku.

- Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, która dopuściła szczepienie dla przedziału wiekowego 5-11 lat, (…) szczepionką w wersji junior, my również od 3 października będziemy dopuszczali szczepienie pierwszą dawką przypominającą w tej grupie wiekowej 5-11 lat - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przypomniał, że do tej pory był tylko schemat podstawowy dopuszczony przez Europejską Agencję Leków.

- W najbliższym czasie, na przełomie drugiego i trzeciego października, wystawimy blisko pół miliona e-skierowań dla osób w tym wieku, które oczywiście przeszły przez podstawowy schemat szczepienia - podał.

"Możemy mieć pewien nowy impuls, jeśli chodzi o zwiększenie liczby zakażeń"

Minister zdrowia omówił także aktualną sytuację epidemiczną. - Jest drugi tydzień, kiedy mamy do czynienia ze spadkami, jeżeli chodzi o liczbę infekcji. Po pewnym apogeum liczby zachorowań, które mieliśmy w sierpniu, potem obserwowaliśmy niewielkie spadki, a potem znowu w pierwszych tygodniach września mieliśmy przyspieszenie, jeżeli chodzi o liczbę infekcji - przekazał Niedzielski. Stwierdził, że trend, jeśli chodzi o liczbę zachorowań był w miarę stabilny, nie było sytuacji dynamicznego wzrostu zakażeń.

Minister podał również, że minionej doby badania potwierdziły 4879 zakażeń koronawirusem. To - jak zauważył - o ponad 13 proc. mniej niż w zeszłym tygodniu. Tydzień temu, 21 września, badania informowano, że badania potwierdziły 5637 zakażeń koronawirusem. - Ten poziom spadku 10 procent, może nieco więcej, z tygodnia na tydzień jest charakterystyczny. Efektem spadków jest również to, że średnia tygodniowa liczba zachorowań zmniejszyła się - wskazał. Ocenił, że na podstawie liczby dziennych i tygodniowych zakażeń widać, że mamy do czynienia z trendem spadkowym.

- Przed nami jest październik, czyli powrót roku akademickiego. To oznacza, że możemy mieć pewien nowy impuls, jeśli chodzi o zwiększenie liczby zakażeń, ale absolutnie nie spodziewamy się, że spowoduje to odwrócenie tendencji - powiedział Niedzielski. - Może będziemy mieli lokalnie do czynienia z pewnym przyrostem liczby zakażeń, ale nie spodziewamy się, żeby epidemia w najbliższych tygodniach czy miesiącach rozwijała się dynamicznie - dodał.

Resort podał w środę, że w szpitalach - według stanu na 27 września - przebywa 3586 pacjentów z COVID-19.

"Chcę zrozumieć". Nowa kampania Ministerstwa Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w czasie konferencji prasowej w Warszawie, że resort chce uruchomić nową kampanię, która ma przekonać do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Poinformował, że narracja resortu będzie polegała na przekonywaniu i uszanowaniu tego, że decyzja o szczepieniu jest decyzją autonomiczną. - Cały czas stawiamy na dobrowolność szczepień - zapewnił.

Niedzielski sprecyzował, że kampania "Chcę zrozumieć" będzie polegała na przedstawieniu wszystkich dokumentów, dowodów, argumentów rzeczowych, które udało się zgromadzić w czasie szczepień. Jej centralnym punktem będzie strona internetowa www.gov.pl/chcezrozumiec. Szef MZ zapewnił, że będzie można tam znaleźć wszystkie informacje, które mają rozwiać wszelkie wątpliwości na temat zaszczepienia.

- Ta zmiana charakteru kampanii zachęcającej do szczepienia - można ją sprowadzić do tego, że do tej pory mówiliśmy: szczepmy się, a teraz będziemy mówili raczej w takiej konwencji: co potrzebujesz wiedzieć, jakie informacje potrzebujesz zgromadzić, żeby podjąć tę autonomiczną decyzję, (...) która budzi emocje - powiedział Niedzielski. Dodał, że kampania była poprzedzona badaniem z udziałem grup fokusowych, w których udział wzięły osoby wątpiące w szczepienia. W jego ramach resort chciał zrozumieć te wątpliwości. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że kampania w mediach wraz ze stroną internetową wystartują w przyszłym tygodniu.

Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i w aptekach zostanie przedłużony

W wykazie prac rządu, który został opublikowany w środę, zapowiedziano projekt zmienionego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.

W projekcie przewiduje się przedłużenie do 31 października 2022 roku obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Uzasadnione jest to - jak podano - między innymi aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom zakażonym tym wirusem oraz sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości