To będą intensywne dni dla polskich władz. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterresem wezmą udział w uroczystości otwarcia szczytu klimatycznego w Katowicach. Celem kongresu jest ustanowienie reguł wdrażania pierwszej globalnej umowy klimatycznej, jaką jest Porozumienie paryskie.
Oficjalna inauguracja COP24 (24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu) z udziałem między innymi prezydenta Dudy, sekretarza generalnego ONZ oraz delegacji z całego świata odbędzie się w poniedziałek przed południem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Natomiast już w niedzielę wiceminister środowiska Michał Kurtyka w imieniu Polski przejął przewodnictwo nad szczytem.
Po południu przybywających na szczyt gości na lotnisku w Pyrzowicach witał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. - To dla mnie ogromny zaszczyt witać tak znamienite głowy państw na naszej śląskiej ziemi - podkreślił.
Spotkania na szczycie
Uroczystości towarzyszyć będzie tak zwany segment wysokiego szczebla, na którym przemawiać mają także prezydent COP23 Frank Bainimaram, przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Maria Fernanda Espinosa, minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.
Szczytowi towarzyszą liczne spotkania bilateralne. W poniedziałek przedstawiona ma zostać deklaracja w sprawie sprawiedliwej transformacji. Odnosi się ona do zapewnienia sprawiedliwej i solidarnej transformacji, która pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy.
Jak informuje Kancelaria Prezydenta, tego dnia prezydent Andrzej Duda spotka się ponadto z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej księdzem kardynałem Pietro Parolinem, prezydentem Szwajcarii Alainem Bersetem, prezydentem Nigerii Muhammadu Buharim, prezydentem Czarnogóry Milo Djukanoviciem, premierem Fidżi Josaią Voreqe Bainimaramą oraz prezydentem Macedonii Gjorgem Ivanovem.
We wtorek prezydent spotkać się ma z byłym gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem, prezydentem Nepalu Bidhya Devi Bhandari, z wielkim księciem Luksemburga Henrykiem, a także z prezesem Solar Impulse Foundation Bertrandem Piccardem.
Relacje i bezpieczeństwo
Jak poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, w poniedziałek i wtorek w stolicy Górnego Śląska będzie przebywał też premier Mateusz Morawiecki. Weźmie udział w uroczystości podpisania paktu dotyczącego elektromobilności, a także w spotkaniach między innymi z premierami Hiszpanii i Holandii, odpowiednio Pedro Sanchezem i Markiem Rutte.
- Tematami rozmów będą wzajemne relacje, bieżąca agenda europejska, w tym bezpieczeństwo kontynentu - dodała Kopcińska. Rzeczniczka rządu poinformowała ponadto, że premier spotka się także z prezydentem Nigerii. Rozmowy z nim - jak dodała Kopcińska - "zdominuje tematyka obustronnej współpracy gospodarczej".
Konferencja w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie, do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.
Partnerstwo na rzecz działań w kierunku rozwoju elektromobilności i zeroemisyjnego transportu (Driving Change Together - Katowice Partnership for Electromobility) to wspólna inicjatywa Polski i Wielkiej Brytanii, która ma za zadanie łączyć państwa, regiony, miasta i organizacje pozarządowe w działaniach na rzecz elektromobilności.
Autor: lukl//now / Źródło: tvn24.pl, PAP