W piątek w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie ruszyło trzydniowe spotkanie Concilium Civitas. Odbywa się tam wiele paneli dyskusyjnych o tematyce społeczno-politycznej i debata maturzystów z profesorami czołowych uczelni niepublicznych. Ogłoszono również zwycięzcę konkursu na tekst o przyszłości Polski po wyborach w 2023 roku.
Fundacja Collegium Civitas ogłosiła konkurs dla tegorocznych maturzystów na tekst o przyszłości Polski po wyborach w 2023 roku. "Podzielcie się swoimi pomysłami, lękami, marzeniami, żeby zainspirować innych i zmienić naszą wspólną przyszłość na lepsze" - pisał kierownik Katedry Nowych Mediów i Dziennikarstwa Collegium Civitas Jacek Żakowski w liście do maturzystów.
Autorzy najciekawszych prac, które można było wysyłać do końca maja, otrzymali nagrody finansowe i bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych podczas spotkania Concilium Civitas.
Zwycięzcą konkursu został Patryk Kral. - Moja praca przedstawia młodzieńca, który zauważa problemy społeczne, natomiast nie reaguje na nie i później ponosi tego dotkliwe konsekwencje. To też pokazuje, że sprawczość, chęć działania jest ważna, a nie tylko bierne przyglądanie się - opisywał w studiu TVN24 w sobotę, dzień po otrzymaniu nagrody.
Żakowski: ultrapesymistyczne nastroje ustępują w tym roku przebłyskom nadziei
O poziomie prac mówił wcześniej, w rozmowie z reporterem TVN24 Adrianem Mielnikiem, Jacek Żakowski. - Były bardzo ciekawe, widać, że te nastroje, które były takie ultrapesymistyczne w poprzednich latach, w tym roku ustępują przebłyskom nadziei. I ta nadzieja nie jest nawet związana z jakąś konkretną sytuacją polityczną, zmianą władzy czy coś takiego, ona jest związana z ich podejściem do świata, to znaczy z poczuciem, że mogą mieć jakąś sprawczość, nie jakąś bardzo, ale już troszkę i myślę, że to jest bezcenne. To są po prostu inni ludzie niż ich starsi o rok, dwa, trzy lata koledzy, może dlatego, że kończyli naukę w innym systemie edukacyjnym - stwierdził dziennikarz.
Przyznał jednocześnie, że tegoroczny temat prac nie był łatwy. - Może to była jakaś bariera, bo jakby mi ktoś kazał napisać taką pracę, miałbym problem, a co dopiero jak się ma 18 lat - powiedział. - Ale jednocześnie to dało taką szansę, żeby dać jakąś ekspresję nadziei - dodał.
Trzy dni dyskusji
Pierwszy dzień paneli dyskusyjnych upłynął pod hasłem "Młode Concilium". Nagrodzeni maturzyści zmierzyli się z profesorami Concilium w dyskusji na temat swoich prac. Dzień zakończyła "Debata pokoleń", w której wzięli udział zarówno laureaci konkursu, jak i profesorowie - Ireneusz Paweł Karolewski, Jan Kubik i Beata Javorcik.
ZOBACZ WIĘCEJ: Maturzyści napisali prace, będą o nich dyskutować z profesorami. "Te światy się spotkają"
W sobotę odbyło się "Doroczne spotkanie Concilium Civitas". Tematami paneli dyskusyjnych były między innymi "Jaka gospodarka, głupcze?", "Pomysł na Polskę" czy "Nowa mapa świata". Dzień rozpoczął się od prezentacji Almanachu Concilium Civitas 2023/2024, którą poprowadził były RPO Adam Bodnar.
Trzeci dzień spotkań otworzą prezentacje najnowszych książek członków Concilium Civitas. Wydarzenie zamknie z kolei Wielka Doroczna Debata Concilium Civitas - "Stan gry", którą poprowadzi Jacek Żakowski.
Więcej szczegółów dotyczących programu i tematyki paneli można znaleźć na stronie conciliumcivitas.pl.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl