Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował o "wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu". Prokuratura Krajowa zmieniła zarzuty księdzu Michałowi O., z kolei Najwyższa Izba Kontroli przygotowała zawiadomienia do prokuratury w sprawie byłych urzędników kancelarii premiera i Ministerstwa Finansów w związku z nieracjonalnymi wydatkami w latach rządów Zjednoczonej Prawicy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 23 października.
1. Polska wycofuje zgodę na rosyjski konsulat
Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował o "wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu". Zażądał zaprzestania prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce i jej sojusznikom.
- W wypadku kontynuacji rezerwujemy sobie prawo do podejmowania kolejnych stanowczych działań - zapowiedział. Wieczorem dodał, że jeśli akty dywersji ze strony Rosji będą się w Polsce powtarzały, nie można wykluczyć wydalenia z Polski rosyjskiego ambasadora.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Decyzja MSZ w sprawie rosyjskiego konsulatu. Sikorski: nie można wykluczyć wydalenia ambasadora
Rosja odpowie "bolesnymi retorsjami", a decyzję w tej sprawie postrzega jako "kolejny wrogi krok" władz w Warszawie - oznajmiła we wtorek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
2. Potwierdzono tożsamość kolejnych ofiar karambolu na S7
W karambolu na drodze ekspresowej S7 w Borkowie koło Gdańska zginęło rodzeństwo: 12-letni Tomek i 9-letnia Eliza - przekazała we wtorek prokuratura. Do ich identyfikacji potrzebne były badania DNA.
Wcześniej już służby informowały, że wśród ofiar byli także chłopcy: 7-letni Nikodem i 10-letni Mikołaj. W poniedziałek odbyła się sekcja zwłok ofiar.
3. Zmiana zarzutów dla księdza Michała O.
Prokuratura Krajowa zmieniła zarzuty księdzu Michałowi O. i dwóm urzędniczkom Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzanym w śledztwie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości – poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak.
Rzecznik przekazał, że zarzuty zostały zmienione w tym samym kierunku, co w przypadku podejrzanego Marcina Romanowskiego – z nadużycia zaufania (art. 296 kk) na przywłaszczenie powierzonego mienia (art. 284 par. 2 kk).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiana zarzutów dla księdza Michała O.
4. Zawiadomienia do prokuratury po raporcie NIK
Rządy Zjednoczonej Prawicy wydały nienależycie, nieracjonalnie i nieefektywnie ponad 148 milionów złotych na kampanie społeczne prowadzone od 2016 roku do połowy roku 2023 - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli.
W wyniku kontroli NIK przygotowała zawiadomienia do prokuratury w sprawie trzech byłych urzędników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Finansów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Zwroty, które cieszą". Są zawiadomienia do prokuratury
5. Rosja boi się bazy NATO w Rostocku
Ambasador Niemiec w Moskwie został wezwany przez rosyjski resort spraw zagranicznych w związku z otwarciem bazy NATO w Rostocku (CTF Baltic).
"Rozbudowa infrastruktury wojskowej NATO na terytorium byłej NRD będzie miała bardzo negatywne konsekwencje i nie pozostanie bez odpowiedzi" - poinformowano w oświadczeniu. Nowe centrum dowodzenia będzie monitorować region Morza Bałtyckiego.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock