Marcin Romanowski wcześniej usłyszał 11 zarzutów, teraz ma dojść siedem kolejnych. Co Prokuratura Krajowa zarzuca byłemu wiceministrowi sprawiedliwości, któremu węgierski rząd udzielił w czwartek azylu politycznego? Wyliczamy.
15 października 2024 roku prokurator z Zespołu Śledczego nr 2 Prokuratury Krajowej ogłosił Marcinowi Romanowskiemu postanowienie o przedstawieniu 11 zarzutów w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Dotyczą one okresu, kiedy jako polityk Solidarnej Polski (a następnie Suwerennej Polski) był w latach 2019-2023 wiceszefem Ministerstwa Sprawiedliwości nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości.
Wszystkie te zarzuty dotyczą popełnienia przestępstw, polegających "na udziale w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, a w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach, wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych".
Zobacz też: Romanowski na Węgrzech. Relacja tvn24.pl na żywo
Pierwszy zarzut: udział w zorganizowanej grupie przestępczej
Zarzut ten dotyczy brania udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień i niedopełnianie obowiązków, poświadczanie nieprawdy w dokumentach oraz wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa.
§ 1. Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Jedno przestępstwo - dziesięć zarzutów
Pozostałe 10 zarzutów dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełniania obowiązków w związku z konkretnymi decyzjami lub działaniami podejrzanego związanymi z funkcjonowaniem Funduszu Sprawiedliwości i z wydatkowaniem środków ze szkodą dla interesu publicznego.
Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Czyny te miały być popełnione w różnych okresach pomiędzy listopadem 2018 roku a grudniem 2023 roku.
Chodzi tu konkretnie o wskazywanie podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości w dwóch otwartych konkursach. Ponadto zarzuty te dotyczą braku wymaganego nadzoru. Romanowski miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem. W tych zarzutach znalazły się też zawieranie umów lub dopuszczanie do udzielenia wsparcia finansowego podmiotom niespełniającym wymogów formalnych i materialnych.
CZYTAJ W PREMIUM: "Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku
Siedem z tych dziesięciu zarzutów dotyczy też przywłaszczenia powierzonego mienia. Chodzi o wyprowadzenie z ministerialnej kasy ponad 107 milionów złotych i usiłowanie przywłaszczenia kolejnych ponad 58 milionów złotych.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 4. Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 278 § 1, 1a, 2, 3a lub 5, art. 279 § 1, art. 280, art. 281, art. 282, art. 284 § 1 lub 2, art. 285 § 1, art. 286 § 1 lub 2, art. 287 § 1, art. 288 § 1 lub 3, art. 290 § 1 lub w art. 291 § 1, w stosunku do mienia o wartości większej niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 5 do 25
Jak wskazuje prokuratura, wszystkie 10 czynów miało zostać popełnione w zorganizowanej grupie, mającej na celu popełnianie przestępstw.
Stałe źródło dochodu lub działania w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym bądź przestępstwo o charakterze terrorystycznym § 1. Przepisy dotyczące wymiaru kary, środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie, przewidziane wobec sprawcy określonego w art. 64 § 2, stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
Wkrótce kolejne siedem zarzutów
- Prokurator dostrzega konieczność uzupełnienia zarzutów dla pana Marcina Romanowskiego o kolejne siedem bardzo poważnych przestępstw natury kryminalnej - przekazał w piątek prokurator krajowy Dariusz Korneluk.
Po ich sformułowaniu lista zostanie zaktualizowana.
Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości
Marcin Romanowski w latach 2019-2023 był wiceszefem Ministerstwa Sprawiedliwości nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości.
Śledztwo Prokuratury Krajowej w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które trwa od lutego tego roku, jest wielowątkowe; toczy się m.in. w sprawie przekroczenia w ubiegłych latach uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników resortu, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Fundusz ma za zadanie nieść głównie pomoc ofiarom przestępstw, a także m.in. pomoc postpenitencjarną.
CZYTAJ W PREMIUM: Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak / PAP