Co Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele? Program specjalny po reportażu "Franciszkańska 3"

Źródło:
TVN24
Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenia i znalezienie odpowiedzi
Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenia i znalezienie odpowiedziTVN24
wideo 2/6
Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenia i znalezienie odpowiedziTVN24

W reportażu "Franciszkańska 3" Marcin Gutowski przedstawił dowody na to, że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele i to zanim został papieżem. W programie specjalnym w TVN24 mówił, że czuł, iż "jest winien" ofiarom księży pedofilów "znaleźć odpowiedzi". Filozofka Anna Karoń-Ostrowska, przyjaciółka papieża, oceniła, że rzeczy pokazane w reportażu są "wstrząsające", "potwornie bolesne" i "w jakiś sposób rozwścieczające". Publicysta Tomasz Krzyżak mówił, że "nie wyciągnąwszy wniosków z tamtych wydarzeń, po prostu stoimy w miejscu". Ujawnione fakty z życia Karola Wojtyły komentowali też ksiądz profesor Andrzej Szostek i ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Marcin Gutowski w materiale "Franciszkańska 3" w "Czarno na białym" pokazał nieznane fakty z życia Karola Wojtyły z czasów, gdy nie był papieżem. Reporter rozmawiał z ofiarami księży, którzy jeszcze w latach 60. podlegali kardynałowi Wojtyle. Dotarł do ludzi, którzy osobiście informowali go o przestępstwach popełnianych przez duchownych, i do kościelnych dokumentów potwierdzających działania i zaniechania kardynała.

Przy ulicy Franciszkańskiej 3, jak brzmi tytuł reportażu, w Krakowie znajduje się Pałac Biskupi, miejsce symboliczne dla pontyfikatu Jana Pawła II. Tutaj mieszkał Karol Wojtyła jeszcze jako student seminarium duchownego, tutaj też przyjął w 1946 roku święcenia kapłańskie, a następnie - do czasu wyboru na papieża - pełnił z Franciszkańskiej 3 posługę biskupa i metropolity krakowskiego.

Najnowszy reportaż z cyklu "Bielmo" można obejrzeć w TVN24 GO.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele. Jako kardynał "chronił przede wszystkim instytucję, a nie ofiary"

Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenie i znalezienie odpowiedzi

Po premierowej emisji w TVN24 odbyła się debata na ten temat. Autor reportażu Marcin Gutowski przyznał, że kiedy dziś zobaczył ujęcia z Franciszkańskiej 3, "wzruszył się i zasmucił". - Bo kiedyś w tym miejscu prywatnie patrzyłem na papieża w papieskim oknie, które dzisiaj jest zamurowane i jest na nim jego wizerunek. I pewnie wtedy nie spodziewałbym się, że w takich okolicznościach będę o tym miejscu i o Janie Pawle II opowiadał - powiedział.

Wskazywał, że przez niemal trzy lata pracy nad tą historią miał "poczucie, że odpowiedź na pytania, które się rodzą i co do których odpowiedzi były coraz bliższe, są po prostu zwyczajnie niezbędne". - I że jestem winien udzielić i znaleźć odpowiedzi na te pytania tym, którzy się ich domagają, a to były ofiary - dodał dziennikarz.

Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenia i znalezienie odpowiedzi
Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenia i znalezienie odpowiedziTVN24

Ksiądz profesor Szostek badał pisma Wojtyły. "Nie miałem tego typu korespondencji"

Ksiądz profesor Andrzej Szostek, filozof-etyk i były student Karola Wojtyły, przy procesie beatyfikacyjnym badał oficjalne, opublikowane dokumenty Karola Wojtyły. W specjalnym programie w TVN24 powiedział, że nigdy nie spotkał się z takimi dokumentami czy informacjami, jakie zostały przedstawione w ""Czarno na białym".

- Ja byłem jednym z biegłych, tym, któremu zlecono zbadanie wszystkich opublikowanych i podpisanych i opublikowanych pism Karola Wojtyły, czy tam nie ma czegoś, co jest niezgodne z wiarą i moralnością katolicką - wyjaśniał. Zaznaczył, że "to są teksty, które są wszystkim dostępne".

- W filmie widziałem na przykład list do kardynała Koeniga, to ja oczywiście nie miałem tego typu korespondencji żadnej - dodał.

Ksiądz profesor Szostek o badanych pismach Wojtyły
Ksiądz profesor Szostek o badanych pismach WojtyłyTVN24

Przyjaciółka Jana Pawła II: jest to wstrząsające, potwornie bolesne, w jakiś sposób rozwścieczające

Filozofka Anna Karoń-Ostrowska, przyjaciółka Jana Pawła II, oceniła, że "jest to wstrząsające, jest to potwornie bolesne, ale jest też w jakiś sposób rozwścieczające".

- Myśmy znali jakby pewien obraz. Ja teraz coraz częściej myślę, że myśmy uczestniczyli w pewnym przedstawieniu teatralnym, gdzie aktorzy występowali na scenie w kostiumach, (...) nam się wydawało, że to jest prawdziwe życie, kurtyna się zasłaniała i oni w kulisach prowadzili zupełnie inne życie, dotykając jakby zupełnie innych wartości czy też braku wartości - mówiła.

Jej zdaniem "to chyba jest największy dramat i to jest najbardziej przerażające". Karoń-Ostrowska wskazywała, że znała Ojca Świętego prywatnie "jako wspaniałego, cudownego człowieka". - I nie wiedziałam, że istnieje jakiś kompletne inny wymiar, jakaś inna przestrzeń, która jest (...) jakoś porażająca, dlatego że można powiedzieć, że w tym wymiarze stosunku do ofiar, powiem brutalnie, ale był to zbrodniczy system - dodała filozofka.

Przyjaciółka Jana Pawła II, Anna Karoń-Ostrowska: jest to wstrząsające, potwornie bolesne, w jakiś sposób rozwścieczające
Przyjaciółka Jana Pawła II, Anna Karoń-Ostrowska: jest to wstrząsające, potwornie bolesne, w jakiś sposób rozwścieczająceTVN24

Krzyżak: nie wyciągnąwszy wniosków z tamtych wydarzeń, po prostu stoimy w miejscu

Publicysta Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej", który również zajmuje się tematami związanymi z Kościołem, mówił między innymi o tym, czy coś zmienia się w świadomości księży i hierarchów. - Zmienia się, jeśli idzie o tak zwanych młodych księży, o młode pokolenie księży - ocenił.

Jak mówił, z rozmów prywatnych "wynika coś takiego, że im bardzo zależy na tym, żeby Kościół się oczyścił". - Natomiast (…) starsze pokolenie kompletnie tego nie rozumie - dodał. Według niego "nie wyciągnąwszy wniosków z tamtych wydarzeń, po prostu stoimy w miejscu".

Krzyżak: nie wyciągnąwszy wniosków z tamtych wydarzeń, po prostu stoimy w miejscu
Krzyżak: nie wyciągnąwszy wniosków z tamtych wydarzeń, po prostu stoimy w miejscuTVN24

Ksiądz Isakowicz-Zaleski: ten grzech zaniechania trwa od kilkunastu lat

Prezes Fundacji im. Brata Alberta ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, historyk Kościoła, wyraził "ogromne słowa uznania dla pana redaktora (Marcina Gutowskiego - przyp. red.), że dotarł do ofiar". - Bo myślę, że najważniejszymi świadkami - nie tylko w dzisiejszym odcinku, ale w ogóle w tego typu sprawach - są ofiary, które pozostają bardzo często same ze swoimi dramatami - mówił.

Wspominał, że kiedy 17 lat temu zaczął pisać książkę "Księża wobec bezpieki", to "te materiały były znane kurii krakowskiej". Jak mówił, w jego książce pojawia się na przykład sprawa opisywanego w reportażu księdza Bolesława Sadusia.

- Władze kościelne przez 17 lat nie podjęły żadnych działań, żeby to wyjaśnić - wskazywał duchowny. Jak mówił ks. Isakowicz-Zaleski, "w teologii moralnej jest takie określenie grzech zaniechania". - Czyli możemy coś zrobić, żeby przeciwdziałać złu i to nie zostało zrobione, i ten grzech zaniechania trwa od kilkunastu lat - dodał.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski: ten grzech zaniechania trwa od kilkunastu lat
Ksiądz Isakowicz-Zaleski: ten grzech zaniechania trwa od kilkunastu latTVN24

"Papież jak i ksiądz Dziwisz po prostu zamilkli"

- Zobaczyliśmy Karola Wojtyłę jako wysokiego urzędnika kościelnego, który jest głęboko zanurzony w systemie; który właściwie zachowuje się jak wszyscy inni biskupi, chociaż wydawało nam się, że miał o wiele większą wrażliwość i był w bardzo bliskich relacjach osobistych z wieloma ludźmi – powiedziała Anna Karoń-Ostrowska.

Filozofka zapytana o rozdźwięk między relacjami bliskich papieżowi osób i informacjami na temat jego decyzji dotyczących księży pedofilów, stwierdziła, że ma poczucie "jakby to były jakieś dwie zupełnie różne osoby". – Jednej nie znałam i nie chciałabym poznać, i gdybym wiedziała, to na pewno inaczej by ta relacja wyglądała. Straszliwie żałuję, że nie mogę mu zadać tych pytań – dodała.

- Coraz bardziej mam wrażenie, że by milczał. W 2002 lub 2003 roku po historii Paetza na bardzo kameralnym obiedzie, gdzie byliśmy tylko z moim mężem i synem, zadałam to pytanie: jak to jest możliwe, dlaczego on milczy, dlaczego to tak wygląda, dlaczego Paetz nie jest ukarany? I zapadło milczenie. Papież i ksiądz Dziwisz po prostu zamilkli i miałam poczucie, że zasunęła się jakaś brama, jakieś drzwi, że przekroczyłam jakąś granicę, której w gruncie rzeczy nie mam prawa przekroczyć – wspomniała.

"Papież jak i ksiądz Dziwisz po prostu zamilkli"
"Papież jak i ksiądz Dziwisz po prostu zamilkli"TVN24

"Jak to się mieści w jednym człowieku, nie umiem powiedzieć"

- Z ciężkim sercem oglądałem ten odcinek "Bielma", podobnie jak i poprzednie, choć jestem wdzięczny panu redaktorowi, ponieważ to trzeba pokazać i to trzeba obejrzeć, i może ja sam potrzebuję troszkę więcej czasu, żeby do tej spokojniejszej refleksji nad tym, co tam się odsłania, dojść – stwierdził ks. prof. Andrzej Szostek.

- Jak ja słuchałem Wojtyły jeszcze jako profesora, a potem jako papieża (…) miałem przekonanie, że mówiłem z człowiekiem, który mówi szczerze – zastrzegł filozof i były student Karola Wojtyły.

- Jestem przekonany, że wszystko, co jest w filmach zawarte co jest tak przygnębiające, jest prawdziwe i konieczne do opowiedzenia. I jednocześnie jestem przekonany, że wszystko, co on mówił i pisał, płynęło z jego serca i modlitwy – wyjaśnił. – Jak to się mieści w jednym człowieku, nie umiem powiedzieć – dodał.

Ks. Isakowicz-Zaleski: ten mechanizm nadal funkcjonuje

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przyznał, że "tylko częściowo" kontekst historyczny może być w jakikolwiek sposób usprawiedliwieniem dla decyzji podejmowanych przez Karola Wojtyłę. – Trzeba pamiętać, że czasy stalinowskie, czyli do 1956 roku, to były zabójstwa księży, tortury, więzienia, a potem proces kurii krakowskiej. Więc można zrozumieć pewne mechanizmy, gdybyśmy to rozpatrywali do roku 1956 – ocenił.

- Natomiast jednak po roku 1956 i w następnych latach była działalność służb bezpieczeństwa, każdy ksiądz miał założoną Teczkę Ewidencji Operacyjnej na Księdza. Natomiast to, co mnie niepokoi, że ten mechanizm nadal funkcjonuje w Kościele polskim w chwili, gdy nie ma komunizmu – zwrócił uwagę.

Ks. Isakowicz-Zaleski: ten mechanizm nadal funkcjonuje
Ks. Isakowicz-Zaleski: ten mechanizm nadal funkcjonujeTVN24

"Trzeba przedefiniować tę świętość"

Anna Karoń-Ostrowska powiedziała, że już teraz widać różne reakcje na nowe informacje na temat działań Karola Wojtyły. – Jedna to jest zamykanie i zaprzeczanie – przyznała. Podkreśliła, że "pierwszym krokiem" jest przyznanie jako faktu, że papież wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele.

- Jest z tym związany wielki lęk, co z tym dalej zrobić. Mamy obraz świętego Jana Pawła II, który od początku pontyfikatu był pokazywany jako osoba bez skazy, która nie ma właściwie żadnych wad – dodała.

Ks. prof. Andrzej Szostek ocenił, że jednym z efektów serii "Bielmo" będzie "inny sposób rozumienia autentycznej głębokiej świętości Jana Pawła II". – Nie ten pomnikowy, nie ten bezgrzeszny. Trzeba przedefiniować tę świętość – stwierdził.

- Jeżeli czegoś bym sobie życzył, poza tym, żebyśmy od dzisiaj przestali mówić, że nie wiedział i udawać, że nie wiedział, to życzyłbym sobie dojrzałości ze strony instytucji Kościoła – powiedział Marcin Gutowski. – Odwagi, przyznania się do prawdy, przyznania się do winy i podjęcia odważnej pracy wyjścia do ofiar – wyjaśnił.

- Najważniejszy w sprawie Paetza był Paetz. A gdzie są jego ofiary? W sprawie Jana Pawła II, a wcześniej kardynała Karola Wojtyły i jego zaniedbań, o których konkretnie wiemy, jego zawinionych błędów, najważniejsze są ofiary i to do nich w końcu trzeba wyjść – dodał.

Gutowski: w sprawie Jana Pawła II najważniejsze są ofiary
Gutowski: w sprawie Jana Pawła II najważniejsze są ofiaryTVN24

Autorka/Autor:akr, asty/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Według oficjalnych danych, w Meksyku od 1950 roku zaginęło bez wieści 116 386 osób, których nigdy nie odnaleziono - ogłosiły w piątek tamtejsze stowarzyszenia obrońców praw człowieka.

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Źródło:
PAP

921 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, zabijając 10 osób. Zaatakowali też miasto Czasiw Jar, gdzie zginęło pięć osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Iga Świątek wywalczyła awans do kolejnej rundy US Open. Premier Donald Tusk zapowiedział "wielką rządową spowiedź powszechną". Zmarła była rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Źródło:
tvn24.pl

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl