Co Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele? Program specjalny po reportażu "Franciszkańska 3"

Źródło:
TVN24
Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenia i znalezienie odpowiedzi
Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenia i znalezienie odpowiedziTVN24
wideo 2/6
Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenia i znalezienie odpowiedziTVN24

W reportażu "Franciszkańska 3" Marcin Gutowski przedstawił dowody na to, że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele i to zanim został papieżem. W programie specjalnym w TVN24 mówił, że czuł, iż "jest winien" ofiarom księży pedofilów "znaleźć odpowiedzi". Filozofka Anna Karoń-Ostrowska, przyjaciółka papieża, oceniła, że rzeczy pokazane w reportażu są "wstrząsające", "potwornie bolesne" i "w jakiś sposób rozwścieczające". Publicysta Tomasz Krzyżak mówił, że "nie wyciągnąwszy wniosków z tamtych wydarzeń, po prostu stoimy w miejscu". Ujawnione fakty z życia Karola Wojtyły komentowali też ksiądz profesor Andrzej Szostek i ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Marcin Gutowski w materiale "Franciszkańska 3" w "Czarno na białym" pokazał nieznane fakty z życia Karola Wojtyły z czasów, gdy nie był papieżem. Reporter rozmawiał z ofiarami księży, którzy jeszcze w latach 60. podlegali kardynałowi Wojtyle. Dotarł do ludzi, którzy osobiście informowali go o przestępstwach popełnianych przez duchownych, i do kościelnych dokumentów potwierdzających działania i zaniechania kardynała.

Przy ulicy Franciszkańskiej 3, jak brzmi tytuł reportażu, w Krakowie znajduje się Pałac Biskupi, miejsce symboliczne dla pontyfikatu Jana Pawła II. Tutaj mieszkał Karol Wojtyła jeszcze jako student seminarium duchownego, tutaj też przyjął w 1946 roku święcenia kapłańskie, a następnie - do czasu wyboru na papieża - pełnił z Franciszkańskiej 3 posługę biskupa i metropolity krakowskiego.

Najnowszy reportaż z cyklu "Bielmo" można obejrzeć w TVN24 GO.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele. Jako kardynał "chronił przede wszystkim instytucję, a nie ofiary"

Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenie i znalezienie odpowiedzi

Po premierowej emisji w TVN24 odbyła się debata na ten temat. Autor reportażu Marcin Gutowski przyznał, że kiedy dziś zobaczył ujęcia z Franciszkańskiej 3, "wzruszył się i zasmucił". - Bo kiedyś w tym miejscu prywatnie patrzyłem na papieża w papieskim oknie, które dzisiaj jest zamurowane i jest na nim jego wizerunek. I pewnie wtedy nie spodziewałbym się, że w takich okolicznościach będę o tym miejscu i o Janie Pawle II opowiadał - powiedział.

Wskazywał, że przez niemal trzy lata pracy nad tą historią miał "poczucie, że odpowiedź na pytania, które się rodzą i co do których odpowiedzi były coraz bliższe, są po prostu zwyczajnie niezbędne". - I że jestem winien udzielić i znaleźć odpowiedzi na te pytania tym, którzy się ich domagają, a to były ofiary - dodał dziennikarz.

Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenia i znalezienie odpowiedzi
Gutowski: miałem poczucie, że jestem winien udzielenia i znalezienie odpowiedziTVN24

Ksiądz profesor Szostek badał pisma Wojtyły. "Nie miałem tego typu korespondencji"

Ksiądz profesor Andrzej Szostek, filozof-etyk i były student Karola Wojtyły, przy procesie beatyfikacyjnym badał oficjalne, opublikowane dokumenty Karola Wojtyły. W specjalnym programie w TVN24 powiedział, że nigdy nie spotkał się z takimi dokumentami czy informacjami, jakie zostały przedstawione w ""Czarno na białym".

- Ja byłem jednym z biegłych, tym, któremu zlecono zbadanie wszystkich opublikowanych i podpisanych i opublikowanych pism Karola Wojtyły, czy tam nie ma czegoś, co jest niezgodne z wiarą i moralnością katolicką - wyjaśniał. Zaznaczył, że "to są teksty, które są wszystkim dostępne".

- W filmie widziałem na przykład list do kardynała Koeniga, to ja oczywiście nie miałem tego typu korespondencji żadnej - dodał.

Ksiądz profesor Szostek o badanych pismach Wojtyły
Ksiądz profesor Szostek o badanych pismach WojtyłyTVN24

Przyjaciółka Jana Pawła II: jest to wstrząsające, potwornie bolesne, w jakiś sposób rozwścieczające

Filozofka Anna Karoń-Ostrowska, przyjaciółka Jana Pawła II, oceniła, że "jest to wstrząsające, jest to potwornie bolesne, ale jest też w jakiś sposób rozwścieczające".

- Myśmy znali jakby pewien obraz. Ja teraz coraz częściej myślę, że myśmy uczestniczyli w pewnym przedstawieniu teatralnym, gdzie aktorzy występowali na scenie w kostiumach, (...) nam się wydawało, że to jest prawdziwe życie, kurtyna się zasłaniała i oni w kulisach prowadzili zupełnie inne życie, dotykając jakby zupełnie innych wartości czy też braku wartości - mówiła.

Jej zdaniem "to chyba jest największy dramat i to jest najbardziej przerażające". Karoń-Ostrowska wskazywała, że znała Ojca Świętego prywatnie "jako wspaniałego, cudownego człowieka". - I nie wiedziałam, że istnieje jakiś kompletne inny wymiar, jakaś inna przestrzeń, która jest (...) jakoś porażająca, dlatego że można powiedzieć, że w tym wymiarze stosunku do ofiar, powiem brutalnie, ale był to zbrodniczy system - dodała filozofka.

Przyjaciółka Jana Pawła II, Anna Karoń-Ostrowska: jest to wstrząsające, potwornie bolesne, w jakiś sposób rozwścieczające
Przyjaciółka Jana Pawła II, Anna Karoń-Ostrowska: jest to wstrząsające, potwornie bolesne, w jakiś sposób rozwścieczająceTVN24

Krzyżak: nie wyciągnąwszy wniosków z tamtych wydarzeń, po prostu stoimy w miejscu

Publicysta Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej", który również zajmuje się tematami związanymi z Kościołem, mówił między innymi o tym, czy coś zmienia się w świadomości księży i hierarchów. - Zmienia się, jeśli idzie o tak zwanych młodych księży, o młode pokolenie księży - ocenił.

Jak mówił, z rozmów prywatnych "wynika coś takiego, że im bardzo zależy na tym, żeby Kościół się oczyścił". - Natomiast (…) starsze pokolenie kompletnie tego nie rozumie - dodał. Według niego "nie wyciągnąwszy wniosków z tamtych wydarzeń, po prostu stoimy w miejscu".

Krzyżak: nie wyciągnąwszy wniosków z tamtych wydarzeń, po prostu stoimy w miejscu
Krzyżak: nie wyciągnąwszy wniosków z tamtych wydarzeń, po prostu stoimy w miejscuTVN24

Ksiądz Isakowicz-Zaleski: ten grzech zaniechania trwa od kilkunastu lat

Prezes Fundacji im. Brata Alberta ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, historyk Kościoła, wyraził "ogromne słowa uznania dla pana redaktora (Marcina Gutowskiego - przyp. red.), że dotarł do ofiar". - Bo myślę, że najważniejszymi świadkami - nie tylko w dzisiejszym odcinku, ale w ogóle w tego typu sprawach - są ofiary, które pozostają bardzo często same ze swoimi dramatami - mówił.

Wspominał, że kiedy 17 lat temu zaczął pisać książkę "Księża wobec bezpieki", to "te materiały były znane kurii krakowskiej". Jak mówił, w jego książce pojawia się na przykład sprawa opisywanego w reportażu księdza Bolesława Sadusia.

- Władze kościelne przez 17 lat nie podjęły żadnych działań, żeby to wyjaśnić - wskazywał duchowny. Jak mówił ks. Isakowicz-Zaleski, "w teologii moralnej jest takie określenie grzech zaniechania". - Czyli możemy coś zrobić, żeby przeciwdziałać złu i to nie zostało zrobione, i ten grzech zaniechania trwa od kilkunastu lat - dodał.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski: ten grzech zaniechania trwa od kilkunastu lat
Ksiądz Isakowicz-Zaleski: ten grzech zaniechania trwa od kilkunastu latTVN24

"Papież jak i ksiądz Dziwisz po prostu zamilkli"

- Zobaczyliśmy Karola Wojtyłę jako wysokiego urzędnika kościelnego, który jest głęboko zanurzony w systemie; który właściwie zachowuje się jak wszyscy inni biskupi, chociaż wydawało nam się, że miał o wiele większą wrażliwość i był w bardzo bliskich relacjach osobistych z wieloma ludźmi – powiedziała Anna Karoń-Ostrowska.

Filozofka zapytana o rozdźwięk między relacjami bliskich papieżowi osób i informacjami na temat jego decyzji dotyczących księży pedofilów, stwierdziła, że ma poczucie "jakby to były jakieś dwie zupełnie różne osoby". – Jednej nie znałam i nie chciałabym poznać, i gdybym wiedziała, to na pewno inaczej by ta relacja wyglądała. Straszliwie żałuję, że nie mogę mu zadać tych pytań – dodała.

- Coraz bardziej mam wrażenie, że by milczał. W 2002 lub 2003 roku po historii Paetza na bardzo kameralnym obiedzie, gdzie byliśmy tylko z moim mężem i synem, zadałam to pytanie: jak to jest możliwe, dlaczego on milczy, dlaczego to tak wygląda, dlaczego Paetz nie jest ukarany? I zapadło milczenie. Papież i ksiądz Dziwisz po prostu zamilkli i miałam poczucie, że zasunęła się jakaś brama, jakieś drzwi, że przekroczyłam jakąś granicę, której w gruncie rzeczy nie mam prawa przekroczyć – wspomniała.

"Papież jak i ksiądz Dziwisz po prostu zamilkli"
"Papież jak i ksiądz Dziwisz po prostu zamilkli"TVN24

"Jak to się mieści w jednym człowieku, nie umiem powiedzieć"

- Z ciężkim sercem oglądałem ten odcinek "Bielma", podobnie jak i poprzednie, choć jestem wdzięczny panu redaktorowi, ponieważ to trzeba pokazać i to trzeba obejrzeć, i może ja sam potrzebuję troszkę więcej czasu, żeby do tej spokojniejszej refleksji nad tym, co tam się odsłania, dojść – stwierdził ks. prof. Andrzej Szostek.

- Jak ja słuchałem Wojtyły jeszcze jako profesora, a potem jako papieża (…) miałem przekonanie, że mówiłem z człowiekiem, który mówi szczerze – zastrzegł filozof i były student Karola Wojtyły.

- Jestem przekonany, że wszystko, co jest w filmach zawarte co jest tak przygnębiające, jest prawdziwe i konieczne do opowiedzenia. I jednocześnie jestem przekonany, że wszystko, co on mówił i pisał, płynęło z jego serca i modlitwy – wyjaśnił. – Jak to się mieści w jednym człowieku, nie umiem powiedzieć – dodał.

Ks. Isakowicz-Zaleski: ten mechanizm nadal funkcjonuje

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przyznał, że "tylko częściowo" kontekst historyczny może być w jakikolwiek sposób usprawiedliwieniem dla decyzji podejmowanych przez Karola Wojtyłę. – Trzeba pamiętać, że czasy stalinowskie, czyli do 1956 roku, to były zabójstwa księży, tortury, więzienia, a potem proces kurii krakowskiej. Więc można zrozumieć pewne mechanizmy, gdybyśmy to rozpatrywali do roku 1956 – ocenił.

- Natomiast jednak po roku 1956 i w następnych latach była działalność służb bezpieczeństwa, każdy ksiądz miał założoną Teczkę Ewidencji Operacyjnej na Księdza. Natomiast to, co mnie niepokoi, że ten mechanizm nadal funkcjonuje w Kościele polskim w chwili, gdy nie ma komunizmu – zwrócił uwagę.

Ks. Isakowicz-Zaleski: ten mechanizm nadal funkcjonuje
Ks. Isakowicz-Zaleski: ten mechanizm nadal funkcjonujeTVN24

"Trzeba przedefiniować tę świętość"

Anna Karoń-Ostrowska powiedziała, że już teraz widać różne reakcje na nowe informacje na temat działań Karola Wojtyły. – Jedna to jest zamykanie i zaprzeczanie – przyznała. Podkreśliła, że "pierwszym krokiem" jest przyznanie jako faktu, że papież wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele.

- Jest z tym związany wielki lęk, co z tym dalej zrobić. Mamy obraz świętego Jana Pawła II, który od początku pontyfikatu był pokazywany jako osoba bez skazy, która nie ma właściwie żadnych wad – dodała.

Ks. prof. Andrzej Szostek ocenił, że jednym z efektów serii "Bielmo" będzie "inny sposób rozumienia autentycznej głębokiej świętości Jana Pawła II". – Nie ten pomnikowy, nie ten bezgrzeszny. Trzeba przedefiniować tę świętość – stwierdził.

- Jeżeli czegoś bym sobie życzył, poza tym, żebyśmy od dzisiaj przestali mówić, że nie wiedział i udawać, że nie wiedział, to życzyłbym sobie dojrzałości ze strony instytucji Kościoła – powiedział Marcin Gutowski. – Odwagi, przyznania się do prawdy, przyznania się do winy i podjęcia odważnej pracy wyjścia do ofiar – wyjaśnił.

- Najważniejszy w sprawie Paetza był Paetz. A gdzie są jego ofiary? W sprawie Jana Pawła II, a wcześniej kardynała Karola Wojtyły i jego zaniedbań, o których konkretnie wiemy, jego zawinionych błędów, najważniejsze są ofiary i to do nich w końcu trzeba wyjść – dodał.

Gutowski: w sprawie Jana Pawła II najważniejsze są ofiary
Gutowski: w sprawie Jana Pawła II najważniejsze są ofiaryTVN24

Autorka/Autor:akr, asty/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w czwartym kwartale 2023 roku wzrósł o 1,0 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Na największe poparcie w tegorocznych wyborach samorządowych może liczyć Koalicja Obywatelska. W wyborach do sejmików wojewódzkich zagłosowałoby na nią 30,6 procent z nich – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Minimalnie niższy wynik odnotowało Prawo i Sprawiedliwość.

Jak zagłosują Polacy w wyborach samorządowych? Nowy sondaż to zapowiedź strat dla PiS

Jak zagłosują Polacy w wyborach samorządowych? Nowy sondaż to zapowiedź strat dla PiS

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna

Szwajcaria chce globalnej dyskusji na temat technologii umożliwiających wpływanie na ziemski klimat, zwłaszcza ograniczających ilość światła słonecznego docierającego do naszej planety. Debata ma mieć miejsce na trwającej w Kenii szóstej Sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska. Technologie te jednak wywołują ogromne kontrowersje i dzielą naukowców.

Szwajcaria proponuje zasłonięcie Słońca. Kontrowersyjny pomysł dzieli naukowców

Szwajcaria proponuje zasłonięcie Słońca. Kontrowersyjny pomysł dzieli naukowców

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Piosenkarka Cat Janice nie żyje. Zmarła w środę, w wieku 31 lat, po dwóch latach walki z nowotworem. O odejściu artystki poinformowała w mediach społecznościowych jej rodzina. Amerykanka zasłynęła piosenką "Dance You Outta My Head", do której prawa przepisała na swojego 7-letniego syna, by zapewnić mu środki na przyszłe życie.  

Nie żyje Cat Janice. Przed śmiercią pozostawiła 7-letniemu synowi piosenkę, która stała się hitem 

Nie żyje Cat Janice. Przed śmiercią pozostawiła 7-letniemu synowi piosenkę, która stała się hitem 

Źródło:
NBC News, TVN24.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowania za sfingowane zgony w rzekomych wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Według policji, podejrzani posługiwali się podrobionymi, amerykańskimi dokumentami i wyłudzonymi aktami zgonu. W sprawie postawiono już zarzuty, jednym z podejrzanych jest wieloletni muzyk formacji Kult.

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od dziś w kinach można już oglądać "Diunę: część drugą". To kultowa historia przedstawiająca losy Paula Atrydy, w której zemsta, przyprawa i proroctwo spotykają się na pustynnej planecie. W środę natomiast odbyła się polska premiera filmu.

"Diuna: Część druga" w kinach. Relacja z polskiej premiery filmu

"Diuna: Część druga" w kinach. Relacja z polskiej premiery filmu

Źródło:
TVN24

Wiceszef MSWiA Piotr Wawrzyk bardzo wyraźnie wskazał w mailu, że osobą do kontaktu w sprawie przekazywania wiz jest Edgar Kobos - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były konsul generalny Polski w Mumbaju Damian Irzyk. Gość TVN24 opisał, jak wyglądały grupy "filmowców" z Indii. - Okazało się, że tam jest jakiś choreograf, który nie potrafi tańczyć, aktor, który nie był w stanie wskazać ani jednego filmu - mówił.

Były konsul w Mumbaju o "filmowcach" z Indii. "Choreograf, który nie potrafi tańczyć"

Były konsul w Mumbaju o "filmowcach" z Indii. "Choreograf, który nie potrafi tańczyć"

Źródło:
TVN24

Spółka Barbora Polska kończy działalność w naszym kraju. Platforma zajmowała się dostawą artykułów spożywczych do domu w dużych miastach. Ostatnie dostawy zaplanowano do końca tego tygodnia.

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Źródło:
tvn24.pl

Renciści oraz osoby pobierające wcześniejszą emeryturę mają ostatnie godziny na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 roku. Termin na przekazanie tych danych upływa w czwartek 29 lutego. Jak wyjaśnił ZUS, informacje o przychodach są potrzebne do tego, aby można było ustalić, czy świadczenia były wypłacane w prawidłowej wysokości.

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Źródło:
tvn24.pl

Książę Harry zapowiedział, że złoży apelację po tym, jak jego skarga przeciwko decyzji brytyjskiego rządu została oddalona. Chodzi o pozbawienie go ochrony policyjnej na czas wizyt w Wielkiej Brytanii.

Książę Harry przegrał w sądzie z brytyjskim rządem. Zapowiedział apelację

Książę Harry przegrał w sądzie z brytyjskim rządem. Zapowiedział apelację

Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjski pilot kapitan Maksim Kuzminow, który zdezerterował z armii Putina i uciekł do Ukrainy, a następnie do Hiszpanii, został zamordowany przez dwóch Czeczeńców, wynajętych przez Kreml - ustalił w oparciu o prowadzone śledztwo madrycki dziennik "El Mundo". Gazeta ujawnia także inne szczegóły dotyczące sprawy.

Uciekł z armii Putina, został zastrzelony w Hiszpanii

Uciekł z armii Putina, został zastrzelony w Hiszpanii

Źródło:
PAP

Siły ukraińskie uderzyły w rosyjskich żołnierzy w Ołeniwce w obwodzie donieckim - podał sztab generalny w Kijowie. Według czwartkowego raportu, nie żyje 19 wojskowych, w tym zastępca dowódcy jednostki.

Ukraińcy uderzyli "w miejsce koncentracji rosyjskich żołnierzy"

Ukraińcy uderzyli "w miejsce koncentracji rosyjskich żołnierzy"

Źródło:
PAP

Mamy do czynienia z istnym podziemiem wizowym, a siedzibą tego gangu było Ministerstwo Spraw Zagranicznych - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi, która jest członkinią komisji śledczej badającej aferę wizową. - Trzeba wyjaśnić wszystkie rzeczy i dobrze, że ta komisja śledcza powstała - mówił Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Został też zapytany o ocenę wystąpienia Radosława Sikorskiego na forum ONZ.

"Nie było złe", ale nie ma czego "gratulować". Wójcik komentuje wystąpienie Sikorskiego

"Nie było złe", ale nie ma czego "gratulować". Wójcik komentuje wystąpienie Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden odbył rutynowe badania lekarskie. Dariusz Joński zapowiedział konfrontację między prokuratorkami Ewą Wrzosek i Edytą Dudzińska. Adele odwołała dziesięć koncertów. Na wodach francuskich kanału La Manche doszło do wypadku łodzi z migrantami. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 29 lutego.

Rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 29 lutego

Rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 29 lutego

Źródło:
PAP, TVN24

Na uniwersytecie w Mediolanie 398 studentów medycyny spośród 408 nie zdało egzaminu z mikrobiologii. Sprawdzianu nie zaliczył studentom znany włoski wirusolog, profesor Roberto Burioni. Jak przyznał, ponad 40 procent studentów nie potrafiło nawet zdiagnozować grypy.

"Rzeź" na uniwersytecie. Egzamin zaliczyło tylko 10 z 408 studentów

"Rzeź" na uniwersytecie. Egzamin zaliczyło tylko 10 z 408 studentów

Źródło:
PAP, La Nazione

We wtorek rolnicy protestowali w stolicy. Następnego dnia premier Donald Tusk zwołał szczyt rolniczy - w czwartek o godz. 14 w Centrum Dialogu spotkają się rządzący oraz przedstawiciele protestujących grup. Tymczasem poza postulatami wybrzmiewającymi na protestach, uwagę zwracają pojawiające się banery i hasła o mocnym antyukraińskim i antyunijnym charakterze. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rosyjskie prowokacje na protestach rolników. Władze apelują do organizatorów manifestacji

Rosyjskie prowokacje na protestach rolników. Władze apelują do organizatorów manifestacji

Źródło:
TVN24

Spółka Centralny Port Komunikacyjny unieważniła przetarg na audyt dotyczący weryfikacji i oceny harmonogramów inwestycji dla części lotniskowej oraz kolejowej. Nie podano przyczyny takiej decyzji. To pierwszy z ośmiu przetargów na audyt CPK.

Pierwszy przetarg na audyt CPK unieważniony. "Presja ma sens"

Pierwszy przetarg na audyt CPK unieważniony. "Presja ma sens"

Źródło:
PAP

Ministerstwo obrony Estonii poinformowało o odznaczeniu polskich lotników za ich służbę nad Bałtykiem. Szef resortu obrony Estonii dziękował naszym żołnierzom za "profesjonalizm i zaangażowanie w pomyślną realizację tej misji".

Polscy lotnicy odznaczeni w Estonii za monitorowanie nieba nad Bałtykiem

Polscy lotnicy odznaczeni w Estonii za monitorowanie nieba nad Bałtykiem

Źródło:
PAP

Wywiad Australii zdemaskował siatkę szpiegowską obcego mocarstwa - ogłosił w środę jego szef Mike Burgess na corocznej konferencji. Szpiedzy, oferując usługi konsultingowe, zbierali informacje od Australijczyków posiadających dostęp do danych o bezpieczeństwie narodowym.

Szef wywiadu Australii: zdemaskowaliśmy siatkę szpiegowską obcego mocarstwa

Szef wywiadu Australii: zdemaskowaliśmy siatkę szpiegowską obcego mocarstwa

Źródło:
PAP

- Zaprezentował jazdę na jednym kole, a jego wyczyn uwiecznił policyjny wideorejestrator - opisuje jazdę motocyklisty piaseczyńska policja. Popisy kosztowały 24-latka 1500 złotych mandatu.

Jechał na jednym kole. Trafił na policjantów w nieoznakowanym radiowozie

Jechał na jednym kole. Trafił na policjantów w nieoznakowanym radiowozie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabieranie go stamtąd wywołałoby kolejną wojnę, przez kolejne miesiące zajmowalibyśmy się tylko tym, zamiast naprawieniem państwa, to nie jest nam do niczego potrzebne - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej.

"Jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu"

"Jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie - poinformował w środę premier Donald Tusk. Jak przekazał szef rządu, "na tym spotkaniu z przedstawicielami protestujących będziemy szukali z dobrą wolą rozwiązania problemu". Tusk mówił także, że rząd rozmawia ze stroną ukraińską "o czasowym zamknięciu granicy i zamknięciu wymiany handlowej", jednak byłoby to rozwiązanie tymczasowe i "bolesne" dla obu stron. Do tej kwestii odniósł się w mediach społecznościowych ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow.

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki był na przejściu granicznym, gdzie przekonywał, że zboże z Ukrainy nie przejeżdża przez nasz kraj tranzytem, a trafia na polskie półki sklepowe i do "różnych firm". Razem z innymi parlamentarzystami sugerował, że transportowana kukurydza jest przewożona razem z cementem. Parlamentarzyści nie pokazali jednak żadnych dowodów na potwierdzenie swoich tez. O publikowane przez Mateckiego nagrania zapytaliśmy między innymi Krajową Administrację Skarbową. "Nie wystąpiły przypadki, aby towary objęte zakazem zostały dopuszczone do obrotu na terytorium kraju" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Dariusz Matecki i niezidentyfikowane wagony. Jest odpowiedź Krajowej Administracji Skarbowej

Dariusz Matecki i niezidentyfikowane wagony. Jest odpowiedź Krajowej Administracji Skarbowej

Źródło:
tvn24.pl, Konkret24

W Ostródzie policja odnalazła zwłoki małżeństwa - 49-letniej kobiety i 57-letniego mężczyzny. Mieli rany kłute i rany cięte wykonane ostrym narzędziem. - Badamy hipotezy, nie wykluczamy udziału osób trzecich w tym zdarzeniu - przekazał w rozmowie z TVN24 podkomisarz Michał Przybyłek, oficer prasowy komendanta ostródzkiej policji. Dodał, że policja próbuje nawiązać kontakt z córką małżeństwa.

Zwłoki małżeństwa w Ostródzie. "Nie wykluczamy udziału osób trzecich"

Zwłoki małżeństwa w Ostródzie. "Nie wykluczamy udziału osób trzecich"

Źródło:
TVN24

736 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. - Wyparliśmy rosyjskie wojska z Krasnohoriwki w obwodzie donieckim - poinformowała w środę wieczorem ukraińska 3. samodzielna brygada szturmowa. Dzień wcześniej armia rosyjska atakowała południowo-wschodnią część miasta i wkroczyła do niego - dodano. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden odbył w środę rutynowe badania lekarskie w szpitalu wojskowym Walter Reed w stanie Maryland. - Wszystko jest w porządku - przekazał dziennikarzom po badaniach. Zapytany, czy jest coś, czym Amerykanie powinni się niepokoić, Biden zażartował na temat swojego wieku. - No cóż, lekarze uważają, że wyglądam za młodo - powiedział.

Joe Biden po badaniach lekarskich. "Uważają, że wyglądam za młodo"

Joe Biden po badaniach lekarskich. "Uważają, że wyglądam za młodo"

Źródło:
Reuters, PAP

Deputowani z separatystycznego Naddniestrza, leżącego w granicach Mołdawii, zwrócili się do Rosji o podjęcie kroków w celu "obrony" tego regionu. Prezydent Mołdawii Maia Sandu podkreśliła, że chce "pokojowego rozwiązania konfliktu" i że celem działań rządu jest ponowna gospodarcza integracja kraju. - Państwa bałtyckie, Mołdawia i państwa bałkańskie, wszędzie tam, gdzie był obecny Związek Radziecki, są zagrożone - podkreślił w komentarzu do tej sytuacji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Separatyści w Naddniestrzu proszą Rosję o "ochronę"

Separatyści w Naddniestrzu proszą Rosję o "ochronę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NewsMaker, Reuters

Kryzys dzietności w Korei Południowej. Jak poinformowała rządowa agencja, średnia liczba dzieci rodzonych przez kobietę w ciągu życia spadła w 2023 roku o prawie 8. Odwrócenie tego trendu nie powiodło się mimo bardzo kosztowanych kroków podjętych przez rząd.

Dlaczego w Korei Południowej rodzi się coraz mniej dzieci

Dlaczego w Korei Południowej rodzi się coraz mniej dzieci

Źródło:
PAP

Podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze doszło do nietypowej sytuacji. Premier Donald Tusk zwrócił się do szefa słowackiego rządu z uwagą do jego wystąpienia, ale mikrofon nie zarejestrował tych słów. Reporter TVN24 zapytał Tuska, co powiedział do Roberta Fico.

Wyłączony mikrofon na szczycie. Co Tusk powiedział słowackiemu premierowi?

Wyłączony mikrofon na szczycie. Co Tusk powiedział słowackiemu premierowi?

Źródło:
tvn24.pl

W aplikacji Coinbase, która służy do handlu kryptowalutami, w tym bitcoinem, wystąpiły błędy powodujące, że część użytkowników widziała w środę zerowe saldo - informuje CNBC. "Nasz zespół bada sprawę. Wasze aktywa są bezpieczne" - skomentowali przedstawiciele platformy. Sytuacja wydarzyła się w dniu, w którym kurs bitcoina przekroczył po raz pierwszy od ponad dwóch lat poziom 60 tysięcy dolarów.

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Ruszają rządowe prace nad tak zwanym kasowym PIT, czyli rozwiązaniem, które zakłada, że firmy mają obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu środków z faktury. - Około 80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać - tłumaczył w TVN24 BiS minister Maciej Berek.

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bez stworzenia dobrego, bezpiecznego świata, który odpowie na wyzwanie, jakie stoi dzisiaj przed młodzieżą XXI wieku, dobre funkcjonowanie naszego kraju stoi pod znakiem zapytania - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. W środę uczestniczyła w konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania". Pojawili się na niej też między innymi ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, a także ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Nowacka o "kryzysie globalnym" i "zgubionych ośmiu ostatnich latach". Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Nowacka o "kryzysie globalnym" i "zgubionych ośmiu ostatnich latach". Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Źródło:
PAP, TVN24

Dziś premiera jednego z nowych wiosennych programów telewizji TVN. Do wygrania nawet pół miliona złotych. "The Traitors. Zdrajcy" w środę, 28 lutego, o godz. 21.35 na antenie TVN i w Playerze.  

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Źródło:
TVN, Variety"