Campus Polska Przyszłości. Goście trzeciej edycji wydarzenia

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Kosiniak-Kamysz: jeżeli nie uzyskamy ośmiu procent, to znaczy, że dalej będzie rządził PiS
Kosiniak-Kamysz: jeżeli nie uzyskamy ośmiu procent, to znaczy, że dalej będzie rządził PiSZdjęcia organizatora
wideo 2/8
Kosiniak-Kamysz: jeżeli nie uzyskamy ośmiu procent, to znaczy, że dalej będzie rządził PiSZdjęcia organizatora

Campus Polska Przyszłości 2023 przeszedł do historii. Uczestnicy wydarzenia przez prawie tydzień brali udział w spotkaniach z politykami, ludźmi kultury i nauki. W Olsztynie gościli między innymi pisarka i noblistka Olga Tokarczuk, mer Kijowa Witalij Kliczko, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, reżyserka Agnieszka Holland, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. W ostatnim dniu odbyła się debata Rafał Trzaskowski-Donald Tusk. W tvn24.pl podsumowujemy przebieg tegorocznego Campusu.

Trzecia edycja Campusu Polska Przyszłości, organizowanego przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, zaczęła się w piątek i trwała do środy. W jego trakcie odbywały się debaty i warsztaty, spotkania z politykami i ludźmi kultury, spektakle i koncerty.

Spotkanie z Olgą Tokarczuk, debata byłych premierów, Q&A z Aleksandrą i Michałem Żebrowskimi

Campus Polska Przyszłości rozpoczął się w piątek 25 sierpnia.

Tego dnia odbyło się spotkanie z Olgą Tokarczuk. Noblistka powiedziała, że kwestie natury, niszczenia zasobów przyrody oraz sposoby zaradzenia katastrofie klimatycznej są tematami bardzo jej bliskimi. Określiła siebie jako osobę, która "ma rodzaj depresji klimatycznej", przyznała, że czasami budzi się w nocy i myśli o nadciągającej zagładzie klimatycznej, która teraz "pomrukuje w krajach południa Europy czy na Hawajach".

Przyznała, że w jej ocenie katastrofa klimatyczna powinna być kluczowym problemem, jakim powinni się zająć ludzie. - Polityk, który nie rozumie kwestii katastrofy klimatycznej, nie jest godny zaufania - podkreślała wielokrotnie.

Olga Tokarczuk na Campus Polska Przyszłości PAP/Tomasz Waszczuk

W piątek odbyła się także debata byłych premierów. Marek Belka, Jerzy Buzek i Ewa Kopacz rozmawiali na temat stanu demokracji w Polsce. - W całym świecie demokracja jest w odwrocie, a populizm atakuje. Niewątpliwy związek z internetem, upadkiem autorytetów, zastąpieniem debaty racjonalnej emocjami. Tyle zmian, które musieliśmy i zaaplikowaliśmy polskiemu społeczeństwu po '90 roku, okazało się być dla części społeczeństwa nie do zniesienia. (…) Skoro dzisiaj musimy walczyć o demokrację, skoro do władzy dostały się siły politycznie skrajnie demokracji przeciwne, to znaczy, że coś musieliśmy schrzanić - mówił Marek Belka. 

Tego dnia uczestnicy Campusu mogli również zadać pytania Aleksandrze i Michałowi Żebrowskim. 

Witalij Kliczko na Campusie Polska Przyszłości

W sobotę gościem specjalnym Campusu Polska Przyszłości był mer Kijowa Witalij Kliczko. - Dużo łatwiej było być mistrzem świata w boksie, niż być burmistrzem w czasie wojny - powiedział.

Wielokrotnie też dziękował Polakom za pomoc – zarówno tę wysyłaną na front, do ukraińskich miast oraz udzielaną uchodźcom. - Putin chce odbudować sowieckie imperium i wszyscy wiemy, że jak pokona Ukrainę, to ruszy na kolejne kraje, na Mołdawię, na Polskę - mówił Kliczko i dodawał, że w tym kontekście trzeba mówić, że Ukraińcy walczą nie tylko o siebie, ale i inne narody.

Dla uczestników Campusu przygotowano także spotkania z ludźmi kultury - reportażystą i pisarzem Mariuszem Szczygłem oraz aktorami: Magdaleną Boczarską, Maciejem Stuhrem i Borysem Szycem.

Drugi dzień wydarzenia zamykała debata marszałków na temat przyszłości polskiego parlamentaryzmu, w której udział wzięli były marszałek Sejmu Marek Borowski, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński oraz wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Piotr Zgorzelski.

Spotkanie z marszałkami, Marian Turski i liderzy Lewicy

W niedzielę rano na Campusie gościli marszałkowie Senatu Polski i Czech - Tomasz Grodzki i Milos Vystrcil.

"Auschwitz nie spadło z nieba" - pod takim tytułem odbyło się spotkanie z Marianem Turskim.

Marian Turski pojawił się na Campusie Polska Przyszłości
Marian Turski pojawił się na Campusie Polska PrzyszłościKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Gośćmi Campusu byli w także liderzy Lewicy, Robert Biedroń oraz Włodzimierz Czarzasty, którzy mówili o najważniejszych postulatach ich formacji. Zapewnili, że Lewica zawsze będzie stała po stronie kobiet, broniła praw zwierząt, broniła konstytucji - od pierwszego do ostatniego jej artykułu, również tych dotyczących edukacji, opieki zdrowotnej, mieszkalnictwa czy zakazu dyskryminacji.

Dopytywany, czy w sytuacji, w której PiS i opozycja zdobędą po 210 mandatów, a Konfederacja 40, to Lewica nawet nie usiądzie z nią do stołu, Czarzasty odpowiedział, że "jak oni będą mieli 40 mandatów, my kupimy 20, to za 2 miesiące kupi te 20 ktoś inny". - Polska nie jest na sprzedaż, w systemie wartości nie ma handlu - deklarował.

Ambasador USA i debata o polsko-żydowskich relacjach

W poniedziałek gościem Campusu był ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, który wraz z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim uczestniczył w rozmowie "Strateg" o swoim ojcu, Zbigniewie Brzezińskim. - To, co robiliście w roku 2022 i 2023, jest ucieleśnieniem ideałów mojego ojca. Jestem pewien, że byłby pod ogromnym wrażeniem tego, co działo się w Polsce - mówił. - Naszą misją, jako Stanów Zjednoczonych, jest obrona wschodniej flanki NATO i każdego centymetra terytorium Polski - podkreślał także Brzezinski.

Czytaj więcej: "Strateg". Mark Brzezinski o swoim ojcu podczas Campusu Polska Przyszłości

Tego samego dnia na Campusie odbyła się także debata na temat relacji polsko-żydowskich z udziałem Konstantego Geberta (psycholog, dziennikarz) oraz dr Agnieszki Haskiej (kulturoznawczyni, socjolożka, członkini Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN).

Co trzeba zrobić, żeby naprawić relacje polsko-żydowskie? Gebert wskazał jeden z problemów. - Polacy doświadczają zrozumiałej frustracji, że ich cierpienie podczas wojny nie jest pamiętane proporcjonalnie do tego, jak jest pamiętane żydowskie cierpienie. W polskiej świadomości zbiorowej istnieje przekonanie, że Żydzi mają nieuzasadnioną przewagę. To jest coś, z czego właściwie, jeżeli w tym się zamykamy, to nie ma wyjścia - mówił.

Liderzy Trzeciej Drogi w ogniu pytań

We wtorek gośćmi Campusu byli między innymi liderzy Trzeciej Drogi - prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia.

Kosiniak-Kamysz i Hołownia w ogniu pytań na Campusie Polska Przyszłości

Mówili, że jeżeli Trzecia Droga nie uzyska "dobrego wyniku" w nadchodzących wyborach, to "nie ma szans na odsunięcie tych, którzy dzisiaj rządzą". - Jeżeli my nie uzyskamy ośmiu procent, to znaczy, że dalej będzie rządził PiS - stwierdził lider ludowców.

Debata o in vitro

W tym dniu odbył się także panel "In vitro to HiT. Jak utrzeć nosa hejterom?".

Małgorzata Rozenek-Majdan, prezenterka telewizyjna i założycielka Fundacji MRM mówiła, że "bardzo często jest tak, że mając poczucie trudu tej drogi i tego, że nie jest to droga najbardziej oczywista dla wszystkich, zaczyna się tworzyć w naszych głowach poczucie gorszości, wstydu, które jest podbijane przez wypowiedzi polityczne". - Wtedy rodzi się przekora do tego, żeby mówić o tym głośno. Pamiętajmy, że jest to ostatni wybór i ostatnia droga, którą osoby leczące się na niepłodność muszą podjąć, jeżeli myślą o tym, żeby skutecznie stać się rodzicami - podkreśliła.

Kamil Mieszczankowski, pomysłodawca i współtwórca pierwszego w Polsce społecznego programu 100 bezpłatnych zabiegów in vitro dla par w potrzebie, mówił, że nie rozumie, dlaczego politycy i księża są odpowiedzialni lub współodpowiedzialni za hejt, który pojawia się wokół metody in vitro.

Debata Trzaskowski-Tusk, panel o tym, jak zmieniać świat

W środę, ostatniego dnia wydarzenia, odbył się między innymi panel dyskusyjny "Jak skutecznie zmieniać świat w pigułce". Uczestniczyli w nim aktywiści i działacze społeczni - Alicja Jakimko, Bart Staszewski, Małgorzata Szumowska oraz Jakub Wygnański. 

Jak zmieniać świat. "Nie ma możliwości zmiany, jeżeli nie będziemy szukać sojuszy"

- Jeżeli chcemy zmiany, to sami musimy być zmianą. Nie ma możliwości zmiany świata w jakiejkolwiek skali, jeżeli nie będziemy szukać sojuszy - stwierdziła Szumowska. Podkreślała, że w działaniach społecznych najważniejsze jest wsparcie innych osób. Jakub Wygnański wskazał zaś, że należy też znać własne ograniczenia. Bart Staszewski dodał, że często można zderzyć się ze ścianą. - Jako grupy dyskryminowane walczymy z rządem od 2016 roku i dawno byśmy się spalili, gdybyśmy liczyli, że ta zmiana szybko nastąpi. To jest maraton - powiedział Staszewski. Zdaniem Alicji Jakimko, która jest członkinią Młodych .Nowoczesnych, dużą rolę odgrywa wzajemna motywacja.

Tego dnia swoje wystąpienie miała także była ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Punktem kulminacyjnym była popołudniowa debata między innymi debata Rafała Trzaskowskiego i lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. 

- Tu na Campusie można zmierzyć puls młodego pokolenia, tu naprawdę widać, na czym zależy młodym ludziom - mówił Trzaskowski. - Za wszelką cenę chcę wygrać dla was tę przyszłość, a nie patrzeć jak kibic - zwrócił się do zgromadzonych Tusk. Zapowiedział, że 9 września jego partia przedstawi "sto konkretów na sto pierwszych dni rządów".

Debata Tusk-Trzaskowski. Zapowiedź "stu konkretów na pierwsze sto dni" rządów

Trzaskowski: my na Campusie naprawdę rozmawiamy o przyszłości
Trzaskowski: my na Campusie naprawdę rozmawiamy o przyszłościZdjęcia organizatora

Autorka/Autor:ft,ks,mjz/plw,kg, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  PAP/Tomasz Waszczuk

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza - poinformowały w piątek służby prasowe szefa państwa ukraińskiego. Dyplomata - jak przekazano - obejmie teraz placówkę w Czechach.

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Źródło:
PAP

Zawaliła się ściana starej kamienicy w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Jak przekazał brygadier Zbigniew Jekiełek z oświęcimskiej straży pożarnej, budynek najprawdopodobniej był niezamieszkały i nie ma informacji o poszkodowanych.

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Dochodziło do manipulowania wynikami konkursów, ręcznie sterowano przydzielaniem dotacji - tak o wnioskach po kontroli w Narodowym Instytucie Wolności mówił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Przekazał, że "nie zachowała się" dokumentacja dotycząca losowania ekspertów oceniających wnioski. Mówił też o pieniądzach, które płynęły z Instytutu. - Nasze kontrole wskazują jednoznacznie: szereg pieniędzy płynął do organizacji pozarządowych bezpośrednio związanych z poprzednią władzą - powiedział.

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
TVN24

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl