Sąd zdecydował w sprawie tymczasowego aresztowania "Buddy". Prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie w rocznicę wyborów parlamentarnych, po nim głos zabrał premier Donald Tusk. Z kolei prokurator Ewa Wrzosek postanowiła odejść z zawodu. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 17 października.
1. "Budda" tymczasowo aresztowany
Ogłoszono decyzję sądu w sprawie aresztu tymczasowego dla Kamila L. ps. Budda, oraz czterech innych osób. Na wniosek prokuratury cała piątka podejrzanych została aresztowana na okres 3 miesięcy. Wśród nich jest partnerka youtubera, ps. Grażyna.
Według prokuratury youtuber powinien odpowiedzieć m.in. za prowadzenie grupy przestępczej organizującej gry hazardowe. Kamilowi L. grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Budda" tymczasowo aresztowany
2. Prezydent wygłosił orędzie, premier ocenił
Prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie orędzie z okazji rocznicy wyborów parlamentarnych. Na początku podkreślił, że "bezpieczeństwo musi być wyjęte poza nawias partyjnego sporu". Potem przeszedł do krytykowania rządu.
Po nim głos zabrał premier Donald Tusk. Posłowie PiS opuścili salę. - Polki i Polacy 15 października 2023 roku w wielkim narodowym zrywie odsunęli złą władzę, uwolnili Polskę od kłamstwa, korupcji i od nieudolności - powiedział Donald Tusk, wchodząc na sejmową mównicę tuż po wystąpieniu prezydenta. Premier ocenił, że stawką tamtych wyborów, a także tych nadchodzących - prezydenckich - będzie "polska niepodległość". - Prezydent powiedział, że praworządność ma w sercu. Nie będę spekulował, gdzie ma praworządność i konstytucję, ale na pewno nie w sercu - mówił szef rządu. Odnosząc się bezpośrednio do słów Andrzeja Dudy z orędzia w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią, stwierdził, że "nic głupszego nie można było powiedzieć".
3. NATO o planie zwycięstwa Zełenskiego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił w parlamencie plan zwycięstwa w wojnie z Rosją, który składa się z pięciu punktów i trzech tajnych załączników. Jednym z punktów jest zaproszenie Ukrainy do NATO. - Putin musi zobaczyć, że jego geopolityczne kalkulacje zawodzą - stwierdził ukraiński przywódca.
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział, że plan zwycięstwa to "silny sygnał", ale nie jest w stanie "poprzeć go jako całości". - Byłoby to trochę trudne, ponieważ jest wiele kwestii, które musimy lepiej zrozumieć - stwierdził. Dodał też, że Ukraina znajduje się bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej.
4. Ewa Wrzosek złożyła rezygnację
W środę media obiegła informacja, że prokurator Ewa Wrzosek postanowiła odejść z zawodu. Zwróciliśmy się o potwierdzenie tych doniesień. "13 września 2024 roku złożyłam pismo do prokuratora generalnego o przyjęcie mojej rezygnacji. Sprawy nie komentuję" - przekazała Wrzosek redakcji tvn24.pl.
Jak napisało OKO.press, prokurator przebywa na "przymusowym, zaległym urlopie". Portal podał, że o jej dalszych losach zdecyduje teraz prokurator generalny Adam Bodnar, który może przyjąć lub odmówić przyjęcia rezygnacji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ewa Wrzosek złożyła rezygnację z funkcji prokuratora
5. Ulewy w Omanie
Intensywne i ciągłe opady deszczu przechodziły przez wschodni i północny Oman przez trzy dni od poniedziałku. Najbardziej obfite były na terenach położonych nad Morzem Arabskim. Ulewy doprowadziły do szkód w kilku regionach.
W Prowincji Południowo-Wschodniej oraz w Maskacie przeprowadzono 23 akcje ratunkowe - poinformowały miejscowe media. Służby ewakuowały kilka rodzin, które zostały uwięzione w swoich domach po tym, jak drogi znalazły się pod wodą. Uratowano również kilka osób, które utknęły w samochodach na zalanych ulicach.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogromne ulewy. Ludzie uwięzieni w domach i samochodach
6. Liam Payne nie żyje
Były wokalista One Direction Liam Payne zginął w stolicy Argentyny, Buenos Aires - podały w środę media, powołując się na miejscową policję.
Brytyjski muzyk został znaleziony martwy po upadku z trzeciego piętra hotelu. Miał 31 lat.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Liam Payne nie żyje. Były wokalista One Direction miał 31 lat
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP