Brakuje antybiotyków dla dzieci i leków na cukrzycę. Ministerstwo odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Łódź. Problemy z dostępnością leków w aptekach (15.07.2022)
Łódź. Problemy z dostępnością leków w aptekach (15.07.2022)TVN24
wideo 2/7
Łódź. Problemy z dostępnością leków w aptekachTVN24

Antybiotyki dla dzieci, nowoczesne leki stosowane w leczeniu cukrzycy i redukcji masy ciała otwierają lipcową listę medykamentów - których dostępność spadła o 50 procent i dla których brakuje odpowiedników - opracowaną przez portal GdziePoLek. Tymczasem Europejska Agencja Leków już w połowie lipca ostrzegała, że problem będzie się pogłębiał, a medycy i sami pacjenci powinni przygotować się na kłopoty w dostępie do leków. Głos w tej sprawie zabrało w mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia.

Na sierpniowej liście brakujących leków, opracowanej przez portal GdziePoLek, widnieje 37 pozycji, których dostępność w aptekach zintegrowanych z portalem spadła o minimum 50 procent i dla których nie ma odpowiedników. Wśród nich są, między innymi, popularne antybiotyki w formie płynnej - augmentin ES 50 ml i amoksiklav ES 50 ml - które stosuje się głównie u dzieci, a także zapobiegająca nudnościom i wymiotom atossa, przepisywana osobom po operacjach chirurgicznych i w trakcie chemioterapii. Dane pochodzą z 1850 aptek. Liczbę wszystkich aptek i punktów aptecznych w Polsce ocenia się na około 13 tysięcy.

Cukrzycy mają kłopot

- Nasza lista jest wyjątkowo konserwatywna - zawiera tylko te leki, których braki są najbardziej zauważalne. W rzeczywistości brakuje jednak wielu innych preparatów - mówi Olga Sierpniowska, farmaceutka pisząca dla portalu GdziePoLek. Jej zdaniem trudno wartościować, która z deficytowych pozycji jest najbardziej dokuczliwa dla chorych. - Każdy pacjent jest przekonany, że to właśnie brak dostępności jego leku jest największym problemem i ma mnóstwo argumentów na to, że właśnie tak jest. Wystarczy podać przykład nutramigenu - modyfikowanego mleka dla niemowląt z alergiami. Te dzieci nie mogą jeść zwykłego mleka modyfikowanego dostępnego w sklepach spożywczych. Produkt, który dobrze tolerują, jest dla nich kluczowy - podkreśla farmaceutka.

Czytaj też: Problemy z dostępnością niektórych leków w aptekach

Według zestawienia GdziePoLek, wciąż są kłopoty z dostępnością leków na cukrzycę. Nadal brakuje metformin (na liście pojawiają się siofor XR 1000 mg, metformax SR 750 mg i 1000 mg oraz avamina SR 500 mg), a także najnowocześniejszych dostępnych środków, które dodatkowo obniżają masę ciała - ozempicu czy victozy. Pacjenci nie mogą też dostać saxendy, stosowanej do kontroli masy ciała u dorosłych z otyłością lub nadwagą.

 - Nowoczesne leki na cukrzycę są obecnie najbardziej poszukiwane przez pacjentów - przyznaje Sierpniowska. - Głównie dlatego, że z ich brakiem mamy do czynienia od dłuższego czasu, a dostępność potrafi spaść do zera. Z moich obserwacji wynika, że pacjenci zaczynają się niepokoić wówczas, gdy nie mogą kupić leku w najbliższej okolicy. Gdy dostępny jest jeszcze na przykład w co czwartej aptece, są w miarę spokojni - mówi farmaceutka. I dodaje: - Ktoś może powiedzieć, że dla metformin są zamienniki, ktoś inny mógłby uszczypliwie zapytać, dlaczego nowoczesne leki przeciwcukrzycowe kupują osoby, które chcą się "tylko" odchudzić. Jednak ktoś otyły powie na to: "dla mnie to kwestia życia i śmierci, bo otyłość powoduje u mnie krytyczne problemy ze zdrowiem" - tłumaczy Sierpniowska.

Farmaceuci alarmują: brakuje leków Shutterstock

Farmaceuta z Wielkopolski: brakuje też leków bez recepty

Braki leków dostrzegają także kierownicy aptek, których systemy nie są zintegrowane z portalem GdziePoLek. - Obok braków antybiotyków dla dzieci, zauważamy też trudności w dostępie do antybiotyków dla dorosłych, szczególnie w dużych dawkach, które stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych górnych dróg oddechowych czy zakażeń laryngologicznych - mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. 

A Mariusz Politowicz z Naczelnej Rady Aptekarskiej, farmaceuta prowadzący aptekę w wielkopolskim Pleszewie, dodaje, że coraz częściej wśród braków pojawiają się leki OTC, czyli dostępne bez recepty. - A to również może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Wyobraźmy sobie, że pacjent ma zapalenie płuc. Ma recepty na zniżkowy antybiotyk w iniekcji, pełnopłatny rozpuszczalnik, czyli sól fizjologiczną lub wodę do iniekcji, obie na receptę, oraz pełnopłatną, dostępną bez recepty pyralginę jako lek przeciwgorączkowy. Gdy w aptece brak wody lub soli, antybiotyk nie zostanie podany. A jeśli jest antybiotyk i rozpuszczalnik, a brak pyralginy, pacjent cierpi z powodu gorączki - wyjaśnia Politowicz.

Czytaj też: Polacy będą musieli zapłacić więcej za ponad 500 leków

Ostrzeżenia Europejskiej Agencji Leków

Europejska Agencja Leków (EMA) już w lipcu ostrzegała o brakach w dostępie do leków. W opublikowanym 15 lipca 2022 roku przewodniku dla pacjentów i organizacji medyków (guidance for patients' and healthcare professionals' organisations) czytamy, że dostęp do medykamentów stanowi coraz większy problem nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale na całym świecie, a pandemia choroby COVID-19 jeszcze go nasiliła. "To powoduje, że pacjenci mogą być zmuszeni korzystać z mniej efektywnych alternatyw" - czytamy na stronie EMA.

Zdaniem specjalistów Agencji, przyczyna braku leków leży w problemach z ich wytwarzaniem, brakach substancji do ich produkcji, przerwach w dystrybucji, ale także w zwiększonym zapotrzebowaniu na leki. EMA stoi na stanowisku, że w tej sytuacji wiele będzie zależało od samych pacjentów i rządów krajów członkowskich, którym zaleca przeprowadzenie kampanii na temat braków leków i ryzyka związanego z ich gromadzeniem.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: edukować lekarzy i pacjentów

- Kampania powinna być skierowana z jednej strony do pacjentów, z drugiej do lekarzy i farmaceutów. Pacjenci powinni wiedzieć, że nie mogą gromadzić leków, a lekarze być świadomi, jakich produktów brakuje i jakie są ich odpowiedniki - mówi Marek Tomków, wiceprezes NRA. I tłumaczy, że w odruchu paniki - czy źle pojętej przezorności - pacjenci robią gigantyczne zapasy. - A jeśli jeden pacjent kupi kilka lub kilkanaście opakowań leku, brakuje go dla innych. Dochodzi też do gigantycznego marnotrawstwa, bo pacjenci nie zużywają leków, które wyrzucane są do kosza czy spuszczane w toalecie, zresztą niezgodnie z zasadami ich utylizacji. Dlatego powinno się zapobiegać takim praktykom, również ograniczając dostęp do rocznej recepty. Zauważamy bowiem, że zamiast wykupować leki w miesięcznych porcjach, pacjenci wykupują opakowania na 12 miesięcy. To błąd, bo jeśli dojdzie do zmiany terapii, leki się zmarnują - podkreśla Tomków.

Wiceprezes NRA uważa, że taka kampania powinna zostać przeprowadzona wspólnymi siłami wielu organizacji, przede wszystkim Ministerstwa Zdrowia i samorządów zawodowych medyków oraz organizacji pacjentów. I to jak najszybciej.

Ministerstwo informuje o potencjalnych brakach

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia co dwa miesiące publikowana jest lista leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, zagrożonych brakiem dostępności na terenie RP, zwana listą antywywozową. Najnowsza - z 12 sierpnia 2022 roku - obejmuje 178 pozycji. Nie ma tam jednak wielu środków, o których mówią farmaceuci. To dlatego że na liście znajdują się leki, które mogą potencjalnie zostać wywiezione z Polski ze względu na różnicę w cenie w naszym kraju i w krajach UE. Jak wielokrotnie podkreślali urzędnicy, nie jest to wykaz aktualnych braków w aptekach.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia odniosło się do kwestii braków leków na Twitterze. Najpierw zabrało głos w sprawie braków ozempicu: "Rośnie sprzedaż nierefundowana leku ozempic. Minister Adam Niedzielski wydał zgodę na sprowadzenie produktu z zagranicy - pierwsze dostawy już dotarły. Zaznaczamy, że do tej samej grupy leków, co ozempic, należą: refundowany trulicity (dulaglutyd) oraz victoza i rybelsus". W kolejnym tweecie ministerstwo dodaje, że "dziesięciokrotny wzrost sprzedaży leku ozempic - w ciągu dwóch lat - to wynik stosowania go nie tylko w leczeniu cukrzycy, ale również otyłości".

Resort zabrał głos także w sprawie antybiotyków: "W ubiegłym roku w Europie, z powodu pandemii, spadła sprzedaż antybiotyków z substancją amoxicilinum + acidum clavulanicum. Dlatego w tym roku na rynek trafiła mniejsza ich partia. Stąd w niektórych aptekach i hurtowniach są braki. Obecnie w Polsce dostępnych jest około 30 produktów amoxicilinum + acidum clavulanicum w formie płynnej lub do sporządzania zawiesiny. W ciągu ostatnich 50 dni zrealizowano ponad 89 procent recept na te leki. Zaopatrzenie Polski w leki będzie rosło".

Autorka/Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl
"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,6 procent poparcia - podała agencja DPA, powołując się na wstępne oficjalne dane opublikowane w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Federalną Komisję Wyborczą. Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), określana jako populistyczna i skrajnie prawicowa, zajęła drugie miejsce z poparciem 20,8 procent. W porównaniu z wyborami 2021 roku jest to dwukrotny wzrost.

Niemcy zagłosowali. Są wstępne wyniki

Niemcy zagłosowali. Są wstępne wyniki

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które mogą powodować powstanie gołoledzi. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Żółte alarmy w części kraju. Tu zachowajmy ostrożność

Źródło:
IMGW

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium