Benzodiazepiny to leki silnie uzależniające, ale dostęp do nich nie jest trudny. "Myślę, że skala jest zatrważająca"

Źródło:
TVN24 GO, nida.nih.gov
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznymTVN24
wideo 2/3
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznymTVN24

To jedyny nałóg w Polsce, w którym zwiększa się liczba uzależnionych wśród młodzieży, wynika z badania CBOS i Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii z 2019 roku. Mowa o benzodiazepinach, przepisywanych przez lekarzy pacjentom m.in. z zaburzeniami nastrojów, stanami lękowymi i bezsennością.

Dostępności leków z grupy benzodiazepinowych i niebezpieczeństwom z nimi związanych poświecono materiał TVN24 GO "Recepta na nałóg". Wynika z niego, że w Polsce są one jednymi z najczęściej przepisywanych leków o działaniu nasennym i uspokajającym. Mają wyciszać, pomagać w walce z zaburzeniami nastroju, stanami lękowymi i bezsennością, czyli w objawach wywoływanych m.in. depresją, szybkim tempem życia, dużą liczbą bodźców i stresem. Stosują je na przykład przepracowani dorośli, ale łatwa dostępność tych leków - jeśli nie poprzez recepty, to za pośrednictwem dilerów - sprawia, że przyjmuje je również młodzież na imprezach. Tymczasem w połączeniu z alkoholem i narkotykami mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Najpopularniejszym lekiem, należącym do tej rodziny, jest xanax. Inne to alprozolan, diazepan, klonazepan czy lorazepan.

Psychiatra o benzodiazepinach: "Są to leki silnie uzależniające"

Powody przyjmowania benzodiazepinów mogą być różne. - Żyjemy w czasach przepełnionych lękiem. Ludziom coraz trudniej jest mieć pewność tego, co będzie. Ten lęk jest często nieuświadomiony (...), potrafi siedzieć w nas głęboko i nie mamy świadomości, że żyjemy w napięciu, wynikającym z niepewności - wskazuje psychoterapeutka dr Maria Banaszak w reportażu Niny Nowakowskiej w TVN24 GO. Coraz częściej benzodiazepiny stają się więc formą terapii, która przynosi szybkie efekty. Eliminują np. napięcie, poczucie lęku, rozluźniają i przynoszą natychmiastowe, ale tylko pozorne uczucie spokoju. Konsekwencje ich stosowania mogą być jednak bardzo poważne. - Są to leki silnie uzależniające. Tak naprawdę powinny być stosowane od dwóch do sześciu tygodni. Po tym czasie może się rozwinąć uzależnienie - mówi w TVN24 GO psychiatra Grażyna Żarnowiecka.

W niektórych przypadkach, jeśli są stosowane pod kontrolą lekarza, mogą więc pomóc, a nawet uratować życie. Ryzyko uzależnienia jest jednak duże, a lekarze nie zawsze informują o wszystkich konsekwencjach ich zażywania i przedawkowania. Możliwe skutki uboczne stosowania benzodiazepinów to na przykład niepokój, depresja, strach, fobie społeczne, zaburzenia pamięci, obniżenie koncentracji, zaburzenia widzenia czy zaburzenia koordynacji ruchowej. - Mięśnie ze mną nie współpracowały przez dwa tygodnie. W nocy miałam halucynacje (...). Ale ten spokój był tak bardzo przyciągający mnie do łóżka, że nie mogłam się ruszyć. To było jak koszmar senny. Wydawało mi się, że moje ciało się rozleci (...) - mówi w materiale TVN24 GO Michalina Lewandowska, studentka, która przyjmowała klonazepan. I choć nie była od niego uzależniona podkreśla, że stosowanie benzodiazepinów może być bardzo niebezpieczne. - To jest koszmarny spokój. Spokój, z którego nie da się wyjść - opisała swoje doświadczenia.

Oficjalnych danych, które pozwoliłyby na oszacowanie ile osób w Polsce rzeczywiście jest uzależnionych od tych leków, jednak brakuje. - Myślę, że skala rzeczywista jest zatrważająca. My dzisiaj nie posiadamy realnych danych, które pozwoliłyby na to, żeby oszacować, ile osób w Polsce rzeczywiście jest od tych leków uzależniona - zaznacza w materiale TVN24 GO psychiatra, dr n. med. Andrzej Silczuk. I zwraca uwagę, że obok leków jakimi są benzodiazepiny, występuje jeszcze grupa leków niebenzodiazepinowych nasennych, tak zwanych leków 'Z', a do tego również leki przeciwbólowe z grupy opioidów syntetycznych. - Może się okazać, że mamy w Polsce wręcz epidemię osób uzależnionych od leków przepisywanych na receptę - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: WHO: Do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą psychiczną. Jakie są jej objawy?

Benzodiazepiny można uzyskać przez teleporadę. Minister Niedzielski: Będziemy wprowadzali zmiany

W Polsce dodatkowym problemem, jaki wiąże się z benzodiazepinami, jest fakt, że może je przepisać każdy lekarz, również stomatolog czy weterynarz. I nie zawsze zna on dokładną historię leczenia pacjenta, który do niego przychodzi. System informatyczny nie informuje bowiem lekarza, jakie recepty w ostatnim czasie otrzymał pacjent, na przykład od innego specjalisty. Lekarz może bazować tylko na receptach, które sam wystawił, albo na tym, co powiedział mu pacjent. Oprócz tego, obecne prawo zezwala na przepisanie leków z grupy benzodiazepinów podczas teleporady. Jak wynika z materiału, zdarza się nawet, że rozmowę telefoniczną z lekarzem zastępuje ankieta uzupełniona przez Internet przez pacjenta.

Pod koniec listopada minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że jego resort zauważa problem związany z dużą liczbą uzależnień od benzodiazepinów. - Zauważamy problem. Nasze analizy wskazują, że możliwość wystawienia recept na te leki przez niespecjalistów na poziomie POZ, także w wyniku teleporady, generuje nadużycia. Są takie sygnały. Dlatego będziemy wprowadzali zmiany regulacyjne. W tej chwili nad nimi pracujemy - powiedział.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: TVN24 GO, nida.nih.gov

Pozostałe wiadomości

Rzecznik Kremla przestrzegł przed "wysuwaniem hipotez" na temat przyczyn katastrofy samolotu pasażerskiego w Kazachstanie przed zakończeniem śledztwa. W przestrzeni medialnej pojawiają się głosy, że za tragedię odpowiedzialna jest Moskwa.

Co doprowadziło do katastrofy? Rosja ostrzega, by nie mówić o tym głośno

Co doprowadziło do katastrofy? Rosja ostrzega, by nie mówić o tym głośno

Źródło:
BBC

Premier Kanady Justin Trudeau po raz pierwszy zareagował na komentarze amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa na temat Kanady. Przypomniał materiał amerykańskiej NBC, tłumaczący Amerykanom, czym jest Kanada.

Justin Trudeau nie wytrzymał. "Trochę informacji o Kanadzie dla Amerykanów"

Justin Trudeau nie wytrzymał. "Trochę informacji o Kanadzie dla Amerykanów"

Źródło:
PAP

1037 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Po rosyjskim ataku rakietowym w pierwszy dzień świąt w Charkowie kilkaset tysięcy ludzi zostało bez ogrzewania i prądu. Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol. Ukraiński dron zaatakował na zaanektowanym Krymie statek Fedor Uriupin. Władimir Putin powiedział, że Rosja "nie ma nic przeciwko" temu, by Słowacja była gospodarzem rozmów pokojowych. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Putin twierdzi, że Słowacy "z przyjemnością udostępnią swój kraj", a Rosja "nie będzie się sprzeciwiać"

Putin twierdzi, że Słowacy "z przyjemnością udostępnią swój kraj", a Rosja "nie będzie się sprzeciwiać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Południowokoreańska agencja wywiadowcza potwierdziła, że ​​ranny żołnierz Korei Północnej, walczący po stronie Rosji, został pojmany żywy przez ukraińskie wojsko - podała agencja Yonhap.

Żołnierz Kima w rękach Ukraińców

Żołnierz Kima w rękach Ukraińców

Źródło:
Reuters, PAP

W trakcie czwartkowego nalotu Izraela na lotnisko w Sanie pociski uderzyły "metry" od odwiedzającego Jemen szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tedros Adhanom Ghebreyesus napisał w mediach społecznościowych, że on i jego współpracownicy są bezpieczni.

"Zaledwie kilka metrów" od szefa WHO. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie

"Zaledwie kilka metrów" od szefa WHO. Izrael ostrzelał lotnisko w Jemenie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

Trzy osoby zginęły, a co najmniej cztery zostały ranne w wypadku autokaru w okolicach Hadsel w Norwegii. Pojazd wpadł w poślizg i zsunął się ze skarpy do lodowatej wody. Policja przekazała, że warunki drogowe w chwili wypadku były bardzo trudne.

Śnieżyca w Norwegii. Autokar wpadł w poślizg, zsunął się do jeziora

Śnieżyca w Norwegii. Autokar wpadł w poślizg, zsunął się do jeziora

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju w nocy spodziewane są opady marznące, które mogą spowodować szklankę na drogach. Zagrożenie stanowić mają również gęste mgły.

Słaba widzialność, śliskie drogi. IMGW ostrzega

Słaba widzialność, śliskie drogi. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Flagowy przewoźnik Izraela El Al poinformował, że zawiesił wszystkie loty z Tel Awiwu do Moskwy, powołując się na "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji". W oświadczeniu linia lotnicza zapewniła, że w ciągu tygodnia przeprowadzi "ponowną ocenę sytuacji". Decyzja ma związek z doniesieniami, że samolot w Kazachstanie zestrzeliła rosyjska rakieta.

Izraelska linia zawiesza loty do Moskwy przez "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji"

Izraelska linia zawiesza loty do Moskwy przez "zmiany w przestrzeni powietrznej Rosji"

Źródło:
PAP

W dniu Bożego Narodzenia w więzieniu o zaostrzonym rygorze w stolicy Mozambiku wybuchła rebelia. W jej wyniku z zakładu karnego uciekło co najmniej 6 tysięcy osadzonych. 33 więźniów zginęło, a 15 zostało rannych podczas starć z siłami bezpieczeństwa - poinformował szef miejscowej policji. W kraju trwają zamieszki po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.

W więzieniu wybuchła rebelia, uciekły tysiące osadzonych. "Wypuścili 29 skazanych terrorystów"

W więzieniu wybuchła rebelia, uciekły tysiące osadzonych. "Wypuścili 29 skazanych terrorystów"

Źródło:
PAP

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Władze Mediolanu poinformowały, że od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie zakaz palenia tytoniu w otwartych przestrzeniach publicznych, także na ulicy. Wyjątkiem będą odizolowane miejsca, w których będzie możliwe zachowanie odległości 10 metrów od innych osób. Zakaz nie dotyczy papierosów elektronicznych.

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Od początku roku koniec z paleniem tytoniu w przestrzeniach publicznych

Źródło:
PAP

Władze Rosji ogłosiły stan wyjątkowy na szczeblu federalnym po wycieku mazutu do Cieśniny Kerczeńskiej łączącej morza Czarne i Azowskie - podały w czwartek rosyjskie agencje, powołując się na oświadczenie resortu sytuacji nadzwyczajnych. Wyciek doprowadził do katastrofy ekologicznej, a do sprzątania zanieczyszczonych terenów brakuje potrzebnego sprzętu.

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Stan wyjątkowy w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej

Źródło:
PAP

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl
Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy w Japonii stwierdzono, że nie należy "kontynuować stosowania szczepionek mRNA", bo są niebezpieczne? Nie. Krążące w sieci nagranie "przełomowej konferencji" to antyszczepionkowa dezinformacja; tezy niepotwierdzone faktami. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem.

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

"Biją na alarm" z powodu szczepień? Fałsz o nowej generacji szczepionek

Źródło:
Konkret24

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za miesiąc. WOŚP ponownie zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. O przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia w rozmowie z TVN24 opowiedzieli przedstawiciele sztabów na Antarktyce i indonezyjskiej wyspie Bali. Co planują?  

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

Źródło:
tvn24.pl

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24