Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że beatyfikowana rodzina Ulmów była "promieniem światła" podczas drugiej wojny światowej. - Niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra w służbie potrzebującym - mówił podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
Zwracając się do wiernych przybyłych w niedzielę na plac Świętego Piotra w Watykanie papież powiedział: - Dzisiaj w Markowej w Polsce zostali beatyfikowani męczennicy Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci. Cała rodzina została zgładzona przez nazistów 24 marca 1944 roku za udzielenie schronienia Żydom, którzy byli prześladowani.
- Nienawiści i przemocy, które charakteryzowały tamten czas, przeciwstawili miłość ewangeliczną. Ta polska rodzina, która była promieniem światła w mrokach drugiej wojny światowej, niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra, w służbie potrzebującym - oświadczył Franciszek. Następnie poprosił obecnych o "aplauz dla tej rodziny".
- Za ich przykładem poczujmy się wezwani do tego, by przeciwstawić sile oręża - moc miłosierdzia, retoryce przemocy - wytrwałość w modlitwie. Uczyńmy to nade wszystko dla bardzo wielu krajów, które cierpią z powodu wojny. Myślę tutaj szczególnie o tym, byśmy zintensyfikowali modlitwę za udręczoną Ukrainę. Są tutaj flagi Ukrainy, ona tak cierpi - kontynuował.
Beatyfikacja rodziny Ulmów
Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał w sumie 20 lat. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Franciszek wyraził także bliskość z ludnością Maroka, dotkniętego przez trzęsienie ziemi. Dodał, że modli się za ofiary i za rannych. Podziękował ratownikom, którzy przybyli z pomocą.
Źródło: PAP