Barbara Nowacka o fundacji "Pod Damaszkiem": jak weszła kontrola, był jeszcze kurz poremontowy

Źródło:
TVN24
Nowacka o "najważniejszym wniosku" z audytu w sprawie dotacji dla fundacji "Pod Damaszkiem"
Nowacka o "najważniejszym wniosku" z audytu w sprawie dotacji dla fundacji "Pod Damaszkiem" TVN24
wideo 2/6
Nowacka o "najważniejszym wniosku" z audytu w sprawie dotacji dla Fundacji "Pod Damaszkiem" TVN24

Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej, odniosła się do wyników audytu przeprowadzonego w fundacji "Pod Damaszkiem", która otrzymała dotację w ramach programu willa plus. Mówiła, że "najważniejszym wnioskiem" jest to, że od kiedy fundacja kupiła lokal, "tam się bardzo niewiele działo". Zapowiedziała, że w czwartek wiceministra edukacji Joanna Mucha przedstawi publicznie wyniki z dotychczas przeprowadzonych kontroli w sprawie willi plus. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar mówił, że "prokuratura powinna przeprowadzić kompleksowe postępowanie wyjaśniające" w tej sprawie.

Fundacja "Pod Damaszkiem" w 2022 roku otrzymała dotację na zakup lokalu w apartamentowcu w Lublinie w ramach programu willa plus. Miała "wspierać system oświaty". Dziennikarze tvn24.pl dotarli do wyników audytu przeprowadzonego w fundacji na zlecenie MEN. Według wizytatorów podczas kwietniowej kontroli fundacja nie potrafiła przedstawić żadnych dowodów na prowadzenie zajęć wymienionych we wniosku grantowym.

CZYTAJ WIĘCEJ O WILLI PLUS >>>

W nieruchomości finansowanej z willi plus powstała Akademia Prawdy, Dobra i Piękna. Dopiero po kontroli fundacja zaczęła organizować w lokalu korepetycje prowadzone przez wolontariuszy

Nowacka o "najważniejszym wniosku" z audytu 

O wynikach audytu mówiła w rozmowie z TVN24 ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka.

Mówiła, że "najważniejszym wnioskiem" jest to, że od kiedy fundacja kupiła lokal, "tak naprawdę tam się bardzo niewiele działo". - W momencie, kiedy weszła kontrola w kwietniu - i mamy to na dokumentacji - jeszcze był kurz poremontowy, były powstawiane krzesła. Dodatkowym takim niesmakiem jest to, że jeszcze z tych publicznych pieniędzy kupili sobie miejsce parkingowe - mówiła.

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Jak dodała, w tej sprawie wykryto "dużo nieprawidłowości", ale najważniejsze jest to, że fundacja otrzymała apartament, który - jak mówiła Nowacka - "w ogóle nie był wykorzystywany do celów edukacyjnych". 

Odniosła się też do tłumaczeń stojącego za fundacją księdza Mirosława Matusznego, który mówił, że "wielkie dzieła rodzą się powoli, może czasami w trudach, ale mają to do siebie, że trwają długo". - Oczywiście, że nie mają sobie nic do zarzucenia. To jest stała informacja od tych wszystkich, którzy wzięli willę na swoje różnego rodzaju działalności, naprawdę umiarkowanie związane z edukacją lub wcale - powiedziała szefowa resortu.

Nowacka: wiceministra Mucha przedstawi wyniki kontroli w sprawie willi plus

Nowacka przekazała także, że w czwartek wiceministra edukacji Joanna Mucha, która nadzoruje audyty związane z willą plus, przedstawi publicznie wyniki ze wszystkich dotychczas przeprowadzonych kontroli w tej sprawie.

Przekazała, że w sumie dotychczas resort odzyskał 11 milionów złotych z dotacji, które były przyznawane w ramach willa plus. - 11 milionów już mamy odzyskane, kolejne wnioski poszły i wiemy, że odzyskamy, ale to naprawdę nie jest koniec, bo tych nieprawidłowości w funkcjonowaniu i tego programu willa plus i programu "Inwestycje w oświacie" po prostu znajdujemy bardzo dużo - powiedziała Nowacka.

Nowacka: w czwartek wiceministra Mucha przedstawi wyniki kontroli w sprawie willi plus
Nowacka: w czwartek wiceministra Mucha przedstawi wyniki kontroli w sprawie willi plusTVN24

Bodnar: prokuratura powinna przeprowadzić kompleksowe postępowanie

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar pytany o to, czy pojawią się wnioski o zniesienie immunitetu w związku z doniesieniami o willi plus powiedział, że "jest za wcześnie, by o tym mówić". - To jest kolejna sprawa, w której prokuratura powinna przeprowadzić kompleksowe postępowanie wyjaśniające, przygotowawcze. Zobaczymy, czym ono się zakończy, czy będą wnioski o uchylenie immunitetu. Myślę, że jest za wcześnie, aby o tym (zniesieniu immunitetów - red.) mówić, bo sprawa jest na dość wczesnym etapie - powiedział Bodnar.

- To jest sprawa, która ilustruje hasło, że młyny sprawiedliwości mielą, czasami powoli, ale jednak ta mąka czasami z nich wychodzi. (...) Niezależnie od procesu rozliczeń, który wiąże się z działalnością prokuratury, bardzo ważne jest także to, co się dzieje w poszczególnych ministerstwach i funduszach celowych w obszarach odzyskiwania środków czy weryfikacji umów, które były zawarte - mówił.

Minister dodał, że teraz ministerstwo jest "na finalnym etapie przygotowywania, zestawienia wszystkich umów cywilnoprawnych, które były zawarte w Ministerstwie Sprawiedliwości w ciągu ostatnich lat".

Bodnar o willi plus: prokuratura powinna przeprowadzić kompleksowe postępowanie
Bodnar o willi plus: prokuratura powinna przeprowadzić kompleksowe postępowanieTVN24

Joński: Czarnek powinien mieć uchylony immunitet

Dariusz Joński (KO), który zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego mówił, że jego zdaniem były minister edukacji Przemysław Czarnek powinien mieć uchylony immunitet. - On był ministrem, nadzorował cały program willi plus, który de facto w wielu przypadkach skupiał się na rozdawnictwie naszych pieniędzy dla ludzi, którzy nie prowadzili żadnych edukacyjnych, oświatowych programów, a wyłącznie wyłudzali pieniądze - mówił Joński.  - W moim przekonaniu działała zorganizowana grupa. Z jednej strony przyzwolenie i pieniądze, które dawał minister Czarnek, z drugiej strony była banda cwaniaków, która zakładała fundacje, stowarzyszenia, dostawała nieruchomości i pieniądze, nie prowadząc żadnych edukacyjnych programów. Fundacja "Pod Damaszkiem" jest tego najlepszym przykładem. Kupili sobie apartament 88-metrowy w Lublinie, nie prowadzili żadnych działań. Mieli się dobrze za nasze pieniądze - dodał.

- Nie mieści mi się to w głowie, że minister edukacji na to wyrażał zgodę i na to pozwalał. (...) Wykorzystywali dzieci i nauczycieli, którzy protestowali wcześniej między innymi z uwagi na to, że brakowało pieniędzy na wynagrodzenia, więc uważam, że pan Czarnek powinien odpowiedzieć za to karnie - powiedział polityk KO. 

Joński o Fundacji "Pod Damaszkiem": mieli się dobrze za nasze pieniądze
Joński o Fundacji "Pod Damaszkiem": mieli się dobrze za nasze pieniądzeTVN24

Motyka: to jasny przykład marnotrawienia środków publicznych

Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu, komentując sprawę, ocenił, że "to kolejny przykład, który wskazuje na to, że kolejne instytucje, kolejne organizacje, kolejne fundacje dostawały środki tylko dlatego, że miały je dostać, bo tak zdecydował pan minister Czarnek lub politycy PiS-u, nie realizując jednocześnie żadnego projektu, który miałby jakikolwiek walor edukacyjny". 

Jego zdaniem to jest "jasny przykład marnotrawienia środków publicznych". - To jest jasny przykład pewnego wyprowadzania tych pieniędzy do fundacji, które później żadnego merytorycznego programu nie realizują. Liczę w tej sprawie na konkretne decyzje prokuratury - powiedział. 

Motyka: to jasny przykład marnotrawienia środków publicznych
Motyka: to jasny przykład marnotrawienia środków publicznychTVN24

Buda: koalicja audytowa nawet tego nie potrafi robić

O sprawę pytani byli także politycy PiS. Były minister rozwoju Waldemar Buda powiedział, że "koalicja audytowa nawet nie potrafi tych audytów robić". - Proszę mi wierzyć, że nawet tego powinniśmy ich nauczyć. Oni nie potrafią działać i robić jakichkolwiek prozwojowych inwestycji. Ale co więcej nie potrafią nawet audytów przeprowadzić, (…). Jeżeli pani mówi o tym (zwrócił się do dziennikarki - red.), że ktoś przeprowadza audyt w Koalicji Obywatelskiej, to jest pośmiewisko z natury rzeczy. Nie należy przyjmować ustaleń tego rodzaju audytów. Po prostu - dodał.

Buda: koalicja audytowa nawet tego nie potrafi robić
Buda: koalicja audytowa nawet tego nie potrafi robićTVN24

Ksiądz Matuszny o przebiegu kontroli 

Fundacja "Pod Damaszkiem", jak ustalił tvn24.pl, mimo że poinformowała audytorów o tym, że w Akademii odbywały się zajęcia, nie przedstawiła żadnych dokumentów potwierdzających ten fakt. Na stronie internetowej organizacji w dniu kontroli nie było informacji o terminach żadnych zajęć. Pojawiły się one dopiero później.

Inaczej tę sytuację widzi ksiądz Matuszny, którego zapytaliśmy o wizytację zleconą przez MEN. - Nabyty w stanie deweloperskim lokal wykończyliśmy nakładem własnym, wziąłem na ten cel kredyt, oraz przy wsparciu prywatnych darczyńców, wśród których nie było polityków ani ludzi powiązanych z byłą lub obecną władzą. Złożyliśmy w terminie sprawozdanie do MEN, wyjaśniliśmy wszystkie kwestie, o które pytało ministerstwo, zastosowaliśmy się do wszystkich oczekiwań resortu. W styczniu zainaugurowaliśmy prace Akademii Prawdy, Dobra i Piękna imienia świętego Ojca Pio - tłumaczy.

I dodaje: - Kontrola przebiegła w sposób bardzo merytoryczny, biegły wyrażał się pozytywnie o operacie szacunkowym dotyczącym nieruchomości. Wyjaśnił nam wątpliwości proceduralne dotyczące formy zabezpieczeń, do czego od razu się zastosowaliśmy. W czasie rozmowy wyjaśnialiśmy rozbieżności w zakresie cen nieruchomości lokali użytkowych w Lublinie. Biegli przyznali, że przeprowadzili oględziny innych lokali użytkowych w Lublinie i wspólnie analizowaliśmy zasadność dokonanego przez nas wyboru. A niższe koszty lokali z rynku wtórnego na Starym Mieście to wielokrotnie wyższe koszty adaptacji i remontu, a niekiedy w ogóle brak możliwości dostosowania do potrzeb lokalu na cele edukacyjne. Stare Miasto w Lublinie w całości leży w strefie ochrony konserwatora zabytków.

Autorka/Autor:mjz, ek/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kimberly Cheatle, dyrektorka Secret Service, podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów znalazła się w krzyżowym ogniu krytyki, zarówno ze strony republikanów, jak i demokratów. Choć płyną zdecydowane głosy wzywające ją do dymisji, ona nie zamierza jej składać.

"Niebezpieczna jest pani przerażająca nieudolność". Burzliwe przesłuchanie szefowej Secret Service

"Niebezpieczna jest pani przerażająca nieudolność". Burzliwe przesłuchanie szefowej Secret Service

Źródło:
CNN, BBC, Reuters, tvn24.pl

"Wczorajszy chaos na Lotnisku Split spowodował atak hakerski - donosi chorwacki portal Slobodna Dalmacija, powołuje się na informacje Pero Bilas, zastępcy dyrektora. "W zdarzenie zaangażowane są wszystkie właściwe instytucje" - pisze z kolei chorwacki portal Dnevnik. Wcześniej nasza widzka poinformowała nas, że wczoraj "około godziny 19.15 cały system lotniska przestał działać, co spowodowało całkowitą blokadę pracy systemu i funkcjonowania lotniska". Obecnie, jak dodaje Slobodna Dalmacija "możliwe są opóźnienia lotów".

"Przyczyną chaosu atak hakerski". Podróżujący utknęli na chorwackim lotnisku

"Przyczyną chaosu atak hakerski". Podróżujący utknęli na chorwackim lotnisku

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Autostrada A2 w rejonie Wiskitek (województwo łódzkie) w kierunku Warszawy jest zablokowana po tym, jak na jezdnię przewróciła się laweta przewożąca dwa samochody osobowe. Informację i zdjęcie dostaliśmy na Kontakt 24.

Laweta przewożąca samochody zablokowała autostradę

Laweta przewożąca samochody zablokowała autostradę

Źródło:
PAP

Wzywany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do kraju ambasador Polski w USA Marek Magierowski chce prawie milionowej "rekompensaty" za pracę - podała Wirtualna Polska. MSZ potwierdziło, że wpłynęła propozycja od dyplomaty, nie podając jednak żadnych szczegółów.

Marek Magierowski chce od MSZ prawie miliona złotych "rekompensaty"

Marek Magierowski chce od MSZ prawie miliona złotych "rekompensaty"

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował we wtorek, że prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Ten poinformował z kolei, że złożył w Prokuraturze Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez szefa MS, prokuratora krajowego Dariusza Korneluka i wiceszefa MS Arkadiusza Myrchę.

Bodnar składa zażalenie na decyzję sądu, Romanowski zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Bodnar składa zażalenie na decyzję sądu, Romanowski zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Źródło:
PAP

Moje stanowisko było takie i jest, że z tych dokumentów Rady Europy wynika, iż immunitet Marcina Romanowskiego w tym zakresie nie obowiązuje - powiedział w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Jednocześnie zaznaczył, że w tej sprawie "opinie ekspertów są bardzo rozbieżne".

RPO o immunitecie Romanowskiego: największe autorytety mają inne stanowisko w tej sprawie

RPO o immunitecie Romanowskiego: największe autorytety mają inne stanowisko w tej sprawie

Źródło:
TVN24

77-letni rowerzysta zginął w wypadku w Kłodawie (Podkarpackie). Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście, z którym się zderzył. Obaj kierowcy zostali przetransportowani do szpitala, gdzie rowerzysta zmarł.

Rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa, nie żyje

Rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa, nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezydentka USA Kamala Harris, budując poparcie demokratów dla swojej nagłej kampanii prezydenckiej, zgromadziła w poniedziałek zwolenników w swoim debiutanckim przemówieniu wyborczym. Obiecała, że będzie ścigać kandydata Partii Republikańskiej Donalda Trumpa niczym prokuratorka w sądzie, w którym dawniej pracowała. Tego samego dnia co najmniej 2579 demokratycznych delegatów zadeklarowało poparcie dla Harris jako kandydatki tej partii w wyścigu o Biały Dom.

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Kamala Harris rozpoczęła kampanię wyborczą. Pierwsze zapowiedzi

Źródło:
PAP

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

IMGW wydał prognozę zagrożeń. We wtorek w części Polski mogą obowiązywać alarmy przed burzami. Kolejne dni przyniosą więcej zagrożeń pogodowych.

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Źródło:
IMGW

Wakacje, ku uciesze dzieci, to czas wolny od szkoły. Dorośli często mają z tego powodu mniej powodów do radości, gdyż muszą przez te dwa miesiące zapewnić dzieciom opiekę. A, jak podaje BIG InfoMonitor, średni koszt letnich zajęć dla dzieci to kwota rzędu 1 421 złotych. Z kolei za kolonie trzeba zapłacić nawet do 5 tysięcy złotych.

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Źródło:
PAP

Włoskie media podają, że we Włoszech, zwłaszcza w rejonie Mediolanu i wśród uczestników niedawnych dwóch koncertów Taylor Swift, odnotowano wyraźny wzrost liczby przypadków COVID-19. W koncertach uczestniczyło łącznie około 130 tysięcy osób.

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 po koncertach Taylor Swift

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 po koncertach Taylor Swift

Źródło:
PAP

W Finlandii zaczęła w poniedziałek obowiązywać kontrowersyjna specustawa graniczna. Zawiesza ona czasowo przyjmowanie wniosków azylowych na wschodniej granicy, a także umożliwia deportacje tych migrantów, którym uda się przedostać na fińskie terytorium przez Rosję. "To reforma prawa granicznego, o którą od lat zabiegaliśmy" – oświadczyła partia "Finowie".

Finlandia wprowadza kontrowersyjną ustawę graniczną do walki ze "sterowaną migracją"

Finlandia wprowadza kontrowersyjną ustawę graniczną do walki ze "sterowaną migracją"

Źródło:
PAP

Obrońcy praw człowieka - w tym Międzynarodowa Federacja na rzecz Praw Człowieka i białoruska Wiasna – apelują do władz Białorusi o wstrzymanie wykonania kary śmierci wobec Rico Kriegera. 29-letni Niemiec został skazany w czerwcu.

Apele do Białorusi o wstrzymanie egzekucji obywatela Niemiec

Apele do Białorusi o wstrzymanie egzekucji obywatela Niemiec

Źródło:
PAP

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała w poniedziałek Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Ufam, że ta sprawa zostanie w odpowiedni sposób potraktowana i rozstrzygnięta przez ustawodawcę - powiedział profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, w programie "Jeden na jeden". We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie pochyli się nad nowelizacją prawa autorskiego i apelem mediów o uwzględnienie ich postulatów.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Źródło:
TVN24, PAP

881 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nawet 30 tysięcy przedstawicieli rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) może służyć w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że większość żołnierzy z tej formacji zabezpiecza tyły wojsk uczestniczących w inwazji, a tylko część spośród nich walczy na froncie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Raport: w Ukrainie może służyć nawet 30 tysięcy żołnierzy Rosgwardii

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 pod Poznaniem doszło do nietypowego wypadku. Pasażer samochodu osobowego wysiadł z pojazdu, wyszedł na drogę i został potrącony przez ciężarówkę. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Pasażer wpadł w "dziwny stan", wysiadł i został potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
tvn24.pl

Stan przyczepki, której właściciel chciał przewieźć drewno do miejscowości oddalonej o prawie 10 kilometrów, wprawił policjantów w osłupienie. Koło było całkowicie zniszczone, a kierowca zdziwiony zatrzymaniem.

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miesięczne dziecko zmarło w czerwcu z powodu krztuśca - poinformował TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. To pierwszy taki zgon w tym roku w Polsce.

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm we wtorek rozpoczyna czterodniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się między innymi projektami reformującymi Trybunał Konstytucyjny, a także obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Posłowie mają zająć się również sprawozdaniem komisji finansów publicznych z wykonania budżetu państwa za 2023 rok.

Sejm zajmie się projektami reformującymi TK i rentą wdowią

Sejm zajmie się projektami reformującymi TK i rentą wdowią

Źródło:
PAP

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują nasz stres. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują nasz stres. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 50 ofiar wydobyto z błota po osuwisku, do którego doszło w poniedziałek w południowej Etiopii. Władze dystryktu Gofa podały, że do zdarzenia doszło po ulewnych deszczach.

Dziesiątki zabitych, w tym dzieci, w osuwisku ziemi w Etiopii

Dziesiątki zabitych, w tym dzieci, w osuwisku ziemi w Etiopii

Źródło:
PAP

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował w poniedziałek w Brukseli do ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zdjęcie nałożonych przez ich kraje ograniczeń na użycie przez Ukrainę podarowanej jej broni dalekiego zasięgu. - To byłaby w pełni obrona własna, która jest legalna w świetle prawa międzynarodowego - ocenił.

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Źródło:
TVN24, PAP

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że zdecydowano o cofnięciu generałowi Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające wykazało, że nie daje on "rękojmi zachowania tajemnicy".

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Źródło:
PAP

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl