Barbara Nowacka: edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowa

Barbara Nowacka
Nowacka: edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowa
Źródło: RMF FM

W roku szkolnym 2025 edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym - poinformowała w czwartek w RMF FM ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że musi "ochronić szkołę przed awanturą polityczną".

- Widząc te napięcia, ja też muszę ochronić szkołę przed awanturą polityczną. W 2025 roku edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym - zapowiedziała w RMF Barbara Nowacka. Zaznaczyła, że będzie zachęcać wszystkich rodziców, nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w zajęciach.

- Po zakończeniu 2025 roku bardzo poważnie porozmawiamy z nauczycielami, jak ten program się sprawdza. Będzie ewaluacja i ona da nam decyzję, w jakim kierunku zmierzamy - dodała.

Wiosną ubiegłego roku, zapowiadając wprowadzenie nowego przedmiotu, ministra edukacji Barbara Nowacka mówiła, że będzie to przedmiot obowiązkowy.

CZYTAJ W PREMIUM: Nie chodzi tylko o seks. Dlaczego (niektórzy) Polacy boją się edukacji zdrowotnej

Barbara Nowacka
Barbara Nowacka
Źródło: Maciej Kulczyński/PAP

Dyskusje wokół edukacji zdrowotnej

Edukacja zdrowotna to wspólne przedsięwzięcie resortów edukacji narodowej, zdrowia oraz sportu i turystyki. Przedmiot ma być wprowadzony do szkół od roku szkolnego 2025/2026 w miejsce wychowania do życia w rodzinie (WDŻ) i miał być przedmiotem obowiązkowym. Pod koniec października resort edukacji opublikował projekt podstawy programowej.

ZOBACZ TEŻ PREMIUM: Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Zapowiedzi nowego przedmiotu wywołały dyskusję, m.in. na początku grudnia na placu Zamkowym w Warszawie odbył się protest pod hasłem "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Edukację zdrowotną za niezgodną z konstytucją uznała Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi, powołując się na art. 48. i 53. Konstytucji RP, zaznaczyli, że "wychowanie seksualne zgodnie z konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa".

Edukacja zdrowotna. 10 modułów nowego przedmiotu
Edukacja zdrowotna. 10 modułów nowego przedmiotu
Źródło: Antonina Długosińska/ tvn24.pl

Kierownictwo ministerstwa wielokrotnie podkreślało, że przedmiot będzie holistyczny i oczekuje na niego wiele środowisk, w tym rodzice. Z projektu MEN wynika, że edukacja zdrowotna będzie dostosowana do wieku uczniów.

Edukacja zdrowotna jednak nieobowiązkowa

We wtorek premier Donald Tusk przyznał, że jeśli chodzi o wprowadzanie edukacji zdrowotnej do szkół, jest "raczej zwolennikiem, żeby w takiej sytuacji stawiać raczej na dobrowolność niż na przymus".

W niedzielę wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oznajmił, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym. - Będzie to decyzja rodziców. (...) Edukacja młodzieży na temat zdrowia jest potrzebna, ale nie może być podlana żadnym sosem ideologicznym - powiedział. "Ktoś znów pomylił MON z MEN" - komentowała wtedy wypowiedź Kosiniaka-Kamysza ministra edukacji Barbara Nowacka.

Spór w rządzie o nowy przedmiot. Ministra edukacji: ktoś znów pomylił MON z MEN
Źródło: Renata Kijowska/Fakty TVN

W czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat przyznała, że według niej edukacja zdrowotna powinna być obowiązkowa, bo "dzieci zasługują na dostęp do wiedzy". - Uważam za gruby błąd i stanowisko pana wicepremiera (Władysława) Kosiniaka-Kamysza i stanowisko pana premiera - mówiła.

ZOBACZ TEŻ: Biejat: uważam za gruby błąd stanowisko pana Kosiniaka-Kamysza, jak i pana premiera

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: