Iran wystrzelił we wtorek prawie 200 pocisków balistycznych na Izrael. Komisja Rady Europy opowiedziała się za uchyleniem immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. W Polsce burzę wywołały tzw. alkotubki, które pojawiły się w sklepach - jest zapowiedź kontroli i decyzja producenta o wycofaniu produktu. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 2 października.
1. Rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie
Iran wystrzelił we wtorek prawie 200 pocisków balistycznych na Izrael, w całym kraju ogłoszono alarm. Armia poinformowała, że zestrzeliła "dużą część" z nich. Przekazała też, że nie odnotowano ofiar, chociaż tamtejsze media donosiły o śmieci palestyńskiego cywila na Zachodnim Brzegu. Iran ogłosił, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael przywódców Hamasu i Hezbollahu. Izrael zapowiedział odpowiedź. Biały Dom uznał atak za "znaczącą eskalację" ze strony Iranu.
Wcześniej izraelska armia rozpoczęła "ograniczoną" operację lądową w południowym Libanie. Atak wspierany jest przez siły powietrzne i artylerię.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Izrael rozpoczął operację lądową w Libanie
2. Burza o alkotubki
W polskich sklepach pojawił się alkohol w saszetkach (tubkach) przypominających te, w których sprzedawane są m.in. musy owocowe dla dzieci. Produkt wywołał ogromne kontrowersje, temat pojawił się też podczas posiedzenia rządu. Premier Donald Tusk stwierdził, że wymaga to pilnej interwencji władz.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski tego samego dnia spotkał się z szefem Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w sprawie rozwiązania problemu. Od środy mają ruszyć kontrole, które mogą dotyczyć przede wszystkim oznakowania produktu - przekazał wydział prasowy resortu rolnictwa. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, zapowiedział z kolei, że inspektorzy skontrolują zakłady produkujące saszetki z alkoholem i sklepy je sprzedające, uzasadniając to m.in. ryzykiem pomyłek z produktami dla dzieci ze względu na podobne opakowanie.
Spółka OLV, producent alkotubek, poinformowała ostatecznie we wtorek wieczorem, że wycofuje całą partię produktów z rynku i natychmiast wstrzymuje ich produkcję.
3. Komisja za uchyleniem immunitetu Romanowskiemu
Komisja Regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy opowiedziała się za uchyleniem immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Teraz głosowanie w tej sprawie odbędzie się na sesji plenarnej.
Polityk Suwerennej Polski, poseł klubu PiS, w latach 2019-2023 był wiceszefem Ministerstwa Sprawiedliwości nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości - podejrzany jest m.in. o ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu. Zarzuty wobec niego obejmują kwotę ponad 112 mln 126 tys. zł.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komisja za uchyleniem immunitetu Romanowskiemu
4. Debata kandydatów na wiceprezydenta USA
Gubernator Minnesoty demokrata Tim Walz i senator z Ohio republikanin J.D. Vance zmierzyli się w jedynej planowanej debacie telewizyjnej kandydatów na wiceprezydenta USA.
Kandydaci odpowiedzieli między innymi na pytanie o to, czy USA powinny poprzeć ewentualny atak Izraela na Iran. Moderatorzy podjęli również tematy imigracji, prawa aborcyjnego i stanu demokracji w Stanach Zjednoczonych.
5. Były prezes PKO BP oskarżony
Prokuratura Regionalna w Lublinie przekazała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi J., byłemu prezesowi PKO BP.
Siedem zarzutów dotyczy wyrządzenia szkody w mieniu PKO BP na kwotę 3,2 miliona złotych. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Były prezes PKO BP oskarżony
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ATEF SAFADI