Prezydent wylądował w Afryce. W planach podpisanie dziewięciu umów bilateralnych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Dziewięć umów bilateralnych. Prezydent o celach wyjazdu do Afryki
Dziewięć umów bilateralnych. Prezydent o celach wyjazdu do AfrykiTVN24
wideo 2/9
Dziewięć umów bilateralnych. Prezydent o celach wyjazdu do AfrykiTVN24

Prezydent Andrzej Duda w niedzielny wieczór przybył do stolicy Kenii - Nairobi. To pierwszy etap jego podróży do Afryki, na którą złożą się również wizyty w Rwandzie i Tanzanii. Przed wylotem przekazał, że będzie prowadził rozmowy o sytuacji w naszej części Europy, w tym o wojnie w Ukrainie, a także o polskich interesach gospodarczych. Poinformował też, że ma zostać tam podpisanych dziewięć umów dwustronnych.

W niedzielę prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczynają wizytę w Afryce Wschodniej. Podczas niedzielnego briefingu przed wylotem Duda podkreślił, że to kontynuacja "naszej misji międzynarodowej, jeśli chodzi o budowanie relacji z krajami afrykańskimi". Stwierdził, że proces ten został rozpoczęty przez niego w 2017 roku w ramach oficjalnej wizyty w Etiopii.

Wskazywał, że głównym celem tych działań była promocja polskich interesów gospodarczych, a teraz doszły do tego także rozmowy o sytuacji w naszej części Europy, w tym o wojnie w Ukrainie.

Jak mówił, podczas wizyty zostanie podpisanych dziewięć umów bilateralnych. - Jedzie z nami przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych pan minister Andrzej Szejna, który będzie to realizował - powiedział.

Prezydent zaznaczył, że rozmowy dotyczyć będą także polskiej pomocy rozwojowej dla krajów Afryki, współpracy w sektorach: rolniczym, IT, ekologicznym, ochrony środowiska, fintechu, podatkowym, policji i wojskowym. Dodał, że ten ostatni dotyczy również potencjalnego eksportu polskiego uzbrojenia.

Cel polityczny to - mówił Duda - głównie "niesienie świadectwa o sytuacji w naszej części Europy, o rosyjskiej agresji na Ukrainę, wyjaśniania, skąd bierze się kryzys żywnościowy w Afryce". Podkreślił, że rozmowy będą dotyczyć też rosyjskiej propagandy, dezinformacji oraz mówienia o tym, że to właśnie ten kraj "gwałci porządek ustalony po II wojnie światowej".

Plan wizyty: Kenia, Rwanda i Tanzania

Kancelaria Prezydenta RP podała wcześniej plan wizyty Andrzeja Dudy we wschodniej Afryce. Prezydent odwiedzi trzy państwa: Republikę Kenii, Republikę Rwandy i Zjednoczoną Republikę Tanzanii. Oficjalne punkty programu rozpoczynają się w poniedziałek.

Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. 5 i 6 lutego (poniedziałek i wtorek) będą przebywać w Kenii, od 6 do 8 lutego (od wtorku do czwartku) w Rwandzie, a 8 i 9 lutego (czwartek i piątek) w Tanzanii.

Czytaj też: W zamian za dostęp do morza Etiopia ma uznać nieuznawany przez innych kraj

Prezydent Andrzej Duda w Kenii. Plan wizyty

W poniedziałek o godzinie 9 polskiego czasu (11 czasu lokalnego) odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania przez prezydenta Kenii Williama Samoei Ruto oraz jego małżonkę. W spotkaniu w pałacu prezydenckim w Nairobi wezmą udział dziennikarze, którzy nie będą jednak obecni podczas późniejszych rozmów obu przywódców oraz polskiej delegacji.

Na godzinę 10.25 polskiego czasu zaplanowano ceremonię podpisania "dokumentów dwustronnych w obecności prezydentów", po którym nastąpi spotkanie prezydentów z dziennikarzami.

Czytaj też: ISW: Moskwa ma nowy plan na działanie w Afryce

O godzinie 12.30 Andrzej Duda i William Ruto wezmą udział w "polsko-kenijskim dialogu gospodarczym wysokiego szczebla", a następnie złożą wieniec pod narodowym monumentem w parku Uhuru Gardens. Pomnik upamiętnia uzyskanie przez to państwo niepodległości od Wielkiej Brytanii.

Tego samego dnia, o godzinie 16.45, prezydent RP i jego małżonka spotkają się z przedstawicielami Polonii i wręczą odznaczenia państwowe w rezydencji ambasadora.

We wtorek 6 lutego Andrzej Duda około godziny 9.45 polskiego czasu złoży wizytę w Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych w Kiambu nieopdal Nairobi.

Prezydent Andrzej Duda w Rwandzie. Plan wizyty

Andrzej Duda rozpocznie swoją wizytę w Kigali, stolicy Rwandy, o godzinie 10 czasu polskiego (11 czasu lokalnego) - zostanie powitany przez prezydenta Paula Kagamę i jego małżonkę na dziedzińcu prezydenckiej kancelarii. Przywódcy będą później rozmawiać w "cztery oczy". Dziennikarze nie zostaną wpuszczeni także na spotkanie plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów.

O godzinie 11.15 polskiego czasu na tarasie w ogrodach kancelarii prezydenta odbędzie się ceremonia "podpisania dokumentów dwustronnych w obecności prezydentów", po którym zaplanowano spotkanie z dziennikarzami. O 12.15 Andrzej Duda złoży wieniec w miejscu pamięci poświęconemu ludobójstwu w Rwandzie.

Czytaj też: Ukraiński deputowany o wypowiedzi Dudy: wierzę w to, że to był incydent

O 14.30 prezydent RP weźmie udział w polsko-rwandyjskim "okrągłym stole gospodarczym", po którym odwiedzi hutę cyny Luna Smelter w Kigali.

W czwartek 8 lutego o godzinie 12.30 polskiego czasu prezydent RP odwiedzi Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho, niecałe 100 kilometrów na południe od Kigali (prowadząca tam droga ma ponad 150 kilometrów długości). W tej samej miejscowości o godzinie 13 odwiedzi ośrodek dla niewidomych dzieci.

Prezydent Andrzej Duda w Tanzanii. Plan wizyty

Ostatnim afrykańskim krajem, który odwiedzi w najbliższym tygodniu prezydent Duda, będzie Tanzania. Zostanie oficjalnie powitany przez prezydent Samię Suluhu Hassan w piątek 9 lutego o godzinie 8 polskiego czasu na placu Barack Obama Drive przed pałacem prezydenckim w stolicy kraju Dar es Salaam. Następnie przywódcy odbędą rozmowę "w cztery oczy", po której zaplanowano spotkanie plenarne delegacji pod przewodnictwem obojga polityków.

Czytaj też: "Niepoważne" działanie prezydenta. Ekonomista komentuje

O 10.15 polskiego czasu prezydenci spotkają się z dziennikarzami, a o 12.30 prezydent Andrzej Duda weźmie udział w prezentacji projektu rozwojowego dotyczącego szkoleń z ratownictwa medycznego w Dar es Salaam.

Ostatnim punktem programu jest udział prezydenta i jego małżonki w spotkaniu z przedstawicielami środowisk związanych z Polską w Tanzanii.

Wizyta Dudy w Afryce "nastawiona na zawieranie umów i promocję naszej gospodarki"

- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce zawiera komponent czysto polityczny, ale również nastawienie na zawieranie umów gospodarczych, promowanie polskiej gospodarki i polskiego kapitału, umożliwienia inwestycji i prowadzenia wymiany handlowej - powiedziała w Studiu PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka.

W niedzielę prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczynają wizytę w Afryce Wschodniej. Odwiedzą trzy państwa: Kenię, Rwandę i Tanzanię. Celami wizyty - jak przekazał minister Mieszko Pawlak - są promocja polskiego biznesu i współpraca w zakresie bezpieczeństwa.

- Kontynent Afrykański to dzisiaj miejsce bardzo poważnej polityki międzynarodowej, umacniania się wpływów rosyjskich. To jest również związane z sytuacją humanitarną, żywnościową. Więc z jednej strony jest to oczywiście komponent czysto polityczny, ale z drugiej również nastawienie na zawieranie umów gospodarczych, promowanie polskiej gospodarki i polskiego kapitału, umożliwienia inwestycji i prowadzenia wymiany handlowej - podkreśliła minister.

Jak dodała, kraje Afryki stanowią "ogromne rynki zbytu", stąd kolejna już wizyta prezydenta na tym kontynencie.

Na uwagę, że Afryka to miejsce umacniania się nie tylko rosyjskich, ale także chińskich wpływów odpowiedziała, że na kontynencie ścierają się różne wpływy, również przy "wykorzystywaniu trudnej sytuacji humanitarnych w wielu miejscach".

- Więc kwestia sprzedaży produktów, ułatwienia działalności gospodarczej to jest również poniekąd pomoc tym krajom, ich obywatelom tam, na miejscu. O tym również pan prezydent chce rozmawiać z przywódcami tych państw - zaznaczyła Paprocka.

Autorka/Autor:bp, akr/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Dominski/Reporter/East News

Pozostałe wiadomości

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Źródło:
TVN24, PAP

1096 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę siły Władimira Putina przeprowadziły ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim mówił, że Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl