Holland o słowach Brudzińskiego: mentalność PRL-owska i folwarczna

Źródło:
TVN24
"Zaskakujące jak strasznie łatwo wróciło tego typu myślenie: buta, pycha i bezczelność"
"Zaskakujące jak strasznie łatwo wróciło tego typu myślenie: buta, pycha i bezczelność"TVN24
wideo 2/5
"Zaskakujące jak strasznie łatwo wróciło tego typu myślenie: buta, pycha i bezczelność"TVN24

Czas pandemii jest wyjątkowo trudny dla ludzi wolnych zawodów, w tym filmowców. Agnieszka Holland w "Faktach po Faktach" oceniła, że ludzie kultury powinni liczyć na wsparcie państwa i odniosła się do wypowiedzi europosła i wiceszefa PiS Joachima Brudzińskiego o ludziach kultury borykających się z problemami wynikającymi z obostrzeń epidemicznych. - To jest zaskakujące jak strasznie łatwo wróciło tego typu myślenie, buta, pycha i bezczelność - skomentowała reżyserka słowa polityka.

Czeska Akademia Filmu i Telewizji wybrała "Szarlatana" Agnieszki Holland jako swojego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. - Większościowo jest to czeska produkcja: w języku czeskim, o czeskim bohaterze i czeskimi aktorami, więc nie mógłby raczej reprezentować Polski – wyjaśniła reżyserka w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Polskim kandydatem do Oscara jest film "Śniegu już nie będzie". Agnieszka Holland zwróciła uwagę, że reżyserką tego filmu jest Małgorzata Szumowska. - Dwie polskie reżyserki startują w tym konkursie, co jest chyba ewenementem - oceniła. - Jestem bardzo szczęśliwa, że moi czescy koledzy i koleżanki wybrali mój film, szczególnie że była duża konkurencja. Było tam kilka filmów, które bardzo zabiegały o to, by reprezentować Czechy - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Holland powalczy o Oscara
Holland powalczy o Oscara

"Przykro patrzeć, że te dystopie stają się rzeczywistością"

Od ponad pół roku cały świat zmaga się z pandemią COVID-19. Agnieszka Holland zapytana, czy koronawirus będzie tematem filmów i seriali, zauważyła, że "jest to ogromne doświadczenie i pierwsze globalne doświadczenie dla pokolenia od czasu drugiej wojny światowej". - Trudno powiedzieć, jak będzie pamiętana i co zmieni w naszym życiu i co zmieni w życiu planety, i jak zmienią się stosunki polityczne, społeczne, ekonomiczne, ale wiadomo już teraz, że to będzie wielka zmiana - oceniła.

Ale jak dodała, grypa hiszpanka sprzed stu lat, "która była ostatnią tego typu pandemią i zabrała więcej ofiar niż pierwsza i druga wojna światowa razem wzięte", "została wypłukana z pamięci ludzi". - Jak szukałam w internecie jakichś informacji o hiszpance, to było ich nieporównywalnie mniej niż o konfliktach zbrojnych, więc być może ludzie chcą zapomnieć pandemię, nie wyciągają z niej wniosków - dodała.

"To pierwsze globalne doświadczenie dla pokolenia od czasu drugiej wojny światowej"
"To pierwsze globalne doświadczenie dla pokolenia od czasu drugiej wojny światowej"TVN24

Reżyserka przyznała, że zastanawia się, czy i jaką inspiracją dla niej, dla Polaków i dla całej ludzkości może być pandemia COVID-19. - Na co dzień martwimy się o nasze zdrowie, życie, o naszych bliskich. Irytujemy się niezbornością, nieudolnością władz, irytujemy się różnymi kłamstwami, ale jednocześnie ta zmiana jest o wiele głębsza niż taka czy inna ekipa polityczna i trzeba się z tym jakoś zmierzyć - powiedziała Holland.

Przyznała, że w sprawach katastroficznych filmowcy wykazują dużą wyobraźnię i były już filmy o epidemiach czy katastrofach klimatycznych. - Przykro patrzeć, że te dystopie stają się rzeczywistością - podkreśliła.

"Przykro patrzeć, że te dystopie stają się rzeczywistością"
"Przykro patrzeć, że te dystopie stają się rzeczywistością"TVN24

"Lęki dzisiaj, żeby pójść do sali kinowej czy koncertowej mogą się utrwalić"

Czas pandemii jest wyjątkowo trudny dla ludzi wolnych zawodów, w tym filmowców, muzyków, ale również dla osób zajmujących się organizacją imprez masowych. Holland oceniła, że ludzie kultury powinni liczyć na wsparcie państwa.

- W większości krajów to ma miejsce. W większości krajów przemysły kreacyjne, które są szalenie ważnym elementem kultury i ekonomii każdego cywilizowanego kraju, są wspierane przez rządy. My tutaj też musimy się jakoś organizować i wymyślać nowe sposoby, jak przetrwać i jak zapobiec trwałym zmianom obyczajów - powiedziała.

- Pewne lęki dzisiaj, żeby pójść do sali kinowej czy koncertowej, mogą się utrwalić i to byłoby fatalnie. Mam nadzieję, że pandemia minie w ciągu najbliższego roku, a konieczność obcowania z żywą kulturą powinna zostać - dodała Holland.

– Jest wiele spraw do przemyślenia na przyszłość, ale przede wszystkim trzeba działać tutaj i teraz, bo ludzie zaraz będą głodować, dlatego że ogromna rzesza ludzi nie ma dochodów - powiedziała i zwróciła uwagę, że branża kreacyjna obecnie znajduje się w gorszej sytuacji niż turystyka czy gastronomia.

"Lęki dzisiaj, żeby pójść do sali kinowej czy koncertowej mogą się utrwalić"
"Lęki dzisiaj, żeby pójść do sali kinowej czy koncertowej mogą się utrwalić"TVN24

"To jest mentalność PRL-owska i mentalność folwarczna"

Reżyserka odniosła się w "Faktach po Faktach" także do wypowiedzi europosła i wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości Joachima Brudzińskiego o ludziach kultury, którzy zwracali uwagę w Onecie na problemy, z jakimi w związku z epidemią i obostrzeniami muszą się borykać zarządzane przez nich instytucje kultury.

"Pamiętam te wszystkie gwiazdki, celebrytów, ale także (niestety) wybitnych aktorów, którzy oszaleli z nienawiści do tego rządu, bredzili o faszyzmie i dyktaturze. Dziś jak trwoga, to do kogo wyciągają rękę pomoc?" - napisał na Twitterze europoseł PiS Joachim Brudziński.

Nawiązując do słów Brudzińskiego, Holland zwróciła uwagę, że bardzo często granty są odmawiane instytucjom i czasopismom, które "nie mieszczą się w świecie obecnego reżimu".

- Pan Brudziński się zachowuje tak, jakby był właścicielem Polski i jakby te pieniądze były jego prywatną kasą, jego partii i od jego widzimisię zależy, czy komuś da, czy komuś innemu nie. To jest mentalność PRL-owska i mentalność folwarczna. To jest zaskakujące, jak strasznie łatwo wróciło tego typu myślenie, buta, pycha i bezczelność - oceniła.

- Pan Brudziński jest na naszym utrzymaniu, a nie my na jego. To z podatków obywateli, również artystów i pracowników sektora kultury utrzymuje się ten rząd. Oni [politycy - przyp. red.] są wynajęci do administrowania, a nie do tego, żeby przywłaszczali sobie nasze pieniądze i potem wkładali je sobie do swoich kieszeni albo dawali swoim kolegom - dodała Agnieszka Holland w "Faktach po Faktach".

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gisele i Dominique Pelicot byli małżeństwem przez 50 lat, a ich życie długo wydawało się sielanką. Gdy Gisele zaczęła borykać się z niewyjaśnionymi zanikami pamięci, była przekonana, że to początki Alzheimera. Prawdę usłyszała od policji: przez lata mąż odurzał ją, gwałcił i zapraszał innych, by robili to samo. Dominique Pelicot przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Oprócz niego oskarżonych jest 50 mężczyzn w wieku od 26 do 74 lat. Wielu z nich ma dzieci i jest w związkach. Niektórzy twierdzą, że nie wiedzieli, że Gisele była odurzona w czasie stosunku. Inni przekonują, że myśleli, iż "pozwolenie od męża" wystarczy. Gisele nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami, bo - jak podkreśla - to nie ona musi się wstydzić, a ci, którzy ją skrzywdzili.

Nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami. Bo to nie ona musi się wstydzić

Nie chciała procesu za zamkniętymi drzwiami. Bo to nie ona musi się wstydzić

Źródło:
New York Times, tvn24.pl

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Na niespełna dwa miesiące przed wyborami w USA republikański kandydat na prezydenta Donald Trump i jego demokratyczna rywalka Kamala Harris cieszą się niemalże równym poparciem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez "New York Times" i Siena College.

Donald Trump czy Kamala Harris? Najnowszy sondaż

Donald Trump czy Kamala Harris? Najnowszy sondaż

Źródło:
Reuters, "New York Times"

Pogoda na początku tygodnia się pogorszy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia na południowych krańcach Polski, gdzie spodziewane są intensywne opady deszczu i silny wiatr.

Idą ulewy i silny wiatr. Ostrzeżenia dla części kraju

Idą ulewy i silny wiatr. Ostrzeżenia dla części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W ciąży poznały diagnozę, która brzmiała jak wyrok i nie dotyczyła ich zdrowia - tylko życia ich dzieci. Mimo tego zdecydowały się urodzić. Pani Anna, Kamila i Patrycja opowiedziały o swoich doświadczeniach i o tym, co było dla nich najgorsze.

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Źródło:
Fakty TVN

Telefony, smsy, wiadomości z pracy w czasie wolnym, w tym na urlopie. - Rozwój technologiczny i upowszechnienie pracy zdalnej sprawiły, że nierzadko zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym - komentuje mecenas Monika Wieczorek. Skutki? Stres, problemy zdrowotne i rodzinne. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie tak zwanego prawa do odłączenia się, które obowiązuje już w kilku krajach. Czy możemy liczyć na nie także w Polsce?

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski dron rozbił się w sobotę we wschodniej Łotwie, trwa śledztwo w tej sprawie – poinformował prezydent kraju Edgars Rinkeviczs. Minister obrony Andris Spruds ocenił, że "ten incydent potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy Łotwy". Do podobnego incydentu doszło także w Rumunii. Rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah skomentowała, że chociaż nie ma informacji wskazujących na celowy atak Rosji na sojuszników, takie działania są "nieodpowiedzialne i potencjalnie niebezpieczne".

Incydent, który "potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy"

Incydent, który "potwierdza potrzebę dalszego wzmacniania wschodniej granicy"

Źródło:
PAP

Prawie 100 osób ewakuowano w niedzielę w okręgu Marmarosz na północy Rumunii z powodu gwałtownego pożaru roślinności. Ogień zajął kilka budynków, udało się go ugasić - podały lokalne media.

Jeden z największych pożarów od lat. Ewakuowano mieszkańców

Jeden z największych pożarów od lat. Ewakuowano mieszkańców

Źródło:
Reuters, PAP

Popularność w sieci zdobył film pokazujący, jakoby - według komentarzy internautów - aktywista klimatyczny zablokował autem rolnikowi wjazd na farmę, więc ten usunął samochód za pomocą wózka widłowego. Zdarzenie nie miało jednak związku z aktywistami klimatycznymi, a nagranie jest sprzed trzech lat, nie pochodzi z Polski.

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

Za gwałt przez internet 20-letniemu sprawcy grozi nawet 15 lat więzienia. Choć w realnym świecie nigdy nie dotknął i nie spotkał swoich ofiar, to - według prokuratury - seryjnie je krzywdził. Mężczyzna swoje ofiary prosił o intymne zdjęcia, a potem wykorzystywał je do gróźb i szantażu. Najmłodsza z jego ofiar miała 11 lat.

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Źródło:
Fakty TVN

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę na Woli. Tuż przy Bazarze Olimpia postrzelono mężczyznę. Policja potwierdza, że jednej osobie udzielano pomocy medycznej, funkcjonariusze też użyli broni.

Strzał w kierunku policjantów, ranny przechodzień. Sprawca poszukiwany

Strzał w kierunku policjantów, ranny przechodzień. Sprawca poszukiwany

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Jedni kąpią się beztrosko w Wiśle inni przyjechali... samochodem terenowym. Nie wszyscy na poważnie biorą zakaz poruszania się po rezerwacie Wyspy Zawadowskie.

Przejażdżka autem terenowym i sesja zdjęciowa w... rezerwacie przyrody

Przejażdżka autem terenowym i sesja zdjęciowa w... rezerwacie przyrody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W mieszkaniu wikarego w Drobinie (woj. mazowieckie) znaleziono ciało mężczyzny. Postępowanie prowadzi płocka policja. Głos zabrała również tamtejsza kuria.

Ciało w mieszkaniu wikariusza. Policja wyjaśnia, kuria zawiesza księdza

Ciało w mieszkaniu wikariusza. Policja wyjaśnia, kuria zawiesza księdza

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl
"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

"Jeeeest! Mamy złoto!" Niezwykłe odkrycie Polek w klasztorze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Idzie ochłodzenie, ale mimo to czasami nadal będzie cieplej niż zwykle o tej porze roku. Jaka pogoda będzie na początku astronomicznej i kalendarzowej jesieni? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Pogoda na 16 dni: kończy się wrześniowy upał

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

"Na 8 września było bardzo ładnie zielono. A potem to wszystko diabli wzięli"

Źródło:
TVN24.pl
Premium

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki dopiero w grudniu, ale fundacja już szuka wolontariuszy, dzięki którym znów uda się dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Od tego ile osób się zgłosi zależy, ilu osobom uda się pomóc. Zgłosić może się każdy. Żeby to zrobić, nie trzeba nawet wychodzić z domu.

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. W całej Polsce brakuje ich prawie pięć tysięcy

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. W całej Polsce brakuje ich prawie pięć tysięcy

Źródło:
TVN24