TVN24 | Kultura i styl

Film Agnieszki Holland zgłoszony jako czeski kandydat do Oscara

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mart//rzw
Źródło:
Variety, PAP, tvn24.pl
"Szarlatan" Agnieszki Holland na oscarowej short liście
"Szarlatan" Agnieszki Holland na oscarowej short liścieGutek Film
wideo 2/7
Gutek Film"Szarlatan" Agnieszki Holland w kinach od 9 października

Czeska Akademia Filmu i Telewizji wybrała "Szarlatana" Agnieszki Holland jako swojego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Informację przekazał we wtorkowym komunikacie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Decyzja Czeskiej Akademii Filmu i Telewizji o wybraniu "Szarlatana" Agnieszki Holland na kandydata do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy jest kolejną po niedawnych zgłoszeniach do tej kategorii z Singapuru, Kosowa i Gruzji. Swoich kandydatów wcześniej wytypowały też Bhutan, Tajwan, Ukraina, Bośnia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Luksemburg, Polska i Szwajcaria. Polskim kandydatem jest film "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.

"Śniegu już nigdy nie będzie " - zwiastun filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta
"Śniegu już nigdy nie będzie " - zwiastun filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała EnglertaThe Match Factory

W środę 14 października Agnieszka Holland będzie gościem "Faktów po Faktach".

Film zainspirowany życiem czechosłowackiego zielarza

Światowa premiera "Szarlatana" odbyła się w lutym podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Czesko-polsko-irlandzką koprodukcję zaprezentowano w sekcji specjalnej imprezy.

Nowy film twórczyni "Gorączki", "W ciemności" i "Obywatela Jonesa" został zainspirowany życiorysem czechosłowackiego zielarza Jana Mikolaska, u którego leczyli się m.in. pierwszy prezydent Czechosłowacji Tomas Masaryk, kompozytor Josef Bohuslav Foerster oraz komunistyczny działacz, powojenny prezydent Czechosłowacji Antonín Zápotocký.

- To bardzo skomplikowana postać, którą przedstawiam na wielu różnych płaszczyznach, przez co klucz interpretacyjny do tego, kim on jest, pozostawiam widzom - mówiła w rozmowie z tvn24.pl Agnieszka Holland.

Agnieszka Holland:  Jana Mikoláška pokazuje w wielu odsłonach
Agnieszka Holland: Jana Mikoláška pokazuje w wielu odsłonachTVN24

W roli głównej zobaczymy Ivana Trojana. W obsadzie znaleźli się także m.in. Juraj Loj i Josef Trojan. Autorem scenariusza jest Marek Epstein. Za zdjęcia odpowiada Martin Štrba.

Kadr z filmu "Szarlatan" Agnieszki HollandGutek Film

Poprzednie nominacje Holland

Holland była nominowana do Oscara w 1986 roku za film "Gorzkie żniwa", który znalazł się w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Kolejną nominację za najlepszy scenariusz oryginalny dostał film Holland "Europa Europa" z 1990 roku. W 2011 roku jej obraz "W ciemności" był nominowany do Oscara ponownie w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.

Jan Trojan w "Szarlatanie" Agnieszki HollandGutek Film

93. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 25 kwietnia 2021 r. Nominacje zostaną ogłoszone 15 marca.

Autor:mart//rzw

Źródło: Variety, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gutek Film

Pozostałe wiadomości