Publicysta Tomasz Krzyżak został nowym przewodniczącym komisji Wyjaśnienie i Naprawa. Jej celem jest zbadanie skandali z udziałem duchownych diecezji sosnowieckiej. Nowy przewodniczący ma wieloletnie doświadczenie w obszarze prawa kanonicznego, ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym - zapewniono w komunikacie.
Komisja Wyjaśnienie i Naprawa Spraw Wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej powstała, aby wyjaśnić bulwersujące opinię publiczną zdarzenia z udziałem duchowieństwa tej diecezji. Powołał ją 26 października 2024 r. biskup sosnowiecki Artur Ważny.
Autorzy komunikatu poinformowali, że zmieniony został skład komisji. Ze względu na nagłe problemy zdrowotne z udziału w niej zrezygnowała jej dotychczasowa przewodnicząca prokurator w stanie spoczynku Violetta Guia. W związku z tym bp Artur Ważny powołał w jej skład redaktora "Rzeczpospolitej" Tomasza Krzyżaka, jednocześnie powierzając mu funkcję przewodniczącego.
"Nowy przewodniczący ma wieloletnie doświadczenie w obszarze prawa kanonicznego, ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, komunikacji kryzysowej, badań historycznych oraz pracy w mediach. Zmiana przewodniczącego nie wpływa na dynamikę prac komisji" - zapewnili.
Komisja jest gotowa do spotkań
Autorzy komunikatu przekazanego w poniedziałek PAP zaapelowali o kontakt do osób mających wiedzę na temat spraw będących przedmiotem prac komisji. Można się kontaktować telefonicznie, tel. 48-571-805-535 (czynny w dni robocze w godz. 9.00-17.00), mailowo (sosnowieckomisja@proton.me) lub pisząc na adres: ul. Wspólna 61 lok. 103, 00-687 Warszawa z dopiskiem "Komisja Wyjaśnienie i Naprawa".
"Członkowie komisji są gotowi także do osobistych spotkań z osobami skrzywdzonymi, tymi, którzy czują się zgorszeni i potrzebują pomocy (duszpasterskiej, prawnej, psychologicznej) oraz wszystkimi osobami, które chciałyby podzielić się swoją wiedzą, która może być przydatna w pracach komisji" - czytamy w komunikacie.
Zapewniono w nim, że spotkania będą się odbywać w miejscach wskazanych przez rozmówców, w których "będą się czuli komfortowo i bezpiecznie" lub "w dyskretnych i bezpiecznych miejscach, którymi dysponuje komisja, w Sosnowcu oraz poza diecezją sosnowiecką: w Katowicach, Krakowie oraz Warszawie".
Afery w diecezji sosnowieckiej
Na początku października na polecenie Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu zatrzymano trzech mężczyzn. Dwaj z nich to czynni duchowni z diecezji sosnowieckiej. Trzeci jest byłym księdzem z tej diecezji, ale stawiane mu zarzuty dotyczą okresu, kiedy jeszcze był kapłanem. Dwaj księża usłyszeli łącznie 11 zarzutów przestępstw seksualnych na szkodę dzieci. Były już ksiądz jest podejrzany o oszustwa.
Była to jedna z kilku spraw dotyczących diecezji sosnowieckiej. We wrześniu 2023 r. w mieszkaniu ks. Tomasza Z. w parafii w Dąbrowie Górniczej doszło do interwencji pogotowia i policji. Prokuratura postawiła ks. Tomaszowi Z. cztery zarzuty: trzy z nich dotyczyły przestępstw narkotykowych, a jeden miał charakter obyczajowy. W kwietniu 2024 r. mężczyzna został skazany na 1,5 roku więzienia. W konsekwencji tych wydarzeń w październiku 2023 r. papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego, a administratorem diecezji mianował metropolitę katowickiego abp. Adriana Galbasa.
Kolejna sprawa w diecezji sosnowieckiej wydarzyła się w marcu 2024 r. i dotyczyła śmierci młodego mężczyzny w mieszkaniu księdza, który był rezydentem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Duchowny, który w diecezji był sędzią sądu biskupiego, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej. Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci.
Papież Franciszek 23 kwietnia 2024 r. nowym ordynariuszem sosnowieckim mianował bp. Artura Ważnego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24