Cimoszewicz o Funduszu Sprawiedliwości: oni nie mogą liczyć na moje współczucie

Źródło:
TVN24
"Na moje współczucie oni liczyć nie mogą". Cimoszewicz o Funduszu Sprawiedliwości
"Na moje współczucie oni liczyć nie mogą". Cimoszewicz o Funduszu SprawiedliwościTVN24
wideo 2/6
"Na moje współczucie oni liczyć nie mogą". Cimoszewicz o Funduszu Sprawiedliwości

Trwa zbieranie dowodów po to, żeby stworzyć podstawy do oskarżenia prokuratorskiego wobec prawdopodobnie wielu osób funkcjonujących w kierownictwie resortu sprawiedliwości - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz. Odniósł się do działań służb w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. - Na moje współczucie oni liczyć nie mogą - dodał.

Cimoszewicz odniósł się w programie do działań służb w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. W zeszłym tygodniu, na polecenie prokuratorów, przeprowadzone zostały przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju. Ich celem ma być zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej funduszu. Służby pojawiły się między innymi w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Reprezentują "jednego z podejrzanych" w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Wpisy Giertycha i Dubois

Cimoszewicz: na moje współczucie oni liczyć nie mogą

 - W ostatnich kilkunastu miesiącach było coraz więcej informacji na ten temat, media o tym informowały, w związku z tym to, czego się dowiadujemy dzisiaj, nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem. Natomiast to, co się dzieje, to jest skrupulatne zbieranie informacji, dowodów, zeznań, po to, żeby stworzyć podstawy do oskarżenia prokuratorskiego wobec prawdopodobnie wielu osób funkcjonujących w kierownictwie resortu sprawiedliwości - powiedział.

Cimoszewicz ocenił także sposób postępowania służb podczas przeszukania domu Ziobry. -  Moim zdaniem to było zgodne z prawem, a jednocześnie ci politycy PiS-u, którzy dzisiaj głośno protestują, powinni, (...), pamiętać o tym, co zrobili Barbarze Blidzie - dodał, nawiązując do śmierci w 2007 roku byłej minister budownictwa, która popełniła samobójstwo swoim domu w Siemianowicach Śląskich, kiedy ABW przeprowadzała tam rewizję.

- I mówię to jako człowiek, a nie były prokurator generalny. Na moje współczucie oni liczyć nie mogą - dodał gość TVN24.

Cimoszewicz przybliżył szerzej okoliczności śmierci Blidy. - Z ewidentnej inspiracji Zbigniewa Ziobry, który wtedy też był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, doszło do przeszukania w bardzo wczesnych godzinach rannych domu byłej minister budownictwa Barbary Blidy i doszło do zdarzenia, które skończyło się jej śmiercią. Oficjalna wersja mówi o samobójstwie. Przyznaję szczerze, że nie jestem o tym przekonany do dnia dzisiejszego - powiedział. - Dlatego, że znikały dowody w tej sprawie, zacierano ślady w tej sprawie, a Zbigniew Ziobro w momencie, kiedy ta tragedia miała miejsce, czekał na dogodną chwilę, żeby zorganizować konferencji prasową i ogłosić wielki sukces swojej prokuratury - stwierdził były premier. 

Cimoszewicz: zorganizowane trochę po amatorsku

Cimoszewicz oceniał też dotychczasowe działania sejmowych komisji śledczych, między innymi tej dotyczącej Pegasusa.

- Na razie jestem rozczarowany tym, że to wszystko zostało zorganizowane trochę po amatorsku. Została powołana komisja, z góry było wiadomo, że żeby przygotować się do przesłuchań, ta komisja powinna zapoznać się z materiałami, które są tajne, a więc jej członkowie powinni mieć dopuszczenie do zapoznawania się z takim materiałami. Podobno w tej komisji tylko jedna osoba ma takie uprawnienia, i to przedstawiciel opozycji, a nie rządzącej większości - komentował były premier.

- W związku z tym członkowie komisji przed przesłuchaniem na przykład Jarosława Kaczyńskiego (był pierwszym świadkiem zeznającym przed komisją - red.), nie zapoznawali się z materiałami, które są w dyspozycji służb państwowych i przystąpili do przesłuchania być może jednego z najważniejszych przesłuchiwanych świadków, (...). W związku z tym efekt nie mógł być rewelacyjny, ale to dawało się z góry przewidzieć i należało tego uniknąć - ocenił Cimoszewicz.

Cimoszewicz przyznał także, że ogólnie "nie jest zwolennikiem" sejmowych komisji śledczych. - Ponieważ po prostu nie da się uniknąć tego, że są to gremia polityczne. Trzeba bardzo wysokiego poziomu kultury politycznej w danym państwie, żeby tego typu komisje śledcze skupiały się na dochodzeniu do prawdy, a nie pewnej wygodnej wersji prawdy - stwierdził.

Cimoszewicz o działaniach komisji ds. Pegasusa: zostało to zorganizowane trochę po amatorsku
Cimoszewicz o działaniach komisji ds. Pegasusa: zostało to zorganizowane trochę po amatorsku

Cimoszewicz o działaniach Bodnara. Wskazuje na "kontrowersję"

Cimoszewicz oceniał także działania obecnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara.  - Znam go od bardzo wielu lat, co najmniej od kilkunastu, jestem pełen uznania dla jego kwalifikacji prawniczych i etycznych, moralnych. To jest bardzo porządny człowiek. Jestem głęboko przekonany, że to, co robi - czasami nawet jeśli to jest kontrowersyjne - robi, bo uważa, że trzeba to uczynić dla przywracania rządów prawa w Polsce - stwierdził. 

Mówił, że za przykład takich kontrowersyjnych działań uważa zmiany w Prokuraturze Krajowej. Chodzi o to, że w styczniu Bodnar wręczył Dariuszowi Barskiemu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych". Pełniącym obowiązki prokuratora krajowego został wówczas Jacek Bilewicz, a w marcu nowym prokuratorem krajowym został Dariusz Korneluk. 

Cimoszewicz: wojna Rosji z NATO jest bardzo mało prawdopodobna

Cimoszewicz mówił także o tym, jak dalej może potoczyć się wojna na Ukrainie.

- Jeżeli w najbliższych tygodniach do Ukrainy dotrze tak niezwykle oczekiwana amunicja, nowa broń, samoloty, to Ukraina ma szansę prowadzić tę wojnę skutecznie. W tym sensie, żeby nie pozwolić Rosji na jakiś postęp. W tej chwili Rosji bardzo zależy na dopełnieniu zajęcia terytoriów Ługańska i Doniecka, a także prawdopodobnie na zaatakowaniu Charkowa. Jeżeli natomiast ta pomoc, na przykład te 1,5 miliona pocisków artyleryjskich zgromadzonych przez Czechy, nie dotrze do Ukrainy, to wtedy może nawet dojść do załamania frontu - stwierdził był premier.

Jednocześnie stwierdził, że wypowiedzenie przez Rosję otwartej wojny NATO "jest bardzo mało prawdopodobne".  - Nie mówię, że na sto procent, dlatego że mamy do czynienia z nieobliczalnym człowiekiem, Putinem. Natomiast nie jest on już aż tak nieświadomy rzeczywistości, żeby nie zdawał sobie sprawy z gigantycznej dysproporcji nie tylko gospodarczej, ale także wojskowej między NATO i Rosją - dodał.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny warty około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Waldemar Bonkowski, były senator PIS został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W siedzibie PiS na Nowogrodzkiej zebrali się politycy, aby ustalić strategię na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego. Przybyli między innymi europosłowie Anna Zalewska i Zdzisław Krasnodębski, ale także Jacek Kurski i Adam Bielan. Zalewska przekazała, że o tym, kiedy zostaną przedstawione listy, zadecyduje prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To są najtrudniejsze wybory dla Prawa i Sprawiedliwości - przyznał Ryszard Czarnecki.

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Źródło:
TVN24

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Ubiegająca się o fotel prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała proces w trybie wyborczym ze swoim rywalem Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Żona Borysa Budki pozwała go po słowach, które kontrkandydat zamieścił w mediach społecznościowych.

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Źródło:
PAP

Jeden z najciekawszych pojedynków w drugiej turze wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim niewątpliwie odbędzie się w Koszalinie, gdzie temperatura kampanijnego sporu została podgrzana już do czerwoności. Kandydaci oskarżają się o zdradę wyborców i hejt. Przy roznoszeniu ulotek w środę musiała interweniować policja. 

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Źródło:
TVN24

Dotychczasowy prezydent Jarosław Klimaszewski wygrał pierwszą turę wyborów w Bielsku-Białej, zdobywając 45,88 proc. głosów, ale w niedzielę czeka go dogrywka z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Konradem Łosiem. Rządzący miastem od 2018 roku polityk, popierany przez Koalicję Obywatelską, może liczyć na większość w radzie miasta, ale jego konkurent nie planuje składać broni.

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24