Dubois potwierdza, że reprezentuje małego świadka koronnego. "Za kilka dni będzie stała kolejka"

Źródło:
TVN24
Dubois potwierdza, że reprezentuje małego świadka koronnego
Dubois potwierdza, że reprezentuje małego świadka koronnegoTVN24
wideo 2/5
Dubois potwierdza, że reprezentuje małego świadka koronnegoTVN24

Mecenas Jacek Dubois potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w sprawie Funduszu Sprawiedliwości reprezentuje jednego z podejrzanych - Tomasza M. Powiedział, że ta osoba jako pierwsza zaczęła współpracować ze śledczymi, korzystając z instytucji małego świadka koronnego. Zdaniem adwokata "za kilka dni będzie stała kolejka" osób, które będą chciały w tej sprawie zeznawać.

We wtorek i w środę, na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości, przeprowadzone zostały przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju. Ich celem ma być zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej funduszu. Służby pojawiły się między innymi w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak poinformował, że we wtorek i środę postawiono zarzuty pięciu osobom, a dwie kolejne usłyszały je już wcześniej. W czwartek sąd zastosował areszt wobec trzech osób, w tym wobec księdza Michała O., prezesa Fundacji Profeto.

Dubois: reprezentuję osobę, która dała początek zatrzymaniom i aresztowaniom

Sprawę komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Jacek Dubois, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu i jednocześnie obrońca, wspólnie z Romanem Giertychem, jednego z podejrzanych w tej sprawie.

Reprezentują "jednego z podejrzanych" w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Wpisy Giertycha i Dubois

Dubois był pytany o to, kogo dokładnie reprezentuje w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

- Mówimy o Tomaszu M., czyli ta osoba, która została przez Onet wskazana jako pierwsza i która dała początek zatrzymaniom, a potem tymczasowemu aresztowaniu w tej sprawie - powiedział. Wcześniej Onet informował, że M. był dyrektorem Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w resorcie sprawiedliwości.

Dubois: mój klient posłuchał apelu Giertycha

- Mój klient miał to szczęście, że posłuchał apelu Romana Giertycha, który od wielu już miesięcy pisał na swoich mediach społecznościowych o tej instytucji i zachęcał wszystkich ludzi, którzy za poprzedniej władzy zbłądzili, żeby zgłaszać się, żeby opowiadać o pewnych zdarzeniach naruszających prawo karne, którego byli świadkami - mówił dalej Dubois.

- I (Giertych - red.) opowiadał o zaletach tego rozwiązania, czyli tego, że można korzystać z tak zwanej instytucji artykułu 60 paragraf 3, bądź 60 paragraf 4, czy tej instytucji małego świadka koronnego, czyli w konsekwencji liczyć na możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary - dodał prawnik.

Dubois: podejrzewam, że za kilka dni będzie stała kolejka chętnych do zeznawania

- Myślę, że to jest świadek, który jako pierwszy zaczął współpracować, korzystając właśnie z instytucji małego świadka koronnego, czyli instytucji, która polega na tym, że w zamian za przekazanie informacji o pewnych działaniach przestępczych swoich i swoich wspólników można liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary - mówił dalej.  

Dodał, że "to jest pewnego rodzaju zasada przy zastosowaniu tej instytucji małego świadka koronnego, bo ona ma zrobić wyrwę, taką szczelinę w pewnej zmowie przestępczej".

- I w momencie, kiedy pojawia się pierwszy świadek, kiedy osoby, które popełniały wspólnie przestępstwa, zaczynają sobie zdawać sprawę, że robi się coraz niebezpieczniej i ta piramida zmowy się rozsypuje, to zgłasza się ich coraz więcej i podejrzewam, że za kilka dni będzie stała kolejka - kontynuował.

Dodał jednak, że instytucja małego świadka koronnego polega na tym, że "korzystają z tego pierwsi, którzy się (na to - red.) decydują". 

Dubois: mielibyśmy do czynienia z komedią na poziomie "Gangu Olsena"

Dubois został także zapytany o to, czy jest możliwe, że w związku z chorobą nowotworową Zbigniewa Ziobry prokuratura może odstąpić od działania. 

Odparł, że "w ogóle nie ma takiej możliwości". - Bo choroba to jest ewentualnie element, który może chronić przed środkami zapobiegawczymi, czyli tymczasowym aresztowaniem i nie stosuje się aresztu, jeżeli to mogłoby przynieść bardzo ciężkie konsekwencje dla danej osoby. Natomiast choroba czy stan zdrowia nie jest jakimkolwiek elementem powstrzymującym przy zbieraniu dowodów - wskazywał. 

Dubois mówił też o okolicznościach, w jakich doszło do przeszukania w domu Ziobry. 

- Rolą prokuratury jest prowadzić postępowanie. Jeżeli prokuratura dostaje wiadomość, że w danym miejscu mogą być dowody przestępstwa w ogóle, albo dowody przestępstwa danej osoby, jej obowiązkiem jest dokonać przeszukania i te dowody zabezpieczyć. Podstawową regułą jest prowadzenie tego w taki sposób, żeby te dowody nie mogły być ukryte, czyli przeszukanie ma być takim elementem zaskoczenia - powiedział.

Odpowiedział też na sugestię sformułowaną przez samego Ziobrę, że przecież można było do niego zadzwonić i powiadomić go o planowanych działaniach. - Jeżeli ktoś by dzwonił, to przecież byśmy mieli tutaj bardziej do czynienia z komedią na poziomie "Gangu Olsena", a nie prowadzeniem prawidłowego postępowania przez służby - stwierdził mecenas. 

- Jest zasada, że to ma być pewnego rodzaju zaskoczenie, natomiast oczywiście są pewne reguły tego przeszukania, żeby zapewnić jego transparentność. Jeżeli dana osoba jest w domu, ona w tym uczestniczy. Jeżeli jest rodzina w domu, ona w przeszukaniu uczestniczy. Jeżeli nie, przybiera się kogoś do pomocy i wtedy się przeprowadza przeszukanie. Jeżeli ktoś się o tym dowiaduje, może przyjechać, może przysłać pełnomocnika, więc kodeks postępowania karnego to bardzo jasno reguluje - tłumaczył dalej. 

Dubois: krzyk ministra jest próbą zaciemnienia obrazu

- Przepraszam, ale krzyk ministra jest tutaj próbą przede wszystkim zaciemnienia obrazu, bo przecież w czasie tego przeszukania znaleziono rzeczy, które otwierają, w mojej ocenie, drogę do postawienia kolejnego zarzutu - mówił dalej Dubois, nawiązując do tego, że podczas przeszukania domu Ziobry znaleziono zarchiwizowany oryginał akt postępowania przygotowawczego w sprawie śmierci ojca byłego ministra sprawiedliwości.

Dubois: krzyk ministra Ziobry jest próbą zaciemnienia obrazu
Dubois: krzyk ministra Ziobry jest próbą zaciemnienia obrazuTVN24

Dubois o uchyleniu immunitetów: przesądzone, jest tylko pytanie - komu

Zdaniem gościa TVN24 Fundusz Sprawiedliwości był za czasów rządów Zbigniewa Ziobry w resorcie sprawiedliwości "próbą zawłaszczenia państwa przez prywatną partyjną grupę". - Czyli grupa urzędników postanowiła traktować państwo jako własne, czyli dysponować pieniędzmi tego państwa, uznając, komu będzie przekazywać państwowe pieniądze i używając do tego nieczystej gry - dodał.  

Dubois odniósł się także do informacji przedstawionej dwa dni temu na antenie TVN24 przez prokuratora krajowego Dariusza Korneluka, który stwierdził, że w związku z trwającym śledztwem dotyczącym wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości "trwają analizy pod kątem przygotowania wniosków o uchylenie immunitetów parlamentarnych".

- Myślę, że w tej chwili wszyscy przerażeni pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości zaczynają opowiadać w przestrzeni publicznej rzeczy, które mają stworzyć dla nich alibi, bo przecież rozmawiamy w tej chwili o zapowiedzi prokuratury o uchyleniu immunitetu. Bo to już jest przesądzone, jest tylko kwestia w stosunku do kogo te immunitety mają być uchylane - powiedział gość "Faktów po Faktach".

Dubois o uchyleniu immunitetów: przesądzone, jest tylko pytanie - komu
Dubois o uchyleniu immunitetów: przesądzone, jest tylko pytanie - komuTVN24

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kto wygrał drugą turę wyborów samorządowych? Prezentujemy wyniki sondażowe exit poll pracowni Ipsos z Wrocławia, Krakowa i Rzeszowa.

Wybory samorządowe. Wyniki exit poll z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa

Wybory samorządowe. Wyniki exit poll z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Wybory samorządowe 2024 dobiegły końca. W TVN24 i TVN24 GO trwa Wieczór Wyborczy. Są znane wyniki exit poll z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa. W tvn24.pl trwa relacja na żywo.

Polacy zagłosowali w drugiej turze wyborów samorządowych

Polacy zagłosowali w drugiej turze wyborów samorządowych

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Według badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą uzyskała 57,8 procent poparcia. Na jej rywala zagłosowało 42,2 procent głosujących. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Źródło:
tvn24.pl

Na Łukasza Gibałę tłumnie głosowali wyborcy PiS i Konfederacji oraz najmłodsi, a Aleksander Miszalski był nieco popularniejszy wśród emerytów i przedsiębiorców. Jakie jeszcze podziały widać wśród głosujących w niedzielę krakowian?

Wyborcy Andrzeja Dudy głosowali na Gibałę, a przedsiębiorcy na Miszalskiego

Wyborcy Andrzeja Dudy głosowali na Gibałę, a przedsiębiorcy na Miszalskiego

Źródło:
tvn24.pl

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Krakowie prowadzi Aleksander Miszalski. Zgodnie z wynikami sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos poseł KO uzyskał 51,1 proc. głosów. Łukasz Gibała uzyskał 48,9 proc. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45 proc. Błąd badania to +/- 4 procent.

Wyniki wyborów w Krakowie. Minimalna różnica między kandydatami

Źródło:
tvn24.pl

Każdy z nas zagłosował tak, jak uważał. Jestem przekonana, że pewną zmianę w tym mieście rozpoczęliśmy - powiedziała podczas wieczoru wyborczego Izabela Bodnar, kandydatka na prezydentkę Wrocławia. Według sondażu exit poll posłanka Trzeciej Drogi znacznie przegrała z urzędującym prezydentem Jackiem Sutrykiem.

Izabela Bodnar po porażce we Wrocławiu: miasto było wyciszone, ta druga tura zmieniła Jacka Sutryka

Izabela Bodnar po porażce we Wrocławiu: miasto było wyciszone, ta druga tura zmieniła Jacka Sutryka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrywa drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 67,8 proc. głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, zaledwie 32,2 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Konrad Fijołek wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie wg wyników exit poll przeprowadzonych przez Ipsos. Zdobył 56,1 procent głosów. Jego konkurent Waldemar Szumny uzyskał 43,9 procent.

Sondaż exit poll: Konrad Fijołek będzie prezydentem Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

W regionie Sauerland na zachodzie Niemiec doszło do wypadku piętrowego autokaru. Podróżowały nim 73 osoby, w większości uczniowie. 27 zostało rannych, w tym czworo ciężko.

Wypadek piętrowego autokaru w Niemczech. 27 dzieci rannych

Wypadek piętrowego autokaru w Niemczech. 27 dzieci rannych

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych na godzinę 17 wyniosła 33,17 procent - poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Najwięcej wyborców zagłosowało do tamtego momentu w gminie Odrzywół (powiat przysuski, województwo mazowieckie) - 62,51 procent.

PKW o frekwencji wyborczej w drugiej turze do godziny 17

PKW o frekwencji wyborczej w drugiej turze do godziny 17

Źródło:
tvn24.pl

W pewnej gminie pojawiła się informacja, że aktualny wójt, który także bierze udział w wyborach, razem ze swoim zastępcą dowożą wyborców prywatnymi samochodami do głosowania - mówił podczas konferencji prasowej zastępca przewodniczącego PKW Wojciech Sych. Jego kontrkandydat miał "podjąć interwencję", po której skończył w szpitalu.

Wójt miał "dowozić wyborców do głosowania", kontrkandydat "podjął interwencję" i skończył w szpitalu

Wójt miał "dowozić wyborców do głosowania", kontrkandydat "podjął interwencję" i skończył w szpitalu

Źródło:
TVN24

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przyjęcie przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocy dla Ukrainy będzie dla Kremla potężnym sygnałem, że Stany Zjednoczone pozostaną u boku Ukrainy i nie stanie się ona drugim Afganistanem - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski: będziemy mieli szansę na zwycięstwo

Zełenski: będziemy mieli szansę na zwycięstwo

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Nie stać nas na niską frekwencję. Taka lekcja z dzisiejszych wyborów - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier Donald Tusk o "lekcji z dzisiejszych wyborów"

Premier Donald Tusk o "lekcji z dzisiejszych wyborów"

Źródło:
tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Absencja w pracy związana z epizodami depresyjnymi Polaków kosztowała gospodarkę w 2023 roku 2,8 miliarda złotych - wynika z raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl. Zgodnie z tegorocznym badaniem 66,6 procent dorosłych Polaków odczuwa syndromy kojarzone z depresją.

Ta choroba drenuje gospodarkę. Straty sięgają prawie trzech miliardów złotych

Ta choroba drenuje gospodarkę. Straty sięgają prawie trzech miliardów złotych

Źródło:
PAP

Na łuku drogi zderzyły się dwa samochody. Kierująca fordem, która jechała z trójką dzieci, zmarła. Nie żyje także jej 11-letnia córka. W sumie w autach podróżowało sześć osób. Do wypadku doszło w niedzielę na drodze wojewódzkiej numer 919 w Bargłówce w powiecie gliwickim. Droga była zablokowana ponad sześć godzin.

Jechała z trójką dzieci. Zginęła razem z 11-letnią córką, która siedziała obok niej

Jechała z trójką dzieci. Zginęła razem z 11-letnią córką, która siedziała obok niej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W parku rozrywki Universal Studios Hollywood doszło w sobotę wieczorem do wypadku turystycznego tramwaju. Obrażenia odniosło 15 osób.

Wypadek w parku rozrywki, kilkanaście osób rannych

Wypadek w parku rozrywki, kilkanaście osób rannych

Źródło:
BBC, LA Times

Mężczyzna, prawdopodobnie niewidomy, spadł z mostu do rzeki w Trzebiatowie (Zachodniopomorskie). W akcji ratunkowej brało udział kilka zastępów straży pożarnej, specjalistyczna grupa ratownictwa wodnego z Koszalina i WOPR. Niedzielne poszukiwania zostały zakończone, nikogo nie znaleziono.

Spadł z mostu do rzeki, prawdopodobnie jest niewidomy. Poszukiwania zakończone

Spadł z mostu do rzeki, prawdopodobnie jest niewidomy. Poszukiwania zakończone

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzieci wyciągnęły 12-letnią koleżankę z rzeki, ale nie miały siły wnieść jej po stromej skarpie. Stały przy barierce na moście. Zauważył je policjant, który po służbie wracał do domu. Okazało się, że dziewczynka była półprzytomna, przemarznięta i pijana. Trafiła do szpitala.

Pijana 12-latka w hipotermii leżała na brzegu rzeki. Inne dzieci wyciągnęły ją z wody

Pijana 12-latka w hipotermii leżała na brzegu rzeki. Inne dzieci wyciągnęły ją z wody

Źródło:
tvn24.pl

Orange Polska kontynuuje wyłączanie starszej technologii 3G w naszym kraju. Proces wkrótce ma objąć kolejne regiony. Operator opublikował harmonogram wyłączeń do końca 2024 roku.

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Źródło:
tvn24.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Lodowate powietrze ogarnęło Polskę, a w niektórych regionach kraju nawet sypnęło śniegiem. Z nieprzyjemną stroną kwietnia będziemy mieć do czynienia także w nadchodzącym tygodniu. Sprawdź szczegóły prognozy pogody na 5 dni.

Czekają nas opady - i to obfite. Lepiej nie rozstawać się z parasolem

Czekają nas opady - i to obfite. Lepiej nie rozstawać się z parasolem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Gwałtowne zjawiska pogodowe nawiedzają południowo-wschodnią część Chin. Kilka osób zostało rannych po tym, jak w mieście Wuzhou w regionie Kuangsi w sobotę przeszła trąba powietrzna. Ulewy mogą spowodować powodzie na terenach zamieszkiwanych przez 127 milionów ludzi - ostrzegają władze.

Burze i ulewy w Chinach. Kierowca nagrał z bliska trąbę powietrzną

Burze i ulewy w Chinach. Kierowca nagrał z bliska trąbę powietrzną

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, HKO, scmp.com

Pełnia Księżyca, która przypadnie już za kilka dni, zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowy Księżyc zalśni na niebie w towarzystwie spadających gwiazd

Różowy Księżyc zalśni na niebie w towarzystwie spadających gwiazd

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Chorwacja oczekuje w 2024 roku rekordowego sezonu turystycznego. Jak podał portal Dnevnik, w tym roku 70 firm umożliwia bezpośrednie dotarcie nad Adriatyk z ponad 500 kierunków. W ten sposób nawiązano do zainaugurowanego bezpośredniego połączenia lotniczego na linii Warszawa - Split.

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Siły rosyjskie mogą nasilić ataki na froncie, wykorzystując czas potrzebny na realizację wsparcia przegłosowanego w sobotę w Izbie Reprezentantów w amerykańskim Kongresie - pisze tamtejszy Instytut Studiów nad Wojną. Tym bardziej, że pakiet wsparcia dla Ukrainy musi zostać jeszcze zaakceptowany przez amerykański Senat i prezydenta USA Joe Bidena. Na wzmożenie ataków Rosjan wskazuje też najnowszy raport sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.    

Potężna pomoc nadchodzi, Rosjanie nasilają ataki

Potężna pomoc nadchodzi, Rosjanie nasilają ataki

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, TSN, PAP, tvn24.pl

Najstarszy okręt pomocniczy marynarki wojennej Rosji, Kommuna, miał ucierpieć w wyniku ataku, do którego doszło w niedzielę w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie. Jednostka pochodzi z czasów Imperium Rosyjskiego, została wybudowana ponad sto lat temu, jeszcze za panowania cara Mikołaja II.

Atak w okupowanym Sewastopolu. Ucierpiał najstarszy rosyjski okręt wykonujący zadania bojowe

Atak w okupowanym Sewastopolu. Ucierpiał najstarszy rosyjski okręt wykonujący zadania bojowe

Źródło:
PAP

Pomoc przychodzi chyba w ostatnim momencie - powiedziała Agnieszka Pomaska (KO) o przyjętym przez amerykańską Izbę Reprezentantów pakiecie pomocowym dla Ukrainy. Michał Kobosko (Polska 2050) stwierdził, że "gdyby tego pakietu nie było, to nie byłoby ratunku dla Ukrainy i tak to trzeba sobie brutalnie powiedzieć". Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział, że "to jest dobry dzień dla Polski, dobry dzień dla Ukrainy, dobry dzień dla wolnego świata".

"To jest krytyczny moment, od którego zależą losy Ukrainy, ale także Polski i całej Europy"

"To jest krytyczny moment, od którego zależą losy Ukrainy, ale także Polski i całej Europy"

Źródło:
TVN24

Dziennikarz TVN24 Radomir Wit napisał książkę "Negocjatorzy policyjni. Zawsze chodzi o życie". Mówił o niej w niedzielę w TVN24. - Rozmawiałem z ludźmi, którzy poświęcają całe swoje życie, żeby pomagać innym w bardzo różnych sytuacjach - powiedział. Jedną z książek podpisał i podarował prowadzącemu program.

"Każda akcja jest unikatowa i zaskakująca". Radomir Wit o nowej książce

"Każda akcja jest unikatowa i zaskakująca". Radomir Wit o nowej książce

Źródło:
TVN24