Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak z dniem 1 lutego 2024 roku powołała Adama Chmurę na stanowisko swojego zastępcy - poinformowano w komunikacie tej instytucji. Chmura jest prawnikiem z dużym doświadczeniem w obszarze praw dziecka i prawa migracyjnego - podano.
Adam Chmura jako zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka będzie zajmować się m.in. sprawami międzynarodowymi i konstytucyjnymi, sytuacją małoletnich cudzoziemców w Polsce i dzieci polskich za granicą, kwestiami równego traktowania małoletnich oraz sprawami społecznymi i zdrowotnymi.
- Decyzję o powierzeniu mi obowiązków traktuję jako wielki zaszczyt i wyzwanie – powiedział Adam Chmura. - Odczytuję ją jednocześnie jako wyraźny znak, silne zaakcentowanie, jak ważne dla nowej Rzeczniczki Praw Dziecka i tego, jak postrzega ona swoją misję, są i będą kwestia równego traktowania, prawo dzieci do godnych warunków socjalnych, ochrona praw dzieci-cudzoziemców, zwłaszcza w kontekście sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz wojny w Ukrainie i obecności w Polsce tysięcy małoletnich, którzy zmuszeni byli opuścić ten kraj. Są to zagadnienia bardzo mi bliskie, w których, mam nadzieję, będę mógł służyć Pani Rzeczniczce realnym wsparciem - dodał.
CZYTAJ TAKŻE: Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka złożyła ślubowanie
- Adam Chmura to nie tylko doskonały prawnik, ale także człowiek o głębokim zrozumieniu i empatii wobec unikalnych potrzeb dzieci. Jego wieloletnie doświadczenie w obszarze prawa, szczególnie w pracy z cudzoziemcami i małoletnimi bez opieki, potwierdzają nie tylko jego ogromną wiedzę i profesjonalizm, ale także zdolność do skutecznego działania i wyważonego podejścia w obszarach delikatnych, związanych z prawami najmłodszych - powiedziała Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. Wyraziła przekonanie, że Chmura wniesie ogromny wkład w ochronę i promocję praw dzieci w Polsce, będąc autentycznym obrońcą ich interesów.
Angażowanie się w działalność organizacji pozarządowych
Adam Chmura w 2013 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Już na studiach prawniczych, od 2011 roku, aktywnie angażował się w działalność organizacji pozarządowych, promując prawa człowieka, prawa dziecka oraz zasadę równego traktowania.
W latach 2011-2016 był związany ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej (SIP), w którym m.in. udzielał nieodpłatnych porad prawnych cudzoziemcom, prowadził ich sprawy jako pełnomocnik i wielokrotnie - jako kurator procesowy - reprezentował w postępowaniach małoletnich bez opieki. Jednocześnie odpowiadał za współpracę organizacji ze Strażą Graniczną, angażując się w działania na rzecz ograniczenia umieszczania dzieci w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców i poprawy warunków pobytu małoletnich w tych placówkach.
W 2014 r. brał udział w monitoringu strzeżonych ośrodków prowadzonym, na zaproszenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przez SIP i Helsińską Fundację Praw Człowieka (HFPC). Współautor raportu pokontrolnego z tego monitoringu.
Chmura jest także aktywnym uczestnikiem wszystkich etapów prac nad projektem nowej ustawy o cudzoziemcach, przedstawicielem SIP i HFPC podczas posiedzeń odpowiednich podkomisji i komisji Sejmu i Senatu RP.
Współpraca badawcza i szkoleniowa
W latach 2016-2021 Chmura wspierał Rzecznika Praw Dziecka, przygotowując projekty wystąpień generalnych i propozycji legislacyjnych, przedstawianych m.in. ministrowi sprawiedliwości, szefowi MSWiA, ministrowi rodziny i polityki społecznej, sądom apelacyjnym oraz innym organom i instytucjom. Jednocześnie przygotowywał liczne, skuteczne interwencje procesowe Rzecznika Praw Dziecka i reprezentował ten urząd w wielu strategicznych postępowaniach sądowych i administracyjnych.
Współpracował badawczo i szkoleniowo z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Ocalenie, Stowarzyszeniem Nomada, poznańskim Migrant Info Point i Instytutem Spraw Publicznych - poinformowano w komunikacie.
Chmura jest radcą prawnym, członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, a w jej ramach – Komisji Zagranicznej i Praw Człowieka.
- Jako zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka chciałbym także, we współpracy i dialogu z dziećmi i młodzieżą, organizacjami pozarządowymi i oczywiście rządzącymi, aktywnie pracować nad takimi zmianami w prawie i praktyce jego stosowania, które pomogą lepiej, pełniej chronić prawa dzieci, m.in. przez doprowadzenie do rzeczywistej realizacji konstytucyjnego prawa wszystkich małoletnich do bycia prawdziwie i bezpiecznie wysłuchanym w każdym postępowaniu, które dotyczy praw lub sytuacji dziecka – powiedział Chmura, który zaczął oficjalnie pełnić swoje obowiązki od 1 lutego 2024 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rzecznik Praw Dziecka/Biuro prasowe