"Rżenie i tętent szarżujących wierzchowców" czy też "opancerzeni strzelcy, piechurzy i ciężkozbrojni rycerze" - to wyrażenia, z jakimi zmagali się obcokrajowcy biorący udział w konkursie o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Wygrał Francuz Enguerran Massis, który popełnił w dyktandzie najmniej błędów.

Pięć osób zostało rażonych piorunem na plaży w miejscowości Karwieńskie Błota niedaleko Władysławowa (pomorskie). Dwie osoby trafiły do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Ulicami Trójmiasta przeszedł marsz osób wspierających poszukiwania Iwony Wieczorek. Jego uczestnicy mieli na sobie białe koszulki z czarnym znakiem zapytania. Według Polskiego Radia na nowy ślad w sprawie zaginionej wpadł detektyw Krzysztof Rutkowski.

W sobotę mija trzecia rocznica śmierci pierwszego polskiego żołnierza w Afganistanie. Porucznik Łukasz Kurowski zmarł w wyniku postrzału 14 sierpnia 2007 roku. Do tej pory w Afganistanie poległo 20 polskich żołnierzy.

Jeśli planujesz zakupy, zrób je dzisiaj. Jutro większość sklepów będzie zamkniętych. W niedzielę Kościół Katolicki obchodzi Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny - jedno z 12 świąt w roku, kiedy obowiązuje całkowity zakaz handlu.

- Cnotę straciliśmy, a rubla nie zarobiliśmy – w ten sposób, według ustaleń „Wprost”, Jarosław Kaczyński miał przyznać, że strategia z kampanii wyborczej nie sprawdziła się. Słowa miały paść podczas posiedzenia klubu parlamentarnego PiS, na którym Mariusz Błaszczak został wybrany nowym przewodniczącym.

To był jeden z najbardziej tragicznych dni Powstania Warszawskiego. Obrońcy Starówki przejęli niemiecki czołg. Wielka radość i duma szybko zostały dramatycznie przerwane. Czołg wybuchł, zabijając ok. 500 osób. Zobacz fragmenty filmu z jednego z najbardziej krwawych dni Powstania.

Harcerze i studenci dotarli w sobotę na Jasną Górę. Jubileuszowa, 30. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, dobiegła końca na dzień przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia na Jasną Górę miał dotrzeć także krzyż stojący przed Pałacem Prezydenckim.

Wakacje dobiegają końca, ostatni więc moment na przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Większość dyrektorów jeszcze wypoczywa, ale są tacy, dla których wakacji w tym roku nie było. To dyrektorzy szkół zalanych przez powódź. Dla nich trwa teraz walka z czasem.

Prokuratura w Łodzi prowadzi specjalne śledztwo sprawdzające, czy na miejscu śmierci Barbary Blidy zacierano ślady - donosi "Gazeta Wyborcza". Śledczy biorą pod uwagę inną możliwość, niż samobójstwo byłej posłanki SLD podczas interwencji ABW w jej domu.

Awantura od krzyż daje się we znaki mieszkańcom Krakowskiego Przedmieście oraz ulic od niego odchodzących. - To, co się działo w poniedziałek, przypominało Sylwestra - mówi reporterowi "Polski i Świata" pani Gabriela, która mieszka w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. I dodaje, że nikomu nie życzy mieszkania w podobnych warunkach.

Lubelska prokuratura sprawdza, czy poseł Janusz Palikot podczas wiecu w czerwcu w Lublinie nie popełnił przestępstwa przeciwko wyborom oraz czy nie złamał przepisów ustawy o wyborze prezydenta. Za pierwsze grozi do pięciu lat, za drugie - do dwóch lat więzienia.

- To najwybitniejszy ruch społeczny w historii świata i największe polskie zwycięstwo. Mówię w rozmowach, że jest to polska Nokia, towar uniwersalny najwyższej światowej jakości - tak o "Solidarności" mówił dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, dominikanin o. Maciej Zięba. Reżyser Andrzej Wajda dodał, że ruch by nie powstał, gdyby "z wielu stron ludzie nie szli w tą samą stronę". Podczas obchodów 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych światowe gwiazdy zagrają za darmo.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już pracuje nad regulaminem konkursów na członków rad nadzorczych i zarządów publicznych mediów. Kadencje obecnych wygasną, gdy w życie wejdzie ustawa medialna podpisana dziś przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Prezydent Bronisław Komorowski powinien jasno wypowiedzieć się na temat przyszłości krzyża na Krakowskim Przedmieściu - apeluje "Inicjatywa na TAK", popierająca przeniesienie krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. Jej członkowie twierdzą, że czują się "zrobieni w balona" i zapowiadają, że jeśli prezydent nie zajmie stanowiska, to podejmą kroki prawne.

Zakończyły się prace nad pomnikiem, który ma upamiętnić odkryte w 2008 roku w Ossowie mogiły żołnierzy Armii Czerwnoej z 1920 roku. W niedzielę odsłoni go sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Zarząd Federacji Rodzin Katyńskich zaapelował w piątek, by nie łączono katastrofy samolotu prezydenckiego ze zbrodnią katyńską. - Nie zacierajmy granic między Katyniem a tragedią pod Smoleńskiem - napisali w oświadczeniu przedstawiciele Rodzin.

Lech Wałęsa nie zamierza uczestniczyć w zjeździe NSZZ "Solidarność" z okazji 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych. - W związku z tym, że tak daleko wszystko popsuto, tak daleko mnie poobrażano, zostawiam to, niech to dogorywa. Ja nie mam ochoty na branie udziału w tym wszystkim - powiedział legendarny przywódca Solidarności.

Zbiera śmieci, bo lubi. Co może, to sprzeda, a czego nie sprzeda, to rośnie na jego posesji. Dość góry śmieci i smrodu mają sąsiedzi, ale władze są bezradne - paragrafu na kolekcjonera nie ma.