"W Wielki Piątek zatrzymajmy się na chwilę"

Kościół katolicki obchodzi dziś Wielki Piątek, zwany też Dniem Męki Pańskiej. To dla wiernych chwila refleksji, także nad własnym życiem. - Gonimy za sukcesami i tracimy proporcje między duchem a materią - przestrzega ks. Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta i razi, by się na chwilę zatrzymać.

Wszystkie programy w TV z napisami?

Europarlament może wprowadzić napisy do wszystkich programów telewizyjnych. - Mój pomysł ma umożliwić wszystkim obywatelom równy dostęp do informacji, edukacji, dóbr kultury – wyjaśnia "Rzeczpospolitej" lewicowa europosłanka Lidia Geringer d'Oedenberg.

Radom: Szpital w kryzysie

Przeprowadzono ewakuację części pacjentów ze szpitala w Radomiu, po tym, jak zamknięto oddziały chirurgii i onkologii. Czwórka pacjentów została przewieziona do innych szpitali. W piątek dyrekcja przeprowadzi kolejne negocjacje z lekarzami z neurochirurgii i ginekologii.

Łacina wraca do szkół

Per aspera ad astra (przez cierpienia do gwiazd) - na własnej skórze sens tej i innych sentencji będą poznawać polscy licealiści. Według prasy Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by od 2009 roku licealiści uczyli się łaciny.

Kwaśniewski stanie przed prokuratorem?

W okresie, gdy Aleksander Kwaśniewski kierował Komitetem ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej, w instytucji tej miały miejsce istotne nieprawidłowości w zarządzaniu publicznymi pieniędzmi - pisze "Nasz Dziennik". Dlatego były prezydent ma zostać przesłuchany przez prokuratorów.

"Konfliktowy" przetarg za 12 milionów

Polskie produkty regionalne będą promowane za granicą przez agencję reklamową Lowe GGK - ogłosiła niedawno Agencja Rynku Rolnego. Sam pomysł kampanii może i jest słuszny, ale zwycięzca przetargu już niekoniecznie. Dlaczego? Bo z koncernem związany do niedawna był Andrzej Halicki z PO. - To konflikt interesów - mówią eksperci "Dziennikowi".

Bojkot nie, ale solidarność z Tybetem tak

Bojkot olimpiady jest złym pomysłem, ale Polscy sportowcy powinni w Chinach zamanifestować solidarność z uciskanymi Tybetańczykami - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IQS dla portalu gazeta.pl.

"O. Marcin powiedział słowo za dużo"

- Myślę, że musimy poczekać na wyjaśnienie całej sprawy, nie śpieszyłbym się z wyrokami - tak o sprawie o molestowanie przez ks. Andrzeja wychowanków schroniska dla trudnej młodzieży mówił gość "Magazynu 24 godziny" prowincjonał dominikanów Krzysztof Popławski.

"Daliśmy Irakijczykom normalność"

22 zabitych żołnierzy, milionowe wydatki i brak oczekiwanych efektów wojskowych - z drugiej strony zdobyte doświadczenia i świadomość "walki w słusznej sprawie". Goście Magazynu "24 godziny" podsumowywali pięć lat naszej obecności w Iraku. - Wykazaliśmy się odwagą wojskową i naiwnością gospodarczą - mówili.

"To nasza propozycja jest kompromisem"

Przed świętami bez przełomu w kwestii Traktatu Lizbońskiego. - Obie strony muszą się cofnąć. Kompromis to proponowana przez PO uchwała i zapisy, które się w niej znalazły – powiedział w Magazynie 24 Godziny wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

Ściągnij sobie Korwina-Mikke

Znany publicysta i polityk postanowił umożliwić internautom ściąganie odcinków swojego videobloga na telefony komórkowe i iPody. - Każdego dnia dokonywanych jest około 130 pobrań - twierdzi w rozmowie z tvn24.pl Janusz Korwin-Mikke.

Girzyński: PO jest jak pijany kierowca

- PO zachowuje się jak kierowca, co się upił sondażami i jedzie na drzewo, jakim jest ratyfikowanie traktatu. Warto odłożyć spory i pomyśleć o Polsce – upominał Zbigniew Girzyński (PiS). – Ale nie przez głosowanie nad niekonstytucyjną ustawą i propagandowe ekscesy – odpierała atak Julia Pitera (PO). W „Kropce nad I” było gorąco.

„Przed Irakiem mieliśmy papierową armię”

- W skali narodu warto było jechać do Iraku. Do tego czasu armia była papierowa. Dziś dziesiątki tysięcy żołnierzy brało udział w tej trudnej misji i zdobyło rzeczywiste doświadczenie – twierdzi Tomasz Kloc, były saper ciężko ranny w Iraku.

Abp Nycz obmył nogi 12 starcom

Obrzędu obmycia nóg 12 starcom dokonał na czwartkowej mszy Wieczerzy Pańskiej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Uroczyste nabożeństwo odbyło się w archikatedrze Jana Chrzciciela.

Czterolatek zginął w pożarze

Czteroletni chłopiec zginął w pożarze we wsi Bejsce (Świętokrzyskie). Był jednym z trójki dzieci, które bawiąc się na strychu stodoły, najprawdopodobniej zaprószyły ogień.

„Prezydent nie ma rewolweru”

- Prezydent nie może arbitralnie stwierdzić: nie podpiszę ustawy ratyfikacyjnej. Konstytucja wyraźnie to przywiduje – stwierdził w magazynie „24 godziny” były prezes TK Marek Safjan. Jego zdaniem Lech Kaczyński myli się twierdząc, że ma w tej sprawie „rewolwer’, który może, ale nie musi użyć.

"Wojna w Iraku nie jest sukcesem"

Był i pozostał zdeklarowanym przeciwnikiem wojny w Iraku - specjalista ds. międzynarodowych, prof. Roman Kuźniar uważa, że cena za usunięcie Saddama Husajna była zbyt wysoka. W Magazynie 24 Godziny stwierdził, że na irackiej interwencji najbardziej zyskały Iran, Rosja i Chiny.

Laptop Engelkinga był uszkodzony

Pojawił się nowy fakt w sprawie niszczenia komputerów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Biegły prokuratury stwierdził, że twardy dysk w laptopie prokuratora Jerzego Engelkinga też został uszkodzony - dowiedziało się Radio ZET.

Nie pomogą mu, bo ma gruźlicę

Bezdomny z Opola nie ma środków do życia. Wszystko przez pracownicę jednego z ośrodków społecznych, która odmówiła przyjścia na wywiad środowiskowy do szpitala obawiając się, że zarazi się od mężczyzny gruźlicą.

Miller nie żałuje decyzji

Leszek Miller, który jako premier pięć lat temu zdecydował o wysłaniu polskich wojsk do Iraku, nie żałuje swojej decyzji. - Gdybym się teraz wycofał z tej decyzji przekreśliłbym ofiary z krwi polskich żołnierzy - mówi gość Magazynu 24 Godziny.

Wypadek samochodu BOR

Jedna z osób, które zginęły w wypadku, w którym uczestniczył samochód BOR, mogła być osobistym ochroniarzem Wojciecha Jaruzelskiego - ustaliło radio TOK FM. W zderzeniu z busem na trasie Olsztynek-Jedwabno zginęły dwie osoby jadące samochodem Biura Ochrony Rządu.

PiS zjednoczony w sprawie Traktatu Lizbońskiego

- Nie ma mowy o złamaniu dyscypliny. Jeśli PO liczy, że przed głosowaniem ws. ustawy ratyfikującej Traktat Lizboński wyłuska kilku posłów, to się przeliczy – stwierdził Adam Hofman. Młodzi posłowie PiS stanowczo zdementowali doniesienia „Wprost”, jakoby mieli zamiar złamać jedność w klubie.

Palikot do prokuratury za Belzebuba

Poseł PO Janusz Palikot, nazywając o. Tadeusza Rydzyka "Belzebubem z Torunia" i "diabłem", obraża moje uczucia religijne - stwierdził były wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski w doniesieniu do prokuratury. Domaga się wszczęcia postępowania karnego.

"Wykonaliśmy naszą robotę dobrze"

Minister obrony narodowej Bogdan Klich jest zadowolony z efektów polskiej misji w Iraku. Zapowiedział, że obecność polskiego kontyngentu w tym kraju powoli dobiega końca.

Głosowanie w Sejmie to nie "randka w ciemno"

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że podejmie decyzję o terminie głosowania nad projektem ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego wtedy, gdy będzie znał stanowiska klubów w tej sprawie.

Autobus wjechał w trolejbus

Wypadek w Gdyni. Na trolejbus stojący na przystanku najechał autobus. W zdarzeniu ucierpiało dziewięć osób. Wszystkich poszkodowanych pogotowie zabrało do szpitala.

Policja oszczędza na papierze toaletowym

Rozkaz płynie z góry – oszczędzać jak się da. Na paliwie do radiowozów, wodzie, prądzie, rozmowach telefonicznych, a nawet na papierze toaletowym. Pismo z Komendy Głównej Policji nie pozostawia wątpliwości - pieniędzy jest mniej i komendy wojewódzkie muszą wykonać radykalne cięcia kosztów.

Klich: stracimy dobrych żołnierzy

- Jeżeli proces weryfikacji WSI nie zostanie zakończony, bezpowrotnie stracimy ponad tysiąc, w większości dobrych, żołnierzy - ostrzega minister obrony narodowej Bogdan Klich.

"Polsko-polska walka o Traktat"

- Mamy do czynienia z walką polsko-polską o ratyfikację Traktatu Lizbońskiego - ocenił europoseł Ryszard Czarnecki. Jego zdaniem, Platformie zależy na tym, by przedstawić PiS jako partię antyeuropejską, natomiast partia Kaczyńskiego nie chce dopuścić do możliwości zmiany w Traktacie wywalczonego tzw. mechanizmu Joaniny.