"Decyzji o sterylizacji nie podejmuje się nad stołem operacyjnym"

Jeśli rzeczywiście lekarz bez zgody pacjentki dokonał zabiegu sterylizacji to popełnił przestępstwo - mówi w rozmowie z TVN24 Bolesław Piecha. Były wiceminister zdrowia, a dziś poseł PiS, nie znajduje okoliczności łagodzących i ocenia: lekarz będzie miał bardzo poważne kłopoty. - Ja nie dołączę do chóru, który krytykuje lekarkę za jej decyzję - powiedziała tymczasem posłanka lewicy Izabela Jaruga-Nowacka. Matka Róży, dziewczynki, o której głośno jest od pewnego czasu, została - jak twierdzi - pozbawiona płodności bez swej wiedzy i zgody.

Kopacz: Nikt nie może zastępować Boga

Minister zdrowia czeka na wyjaśnia ws. zabiegu wysterylizowania Wioletty Woźniak bez jej zgody. - O wolności naszej decydujemy sami. Nikt nie może być tym, który wyznacza granice tej naszej wolności osobistej i nikt nie może zastępować Boga w tej sprawie - podkreśla w TVN24 Ewa Kopacz.

Sejm o "szacunku dla prawdy historycznej"

"Wszystkim, którzy polegli i walczyli w imię wolności Ojczyzny" Sejm oddał hołd w specjalnej uchwale przyjętej przez aklamację. Posłowie wezwali też do sprzeciwu wobec "rozmywania odpowiedzialności" za II wojnę światową.

Ubezwłasnowolnienie przez narkozę? Śledczy już w szpitalu

Prokuratorzy zajmą się sterylizacją Wioletty Woźnej, matki małej Róży, o której piszemy od kilku tygodni. Kobieta twierdzi, ze zabiegu dokonano bez jej zgody i wiedzy w czasie porodu dziecka. Złożenie wniosku o popełnieniu przestępstwa zapowiadał adwokat rodziców dziewczynki. Nie było potrzeby: prokuratura wszczęła postępowanie z urzędu.

Uznał, że czerwone go nie obowiązuje

W Białymstoku kierowca miejskiego autobusu na jednym ze skrzyżowań zignorował czerwone światło. Cudem nie doszło do tragedii. To kolejny już w ostatnich dniach wyraz bezmyślności kierowców, zarejestrowany przez policję - i jej kamery.

Jak grzeszą u Ojca Dyrektora

Człowiek to istota grzeszna - nawet jeśli pracuje u Ojca Rydzyka... Zgrzeszyć zdarzyło się niedawno spikerce Monice. Dama ta - nie wiedząc, że jest już na antenie - w niekonwencjonalny dla tej stacji sposób okazała niezadowolenie z jednego z urządzeń w studiu. Jej głos - i słowa - wówczas zdecydowanie odbiegały od tego, co zwykle słychać z jej ust.

Pozwany: Sejm RP. Rusza proces

Przed warszawskim sądem rozpoczyna się bezprecedensowy proces, jaki Robert Kwiatkowski wytoczył Sejmowi. Były prezes Telewizji Polskiej domaga się przeprosin za przyjęty w 2004 roku raport z prac komisji śledczej do spraw afery Rywina.

Państwo płaci za Raport Macierewicza

Odszkodowania wypłacane przez MON w związku z tzw. raportem Macierewicza wyniosły dotąd 150 tys. złotych - wylicza "Rzeczpospolita". Jak dodaje, to dopiero początek, bo w toku jest jeszcze 15 spraw w związku z raportem.

Słupki w górę - PiS to wykorzysta?

PiS szykuje się do medialnego ataku - zapowiada "Rzeczpospolita". Głównym polem starcia mają być sprawy gospodarcze. W ten sposób partia Jarosława Kaczyńskiego zamierza wykorzystać szansę, jaką dał jej niedawny wzrost notowań sondażowych.

Premier Izraela na Westerplatte?

Wciąż nie wiadomo, czy do grona gości, którzy odwiedzą Polskę podczas obchodów 70. rocznicy II Wojny Światowej dołączy premier Izraela Beniamin Netanjahu - donosi "Dziennik". Nieoficjalna odpowiedź MSZ brzmi: "na 95 proc. nie". Jednak starania o to wciąż trwają.

Umowa o pracę - tylko po polsku

Umowy o pracę, w których jedną ze stron jest obywatel polski, będą musiały być sporządzane w języku polskim i tylko ta wersja językowa będzie miała moc prawną. Takie przepisy wprowadza nowelizacja ustawy o języku polskim, do której Sejm przyjął jedyną senacką poprawkę.

W ministerstwie popłoch: Chcą kupić stocznie. Co mam robić?!

- Facet chce kupić stocznie chyba, co ja mam zrobić?! - usłyszał w słuchawce reporter TVN24, gdy podając się za inwestora zadzwonił do Ministerstwa Skarbu z propozycją zakupu polskich stoczni. Co zrobić, ustalano w ministerstwie 20 minut. "Proszę napisać do nas e-maila" - zasugerowała w końcu rozmówczyni.

"To, co mówią Rosjanie, jest niedopuszczalne"

- Błędem polskiej dyplomacji było zajęcie Zaolzia i udział w agresji przeciwko Czechosłowacji, ale niedopuszczalne jest zestawianie tego z paktem Ribbentrop-Mołotow i jego konsekwencjami - tak historyk, Antoni Dudek skomentował w programie "24 godziny" zarzuty rosyjskiego wywiadu. Według Rosjan, Polska "aktywnie współpracowała z hitlerowskimi Niemcami". - Gdy Polska rozbierała Czechosłowację z Hitlerem – to były jakieś pakty? - pytał Władimir Kirjanow, korespondent rosyjskiej prasy w Polsce.

"To kpina, co rząd robi ze stoczniami"

- To, co ze stoczniami robi minister skarbu, to jest kpina. W tej sprawie odbywa się jakiś dialog głuchoniemego z niewidomym. Okłamuje się opinię publiczną, opowiada się bzdury o jakichś nabywcach i inwestorach - mówił w Magazynie "24 Godziny" Marek Siwiec (SLD). - Dajmy mu więcej czasu. To nie jest wina rządu, że katarski inwestor milczy – odpierał zarzuty Jacek Saryusz-Wolski z PO.

"To nie ja głównie prowadzę politykę zagraniczną"

- Nie mogę powiedzieć żebym się cieszył, ale to nie ja w tej chwili głównie prowadzę politykę zagraniczną - odpowiedział Lech Kaczyński, zapytany przez dziennikarzy o ocenę faktu, że 1 września na obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej nie będzie przedstawicieli obecnej administracji amerykańskiej.

Czekają w kolejce do kolejki

Kilka miesięcy w kolejce do specjalisty już nikogo nie dziwi, ale sytuacja we wrocławskich szpitalach jest dramatyczna. W największej przychodni w mieście pierwsze wolne terminy u endokrynologa to ... 2011 rok. To jeszcze nie wszystko - w niektórych przypadkach trzeba czekać nawet w kolejce do... kolejki, bo szpital akurat nie prowadzi rejestracji.

Walczą o odszkodowanie za śmierć Ziobry

Rodzina Zbigniewa Ziobry nie rezygnuje z walki o odszkodowanie za śmierć Jerzego Ziobry, ojca europosła. Do sądu złożyła właśnie dwa odrębne wnioski o "próbę zawarcia ugody" za błąd w sztuce lekarskiej. W obu Ziobrowie żądają po 250 tys zł odszkodowania i zwrotu po 70 tys zł za ekspertyzy, które zlecili.

W pogoni za własnym mercedesem

To było jak serial pełen absurdalnych zwrotów akcji. Siergiejowi Iwanowiczowi skradziono samochód. Gdy auto się odnalazło, policja oddała je na przechowanie kobiecie, u której pojazd znaleziono. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo, ale tylko po to, by je umorzyć i... wznowić. A auto znikło ponownie. Odnalazło się... w Danii.

Znalazły grubą kasę. Oddały

Dla nich 2,6 tys. złotych to kwota jak z bajki - wystarczy pomyśleć, ile słodyczy i zabawek można za nie kupić! Taką sumę znalazła piątka dzieci z Białegostoku. Pieniądze jednak, po demokratycznym głosowaniu, co ze znaleziskiem zrobić, oddały policji.

Chłopiec poparzony bojowym gazem

Chłopiec z Bornego Sulinowa (Zachodniopomorskie) prawdopodobnie jest czwartą ofiarą poparzenia iperytem siarkowym, który został wylany przez zbieraczy złomu ze znalezionej przez nich 200-litrowej beczki. Skażenie w Bornem Sulinowie od środy usuwa kilkudziesięciu żołnierzy wojsk chemicznych.

Przesłuchają arcybiskupa w sprawie głośnej afery

7 września b. metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski stanie przed prokuratorami, by - jako świadek - odpowiedzieć na pytania związane z aferą w kościelnym wydawnictwie Stella Maris. Do sądu nie będzie się musiał fatygować - to śledczy przyjdą do kurii. - Zeznawanie w sądzie mogłoby negatywnie wpłynąć na stan jego zdrowia - uznał sąd.

Słowa Dody "wyrwane z kontekstu". Śledztwa nie będzie

Prokurator odmówił w środę wszczęcia śledztwa w sprawie wypowiedzi Doroty "Dody" Rabczewskiej, w której o autorach Biblii mówiła: "naprani i najarani". - Śledczy po wnikliwej analizie wypowiedzi uznali, że piosenkarka nie obraziła niczyich uczuć religijnych. Te pojedyncze słowa zostały wyrwane z kontesktu - usłyszeliśmy w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

"Pikieta przed domem premiera to szantaż i zastraszanie"

"Łamie dobre zasady życia publicznego, dobre obyczaje", "służy zadymie" i przyjmuje formy "szantażu oraz zastraszania" - tak o planach założenia wioski namiotowej pod sopockim domem Donalda Tuska mówi jego rzecznik. Na pikietę stoczniowców zgodził się w czwartek samorząd Sopotu.

Dyskusja o Amerykanach jest "żenująca". Kompleksy i słabości

- Dumny naród i dumni ludzie, nawet jeżeli uważają, że pewne sytuacje nie są zgodne z ich oczekiwaniami, nie komentują takich rzeczy - tak Sławomir Nowak odpowiada na żale opozycji za "niski szczebel" delegacji USA podczas obchodów na Westerplatte. - To niegrzeczne wobec delegowanego - zaznacza minister. A delegowanym będzie William Perry, b. sekretarz obrony.

Powstał musical o obozach koncentracyjnych

Tylko nielicznym udało się uciec z obozu Yodok w Korei Północnej. Na podstawie ich relacji i bolesnych doświadczeń Andrzej Fidyk stworzył przejmujący dokument (w formie musicalu), który otwarcie pokazuje ludzi, nad którymi wiszą wyroki śmierci.

Prezydent oddał hołd ofiarom. "To było zbrodnicze opętanie"

Kilkaset osób uczestniczyło w czwartek w uroczystościach upamiętniających 65. rocznicę likwidacji przez Niemców Litzmannstadt Getto. Na obchodach nie zabrakło samego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jeśli chcemy stać po stronie ofiar narodu żydowskiego, musimy mówić prawdę, nawet jeżeli ona jest bardzo niewygodna - mówił prezydent przypominając, że to dwa totalitarne reżimy, niemiecki i radziecki, umożliwiły wykonanie na Żydach okrutnego wyroku.

Woziła narkotyki w wózku córeczki

Wrocławska policja zatrzymała 21-letnią kobietę, która przewoziła marihuanę w dziecięcym wózku, razem z kilkumiesięczną córeczką. Za posiadanie narkotyków grożą jej trzy lata więzienia. Jeśli policja udowodni jej handel środkami odurzającymi – może spędzić w celi nawet 10 lat.

Policja szuka sfilmowanego rabusia

W środę popołudniu w Kolbudach (woj. pomorskie) rabuś, przedmiotem przypominającym broń, sterroryzował cztery kasjerki banku. Przestraszone kobiety oddały mu kilka tysięcy złotych. Bandyta uciekł, lecz został sfilmowany przez kamery bankomatu znajdującego się przed placówką i przez wewnętrzny monitoring. Policja prosi o pomoc w identyfikacji złodzieja.