PO planuje czystkę w prokuraturze?

Nowo mianowana szefowa prokuratury apelacyjnej w Katowicach Iwona Palka odwołała większość swoich nowych współpracowników - dowiaduje się dziennik.pl. - Do końca roku nie planujemy żadnych zwolnień - zapewnia jednak oficjalnie rzecznik tej prokuratury.

Senyszyn: Episkopat zaciera ślady wpadek

- Episkopat zaciera ślady swoich fatalnych wpadek, ponieważ zdjął z internetu stronę, która zawierała kryteria oceny z religii - uważa Joanna Senyszyn z SLD. Jej zdaniem, są one sprzeczne z konstytucją.

Super Express nie musi przepraszać Mirosława G.

Wydawca Super Expresu nie musi przepraszać kardiochirurga Mirosława G. za artykuł "Doskonały lekarz bezwzględnym zabójcą?". Lekarz nie dostanie także pół miliona złotych zadośćuczynienia, mimo że sąd stwierdził, że jego dobra osobiste zostały naruszone.

Biskupi: In vitro, to wyrafinowana aborcja

"To rodzaj wyrafinowanej aborcji" - tak o metodzie zapłodnienia in vitro pisze w liście do polskich parlamentarzystów Rada Episkopatu Polski do spraw Rodziny. To reakcja biskupów na zapowiedzi rządu o możliwości finansowania tej metody przez NFZ.

Prezydent zastanowi się nad wnioskiem ws. Iraku

"Bez zbędnej zwłoki" prezydent Lech Kaczyński zadecyduje w sprawie wniosku rządu o przedłużenie polskiej misji w Iraku do końca października 2008 - zapowiedział szef BBN Władysław Stasiak. - Mamy nadzieję, że się zgodzi - stwierdził szef MON Bogdan Klich.

Szpital MSWiA: nie rozmawiamy z Mirosławem G. o powrocie

Szpital MSWiA zaprzecza, jakoby prowadził rozmowy z kardiochirurgiem Mirosławem G. o jego powrocie do pracy w placówce - dowiedziała się TVN24. O tym, że szpital prowadzi rozmowy z doktorem G. napisało poniedziałkowe "Życie Warszawy".

Kalisz: PiS chce zamydlić sprawę Blidy

- Nie oszukujmy się, PiS chce po prostu zamydlić sprawę Barbary Blidy - powiedział w TVN24 Ryszard Kalisz (LiD), który najprawdopodobniej stanie na czele sejmowej komisji śledczej ds. okoliczności "politycznych nacisków" na służby specjalne. O godz. 17 Sejm zajmie się powołaniem komisji.

Rzepliński nowym sędzią TK

Prof. Andrzej Rzepliński został we wtorek nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Podczas głosowania w Sejmie jego kandydaturę, zgłoszoną przez PO, poparło 222 posłów. Jego kontrkandydat prof. Andrzej Jan Sokal, zgłoszony przez LiD, otrzymał 50 głosów.

Jest list gończy za Misztalem

Krakowska prokuratura wydała list gończy za byłym posłem Samoobrony Piotrem Misztalem, który obecnie przebywa w USA. - Liczę się z tym, że zostanę aresztowany, mimo to wracam do Polski 21 stycznia - powiedział Misztal na antenie TVN24.

"Sejm chce zastąpić prokuraturę"

Mimo protestów PiS, posłowie zdecydowali, że na trzydniowym posiedzeniu Sejmu rozpatrzą projekt uchwał powołujących dwie komisje śledcze: ds. okoliczności "politycznych nacisków" na służby specjalne oraz śmierci Barbary Blidy. Zajmą się też powołaniem komisji "Przyjazne Państwo"

Palikot walczy z "teatrem absurdu"

Koncesja na grzybobranie i wiele innych absurdalnych przepisów - odziedziczonych po PRL i tych najnowszych - trafią pod obrady komisji „Przyjazne państwo”, na czele której ma stanąć Janusz Palikot (PO). Jeszcze we wtorek Sejm zajmie powołaniem komisji.

Uczelnia o. Rydzyka poza rankingiem szkół wyższych?

Uczelnia o. Rydzyka może nie uzyskać unijnej dotacji na informatyzację, jeśli okaże się, że nie spełni kryteriów dotyczących ustalania rankingów szkół wyższych. Na razie ich nie spełnia - mówi dla "Gazety Wyborczej" Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Śmierć na oblodzonej drodze

W miejscowości Dąbie na Podkarpaciu na oblodzonej drodze dachował bus: zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Niedaleko Rajgrodu na Podlasiu zderzyły się dwa TIRy. Obaj kierowcy nie żyją.

Wideo-ocieplanie na linii Moskwa - Warszawa

Z inicjatywy rosyjskiej agencji RIA Nowosti wspólną konferencję mają dziś odbyć doradca prezydenta Rosji i przedstawiciel ds. kontaktów z Unią Europejską Siergiej Jastrzembski i wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. Czy ich wideo-spotkanie ociepli relacje Warszawa-Moskwa?

W Sejmie komisja ws. śmierci Blidy

Posłowie mają dziś wrócić do sprawy powołania komisji śledczej ds. zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy. Wcześniej sejmowa komisja ustawodawcza zaleciła odrzucenie wszystkich poprawek PiS do projektu uchwały o powołaniu komisji. PO chce, by komisja liczyła 7 osób.

Żony żołnierzy: rozkaz ostrzału wioski wydali Amerykanie

- Nasi chłopacy byli źle uzbrojeni, źle wyposażeni, sami kupowali sobie sprzęt. Wysłano ich na wojnę, a teraz zrobiono z nich zbrodniarzy - między innymi takich zarzutów musiał wysłuchać w programie TVN "Teraz My" były minister obrony.

Grudzień 70: zbrodnia nieosądzona

- Wysiłki, żeby osądzić Grudzień 70 są czynione cały czas - zapewnia senator Piotr Andrzejewski z PiS. Politycy innych ugrupowań także popierają osądzenie winnych. Do prawomocnego wyroku jednak droga wciąż odległa.

"Prezydent podstawia premierowi nogę"

- To filozofia Pałacu Prezydenckiego: jeśli premier idzie z impetem, to należy mu podstawić nogę – ocenił w „Magazynie 24 godziny” Grzegorz Napieralski (LiD). - Tusk wszedł jak burza i myślał, że mu wszystko wolno, ale wyciągnął wnioski i zachowuje się zupełnie inaczej – ripostował Marek Suski (PiS).

"Silna partia musi mieć frakcje"

- Spór w PiS-ie traktowany jest jako nielojalność i podkładanie nogi - ocenił w Magazynie "24 godziny" Jarosław Sellin, który w poniedziałek zrezygnował z członkostwa w klubie PiS. Podkreślał, że jego zdaniem w silnej partii prawicowej frakcje powinny być zjawiskiem normalnym.

Kempa: zostałam wmanipulowana

- Czuję się pomówiona, a moje ewentualne wypowiedzi były zmanipulowane. Moje rozmowy z dyrektorem szpitala MSWiA dotyczyły tylko zdrowia mojej mamy – zapewniała w „Kropce nad I” Beata Kempa. Według „Newsweeka” na miesiąc przed zatrzymaniem dr Mirosława G. miała mu powiedzieć, że „sprawę się umorzy".

Czterej uciekinierzy z aresztu już zatrzymani

Zatrzymano już czterech z pięciu aresztantów, którzy w ubiegły wtorek uciekli z komendy policji w Skarżysku-Kamiennej. Dwaj mężczyźni wpadli w ręce policji rano, kolejni w poniedziałkowe popołudnie. Ostatni wciąż jest poszukiwany.

Policjanci aresztowani za pobicie chłopca

Dwaj policjanci z Łazisk w województwie Śląskim zostali aresztowani w sprawie pobicia 17-latka z Wyr. Chłopak przed tygodniem miał zostać pobity na komisariacie, po kilku dniach w szpitalu usunięto mu śledzionę.

"Ukarać atakujących dobre imię o. Rydzyka"

"Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o wszczęcie postępowania, prowadzącego do wykrycia i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sprawców godzących w dobre imię ojca Tadeusza Rydzyka" - list tej treści napisali europosłowie LPR do Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

Ksiądz - bokser

- Trenowałem dwa lata w Starcie Częstochowa, ale potem dostałem powołanie kapłańskie i musiałem troszkę spoważnieć - opowiada ksiądz Zbigniew Dudek, który swoich parafian uczy boksu.

Szczygło: dlaczego nie wycofamy się z Iraku w Dzień Świstaka?

- Raz słyszymy że w czerwcu, potem że w październiku – dlaczego nie wycofamy się z Iraku w Walentynki albo Dzień Świstaka? – pytał w "Magazynie 24 Godziny" były szef MON Aleksander Szczygło (PiS). – Dzisiejsze problemy to wina zaniedbań poprzednich władz – odgryzł się Eugeniusz Kłopotek (PSL).

Wielki przekręt na Allegro

Niektórzy kupowali nawet po 40 płaskich telewizorów, za kilkaset złotych każdy. Pieniędzy ani towaru już raczej nie zobaczą. Oszust posługiwał się wyłudzonymi kontami aukcyjnymi na portalu Allegro. Dane wyłudzał na portalu dla szukających pracy. Policja szuka autora największego od wielu miesięcy internetowego kantu.

Pan Rysio załatwi wszystko

- Wszystko załatwię, nie ma sprawy, której nie załatwię. Jak mnie drzwiami wyrzucą, wejdę oknem. - mówi Ryszard Tarasienko, który mimo, że posiada pierwszą grupę inwalidzką, znalazł dla siebie zajęcie. Został profesjonalnym "Załatwiaczem".