Dziennikarze biją się o mandaty radnych

Dziennikarze Radia Katowice i Radia Opole startują w wyborach samorządowych. - To sprzeczne z zasadami etyki zawodu - uważa Rada Etyki Mediów. Zainteresowani twierdzą, że chcą w ten sposób pomóc lokalnej społeczności.

Sprawa Zakajewa znowu w sądzie

We wtorek Sąd Apelacyjny w Warszawie zbada zażalenie warszawskiej prokuratury na odmowę przez sąd I instancji wydania nakazu aresztowania Ahmeda Zakajewa, byłego szefa emigracyjnego rządu Czeczenii.

Ciężka noc strażaków

Dwa groźne pożary wybuchły tej nocy - w Łodzi i w Ostrowcu k. Wałcza w woj. zachodniopomorskim. W Łodzi paliła się fabryka, w Ostrowcu spłonął dach domu. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Głosuj nawet bez zameldowania

Jak głosować w nadchodzących wyborach samorządowych? Czy trzeba być zameldowanym w danym mieście, żeby iść do urny 21 listopada? Zobacz nasz wyborczy przewodnik i przekonaj się, czy urzędnicy znają obowiązujące przepisy.

Przyjechał na badania. Został w szpitalu 12 lat

Do szpitala przyjechał tylko na badania. Został w nim jednak na dłużej. Aż na 12 lat. Pełnoletni dzisiaj Mietek opuścił właśnie miejsce, które stało się dla niego jak dom. I jedzie do domu, który, niestety, będzie musiał być dla niego szpitalem.

Sprawa Nangar Khel wraca na wokandę

Sprawa Nangar Khel wraca na sądową wokandę. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wznowi dziś proces siedmiu żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w Afganistanie, gdy w ostrzale wioski w 2007 r. zginęło sześć osób.

Coraz mniej pieniędzy dla bezdomnych

- Wolę areszt od noclegowni, bo jest czyściej i dają jeść - mówi Krzysztof, bezdomny z Warszawy. Ubiegłej zimy większość stołecznych bezdomnych omijała noclegownie, a te i tak nie radziły sobie z oblężeniem. W tym roku nie będzie lepiej. Pieniędzy jest mniej, zamykane są specjalistyczne placówki, a kontrola epidemiologów odbędzie się dopiero po wyborach. - Teraz wszyscy pracujemy przy dopalaczach - tłumaczą. Ministerstwo zrzuca odpowiedzialność za bezdomnych na samorządy.

Ziobro przed komisją ds. Blidy

Zbigniew Ziobro staje we wtorek rano przed sejmową komisją śledczą badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy. Komisja przesłuchiwała już europosła PiS pod koniec września. Wczoraj Ziobro pozwał przewodniczącego komisji, Ryszarda Kalisza (SLD), który zarzucił mu kłamstwo podczas sejmowego wystąpienia w dniu, w którym zginęła Blida. Ziobro twierdzi, że mówił prawdę.

Poseł SLD: Episkopat zarzucił mi stalinowskie metody

Poseł SLD Sławomir Kopyciński złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez sekretarza Konferencji Episkopatu Polski bp. Stanisława Budzika i jej rzecznika Józefa Klocha. - Podważono moje kompetencje zawodowe, zarzucono mi walkę z Kościołem, zarzucono mi stosowanie stalinowskich metod - wyjaśniał powody złożenia wniosku poseł. Jego adwokat dodał, że jest on otwarty na ugodowe załatwienie sprawy.

Wyrok za korupcję przy budowie autostrad

Poznański sąd rejonowy skazał w poniedziałek 5 osób oskarżonych o korupcję przy budowie dróg i autostrad A1 i A2. Sprawa miała związek z pracami archeologicznymi, towarzyszącymi tym budowom. Najwięcej czasu w więzieniu, 5 lat i 8 miesięcy, spędzi Marek G., były dyrektor Ośrodka Dziedzictwa Archeologicznego w Warszawie.

15-latka z 5 promilami

Do szpitala w Gorlicach trafiła nieprzytomna 15-letnia dziewczyna. Badanie wykazało, że miała we krwi ponad pięć promili alkoholu.

Reżyser "Stawki większej niż życie" nie żyje

W Warszawie zmarł Andrzej Konic - reżyser popularnych seriali telewizyjnych "Stawka większa niż życie" i "Czarne chmury". Konic tworzył także filmy fabularne i spektakle Teatru Telewizji. Miał 84 lata.

Ziobro pozywa Kalisza

Europoseł PiS Zbigniew Ziobro złożył pozew przeciwko Ryszardowi Kaliszowi (SLD). Powód? Kalisz pytał Ziobrę podczas przesłuchania przed komisją badającą okoliczności śmierci Barbary Blidy, dlaczego ten kłamał w wystąpieniu przed Sejmem. - To co robi Zbigniew Ziobro jest żałosne - odpowiada poseł SLD.

Antyterroryści szturmowali nie to mieszkanie

Kiedy uzbrojeni po zęby policjanci weszli do krakowskiego mieszkania państwa Urbańskich, ci przerażeni tłumaczyli, że to fatalna pomyłka. Funkcjonariusze przeszukali mieszkanie i wyszli bez słowa. Mniej szczęścia w podobnej sytuacji miał pan Tadeusz - właściciel wiatrówki, podczas gdy zdaniem policji, w jego mieszkaniu miał być "arsenał broni". Policja twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami.

Niesiołowski dostał ochronę przez wpis ojca radnego PO

Wiadomo, kto umieścił na jednym z forów internetowych wpis mówiący, że lokalna konwencja PO w Krośnie Odrzańskim będzie okazją by "pozbyć się" Stefana Niesiołowskiego i innych polityków partii. Jego autorem jest ojciec radnego PO Adama Przybysza. Wpis stał się przyczynkiem do przydzielenia Niesiołowskiemu ochrony BOR.

Zamach na prezydenta? Prokuratura bada sprawę

Prokuratura w Olecku (warmińsko-mazurskie) bada, czy Franciszek A., były policjant i ojciec żołnierza służącego w Afganistanie nakłaniał inkasenta z zakładu energetycznego do udziału w zamachu na prezydenta Bronisława Komorowskiego. Franciszek A. zaprzecza doniesieniu inkasenta, tłumacząc, że jest ono wynikiem sprzeczki.

Po 12 latach zbadają krew z miejsca zbrodni

Łódzka prokuratura apelacyjna, badająca sprawę śmierci gen. Marka Papały, uzyskała wreszcie większość materiału porównawczego 20 osób, które mogą być zamieszane w śmierć b. szefa policji. Przez 12 lat nie sprawdzono, czy jeden ze śladów krwi znalezionych w pobliżu miejsca zabójstwa może należeć do któregoś z gangsterów podejrzewanych o dokonanie zbrodni.

Buzkowi ufamy najbardziej

Polacy największym zaufaniem wśród polityków darzą przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, tuż za nim plasuje się prezydent Bronisław Komorowski, na trzecim miejscu premier Donald Tusk - wynika z sondażu CBOS. Po przeciwnej stronie - wśród polityków wzbudzających największa nieufność - niezmiennie na czele znajdują się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i były poseł PO Janusz Palikot.

Po pijanemu groził Kurskiemu śmiercią

Wrocławski sąd nie zdecydował o tymczasowym areszcie mężczyzny, który groził, że zabije Jacka Kurskiego (PiS), zastosował wobec niego jedynie dozór policji. Zbigniew M. swoje groźby wyartykułował po pijanemu i na numer 112.

"Człowiek z lasu" przed sądem

Leszek K., ps. "Człowiek z lasu" oskarżony jest o napady rabunkowe, wymuszenia haraczy i zlecenie morderstw. Obok niego na ławie oskarżonych w rozpoczynającym się w poniedziałek procesie zasiadły 23 inne osoby. Zarzuca się im pobicia, napady, kradzieże, podpalenia, gwałty i morderstwa.

Premier: Prokuratura nie jest poszkodowana

Prokuratura nie jest poszkodowana - tak Donald Tusk skomentował doniesienia tvn24.pl o planowanym proteście śledczych przeciw za małym, jak twierdzą, funduszom. Premier zapewnił, że ingerować w działania niezależnej prokuratury nie będzie, choć formę protestu uważa za "ekstrawagancką".

"Tyson", "Rafcio" i "Meksyk" w rękach policji

Pięciu mężczyzn podejrzanych o handel narkotykami na dużą skalę zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Operacja była częścią śledztwa, które CBŚ prowadzi z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu przeciw przemytnikom narkotyków z Holandii.

Grafolodzy zbadają "listę Ryszarda C."

Łódzka prokuratura zleciła dodatkowe badanie psychiatryczne Ryszarda C. podejrzanego o zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka i usiłowanie zabójstwa asystenta Pawła Kowalskiego. Będzie też badanie grafologiczne notki, którą mężczyzna miał przy sobie w momencie ataku na siedzibę PiS w Łodzi. Na liście mają znajdować się m.in. nazwiska polityków. Wkrótce ma też dojść do kolejnego przesłuchania przebywającego w szpitalu Pawła Kowalskiego, którego stan zdrowia poprawia się.

Tadeusz de Virion nie żyje

Zmarł Tadeusz de Virion, adwokat, dyplomata, powstaniec warszawski, w PRL obrońca w procesach politycznych. Miał 84 lata.

Rodzina zabitego o pogrzebie: wszyscy mile widziani

Wszyscy, którzy czują potrzebę i chcą być na pogrzebie Marka Rosiaka, by zamanifestować solidarność z rodziną i zaprotestować przeciwko brutalizacji życia publicznego, będą mile widziani - takie stanowisko rodziny zastrzelonego w łódzkiej siedzibie PiS przedstawił szef PiS w Łodzi Czesław Telatycki. Zdementował w ten sposób pojawiające się w mediach informacje, że bliscy Rosiaka nie życzą sobie udziału polityków innych opcji w pogrzebie.

Ukradł z bankomatu pół miliona. Ma zwrócić

Co najmniej 470 tys. złotych ukradł z banku jego uzależniony od hazardu pracownik. Pieniądze podbierał z bankomatów, a następnie grał na automatach. Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał złodzieja na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, grzywnę oraz obowiązek zwrotu zagarniętych pieniędzy. Skazany ma też poddać się terapii.

MON kręci nosem na nowe rakiety

Norweskie rakiety NSM mają bronić polskiego wybrzeża przed wrogimi okrętami. Nowoczesne pociski zostały zakontraktowane przez MON w 2008 roku za 430 mln zł, ale kiedy przyszły cięcia budżetowe, ministerstwo zawiesiło płatności. Teraz, według informatora "Gazety Wyborczej", polski kontrwywiad uważnie przegląda offset, aby umożliwić zablokowanie realizacji umowy.

200 oblanych policjantów, 6 mln strat

Ponad 200 policjantów z całego kraju wzięło udział w tegorocznym kursie na stopień oficera policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Kursie, na którym - jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" - szkoła straciła ponad 6 mln złotych. Według wykładowców, na egzaminie końcowym policjanci ściągali na potęgę, a sprawą ma zająć się prokurator. To zemsta wykładowców za to, że poskarżyliśmy się komendantowi głównemu jak jesteśmy traktowani - twierdzą niedoszli oficerowie.

Słowacka kula dla polskiego niedźwiedzia

Słowacy mają dość niedźwiedzi, które atakują ludzi. Starają się o odstrzał na szerszą skalę - co nazywają "załatwieniem problemu niedźwiedzi". Na celowniku będą tylko słowackie zwierzęta, ale skąd pewność, że kula nie trafi polskiego, znajdującego się pod ochroną niedźwiedzia, który zawędrował na drugą stronę Tatr?