Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w tydzień od otwarcia odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. Ale nie wiadomo, czy kolejni zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć wystawę w obecnym kształcie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce przeprowadzić zmiany. Dyrektor placówki i rzecznik praw obywatelskich protestują. O losach muzeum ma zadecydować Naczelny Sąd Administracyjny. Materiał programu "Polska i Świat".
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte 23 marca.
- Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej jest zapisem emocji, pamięci tysięcy Polaków, jest dobrem ogólnonarodowym - mówił podczas otwarcia placówki jej dyrektor prof. Paweł Machcewicz. Zaapelował wówczas do ministra kultury o zwiększenie budżetu dla muzeum.
Przypomniał też, że muzeum z wystawą główną, zajmującą niemal pięć tysięcy metrów kwadratowych, jest największą placówką historyczną w Polsce - "a także jednym z największych muzeów historycznych w Europie i na świecie".
PiS chce zmienić wystawę
Muzeum nie podoba się jednak rządowi Prawa i Sprawiedliwości. Prezes Jarosław Kaczyński krytykował je jeszcze przed otwarciem i w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, że po dojściu do władzy PiS zmieni kształt wystawy "tak, żeby wyrażała polski punkt widzenia".
Teraz rząd dąży do tego, by zapowiadane zmiany przeprowadzić. Jeszcze w ubiegłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (zostało powołane przez resort kultury w grudniu 2015 roku).
Dyrekcja MIIWŚ oraz rzecznik praw obywatelskich zaskarżyli decyzję ministerstwa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd wstrzymał wykonanie decyzji resortu do czasu rozpoznania sprawy. Ministerstwo zaskarżyło tę decyzję WSA. Skarga ma zostać rozpatrzona 5 kwietnia.
- Działanie, które ma poprawić funkcjonowanie tych muzeów, ma połączyć dwa wielkie potencjały - tak minister Gliński argumentował w grudniu 2016 roku chęć zmian.
- Jest to trik formalny, pewna sztuczka prawna, która ma służyć przejęciu kontroli nad Muzeum II Wojny Światowej i przerwaniu mojej kadencji - stwierdził prof. Machcewicz.
Zamiar utworzenia w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej ogłosił w 2007 roku ówczesny premier Donald Tusk. Działkę pod budowę placówki podarowało miasto Gdańsk. Prace budowlane ruszyły w sierpniu 2012 roku, a otwarcie placówki planowano na 1 września 2014 roku. Prace opóźniły się jednak, wzrosły też koszty budowy. Pierwotnie na ten cel polski rząd zarezerwował 358 mln zł, z czasem suma ta została zwiększona do około 449 mln zł.
Autor: azb/gry/jb / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24