"Jak sobie radzić z powodzią – materiały dydaktyczne dla nauczycieli" - to poradnik, który na swej stronie internetowej poleca szkołom z terenów dotkniętych powodzią resort edukacji. Są tam np. propozycje zadań z matematyki dotyczące zalewania domów, czy miast przez wodę. Według ekspertów pomysł nie jest do końca trafiony.

Na początku 27 minut opóźnienia. Potem powtarzające się ostrzeżenia o fatalnych warunkach nad lotniskiem w Smoleńsku. Na 16-20 minut przed katastrofą w kokpicie słychać głosy dwóch osób. Jedna z nich - gen. Andrzej Błasik - zostanie tam do samego końca. Jak wyglądał feralny lot prezydenckiego Tu-154M?

Eksperci rynku motoryzacyjnego ostrzegają, aby nie kupować aut po zalaniu powodziowym. Skutki zakupu takiego samochodu wyjdą na jaw po kilku miesiącach, kiedy zaczną się sypać skrzynie biegów, hamulce czy elementy zawieszenia.

Za pobicie policjanta łopatą stanął przed sądem 48-latek z Białegostoku. Uderzenie funkcjonariusza w głowę mogło skończyć się dla niego śmiercią. Napastnik został skazany na rok więzienia.

Wywłaszczenie w błyskawicznym tempie czeka właścicieli gruntów, na których powstaną przeciwpowodziowe wały i poldery. Do laski marszałkowskiej wkrótce trafi specustawa powodziowa i inne, zapowiadane przez rząd projekty, mające zapobiec kataklizmom. Niektóre czekają na wprowadzenie od kilku lat.

4 czerwca Polska i Rosja podpiszą w Łodzi memorandum ws. uproszczenia procedury w sporach cywilnych i gospodarczych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przyznaje, że gdyby do tego doszło przed 10 kwietnia, można byłoby utworzyć polsko-rosyjską komisję ws. katastrofy prezydenckiego samolotu.

Poseł PO Mirosław Drzewiecki, jeden z bohaterów afery hazardowej, został członkiem komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. – Będzie robił to, na czym się dobrze zna – przekonuje jej wiceszefowa Beata Bublewicz z PO.

Naciski to reguła, nie wyjątek przy wożeniu VIP-ów. Padają też groźby - mówi w rozmowie z TVN24 były pilot śmigłowca ze 103 Pułku Lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych mjr Ireneusz Woliński, opisując to, jak się lata z najważniejszymi osobami w państwie.

Polski Jak-40, który podchodził do lądowania kilkadziesiąt minut przed prezydenckim tupolewem, miał problemy z odbiorem sygnału z radiolatarni położonej kilometr od pasa - pisze "Rzeczpospolita".

Aż 13 mld złotych wydanych w ciągu 10-15 lat ma kosztować plan ochrony przeciwpowodziowej górnej Wisły. Zakłada on budowę sieci zbiorników retencyjnych i polderów oraz wzmocnienie wałów przy miastach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Głosuj bez meldunku", "Oddaj babci dowód" – takie akcje mają pomóc Platformie Obywatelskiej pozyskać niezdecydowany elektorat - pisze "Rzeczpospolita"

Pod przykrywą troski o państwo rozgrywacie najważniejsze instytucje. Jak można wciskać ludziom tyle kitu - rzucił pod adresem PO europoseł PiS Tadeusz Cymański, krytykując w programie "Rozmowa Rymanowskiego" propozycję marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, by Marek Belka pokierował NBP. Stanisław Żelichowski z PSL stwierdził, że PO złamała dobre obyczaje.

W szybkim tempie wzrasta poziom wody na Odrze i Warcie. Zapadła decyzja o wprowadzeniu kolejnych alarmów powodziowych. W wielu miejscach w kraju wciąż trwa monitoring i umacnianie wałów. Nadal ewakuowani są ludzie, a drogi są nieprzejezdne. Przez kilka godzin zamknięte było przejście graniczne z Ukrainą w Krościenku (woj. podkarpackie). Powodem była gwałtowna ulewa.

- Sajgon, krótko mówiąc - tak opisuje swoją szkołę Michał z Krakowa. Książki napisane braillem i pomoce dydaktyczne - wszystko, co było w piwnicy zostało zalane wodą z kanalizacji.

62 procent ankietowanych twierdzi, że Marek Belka to dobry kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego - wynika z najnowszego sondażu SMG/KRC dla TVN24.

- Dlaczego formularz z prośbą o zapomogę musi mieć aż 16-stron - skarżą się powodzianie. Wystarczy wypełnić skróconą - dwustronicową wersję - uspokaja Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i na antenie TVN24 odpowiada na kolejne wątpliwości Polaków poszkodowanych przez powódź.

W zalanym domu w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie), płetwonurkowie wyłowili w czwartek zwłoki mężczyzny. Z kolei w miejscowości Łęki Kościelne pod Kutnem (woj. łódzkie) znaleziono ciało 15-letniego chłopca, którego porwała rzeka Ochnia.

W Krakowie natrafiono na beczki zawierające najprawdopodobniej trujący cyjanek kadmu. Policja ustala, kto pozostawił niebezpieczny ładunek, który może grozić wybuchem.

Na powierzchni 400 m2, w podziemiach zakładu mającego produkować i doładowywać akumulatory, wielkopolscy policjanci odkryli zautomatyzowaną i skomputeryzowaną uprawę marihuany. Rosło tam ponad 6 tysięcy krzaków, znaleziono też susz. Wszystko warte było około 5 milionów złotych. Zdaniem policjantów, budynek powstał od początku z myślą o nielegalnej podziemnej plantacji.