- Walka o to, żebyśmy zatrzymali zmiany związane z klimatem jest najważniejszym wyzwaniem, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć w tym wieku - uznała w programie "Horyzont" TVN24 doktor Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk klimatu. - Z przewidywalnością w pogodzie trzeba się pożegnać - podkreślił Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Contact w Polsce.
- Polska ociepla się bardzo szybko, zresztą czujemy to w całej Europie. Zagrożeniem dla klimatu jest rozwój technologii, ale może być także nadzieją - oceniła dr Joanna Radziszewska-Michalak. - Geoinżynieria jest cichym bohaterem naszych czasów - dodała. Jak tłumaczyła, na świecie podejmowane są próby wpływania na zmiany klimatyczne. - Próbuje się symulować wybuchy wulkanów, czyli wprowadzać duże ilości tlenków siarki w wyższe warstwy atmosfery, które całkowicie odbijają promienie słoneczne, co może rzeczywiście ochłodzić planetę - podała jako jeden z przykładów.
- Walka o to, żebyśmy zatrzymali te zmiany związane z klimatem jest najważniejszym wyzwaniem, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć w tym wieku - oceniła fizyk klimatu.
"Rachunek ekonomiczny, a nie idee"
Według Kamila Wyszkowskiego "Polska ma bardzo dobrą, gęstą sieć rzek wolnopłynących". - Powinna sobie zafundować energetykę wodną rozproszoną lub wiatrową. Alternatywa technologiczna może stać się trendem głównym, upowszechni się i stanieje. To jest nadzieja, tak zrobili Chińczycy - przekonywał Kamil Wyszkowski.
- Umówmy się, świat działa, opierając się na rachunku ekonomicznym, a nie ideach. Idea musi być opłacalna - mówiła doktor Radziszewska-Michalak. Dodała, że "wszyscy globalnie musimy się na to zgodzić.
Autor: jt//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock