Białaczka po urodzeniu dziecka. "To był szok"

O tym, że choruje na ostrą białaczkę szpikową dowiedziała się 6 tygodni po urodzeniu drugiego synka. Najpiękniejszy czas w życiu kobiety, w jej przypadku stał się koszmarem. Radość z narodzin przesłoniła choroba nowotworowa. Chłopcy zostali pod opieką taty, pani Wiesława walczy o życie w Klinice Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest już po dwóch chemioterapiach i wciąż szuka dawcy szpiku kostnego.

Wałęsa porzuci motocykl dla rodziny. "Nie są bezpieczne"

Dostałem od losu drugą szansę. Nie mogę być niezadowolony. Muszę być wiecznie uśmiechnięty - mówi Jarosław Wałęsa, wspominając w wywiadzie dla TVN24 swój wypadek. Jednocześnie podkreśla, że każdy dzień jest dla niego życiem z bólem. I wszystkiego musi uczyć się na nowo, a "długa rehabilitacja powoduje, że ma rok wyjęty z życiorysu".

Kuratorzy raportują: Polskie szkoły oblały egzamin

Przedszkola pogłębiają dysproporcje, podstawówki uczą pod testy, a gimnazja są przeładowane. Jak wynika ze raportów kuratorów oświaty, o których pisze "Dziennik Gazeta Prawna", polska edukacja jest niedofinansowana i przestarzała. Wyniki badań, prowadzonych od dwóch lat przez kontrolerów w całej Polsce, ministerstwo edukacji ma przedstawić najwcześniej w lutym przyszłego roku.

Czekamy na wasze relacje, wspomnienia i zdjęcia

Tysiące zatrzymanych i internowanych, wojsko i czołgi na ulicach. 13 grudnia 1981 władza wprowadziła stan wojenny. Tamte wydarzenia - choć dzielą nas od nich już trzy dekady - wciąż wywołują ogromne emocje. Czekamy na wasze wspomnienia, relacje i materiały sprzed 30 lat. Podzielcie się z nami także opiniami o wprowadzeniu stanu wojennego.

"Klienci udają, że płacą a firmy udają, że ochraniają"

Widać ich na każdym kroku, w hipermarketach, galeriach handlowych, na osiedlach. Według statystyk około 80 proc. ochroniarzy pracuje bez licencji, a wielu z nich ma grupę inwalidzką. Incydent sprzed kilku dni w Katowicach, gdzie pijany klient wyciągnął broń i zaczął strzelać, każe zapytać o to, kto pracuje w firmach ochroniarskich. Pytały "Fakty TVN".

Sześć osób podtrutych gazem

W niedzielę późnym wieczorem do szpitala trafiło sześć osób po tym, gdy w jednym z bloków w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) ulatniał się czad.

"Jak się wywalisz, to nie czuć, że boli głowa"

Do życia budzi się nowy sezon narciarski, a na stoki, wraz z narciarzami wchodzą nowe przepisy. Bezpieczną jazdę ma zapewnić ustawowy nakaz jazdy w kaskach, dla wszystkich do 16 roku życia. Na stokach ma być luźniej, bo - według ustawodawcy - mniej narciarzy, to bardziej bezpieczna jazda. Tłok może być za to pod polskimi wyciągami.

3 tysiące pociągów na torach. Nowak "ćwierka" zadowolony

- 2920 pociągów wyruszyło w niedzielę do 21.00 na trasy według nowego rozkładu jazdy, który obowiązuje od północy - poinformował rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski. Dodał, że nie odnotowano istotnych utrudnień, mających wpływ na kursowanie pociągów. Nowy minister transportu Sławomir Nowak od rana cieszył się na Twitterze z takiego obrotu sprawy.

"Jak Kwaśniewski ma pomysł na SLD, deklaracja czeka"

- Aleksander Kwaśniewski może wypowiadać swoje opinie. Natomiast jeśli ma jakiś pomysł na SLD, to może powinien się zapisać do partii, deklaracja czeka. Może powinien stanąć na czele Sojuszu i podejmować decyzję - tak były szef SLD Grzegorz Napieralski skomentował w "Faktach po Faktach" wypowiedzi byłego prezydenta, że jego macierzysta partia powinna wejść w koalicję z Ruchem Palikota. Według Napieralskiego trzeba poczekać, co pokaże w Sejmie nowe ugrupowanie, choć on sam wielkich nadziei z nim nie wiąże.

Pod szkołą zaczepiał dzieci. Pomogła dyrektorka

Zarzut usiłowania uprowadzenia małoletniego oraz nielegalnego posiadania treści pornograficznych z udziałem dzieci, usłyszał zatrzymany przez kryminalnych 32-letni Łukasz B. Mężczyznę rozpoznała i wskazała policjantom dyrektorka jednej z warszawskich szkół, spod której wcześniej próbował uprowadzić ucznia. Mężczyzna trafił do aresztu. Grozi mu pięć lat więzienia.

Polacy napisali 142 tys. listów w 24 godziny

Prawie 142 tys. listów napisali Polacy w obronie więźniów sumienia i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka w ramach 24-godzinnego Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Maraton, który zakończył się w niedzielę, odbył się już po raz 12.

Wiktoria i Wojtek już z rodzicami. Wracają do domu

12-letnia Wiktoria i 15-letni Wojtek, których od poniedziałku szukała policja w całej Polsce, odnaleźli się w sobotę wieczorem w centrum Gdyni. Rodzice uciekinierów odebrali już swoje dzieci z placówki opiekuńczej. Jak poinformował w niedzielę rano rzecznik prasowy gdyńskiej policji Michał Rusak, dzieci były zaskoczone zatrzymaniem i powiedziały kilka "gorzkich" słów pod adresem policjantów.

NIK: Szkoły specjalne nie chronią danych uczniów

Dyrektorzy publicznych szkół specjalnych nie zapewniają rzetelnej ochrony danych osobowych uczniów, w tym danych wrażliwych - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. W raporcie napisano, że takiej ochrony nie zapewnili dyrektorzy połowy skontrolowanych placówek.

Zmarł były więzień Auschwitz

Jerzy Michnol, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, zmarł w piątek w Katowicach, miał 85 lat - poinformował w niedzielę historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra. Michnol był jednym z 32. byłych więźniów, z którymi papież Benedykt XVI spotkał się 28 maja 2006 roku pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11.

"To nie my powinniśmy płacić za ten pasztet"

- Szczyt zakończył się oczywistą polską porażką. Polska weszła pod buty najsilniejszych. To nie my odpowiadamy za kryzys strefy euro i nie my powinniśmy za ten pasztet płacić - powiedział w "Kawie na ławę" europoseł Jacek Kurski, komentując ustalenia szczytu w Brukseli. Z kolei Ryszard Kalisz z SLD jest zdania, że "w dobie kryzysu to co zrobiła Polska to wielki sukces".

Wigilia na plusie i z deszczem?

Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym częściej pada pytanie o to, czy będzie śnieg i krajobraz zacznie wyglądać, jak z zimowej bajki. Tymczasem okazuje się, że pogoda w grudniu jest na tyle dynamiczna, że nawet niecałe dwa tygodnie wcześniej nie da się w stu procentach przewidzieć pogody.

"Nie wybieram się do Palikota"

- Miałem propozycję przejścia do Ruchu Palikota, ale się tam nie wybieram i nigdy nie wybierałem - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Czarzasty. - Mogę powiedzieć, że SLD to odpowiedzialność a Palikot to nieprzewidywalność. Nieprzewidywalność czasami pociąga, szczególnie kobiety, w związku z czym w czasach wyborczych może być nawet sexi. Natomiast w czasach kryzysu wolę odpowiedzialność od nieprzewidywalności - wyjaśnił polityk SLD.

Jaruzelski: Przepraszam. Dziś uczyniłbym to samo

Generał Wojciech Jaruzelski kolejny raz przeprosił za wprowadzenie stanu wojennego i "dokuczliwe dla społeczeństwa konsekwencje". W oświadczeniu wygłoszonym w Radiu ZET podkreślił, że w powstałej wówczas sytuacji stan wojenny był "ocaleniem przed wielowymiarową katastrofą" i że dziś uczyniłby to samo.

7 tys. żołnierzy odeszło z wojska. "To problem"

W tym roku z wojska odeszło ok. 7 tys. żołnierzy. Ponad 5,7 tys. z nich zrobiło to na własną prośbę. W ostatniej dekadzie nie zdarzyło się, by tak wielu zawodowych wojskowych z własnej woli pożegnało się z armią. - To problem dla wojska - uważa szef MON Tomasz Siemoniak.

"Potrzeba wiele osób do odbudowy SLD"

- Leszek Miller jest sprawnym politykiem, ale sam nie wygra wyborów i nie odbuduje SLD. Potrzebuje do tego wielu osób - powiedział w TVN24 europoseł SLD Wojciech Olejniczak, komentując wybór Leszka Millera na szefa Sojuszu. Jego zdaniem teraz partia musi jednoczyć różne środowiska, które kiedyś ją wspierały. - Tutaj nie ma możliwości, żeby kogokolwiek eliminować - stwierdził europoseł.

Palący problem prosto z pieca

Wraz z nadejściem zimy rozpoczyna się okres grzewczy. Jak się okazuje, w polskich piecach ląduje nie tylko węgiel i drewno, ale i wiele szkodliwych dla środowiska odpadów. W Katowicach aż co trzeci mieszkaniec przyznaje, że w domowym piecu pali śmieci. Oszczędnych gospodarzy skontroluje straż miejska i policja, które zadbają, by dym z ich kominów nie zagrażał naszemu życiu.

Premier otwierał ją z pompą. Następnego dnia zamknęli

Droga do gwiazd astrobazy w Gniewkowie (woj. kujawsko - pomorskie) okazała się bardzo krótka, ale zawiła. Ponad pół roku temu obiekt został hucznie otwarty przez premiera Donalda Tuska, jednak już dzień później astrobazę zamknięto. I tak jest do dziś. Zamiast być punktem obserwacyjnym nieboskłonu, stała się składowiskiem kartonów.

"Chodziło o utrzymanie władzy". "Bez szans na porozumienie"

Wprowadzenie stanu wojennego zaskoczyło niemal wszystkich. Reporter TVN24 Paweł Łukasik spróbował zrekonstruować to, co działo się zarówno 13 grudnia 1981 r., jak i dzień wcześniej. Zebrał wspomnienia działaczy opozycji, w wolnej Polsce czołowych postaci życia politycznego i społecznego. Ale swoją wersję przedstawiają też ci, którzy stali po drugiej stronie - przedstawiciele ówczesnej władzy.

"Polska suwerenność jest naprawdę zagrożona"

- Dziś, kiedy patrzymy na wydarzenia tych miesięcy, widzimy w tym pewną logikę. Logikę złą, jednakże niezmiernie konsekwentną. Kłamstwo smoleńskie, atak na krzyż, atak na kościół i wreszcie dziś atak na polską suwerenność, która po ostatnich decyzjach podjętych w Brukseli jest zagrożona zupełnie wprost - ostrzegał w sobotę przed Pałacem Prezydenckim Jarosław Kaczyński.

"Milicyjne suki" i czołg. Prawie jak 30 lat temu

"Milicyjne suki", czołg taranujący bramę stoczniową, armatki wodne oblewające strajkujących stoczniowców oraz starcia wojska i milicji z robotnikami - wszystko to można było zobaczyć w sobotę przed bramą stoczni w Szczecinie, gdzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna. Odtworzono pacyfikację strajku, do której doszło w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. w ówczesnej stoczni im. Adolfa Warskiego. Wtedy na teren zakładu weszło wojsko z milicją i brutalnie spacyfikowało strajk.

Miller na czele, Senyszyn i Siwiec u boku

- Wracajcie koleżanki i koledzy - zaapelował do byłych członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller, który w sobotę został wybrany przewodniczącym partii. Wybrano też wiceprzewodniczących partii.

Minutę po północy wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów

Dzisiejszej nocy, a dokładnie minutę po północy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Najwięcej zmian dotyczy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego i śląskiego. Przewoźnicy, chcąc uniknąć bałaganu sprzed roku, już tydzień wcześniej zawiesili na dworcach nowe rozkłady jazdy. Informacje o zmianach były też dostępne na stronie internetowej PKP. Na wybranych dworcach, np. we Wrocławiu informacji o ruchu pociągów udzielali pracownicy spółki Intercity.

Seks nastolatków wcześniej niż ich rodziców

Młodzi ludzie coraz wcześniej przekraczają dotychczasowe obyczajowe granice. O seksie odważnie rozmawiają nawet uczniowie podstawówek. Nie tylko rozmawiają, bo z badań wynika, że nastolatki na "pierwszy raz" decydują się średnio dwa lata wcześniej niż pokolenie ich rodziców.

Prok. Generalny: podsłuchy i billingi służb niekonstytucyjne

Policja, kontrola skarbowa, ABW, CBA i pięć innych służb specjalnych mają ustawowe prawo do stosowania podsłuchów oraz dostępu do billingów obywateli. To jest niekonstytucyjne - uznał Prokurator Generalny w opinii dla Trybunału Konstytucyjnego, który bada złożone w tej sprawie dwie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich.

Płonął blok w Krakowie. Mieszkańcy ewakuowani

Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar mieszkania położonego na parterze bloku przy ul. Łokietka w Krakowie. Na czas trwania akcji ewakuowano lokatorów sąsiednich mieszkań. O pożarze poinformowali mieszkańcy Krakowa.