Pan prezydent chciałby, żeby to obywatele decydowali, jakie kierunki ta nowa konstytucja ma mieć - odpowiedział w "Tak jest" minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera pytany, jakie pytania znajdą się w referendum konstytucyjnym.
Dera był pytany, czy prawdą jest, że w referendum konstytucyjnym znajdzie się 10 pytań.
- To jest cały czas kwestia otwarta, ponieważ jak pan prezydent powiedział, chciałby, żeby to obywatele decydowali, jakie kierunki ta nowa konstytucja ma mieć - odpowiedział.
Jak zaznaczył, liczba pytań ma wynikać ze spotkań konsultacyjnych
- O jednym pan prezydent mówi od początku - system prezydencki czy kanclerski, jest to wyraźnie artykułowane - podkreślił Dera.
Dopytywany, czy w konstytucji powinien znaleźć się zapis o wieku emerytalnym, Dera odpowiedział, że o tym zdecydować powinni obywatele.
- Wiek emerytalny to jedna z podstawowych gwarancji dla obywateli - podkreślił prezydencki minister. - Warto się zastanowić, czy taka gwarancja powinna być w konstytucji, czy nie - dodał.
Dera podkreślił, że kształt referendum będzie szeroko konsultowany społecznie.
Sadurska do PZU
Dera był pytany w TVN24, dlaczego była wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska zastąpiła Małgorzatę Sadurską na stanowisku szefowej Kancelarii Prezydenta. Sadurska została powołana do zarządu PZU.
- Jest osobą doświadczoną, która pełniła funkcje kierownicze na różnych szczeblach administracji i pan prezydent ma do tej osoby zaufanie. Dlatego została powołana na funkcję szefa Kancelarii Prezydenta - odpowiedział minister.
W jego ocenie zmiany w Pałacu Prezydenckim nie są spowodowane tym, że prezydent Duda był niezadowolony z dotychczasowej pracy Sadurskiej. Zwrócił wagę, że to ona zdecydowała o odejściu z prezydenckiej kancelarii, że "chce zmienić środowisko pracy".
- Patrząc od środka, jest to praca, która wymaga ogromnego zaangażowania i człowiek w taki naturalny sposób się wypala. To trudna, bardzo odpowiedzialna praca - zauważył Dera.
Prezydent chce referendum
Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.
Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.
W poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha został pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum.
Autor: mw/sk / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24