Nie ma siedziby, ale podbija świat

Jeszcze nie doczekało się siedziby z prawdziwego zdarzenia w stolicy, a już próbuje podbić świat. Muzeum Sztuki Nowoczesnej organizuje wystawę rzeźbiarki Aliny Szapocznikow w Brukseli i Nowym Jorku. Równocześnie przez miesiąc, w wynajętym pałacu w sercu Moskwy, będzie zapraszać na dyskusje i wystawy. Nie oznacza to jednak wyprowadzki z Warszawy. Tu też będzie się sporo działo.

SLD lekko goni faworytów

Wyraźne prowadzenie PO przed PiS, przy jednoczesnym spadku poparcia dla liderów i wzroście dla SLD - to wnioski z najnowszego sondażu wyborczego przedstawionego przez "Rzeczpospolitą".

"Dezercja z debaty to dyskwalifkacja"

- Przed wyborami obywatele oczekują sporów pomiędzy nami. Dezercja z debaty to dyskwalifikacja - stwierdził Andrzej Halicki, komentując odmowę wzięcia udziału w pierwszej wyborczej debacie telewizyjnej przez PiS. Natomiast według Mariusza Błaszczaka, PiS jest gotowe do rozmów. - Jednak nie może być to prowadzone na warunkach premiera Tuska - stwierdził poseł opozycji.

Białoruś ubolewa nad zerwaniem z Seremetem

Decyzja polskiej Prokuratury Generalnej o wypowiedzeniu porozumienia o pomocy prawnej z Białorusią jest według naszych sąsiadów niezrozumiała i szkodliwa. Białoruska telewizja państwowa zastanawia się nawet, "co pchnęło Polskę do takiego kroku". O sprawie Alesia Bialackiego nie wspomina.

SLD zaprasza na wakacje z Tuskiem

Sojusz Lewicy Demokratycznej stworzył kolejną grę poświęconą Donaldowi Tuskowi - tym razem na komórki. By wygrać - a tym samym zadowolić szefa rządu - trzeba odgonić chmury i zapewnić mu słońce. - W końcu premier lubi wakacje i nicnierobienie - tłumaczy swój koncept SLD.

"Rostowski już strzelił sobie w łeb. Sorry, Winnetou"

- Jacek Rostowski popełnił wszystkie możliwe błędy, zawiódł. Sam sobie strzelił już w łeb - mówi o ministrze finansów były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Urbański w "Kropce nad i" w TVN24. Jego zdaniem PiS nie powinno obawiać się w kampanii PO, jeśli idzie o pomysły na poprawę finansów państwa. - Rostowski nie musi się z nikim spotykać, bo on już przegrał z rzeczywistością - ocenia Urbański.

Jaka koalicja po wyborach? "Demokracja rozsądzi"

Na pytanie, z kim stworzą koalicję, jeśli PiS wygra wybory, Zbigniew Ziobro w "Faktach po Faktach" w TVN24 nie był w stanie odpowiedzieć konkretnie: - Demokracja rozsądzi, jaki będzie wynik tych wyborów - stwierdził. A zapytany, co zrobi jego partia, gdy przegra, przekonywał: - Zakładamy, że wygramy te wybory.

Dyrektor z zarzutami nadal rządzi szkołą

Dyrektor szkoły w Olszynie (woj. dolnośląskie) nadal piastuje swoje stanowisko, mimo iż ma prokuratorskie zarzuty za jazdę po pijanemu i ucieczkę przed policją. Sam nie widzi w tym nic złego. Zawiesić go w wykonywaniu obowiązków nie chce też burmistrz miasta. Rodzice uczniów są oburzeni.

"Polityka to  nie tylko parlament krajowy"

- Pierwsza zasada jest taka, i to pewnie każdemu babcia mówiła, że nie należy skakać z kwiatka na kwiatek - powiedział w "Tak jest" szef PJN, Paweł Kowal tłumacząc dlaczego nie startuje w wyborach do polskiego parlamentu. Poza tym, jak dodał, "polityka to nie tylko parlament krajowy".

UE nie pozwoli Polsce przenieść pieniędzy na drogi

Komisja Europejska prawdopodobnie nie zgodzi się na proponowane przez Polskę przeniesienie unijnych środków z kolei na drogi - powiedział w czwartek komisarz UE ds. transportu Siim Kallas. Przyznał, że sprzeciwia się temu m.in. dyrekcja transportu.

Na dachu bez zabezpieczeń. Remont wstrzymany

Dwóch robotników kilkanaście metrów nad ziemią, bez żadnych zabezpieczeń, pracowało na jednej z budów w Krakowie. Ich balansowanie na krawędzi nagrał jeden z widzów TVN24. Państwowa Inspekcja Pracy nakazała wykonawcy wstrzymanie remontu.

"My cię do końca życia będziemy bardzo kochać"

- Tato, byłeś najlepszym ojcem, jakiego można sobie wyobrazić. Wiemy, ile dla ciebie znaczyła Polska. Byłeś wspaniałym ojcem, wspaniałym mężem, bardzo dobrym Polakiem - mówiła na pogrzebie Zbigniewa Wassermanna jego córka - Małgorzata Wassermann. Poseł PiS, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, został pochowany na cmentarzu parafialnym na krakowskich Bielanach. To powtórny pochówek po dokonanej w poniedziałek ekshumacji.

"Nie ma biednych narodów, są tylko źle rządzone"

- Państwo musi być akceptowane. A państwem akceptowanym może być tylko państwo sprawiedliwe i mające sprawiedliwość u swoich podstaw. Ta sprawiedliwość to legitymacja moralna dla tych, którzy rządzą – mówił w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej Jarosław Kaczyński. – Przyjdzie - i to niedługo - taki czas, kiedy te hasła staną się dyrektywą dla tych, którzy przejmą władzę – dodał prezes PiS.

170 tys. zł nagród dla trzech prezesów miejskich spółek

Prezydent miasta zdecydowała o przyznaniu rocznych nagród prezesom trzech spółek - Metra Warszawskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociagów i Kanalizacji, a także Pałacu Kultury i Nauki. Łącznie ponad 170 tys. zł. - To nie są pieniądze miasta, ale spółek - tłumaczy Ratusz.

PJN nie chce 6-latków w szkole. Pisuary są za wysoko

Polska Jest Najważniejsza jest przeciwna posyłaniu do szkół sześcioletnich dzieci. Postulat ten postanowiła przypomnieć podnieść w czasie trwającej kampanii w jednym ze swoich wyborczych spotów. Argument przeciwko, jaki partia podnosi, jest zaskakujący - zbyt wysoko zamontowane pisuary.

Jak na oczach dzieci dorośli bili się o stołki

"To bezprawie" - powtarzał doradca byłej dyrektor jednej z wrocławskich szkół podstawowych siłą wyprowadzany z budynku. Po drugiej stronie barykady rodzice i inne osoby domagające się wyrzucenia ze szkoły jej starych władz. - Niech żyje policja, niech żyje prawo - pokrzykiwał tłum na widok przykutego przez ochroniarzy do barierki doradcy. I tylko dzieci, patrzące na wszystko z niedowierzaniem, cierpliwie czekały jak dorosli przestaną się kłócić a one będą mogły rozpocząć rok szkolny.

Podręcznik ekonomii dla szefa SLD

Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej kontra tablety szefa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Politycy Młodych Demokratów chcąc wyśmiać pomysł SLD darmowego komputera dla każdego ucznia przerwali konferencję Grzegorza Napieralskiego i wręczyli mu podręcznik podstaw ekonomii. Jak tłumaczyli, proponowana przez lewicę inwestycja jest zbyt droga.

Polscy biegli we wrześniu do Rosji (raczej) nie pojadą

Aleksander Bastrykin, szef Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej podtrzymał w rozmowie telefonicznej z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem zgodę na wyjazd polskich biegłych do Rosji, w celu zbadania wraku Tu-154M. - Kwestią otwartą jest termin. Wydaje się, że termin wrześniowy jest nierealny - ocenił rzecznik PG Mateusz Martyniuk.

Kaczyński na Westerplatte o zmarłym bracie

O heroicznej obronie - nie tylko Polski, ale i "wartości zachodniej Europy" - mówił w kontekście walk na Westerplatte we wrześniu 1939 roku Jarosław Kaczyński. Składając kwiaty w 72. rocznicę obrony półwyspu przed hitlerowcami prezes PiS podkreślał, że tamto wydarzenie to nie tylko symbol, ale i zobowiązanie dla przyszłych pokoleń. - Każdy ma swoje Westerplatte - cytował słowa Jana Pawła II. I wspominał, jak ważne było to przesłanie dla jego brata.

Złamali dyscyplinę ws. aborcji. Dostaną karę?

14 września klub PO zdecyduje o ewentualnych konsekwencjach dla 15 posłów, którzy złamali dyscyplinę i zagłosowali inaczej niż reszta klubu w sprawie projektu ustawy całkowicie zakazującego przerywania ciąży - poinformowała rzeczniczka dyscypliny klubowej PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Seremet zerwał z Białorusią, Kwiatkowski nie

Prokurator Generalny wypowiedział Białorusi porozumienie o pomocy prawnej. Decyzja ma związek z przekazaniem białoruskim prokuratorom numeru konta opozycjonisty Alesia Bialackiego. Porozumienie z Białorusią o pomocy w sprawach sądowych utrzyma jednak resort sprawiedliwości.

"Byli łatwopalni" znika. Sprawcy zniszczenia pomnika poszukiwani

Nieznani sprawcy zniszczyli pomnik w Jedwabnem, który upamiętnia mord na ludności żydowskiej sprzed 70 lat. Zamazali napisy w języku polskim i hebrajskim, pojawiła się też swastyka. Te ostatecznie zostały już zlikwidowane. Sprawę badają Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja.

Platforma o PiS: Listy wstydu Święczkowski: To niegodziwość

Listy wstydu - tak PO nazwała listy wyborcze PiS, na których są prokuratorzy w stanie spoczynku i byli funkcjonariusze CBA. - To absolutnie kuriozalna sytuacja, że na tych samych listach są osoby mające konflikt z prawem i osoby, które teoretycznie powinny je ścigać. Widać, że to towarzystwo wzajemnej adoracji. Nie liczą się przepisy, tylko czysta polityka - stwierdził poseł PO Paweł Olszewski. W reakcji na zarzuty PO były prokurator Prokuratury Krajowej Bogdan Święczkowski, który kandyduje z list PiS oświadczył, że to oszczerstwa.

Szef SLD tłumaczy się z zakupów z córkami

Nie wykorzystuję córek - stwierdził Grzegorz Napieralski w reakcji na zarzuty, iż posłużył się w kampanii wyborczej swoimi dziećmi. W środę, w jednej z warszawskich księgarni robił wraz z nimi zakupy podręczników i przyborów szkolnych, próbując w ten sposób udowodnić, iż koszt wyprawki szkolnej znaczenie wzrósł. - Dalej będę chodził na zakupy, pojawiał się w kinie, teatrze - zdeklarował szef SLD.

"Platforma nie rozliczyła IV RP"

Platforma Obywatelska nie rozliczyła IV RP - stwierdził szef SLD Grzegorz Napieralski, wytykając, że nie zrealizowała tym samym jednego z haseł wyborczych z poprzedniej kampanii. Zadeklarował, że Sojusz "zamknie ten trudny rozdział w naszej historii" - "straszny system", który budowało PiS, a którego efektem stało się to, że "zginęła Barbara Blida".

"Wrzesień 1939 roku źródłem siły i przestrogą"

- Niech pamięć o Wrześniu 1939 roku będzie źródłem siły i przestrogą, a także gwarancją, że Polska i Polacy już na zawsze będą żyć w pokoju i bezpieczeństwie - mówił premier Donald Tusk podczas obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej nad ranem na gdańskim półwyspie Westerplatte. - Bezpieczeństwo państwa i narodu zawsze zależy od istnienia woli narodu walki o własną wolność, o własną integralność państwową - mówił z kolei podczas uroczystości w Węgierskiej Górce prezydent Bronisław Komorowski.

Wasz pierwszy dzień w szkole

Radość, podekscytowanie i trema - to emocje, jakie towarzyszą niemal każdemu pierwszoklasiście. Kto z nas nie pamięta swojego pierwszego dnia w szkole... Uroczysty apel, przemówienie dyrekcji, życzenia, powitania i odśpiewanie hymnu szkoły. Scenariusz prawie zawsze jest podobny. Różnią się jedynie wspomnienia. O te poprosiliśmy naszych internautów.

Zobacz Warszawę z 40. piętra

Pałac Kultury i Nauki niemal na wyciągnięcie ręki, czerwone dachy Starego Miasta, a na ulicach ludzie jak mrówki. Podziwialiśmy widok, jaki rozciąga się z 40 piętra apartamentowca Złota 44. Wieżowiec ma być gotowy do końca przyszłego roku.