- Jeśli Ryszard Kalisz zdecyduje się dołączyć do Europy Plus, będziemy więcej niż szczęśliwi - powiedział na konferencji po spotkaniu Europy Plus Aleksander Kwaśniewski. Jak dodał, nadal wierzy we współpracę z SLD i z Leszkiem Millerem. - Z naszej strony nie ma żadnych przeszkód, żeby rozmawiać. Rozsądna rozmowa jeszcze nikomu nie zaszkodziła - mówił były prezydent. Podkreślił jednak, że w Europie Plus musi być miejsce dla Ruchu Palikota, a więc i dla Janusza Palikota, spotkania z którym Miller konsekwentnie odmawia.

- Kongres będzie miał sukces, jeśli będzie jak najszerszą formułą, frontem. Musi być tam Ruch Palikota i powinien tam być Janusz Palikot - oświadczył w piątek, przed rozpoczęciem spotkania liderów Europy Plus Aleksander Kwaśniewski. Rozmowy z Leszkiem Millerem nie wykluczył Janusz Palikot. Sam szef SLD, zaznaczył jedak stanowczo - "z Januszem Palikotem nie chcemy mieć nic do czynienia".

- Apeluję, żeby Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller i Janusz Palikot się spotkali - powiedział w poranku "Wstajesz i wiesz" wiceprzewodniczący SLD Józef Oleksy. Polityk dodał, że "nie zmienił zdania o niewłaściwości zachowania" lidera sojuszu Leszka Millera, który bez konsultacji z nim zaprosił Lecha Wałęsę na kongres lewicy, ale postanowił "nie zaogniać już sprawy".

Kolejnych 80 zawodów chce otworzyć Jarosław Gowin. Reforma deregulacyjna nabiera tempa - ujawnia "Rzeczpospolita". Otwarte mają zostać m.in. zawody związane z finansami: makler papierów wartościowych i giełd towarowych, agent firm inwestycyjnych czy rzecznik patentowy.

Padła propozycja, by przy powstającym w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich, stanął też pomnik na cześć Polaków ratujących Żydów. To, że tacy Polacy byli i że wiele żydowskich rodzin zawdzięcza im przetrwanie, nie ulega najmniejszej wątpliwości. Ale środowiska żydowskie pytają, dlaczego pomnik Polaków ma być akurat tam, na terenie dawnego getta, gdzie największy dramat przeżywali jednak Żydzi.

Historia trzech przedsiębiorców, niesłusznie podejrzanych przez skarbówkę i prokuraturę o pranie brudnych pieniędzy, stała się inspiracją dla głośnego filmu "Układ zamknięty". Film o wszechwładzy i bezkarności urzędników bije rekordy oglądalności, bo scenariusz napisało samo życie. I takich historii jak Pawła Rey i Lecha Jeziornego jest więcej. Nieuzasadnione podejrzenia, fałszywe zarzuty, aresztowanie, wreszcie upadek firmy. A wtedy okazuje się, że wszystko bez powodu. Żaden urzędnik nie ponosi odpowiedzialności, a poszkodowani muszą walczyć nawet o odszkodowanie.

- To nie rząd, premier Tusk ani ówczesny marszałek sejmu Bronisław Komorowski rozbił żałobną wspólnotę narodową. (...) Podstawową decyzją, która rozerwała tę wspólnotę żałobną, była decyzja o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu - powiedział w "Kropce nad i" prof. Ireneusz Krzemiński.

- Jeżeli macie jakiekolwiek dowody, że trzy osoby przeżyły katastrofę, to połóżcie je na stół. A jeżeli nie macie, to usuńcie Macierewicza z funkcji szefa zespołu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Roman Giertych. Jego zdaniem to, co się dzieje ws. katastrofy smoleńskiej to narastający "fanatyzm". - Ja nie dostrzegam cech fanatyzmu u Antoniego Macierewicza. Talibem nie jest - bronił kolegi Witold Waszczykowski z PiS.

Strona białoruska ze względów humanitarnych pozwoliła Teresie Strzelec opuścić Białoruś - poinformował przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Uładzimir Arłouski. "Mimo niewypełnienia przez polską obywatelkę zobowiązań strona białoruska podjęła dziś ze względów humanitarnych decyzję o zdjęciu zakazu wyjazdu obywatelki Strzelec. Może wyjechać z Białorusi w dowolnym momencie" - oświadczył Arłouski.

Do groźnego wypadku doszło na ul. Wilczyckiej we Wrocławiu. Kierowca prawdopodobnie nie zachował odpowiedniej prędkości. - Samochód dachował i wpadł do pobliskiej rzeczki. Nie on pierwszy - relacjonuje świadek zdarzenia. Na szczęście nikomu nic się nie stało.