- Wiele rzeczy, które miały miejsce w ciągu tych dwóch lat w Polsce, wydarzyło się po decyzjach lub z inicjatywy prezydenta. Tak rozumie on swoją misję: jako kogoś, kto ma aktywnie ukształtować dobrą, nowoczesną, silną, bezpieczną Polskę, która będzie domem dla nas wszystkich - podsumował w poniedziałek dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy szef jego gabinetu, Krzysztof Szczerski.
W niedzielę minęły dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Swoją pięcioletnią kadencję rozpoczął 6 sierpnia 2015 roku od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.
W poniedziałek dotychczasowe dokonania prezydenta podsumowali na konferencji prasowej szefowa kancelarii Andrzeja Dudy Halina Szymańska i szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski.
Szymańska podkreśliła, że działania Andrzeja Dudy skupiały się na wzmacnianiu bezpieczeństwa i silnego państwa, kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju, kształtowaniu wspólnoty obywatelskiej oraz budowaniu tożsamości narodowej.
Wyjaśniła, że "wspólnota obywatelska to jest coś, co panu prezydentowi na sercu leży na pewno bardzo mocno". Jak przekazała, w czasie pierwszych dwóch lat prezydentury Andrzej Duda odbył 187 wizyt krajowych. Oprócz tego, 96 samodzielnych wizyt złożyła pierwsza dama.
"Rodzina stanowi najwyższą wartość"
Szymańska wspomniała, że prezydent jest mocno zaangażowany między innymi w kampanię "Godny wybór", prowadzoną w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.
Dodała, że prezydent zaangażował się w powstanie i wdrożenie ustawy ustanawiającej program Rodzina 500 plus. - Pan prezydent podziękował pani premier i pani minister rodziny Elżbiecie Rafalskiej za zrealizowanie wielkiego zobowiązania, za które również czuł się odpowiedzialny - powiedziała Szymańska. Jak podkreśliła, inicjatywą prezydenta była nowelizacja ustawy dotyczącej programu 500 plus. Zmiany zmierzały do tego, aby fakt uzyskiwania świadczenia nie mógł być powodem obniżenia alimentów. Szymańska dodała, że w Pałacu Prezydenckim odbyło się seminarium dotyczące monitoringu i pierwszych skutków obowiązywania tego programu. - Wsparcie rodziny jest działaniem, które pan prezydent stawia bardzo wysoko. Uważa, że rodzina stanowi najwyższą wartość i musi otrzymywać wszechstronne wsparcie ze strony Rzeczypospolitej - powiedziała Szymańska.
Ponad 450 podpisanych ustaw
Szefowa Kancelarii Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ponad 450 ustaw, skierował do Sejmu siedem wniosków o ponowne rozpatrzenie ustawy i trzy razy wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności regulacji z konstytucją.
Nawiązała też do działającego przy Kancelarii Prezydenta Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej tzw. Duda Pomocy.
- Przez te dwa lata wpłynęło do niego ponad 33 670 pism i maili, a pracownicy "Duda Pomocy" udzielili lub podjęli interwencje w ponad 15 tysiącach przypadków. Odbyli też ponad 3 700 rozmów telefonicznych i przyjęli ponad 4 000 interesantów - powiedziała. Wśród najważniejszych inicjatyw prezydenta wymieniła ideę obywatelskiej debaty nad zmianami w konstytucji i wniosek o referendum w tej sprawie. - Po raz pierwszy prezydent występuje z taką inicjatywą. Chce zapytać nasze dojrzałe społeczeństwo o sposób w jaki powinna być zmieniona konstytucja. Wyjaśniając powody tej decyzji pan prezydent tłumaczył, że gdy obecnie obowiązująca konstytucja była przyjmowana nie byliśmy w NATO, nie byliśmy w Unii Europejskiej, nie określono jaki powinien być poziom wpływu prawa europejskiego na prawo polskie - dodała.
NATO, Rada Bezpieczeństwa ONZ i Międzymorze
Działalność międzynarodową prezydenta podsumował szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski. Wśród najważniejszych dokonań wymienił organizację szczytu NATO i wypełnianie jego postanowień, niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz szczyt Trójmorza.
- Chodzi nie tylko o sam szczyt (NATO - red.) i jego decyzje, ale także o to, że udało się w pełni i sprawnie implementować jego postanowienia – powiedział Szczerski, przypominając stałą rotacyjną obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce, jednostek stacjonujących pod flagą sojuszu i w ramach dwustronnych porozumień z USA. Uznał to za "istotne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa". - Polska została wybrana do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych (…) taką większością głosów, która pokazuje, że cieszy się prestiżem na całym świecie – 190 głosów na 192 możliwe – kontynuował Szczerski. - Chodzi nie tylko o samo miejsce, ale także o sposób wyboru – dodał. - Trzecią rzeczą niezwykle istotną jest szczyt Trójmorza połączony z wizytą pana prezydenta Donalda Trumpa. To jest wydarzenie, które jest w pewnym sensie pigułką tego, na czym polega polityka zagraniczna pana prezydenta, bo było wydarzeniem jednocześnie regionalnym, jak i globalnym – mówił Szczerski. Zwrócił uwagę, że Andrzej Duda odbył 50 zagranicznych wizyt, w tym po raz pierwszy jako prezydent odwiedził Afrykę. Przyjął blisko 40 głów państw.
Wymiana ambasadorów
Szef gabinetu prezydenta odniósł się również do obsady stanowisk ambasadorskich mówiąc, że w ciągu dwóch lat głowa państwa podpisała 150 wniosków związanych z odwołaniem lub powołaniem na stanowiska najważniejszych polskich dyplomatów. - Kilkudziesięciu nowych ambasadorów także zostało tutaj w Polsce przyjętych listami uwierzytelniającymi - powiedział Szczerski.
Dodał też, że ostatnie dwa lata to ponad czery tysiące wniosków o polskie obywatelstwo, które spłynęły do prezydenta. - W tym roku już ponad 2,7 tysiąca wniosków do pana prezydenta wpłynęło o to, żeby stać się Polakiem i Polką. I to jest bardzo pocieszające, że pan prezydent może tego typu - z racji uprawnień - decyzje podejmować. W tym sensie także jest nas coraz więcej, dlatego że ludzie z różnych części świata proszą o polskie obywatelstwo. Chcą być obywatelami Rzeczypospolitej - powiedział.
"Aktywnie kształtuje polską politykę"
Według Szczerskiego dotychczasowa prezydentura Andrzeja Dudy była "niezwykle intensywna i znacząca".
- Pan prezydent kształtuje aktywnie polską politykę, polskie państwo, polską przestrzeń publiczną, polską tożsamość, rozumienie własnej historii - wyliczał. - Bardzo aktywnie kształtuje naszą pozycję międzynarodową i poziom naszego bezpieczeństwa - dodał.
- Wiele rzeczy, które miały miejsce w ciągu tych dwóch lat w Polsce, miało miejsce po decyzjach lub z inicjatywy prezydenta. Tak rozumie swoją misję: jako kogoś, kto ma aktywnie ukształtować dobrą, nowoczesną, silną i bezpieczną Polską, która będzie domem dla nas wszystkich i wspólnotą obywatelską - podkreślił.
Autor: kg/adso / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Maciej Biedrzycki, Andrzej Hrechorowicz, Krzysztof Sitkowski/KPRP