Każdy słupek i barierka oznakowane

Rządzą na obwodnicy Wrocławia. Złodzieje kabli, znaków i wszystkiego, za co zapłaci się na złomowisku. Kradną dla kilkunastu złotych sprzęt wart dziesiątki tysięcy i narażają tym ludzi na utratę zdrowia, a nawet życia. We Wrocławiu policja wydała im wojnę. System sprawdził się wcześniej w Szczecinie.

Opanowali żywioł. Dogaszanie pożaru hali

W dalszym ciągu trwa dogaszanie pożaru hali składowania odpadów w Czempiniu (woj.wielkopolskie). W poniedziałek około południa doszło tam do wybuchu, w którym zostały ranne cztery osoby, w tym dwie ciężko. Akcja gaśnicza była utrudniona ze względu na łatwopalne materiały, które były utylizowane w hali. Służby ewakuowały około 20 osób z pobliskich budynków. Zdjęcia z miejsca zdarzenia zamieszczają nasi Reporterzy 24.

Rok bez dymka

Zakaz palenia w miejscach publicznych, to jedna z tych kwestii, która podzieliła warszawiaków. Większość przyjęła go z radością, inni denerwowali się i mówili o skandalu. Klamka zapadała 15 listopada 2010. Przepisy ograniczające prawa palaczy wprowadzono dokładnie rok temu. Z jakim skutkiem?

"Kiedyś nie palono samochodów, ale bito dziennikarzy"

Najpierw prawie dostałem butelką z farbą w głowę, a potem oberwałem w piszczel cegłą albo płytką chodnikową - wspomina operator TVN24, Filip Dutka, jeden z kilku rannych w wyniku piątkowych zamieszek dziennikarzy. Nie tylko pracownicy tej stacji stali się obiektem agresji ze strony tłumu w Święto Niepodległości. O zdrowie i życie bali się też dziennikarze Polsat News i Polskiego Radia. Skąd ta nienawiść do środowiska pełniącego misję społeczną?

Dwie strony tego samego medalu? Biła lewica, biła prawica

Po jednej stronie barykady stoi radykalna prawica. Twierdzi, że broni polskiej inteligencji, która musi pracować za granicą na zmywakach u Pakistańczyków, odrzuca demokrację, bo w niej ludźmi kierują "niskie pobudki". Po drugiej stronie - skrajna lewica. - Bierzemy sprawy w swoje ręce - tłumaczą jej wyznawcy, którzy na co dzień mówią o wolności, tolerancji i poszanowaniu praw mniejszości. W burdach na ulicach Warszawy 11 listopada udział brały obie strony.

"Ryszard, powiedz panu prezesowi..."

- Liczę, że prawica będzie jedna, że nie będzie podziałów - powiedział Zbigniew Ziobro, zaczepiając przygotowującego się do wywiadu w TVN24 kolegę z PiS, europosła Ryszarda Czarneckiego. Ten odparł krótko: - Zmieniaj się i wracaj do nas, wracaj jak najszybciej!

"Jedno wydarzenie nie powinno przesłonić obrazu"

- Przez te lata nikt nie przynosił do lokalu siekier, motyk czy innych narzędzi do bijatyki; nigdy nie doszło też do żadnej burdy w tym lokalu. Ktoś to sprowokował i chcemy się dowiedzieć, kto - mówił Dariusz Joński z SLD, broniąc lokalu "Krytyki Politycznej" na Nowym Świecie, z którym rozwiązania umowy o wynajem zażądali od miasta stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości. - Trzeba przeprowadzić postępowanie dowodowe i zobaczyć, jak znalazły się tam kasety i pałki - ripostował Adam Hofman z PiS.

Będzie nowa partia? "Nie pozostaje nam nic innego"

- W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak budowa nowoczesnej formacji centro-prawicowej - w ten sposób szef klubu Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk skomentował poniedziałkową decyzję Komitetu Politycznego PiS o wykluczeniu z partii członków tego klubu.

PiS wyrzuciło członków klubu Solidarna Polska

Komitet Polityczny PiS wykluczył z partii członków klubu Solidarna Polska. Politycy mogą jednak wrócić w szeregi partii, jeśli do piątku zdecydują się opuścić klub, który założyli i złożą wniosek o członkostwo w klubie Prawa i Sprawiedliwości. - Nie potrzeba żadnych worków pokutnych, ani nawet spotkań i tłumaczenia. Do końca pierwszego posiedzenia Sejmu, czyli do piątku, każdy, kto nie będzie członkiem klubu parlamentarnego PiS, przestanie być członkiem partii - tłumaczył w "Rozmowie Rymanowskiego" Adam Hofman.

"Policjant jak urzędniczka"

- Policjanci nie zamierzają podejmować jakiegokolwiek ryzyka, bo oni są w pracy w policji, tak jak jest urzędniczka - krytykował pracę funkcjonariuszy w "Faktach po Faktach", w TVN24 Władysław Frasyniuk. Policjantów broniła Julia Pitera przekonując, że podczas piątkowych zamieszek nie dopuścili do ich eskalacji.

"Gangsterskie zachowania przedstawione w formie patriotycznej"

- Obchody tego święta zostały skompromitowane. To, co pozostało, to element państwowy, oficjalne obchody, które z natury jednoczą. Jednak one też zostały przytłumione - uważa prof. Aleksander Smolar, który był gościem "Kropki nad i". Jego zdaniem, to, co stało się w piątek w Warszawie było "ulicznym przejawem głębokich podziałów w społeczeństwie".

"Krytyka Polityczna" zostaje (na razie) na Nowym Świecie

Władze Śródmieścia nie wyrzucą z lokalu "Krytyki Politycznej". - Chcemy wyjaśnić rozbieżności na poziomie faktów. Na razie nie ma mowy o rozwiązywaniu umowy najmu kawiarni Nowy Wspaniały Świat – mówi burmistrz dzielnicy.

"Bronek poruszasz się w swoim matrixie"

- Zmiana prawa powinna być ostatnią rzeczą, po jaką się sięga w tym przypadku - stwierdził w "Tak jest" Waldemar Kuczyński, komentując piątkowe zamieszki podczas Święta Niepodległości. Wtórował mu Bronisław Wildstein z tygodnika "Uważam Rze". - Jak coś się w Polsce zdarzy, to od razu jest taka reakcja, że zmieniamy prawo. A chodzi o to, żeby egzekwować to które już jest - przekonywał.

"Atak na dziennikarza to atak na nas wszystkich"

- Każdy atak na dziennikarza jest atakiem na nas wszystkich. Jest też policzkiem wymierzonym demokratycznemu społeczeństwu, któremu służymy informacją i opinią - napisał w oświadczeniu zarząd warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w związku z piątkowymi zamieszkami w stolicy. SDP jednocześnie przestrzegło przed "zaangażowaniem po jednej ze stron ostrego konfliktu społecznego".

BBN do niedzieli zarekomenduje zmianę prawa

Do końca tygodnia powinny być gotowe rekomendacje dla prezydenta w sprawie ewentualnych zmian w przepisach o zgromadzeniach - zapowiedział szef BBN, Stanisław Koziej. To reakcja otoczenia prezydenta na wydarzenia z 11 listopada.

"Nasz Jurek". Prawa ręka kapitana Wrony

Dwa tygodnie temu cała Polska usłyszała o kapitanie Boeinga 767, Tadeuszu Wronie. O jego prawej ręce - drugim pilocie - wiadomo niewiele. A warto, bo to równie ciekawa postać. Jego przygoda z lotnictwem trwa już 25 lat.

Palikot i PiS donoszą na siebie do komisji etyki

Jarosław Kaczyński, zdaniem Ruchu Palikota, "sieje narodową nienawiść", a Janusz Palikot, zdaniem PiS, "narusza dobra osobiste" polityków tej partii. Dlatego oba ugrupowania zapowiedziały złożenie przeciw sobie wniosków do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej. Poszło o wypowiedzi przywódców tych partii na temat zamieszek, do których doszło na ulicach Warszawy w Święto Niepodległości.

Kradzionymi koparkami uciekali przed policją

Do dwóch nietypowych kradzieży doszło w miniony weekend w woj. dolnośląskim - w Jeleniej Górze i w Zgorzelcu. W obu przypadkach łupem padły koparki. Złodzieje zostali jednak zatrzymani przez policję. Jednemu z nich grozi kara 5, a drugiemu 10 lat więzienia.

Pijany uciekał, bo nie miał prawa jazdy

Nie zatrzymał się na wezwanie policji, przez kilkanaście kilometrów stwarzał zagrożenie dla innych użytkowników drogi. 51-letni kierowca, pijany, uciekał przed policją na autostradzie A4. Po zatrzymaniu, mężczyzna twierdził, że bał się kontroli, bo nie ma prawa jazdy.

Celnicy przechwycili 750 kg rafy koralowej

Owinięte mokrymi gazetami, wciśnięte w foliowe worki i tekturowe pudła - w takich warunkach próbowano przewieźć przez granicę w Hrebennem fragmenty rafy koralowej. Znajdujące się na niej żywe organizmy morskie nie miały dostępu do powietrza. Rafa miała być przemycona na Ukrainę. Zagrożone wyginięciem zwierzęta trafiły do oceanarium w Gdyni.

"Ziobryści" chcą zwołania kongresu PiS

Zbigniew Ziobro oraz inni wyrzuceni z PiS europosłowie chcą zwołania kongresu partii, który wprowadzi zmiany "otwierające drogę do zwycięstwa". Zapowiadają też swoją obecność na Radzie Politycznej PiS - piszą o tym w liście do prezesa partii. "Oczekujemy od pana prezesa przychylności w sprawie możliwie szybkiego wyznaczenia daty Kongresu Statutowo-Programowego, na którym nasza partia dokona analizy porażek i przeprowadzi zmiany otwierające drogę do upragnionego zwycięstwa" - napisali europosłowie.

"Piotrowski nie jest naszym dziennikarzem"

Grzegorz Piotrowski nigdy nie był zatrudniony w "Faktach i Mitach" - oświadczyła redakcja tygodnika. Gazeta zapowiedziała też pozew przeciwko autorowi artykułu, który w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" stwierdził, że morderca ks. Popiełuszki pisze pod pseudonimami dla "FiM".

Poseł Jaki dostał 300 zł grzywny i się odwołuje

Poseł PiS i rzecznik klubu Solidarna Polska Patryk Jaki, odwołał się od wyroku sądu, który skazał go na 300 zł grzywny za przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu. Wyrok zapadł w trybie nakazowym. - Przez to, że wybrano taki tryb, nie wiedziałem, kiedy odbywa się rozprawa, nie miałem możliwości złożenia swoich zeznań, czyli odebrano mi konstytucyjne prawo do obrony - oburzał się Jaki na konferencji w Opolu.

Policja: Nasz funkcjonariusz kopał po głowie

To policjant ubrany po cywilnemu kopał w głowę demonstranta podczas rozruchów w Dniu Niepodległości - przyznała stołeczna policja. - Sprawa zostanie skierowana do prokuratury - zapowiedział w rozmowie z tvn24.pl rzecznik Komendy Stołecznej Policji Maciej Karczyński. Funkcjonariusz jest na zwolnieniu lekarskim, ponieważ miał zostać pobity.

Stracił mandat radnego. "Decyzje zapadały w Warszawie"

- Jestem przedmiotem nagonki, wręcz niszczenia człowieka po to, by nie móc się realizować w życiu publicznym - powiedział dziennikarzom Bogdan Święczkowski, który decyzją członków śląskiego sejmiku wojewódzkiego przestał być jego radnym. Prokurator w stanie spoczynku i niedoszły poseł oświadczył, że zamierza odwołać się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wcześniej musiał się pożegnać z mandatem poselskim.

Trzy uniewinnienia, jeden wyrok więzienia ws. łapówek w Iraku

Dwa lata więzienia w zawieszeniu oraz grzywna dla Tomasza K., uniewinnienie trzech innych oskarżonych oraz umorzenie spraw trzech kolejnych z powodu znikomej szkodliwości społecznej - to wyrok wojskowego sądu w tzw. aferze bakszyszowej, procesie o korupcję przy przetargach na odbudowę Iraku z lat 2004-2005.

Pałki, kastety, gaz w siedzibie "Krytyki Politycznej"

W kawiarni Nowy Wspaniały Świat w Warszawie, gdzie mieści się siedziba "Krytyki Politycznej", w piątek policja znalazła m.in. pałki, kastety oraz gaz łzawiący - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski, zaznaczając, że nikt się do tego nie przyznaje. Policja zapowiada, że sprawdzi na monitoringu, do kogo należy ten arsenał. Od broni stanowczo odcina się przedstawiciel "Krytyki Politycznej". Przekonuje, że zostawili ją tam antyfaszyści.

Usuwanie skutków powodzi czy eko-katastrofa?

Rozorane koparkami koryto rzeki, zniszczone siedliska ptaków i ryb szlachetnych – tak wygląda rzeka Stradomka w miejscowości Sobolów (woj. małopolskie). To efekt trwających od końca października robót związanych z odbudową popowodziową. Wędkarze i miłośnicy rzeki są zszokowani.

176 osób ma zarzuty za chuligaństwo

Łącznie 176 osób usłyszało zarzuty po piątkowych zamieszkach podczas Święta Niepodległości w Warszawie. Większość z nich dotyczy naruszenia porządku publicznego. Wcześniej rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie poinformował, że rozpatrzono już wszystkie 98 wniosków policji i prokuratury o ukaranie chuliganów w trybie przyspieszonym. W większości z nich sąd nie mógł wydać wyroku - głównie z powodu braków w materiale dowodowym.

Prezes PiS kontra Radio Zet. Poszło o sondaż nt. zdrowia

Po pierwszej rozprawie zakończył się proces o ochronę dóbr osobistych, jaki Jarosław Kaczyński wytoczył Radiu Zet. Prezes PiS zarzucił stacji naruszenie prywatności i czci przez publikację sondażu odpowiadającego na pytanie czy Polacy popierają wysłanie go na badania psychiatryczne. Wyrok będzie ogłoszony 21 listopada.