Kim jest wicemarszałek od Palikota?

- Wieloletnia działaczka na rzecz legalizacji aborcji, feministka, szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - z tego tej pory znana była głównie nowa wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Coraz częściej przypomina się też jej kontrowersyjne wypowiedzi jej samej i jednego z jej synów.

Polskie F-16 mają "urodziny". Tort zaprawiony dziegciem

W środę na poznańskim rynku będą i koziołki i wielki tort w kształcie F-16. Te amerykańskie myśliwce są już w Polsce już pięć lat. Piloci nie mogą się ich nachwalić, bo na misjach międzynarodowych nie musieli się wstydzić przed innymi państwami. Program zakupu supermyśliwców, to jednak wciąż wiele kontrowersji, takich jak np. wywiązanie się Amerykanów z umowy off-setowej, czy lokalizacja bazy w Krzesinach, która powstałą bez potrzebnych badań i analiz.

Ludzie Schetyny "obrobią sejmowe poletko"?

O tym, kto kim będzie w Sejmie i rządzie wie już prawie na pewno premier Donald Tusk. Największą niewiadomą jest Grzegorz Schetyna. Jego dotychczasową funkcję marszałka Sejmu zajęła Ewa Kopacz. Jedna z wersji jest taka, że Schetyna i jego ludzie będą mieli wpływ na władze klubu partii i obsadę sejmowych komisji. Zapowiedzią tego ma być - uznawany za człowieka byłego wicemarszałka - Rafał Grupiński na czele klubu PO.

Mogą być posłami? Dowiedzą się w południe

Dziś w południe Sąd Najwyższy ma ogłosić swoje decyzje w sprawie odwołań wybranych na posłów z list PiS Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego, prokuratorów w stanie spoczynku. Ogłoszenie werdyktów będzie jawne, ale samo posiedzenie - odbywające się w tzw. trybie nieprocesowym - jest niejawne i bez udziału stron.

Kutz o "intelektualnie jałowej" kadencji. Senatorowie urażeni

Klub PiS rozważa skierowanie wniosku do senackiej Komisji Regulaminowej o ukaranie marszałka seniora Kazimierza Kutza (niezrzesz.) za jego inauguracyjne przemówienie podczas pierwszego posiedzenia Senatu VIII kadencji. - Senat VIII kadencji jest produktem wojny polsko-polskiej. (...) Senat stał się zabawką mechaniczną nakręcaną przez PO - mówił m.in. w swoim wystąpieniu Kutz.

Grupiński szefem klubu Platformy

Rafał Grupiński został wybrany we wtorek wieczorem na nowego przewodniczącego klubu parlamentarnego PO. Z kolei senackim klubem PO pokieruje ponownie senator Marek Rocki. Natomiast Grzegorz Schetyna mówił dziennikarzom po posiedzeniu Rady Krajowej PO, że jest umówiony z Donaldem Tuskiem na rozmowę o koordynacji wyborów władz klubu PO i składu nowego rządu, by te same nazwiska nie pojawiły się w propozycjach rządowych i klubowych.

"Schetyna w ostatnich ławach byłby niebezpieczny dla Tuska"

Według medialnych doniesień premier znalazł zajęcie dla Grzegorza Schetyny - miałby on zostać szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych. - Nie wierzę - mówili zgodnie w TVN24 Paweł Piskorski z SD i Paweł Poncyljusz z PJN. - To byłoby niebezpieczne dla Tuska, sadzać Schetynę do ostatnich ław, bo napływaliby niepocieszeni posłowie PO - stwierdził Poncyljusz.

22-latek podejrzany o zabicie matki i wujka

Młodego mężczyznę, podejrzewanego o zabójstwo matki i jej brata, zatrzymała we wtorek policja w Aleksandrowie Kujawskim. Kobieta zginęła w Warszawie, a zwłoki mężczyzny znaleziono w budynku, w którym ukrywał się domniemany zabójca.

"Robienie zarzutów Kopacz było nikczemne"

- Kłótnię w przypadku pani doktor Kopacz uważam za oburzającą. Była ministrem. Minister niekoniecznie musi jako lekarz być na froncie. A ona pojechała. Natychmiast - powiedział w "Kropce nad i" Tadeusz Mazowiecki. Były premier ocenił w ten sposób awanturę wokół wyboru byłej minister zdrowia na stanowisko marszałka Sejmu.

"W PO nie można przywiązywać się do stanowisk"

- Nie jesteśmy owładnięci osobistymi ambicjami, w PO ludzie nie mogą przywiązywać się do stanowisk - tak o przyszłym składzie rządu, choć na razie bez podania personaliów, mówił premier na Radzie Krajowej PO. Donald Tusk dodał, że w środę podczas rozmowy z prezydentem poruszy temat przyspieszenia procesu tworzenia rządu. Rada Krajowa PO jednogłośnie zatwierdziła koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym.

Ukradli 30 metrów kabla. Pociągi opóźnione

Złodzieje ukradli ponad 30 metrów kabla między mostem średnicowym a stacją Stadion. Wszystkie semafory na szlaku Warszawa Wschodnia-Warszawa Zachodnia pokazują sygnał "stój" - poinformował Jan Telecki z warszawskiego PKP TLK. Jeszcze przez kilka godzin pociągi będą notowały duże opóźnienia.

Zagłosowali na Nowicką "pod wpływem" Tuska

- Premier przyszedł na spotkanie klubu i pod jego wpływem klub zagłosował na przedstawicielkę Ruchu Palikota - powiedział Stefan Niesiołowski, pytany przez dziennikarzy, dlaczego w drugim głosowaniu poparł kandydaturę Wandy Nowickiej. - Klub uznał, żeby pod wpływem premiera machnąć ręką i przyjąć kandydaturę. Trudno - stwierdził.

Nowicka wicemarszałkiem po dogrywce. Kempa odpadła

Wanda Nowicka z Ruchu Palikota została wybrana piątym wicemarszałkiem. Podczas pierwszego głosowania jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości. Ruch Palikota zdecydował jednak, że po raz drugi wystawi jej kandydaturę. Rywalizowała ona z zaproponowaną przez klub "Solidarna Polska" Beatą Kempą i wygrała. Wcześniej na wicemarszałków wybrani zostali: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD). Marszałkiem Sejmu została Ewa Kopacz.

"Po darmozjadach z Katynia wynik był do przewidzenia"

- Wypowiedzi pani Nowickiej, albo jej najbliższego otoczenia, z jej domu, których ona nie potrafiła skomentować, o "darmozjadach z Katynia" były tak bardzo skandaliczne, że wynik tego głosowania był do przewidzenia - stwierdził na antenie TVN24 Stefan Niesiołowski (PO) komentując pierwsze głosowanie nad kandydaturą posłanki "Ruchu Palikota" na stanowisko wicemarszałka Sejmu. Zgodził się z nim Zbigniew Girzyński, który uznał, że osoba pełniąca funkcję marszałka powinna być jak najmniej kontrowersyjna.

"Senat to naturalny sojusznik prezydenta"

Bogdan Borusewicz ponownie został wybrany marszałkiem Senatu VIII kadencji. Wcześniej swoim orędziem prezydent otworzył inauguracyjne posiedzenie izby. Bronisław Komorowski powiedział, że oczekuje od Senatu czuwania nad jakością polskiego prawa, merytorycznej debaty oraz "naturalnego sojuszu z urzędem prezydenckim". Następnie obrady przejął marszałek senior Kazimierz Kutz (niezrzesz.), który przeprowadził ślubowanie senatorów.

Trzech posłów PiS przeciwko Kuchcińskiemu

W dzisiejszym głosowaniu Sejmu nad wyborem marszałków przeciwko Markowi Kuchcińskiemu glosowało trzech posłów z jego partii - Antoni Macierewicz, Elżbieta Kruk i Michał Jach.

"Pierwsze przymiarki" możliwe w tym tygodniu

- Wtedy, kiedy będę miał już uzgodnione kandydatury ministrów z panem prezydentem i panem premierem Pawlakiem, kiedy będę miał pewność, że te kandydatury staną się faktem, wtedy o nich poinformuję - powiedział w Sejmie dziennikarzom premier Donald Tusk. - Do tego czasu będę zachowywał dyskrecję - oświadczył szef rządu.

Napadł na bank. Policja publikuje jego zdjęcia

Napastnika, który dokonał napadu na jeden z krakowskich banków, zarejestrowały kamery monitoringu: na nagraniu widać mężczyznę, który wchodzi do środka z pistoletem lub jego atrapą, terroryzuje pracowników, kradnie gotówkę i po ok. 2 minutach ucieka w stronę ul. Pszczelej. Krakowska policja opublikowała jego zdjęcie na swojej stronie internetowej, prosząc o kontakt osoby, które rozpoznają mężczyznę.

"Mamy koalicję PO-PSL-SLD-Ruch Palikota"

- Dziś w Sejmie PiS jest jedyną partią opozycyjną. To, jak zachowało się SLD i Palikot w głosowaniu ws. wyboru marszałka Sejmu, jest dowodem na to, że dziś mamy koalicję PO-PSL-SLD-Ruch Palikota - ocenił w rozmowie z TVN24 Mariusz Błaszczak. Szef klubu parlamentarnego PiS spodziewa się, że nowy gabinet Tuska będzie słaby, nieudolny i bardziej lewicowy.

Tusk mógł złożyć dymisję na piśmie

Premier w trybie konstytucyjnym nie ma obowiązku zabierać głosu na sali plenarnej w trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu, by złożyć dymisję swojego rządu. Dotychczas prezes rady ministrów przemawiał, bo taki był zwyczaj. Dziś po raz pierwszy Tusk przedstawił rezygnację na piśmie. Wywołało to oburzenie opozycji, zwłaszcza lewicy.

Ostatnia szansa na cud natury

Już wygraliśmy! - na kilka dni przed zakończeniem konkursu na nowe cudy natury ogłosili warmińsko-mazurscy samorządowcy. Jak twierdzą, dzięki uczestnictwie w prestiżowym plebiscycie, Mazury znowu stały się popularne.

Spłonął samochód. Wewnątrz ciało

Do pożaru samochodu osobowego zaparkowanego w garażu doszło we wtorek popołudniu w Cieszynie (woj. śląskie). Po ugaszeniu ognia wewnątrz wraku strażacy znaleźli zwęglone zwłoki mężczyzny.

Msza w podzięce za lądowanie

Po awaryjnym lądowaniu Boeinga 767 na warszawskim lotnisku, w sobotę za szczęśliwe zakończenie tej historii odprawiona zostanie msza św. dziękczynna w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczyć będzie prymas senior kard. Józef Glemp wraz z jednym z pasażerów lotu, dominikaninem, o. Piotrem Chyłą.

"Nikt z nas nie ma prawa zawieść zaufania"

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął dymisję rządu PO-PSL i jednocześnie desygnował Donalda Tuska na premiera. Szef rządu poinformował, że do czasu powołania nowego gabinetu osobiście przejmie obowiązki ministra zdrowia i ministra infrastruktury. Wcześniej Tusk złożył dymisję Rady Ministrów na ręce marszałka seniora Sejmu VII kadencji Józefa Zycha.

Piróg: LOT jest bezpieczny dla pasażerów

- Polskie Linie Lotnicze LOT są bezpieczne dla pasażerów, a flota przewoźnika przechodzi regularne przeglądy techniczne zgodnie z zaleceniami producentów - zapewnił we wtorek prezes PLL LOT Marcin Piróg, podczas konferencji prasowej. LOT pokazał dziś dziennikarzom zdarty "brzuch", osmalone silniki oraz wejścia zaklejone czarną taśmą Boeinga 767, który 1 listopada wylądował awaryjnie na warszawskim Okęciu.

Miller: Skrytykował Sejm, nie rząd. Palikot: Wszedł do gry

- Jeśli prezydent mówi, że potrzebna jest odważna kontynuacja, to znaczy, że poprzedniej kadencji nie uważa za odważną - komentował przemówienie prezydenta w Sejmie szef klubu SLD Leszek Miller. Większość pytanych o opinie polityków była zgodna - Bronisław Komorowski, wytknął pewną opieszałość Sejmowi i zasiadającym w jego ławach posłom koalicji, ale samego rządu nie skrytykował. Janusz Palikot orędzie do parlamentarzystów odczytał inaczej - to wejście Bronisława Komorowskiego "do gry". - Wreszcie to wezwanie do budowania społeczeństwa obywatelskiego, do ograniczenia biurokracji, która jest największą wpadką tego poprzedniego rządu, kiedy to przybyło, a nie ubyło urzędników - stwierdził Palikot.

Dziennikarze: Co ze Schetyną? Tusk: Żyje!

Dawno nie widziany i nie słyszany Donald Tusk pojawił się we wtorek w Sejmie, i to w obecności Grzegorza Schetyny. Wzbudziło to wielkie zainteresowanie mediów. Byłego już marszałka i premiera otoczył tłum dziennikarzy, którzy wypytywali: "Panie premierze, co ze Schetyną?". - Żyje - odpowiedział Tusk. Rozśmieszył samego Schetynę.

Jest śledztwo ws. majątku Drzewieckiego

Znów głośno o byłym ministrze sportu i turystyki. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące oświadczeń majątkowych Mirosława Drzewieckiego. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło CBA. Na razie śledczy nie zdradzają o jakie nieprawidłowości chodzi. Jak jednak podaje RMF FM, Drzewiecki nie wykazał w swoich oświadczeniach m.in. pieniędzy zdeponowanych w USA oraz faktu posiadania domu na Florydzie.

"Wprowadzała nas w błąd". "Nie żerujcie na tej tragedii"

Spór wokół kandydatury Ewy Kopacz na marszałka Sejmu skupił się na katastrofie smoleńskiej. Posłowie PiS z mównicy sejmowej zarzucali byłej minister zdrowia, że kłamała w swoich wypowiedziach m.in. na temat sekcji zwłok ofiar katastrofy. - Proszę was, nie żerujcie więcej na tej tragedii - odpowiadał na zarzuty poseł PO Sławomir Nowak.