Czy tegoroczne hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości - "Polacy zasługują na więcej" to inspiracja, czy plagiat? W 2004 roku były koalicjant PiS-u, Liga Polskich Rodzin, promowała się bliźniaczo podobnym hasłem "Polska zasługuje na więcej". - Najwyraźniej hasło jest ciągle aktualne - komentuje były polityk LPR Krzysztof Bosak. A może partia Jarosława Kaczyńskiego pomysł zaczerpnęła od innych partii? A może skopiowała samą siebie.

Kandydaci na posłów próbują przekonać do siebie wyborców na różne sposoby. Kandydatka PiS kokietuje plakatem, na którym odsłania nieco ciała i prezentuje się jako "inteligentna czwóreczka" - informuje "Rzeczpospolita". "Gazeta Wyborcza" z kolei pisze o kandydacie PO z Łodzi, który na koszt swojej fundacji uruchomił bezpłatny punkt dostępu do internetu i rozdaje wyborcom tablety.

Posłowie zajmą się dzisiaj wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Wniosek zamierzają poprzeć SLD i PJN. PO i PSL są przeciw.

Przez kilkadziesiąt lat na poligonie w Antwerpii służył jako cel dla belgijskich żołnierzy. Poszatkowany pociskami, pozbawiony silnika i rozmontowany na części był jak złom. Nie minęły jednak cztery miesiące, a brytyjski czołg Sherman Firefly znów jeździ i wygląda prawie tak jak w czasach II wojny światowej.

Mieszkanie, a obok świetlica, gimnastyka i pomoc pielęgniarska. A oprócz tego kusząca cena - tak wygląda nowe osiedle dla seniorów. I nie jest to oferta katalogowa ani obietnica wyborcza polityków. To rzeczywistość, choć na razie na małą skalę. W Stargardzie Szczecińskim i Radkowie już wiedzą, jak poprawić życie emeryta.

Chcemy państwa nowoczesnego - przekonywał w niedzielę Janusz Palikot, lider Ruchu Palikota w debacie z Januszem Korwin-Mikkem. My chcemy państwa normalnego - ripostował przywódca Nowej Prawicy. Nie obyło się bez krytyki politycznych rywali. - Dzisiejsza polityka polska to jest z jednej strony kondominium kretynów w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości i kondominium tchórzy w wykonaniu Platformy Obywatelskiej - stwierdził Palikot.

Po pierwsze będzie na pewno, po drugie szybciej, niż się wydawało. Są dobre wieści od poszukiwaczy gazu łupkowego. Jest odwiert, więc będzie wydobycie. Na razie techniczne, bo gazu łupkowego nikt jeszcze nie będzie sprzedawał. A co dalej? Dalej trzeba liczyć, że gaz rzeczywiście będziemy wydobywać i sprzedawać nie za kilkanaście, ale już za kilka lat.

Konsumenci, którzy czują się oszukani przez firmy, organizują akcje w sieci. Nie byli w sądzie, ale są skuteczni. Udało się m.in. doprowadzić do zwrotu dodatkowych opłat naliczonych przez operatora komórkowego - pisze "Rzeczpospolita".

- Sami uczeni stwierdzają, że zbytnie przyspieszenie ewolucji żywności mutagennej może doprowadzić do trudnych do przewidzenia skutków dla życia człowieka - powiedział w czasie diecezjalno-powiatowych dożynek w Targoszycach w powiecie będzińskim (Śląskie) biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

- Facet po prostu politycznie zgłupiał - to kolejne słowa krytyki, tym razem Eugeniusza Kłopotka z PSL, pod adresem Adama Hofmana w związku z jego wypowiedzią o "zbaraniałych chłopach". Rzecznika PiS broni jego partyjny kolega Janusz Wojcieciecjowski, który w "Faktach po Faktach" przekonywał, że PSL nie jest partią działającą na rzecz chłopów. - Eugeniusz, potrząśnij swoimi kolegami - mówił

Blisko dwa tysiące harcerzy przemaszerowało przed prezydentem Bronisławem Komorowskim i jego żoną Anną. To z okazji Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa w Krakowie. - Każde pokolenie harcerskie przysięga, że chce służyć całym życiem. Chciałem wam życzyć, żebyście tę postawę służby przez całe życie zachowali w sobie i potrafili realizować przez całe wasze życie - powiedział harcerzom prezydent.

Nad Radomiem znów zaświeciło słońce, a na tamtejszym lotnisku znów pojawiły się tłumy by podziwiać lotnicze akrobacje. Oprócz pokazów w powietrzu, maszyny można było też podziwiać na ziemi. Długa kolejka ustawiła się do polskiego samolotu transportowego Herkules z 1971 r., który m.in. wspiera polskie kontyngenty wojskowe i akcje humanitarne. Punktem kulminacyjnym była symulowana walka pilotów MIG-29 i F-16.

- Kto troszczy się o rolnika, to troszczy się o ten kraj, ten się wpisuję w wielką historię ofiary, trudu i sukcesu - duchowego, moralnego i kulturalnego sukcesu, który jest bardzo potrzebny naszej ojczyźnie - mówił w niedzielę w Jarosławiu (Podkarpackie) na zakończenie mszy dożynkowej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski, abp Józef Michalik.

- Jesteśmy gotowi do rządzenia, bo wiemy, co zrobić, by Polska była lepsza - oświadczył podczas niedzielnej konwencji wyborczej SLD w Łodzi szef Sojuszu Grzegorz Napieralski. Polityk krytykował ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka i stwierdził, że jedynym człowiekiem, który go broni jest premier Donald Tusk, "bo on lata nad Polską helikopterem".

Trzy osoby, w tym 11-letnie dziecko, zostały ranne w wypadku, do którego doszło około godziny 14.30 na przejeździe kolejowym we Władysławowie (woj. pomorskie). Kierująca samochodem marki Audi wjechała od pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Siła uderzenia była tak duża, że pociąg przesunął auto 100 metrów dalej. Relację z wypadku nadesłał @Adam Gołąbiewski.

- Nie wystarczy robić pozy i zjeść rosół z mieszkańcami wsi. Trzeba jeszcze to środowisko rozumieć, a jeżeli Hofman mówi, że mu przeszkadzają chłopi na salonach, to jest żałosne. Oznacza to, że jest tchórz zwyczajny i boi się zwykłych, prostych chłopów w Sejmie - powiedział szef PSL Waldemar Pawlak, w reakcji na konferencję prezesa PiS, który stwierdził, że Adam Hofman krytykował nie chłopów a PSL.

- Wypowiedź pana Hofmana może tylko w tym sensie była błędna, że PSL to jest reprezentant administracji, pracowników agencji i różnych spółek związanych z rolnictwem. Ale rolników, czy też chłopów - mieszkańcy wsi się tego określenia nie wstydzą - tam w gruncie rzeczy nie ma - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując wypowiedź rzecznika swojej partii o PSL. Kaczyński zapewnia, że nie zamierza wyrzucać Hofmana z partii.

O tym, jak ważne jest pozostawianie pojazdu na biegu, świadczyć mogą zdjęcia nadesłane do naszej redakcji przez @marcina. Fotografie pochodzą z miejscowości Dębno (woj. małopolskie), a przedstawiają auto pewnego wędkarza, które stoczyło się do Zbiornika Czorsztyńskiego.

Koty, świnki, smerfy i Myszka Miki to główni bohaterowie trzech nowych internetowych spotów wyborczych PJN. Zaprezentował je w niedzielę wiceszef partii Marek Migalski. - Za pomocą tych filmików chcemy pokazać nasz program, chcemy mówić o konkretnych postulatach programowych, oczywiście troszeczkę podszczypywać naszych konkurentów, ale robić to z klasą, z dowcipem, z autoironią, a nie po chamsku, cepem i obuchem w łeb - mówił Migalski.

- Jeśli, co prawda język mój, mój język satyry jeszcze ma do Krasickiego dużo, może być za twardy, za sztywny i za giętki - to prawda. Ale nie cofam tego, co powiedziałem o części posłów PSL, którzy głosowali za legalizacją miękkich narkotyków, którzy głosowali za tymi małżeństwami (za związkami partnerskimi). Jeśli ktokolwiek inny niż PSL-owcy, którzy to robili, poczuł się urażony, to jest mi z tego powodu przykro i tyle - oświadczył poseł Adam Hofman pytany w niedzielę o swoją wypowiedź na temat piosenki wyborczej PSL.