Do tragicznego wypadku doszło w czwartek w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Borynia-Zofiówka. W jego wyniku śmierć poniósł 42-letni górnik, którego pomimo reanimacji nie udało się uratować.

Kampania dobiega końca. Komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów w całym kraju, wydadzą na nią łącznie ponad 80 milionów złotych. Najwięcej Platforma Obywatelska - ok 29 milionów, najmniej Ruch Palikota i Polska Partia Pracy.

Kijki w dłoń, szybka rozgrzewka i Leszek Miller jest gotowy do spaceru. Były premier wczoraj wieczorem wziął udział w grupowym treningu nordic walking w Gdyni, przyjmując zaproszenie organizatorów. Nie mógł liczyć na specjalne względy czy taryfę ulgową i maszerował równo ze wszystkimi.

- Nie widzę żadnych powodów, żeby tu za cokolwiek przepraszać. A już tego rodzaju sugestie ze strony prezydenta są w moim przekonaniu nie na miejscu - mówił w rozmowie z TVN24 Jarosław Kaczyński. Prezes PiS odniósł się tym samym do wczorajszych słów Bronisława Komorowskiego, który w "Kropce nad i" poradził mu, aby przeprosił Angelę Merkel za swoje słowa zawarte w jego książce.

Stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota żądało pieniędzy za dobre miejsca na listach wyborczych. Miało kłopoty finansowe. Zalegało z płatnościami dla pracowników, podwykonawców i do urzędu skarbowego - taki obraz wyłania się z zeznań świadków oraz maili, które znajdują się w warszawskim Sądzie Okręgowym. Trwa tam proces w trybie wyborczym wytoczony przez Ruch Palikota byłemu członkowi stowarzyszenia Pawłowi Tanajnie.

Według sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej" partie tracą poparcie na ostatniej prostej przed wyborami. Nie wszystkie. Wzrost poparcia odnotował Ruch Palikota, a na PSL chęć oddania głosu deklaruje tyle samo ankietowanych, co w poprzednim badaniu. Wielu pytanych wciąż nie wie, na kogo zagłosuje.

"Nie ma innego wyjścia", "To normalne", "Nie ma żadnego zagrożenia" - przez kilka godzin urzędnicy próbowali nas przekonać, że w spuszczaniu ścieków do rzeki w samym centrum miasta nie ma nic dziwnego. Nagły zwrot akcji nastąpił dopiero po południu: - Wiceprezydent Wojciechowicz osobiście interweniuje w tej sprawie - zadzwoniła do tvnwarszawa.pl z informacją Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

To ostatni dzwonek dla tych, którzy chcą spełnić obywatelski obowiązek i wziąć udział w polskich wyborach za granicą, bądź na statku morskim. Do dziś można zgłaszać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w tych miejscach.

Premiera desygnuje i powołuje prezydent - tyle mówi konstytucja. Wybór osoby, która stanie na czele rządu już precyzyjnie opisany w ustawie zasadniczej nie jest. "Polska i Świat" prześledziła jak to bywało w historii i jak może być w tym roku. A nawet w 2012.

W "Kropce nad i" w TVN24 prezydent Bronisław Komorowski nazwał Jarosława Kaczyńskiego "człowiekiem głęboko zakompleksiałym". Komorowski przypomniał, też że przeprosił za wypowiedź "jaka wizyta, taki zamach". Ale stanowczo dodał: - Jest rzeczą niesłychaną, że był wieziony bez polskiej ochrony na granicę. Żałuję, że mocniej tego nie powiedziałem. Być może prezydent Kaczyński, by żył - mówił Komorowski.

- Donald Tusk (...) jakby chciał pokazać jakąś formę zinstytucjonalizowanej reakcji na olbrzymie połacie niezadowolenia społecznego, biedy, by nikt nie zarzucał mu, że skończyło się na symbolicznym otarciu łez - tak propozycje Donalda Tuska dot. zmian w strukturze rządu komentuje politolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Rafał Chwedoruk. Premier zapowiedział w środę m.in. rozdzielenie MSWiA, utworzenie Ministerstwa Cyfryzacji, przekształcenie Ministerstwa Infrastruktury w resort transportu oraz powołanie Centrum Planowania Strategicznego.

Ruch Palikota w sondażach zdobywa coraz większe poparcie, ale okazuje się, że niektórzy z kandydatów tej partii do Sejmu rezygnują ze startu w wyborach. Rezygnację złożyła feministka i działaczka lewicy Monika Karbowska, która kandydowała z 18. miejsca list Ruchu w Warszawie.

Skarbnik i księgowa Ruchu Poparcia Palikota przyznali w środę w sądzie, że stowarzyszenie miało niezapłacone wierzytelności, ale zobowiązania Ruchu nie są wyższe od kapitału stowarzyszenia. Zaprzeczali jednak, by istniała procedura płacenia tylko połowy należności.

Kibice jeżdżący po Polsce "Tóskobusem" nie odpuszczają politykom PO. W środę w Poznaniu kilkunastoosobowa grupa weszła do hotelu, w którym odbywało się spotkanie marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny z przedsiębiorcami. Przed hotelem i przed salą, w której trwało spotkanie skandowali m.in.: "Grzegorz Schetyna... klasyczny przykład kretyna!"

PO straszyło wyborców pseudokibicami i tzw. obrońcami krzyża. Teraz PiS straszy Palikotem. "W poniedziałek Palikot może rządzić Polską" - takie stwierdzenie pojawia się w najnowszym spocie wyborczym PiS. Autorzy spotu przekonują w nim wyborców, że "Tusk = Palikot w rządzie".

Lider zespołu T.Love Muniek Staszczyk oświadczył, że będzie domagał się poszanowania swoich praw na drodze sądowej, w związku z wykorzystaniem w kampanii kandydata PiS do Sejmu Marka Cackowskiego utworu "Warszawa". Jak podkreślił, wbrew temu, co twierdzi PiS, formalności nie zostały dopełnione.

Niepełnosprawni uczniowie z Katowic przez dwa lata byli dowożeni do szkoły busem niemal pod drzwi wejściowe. Teraz, by móc uczestniczyć w lekcjach muszą pokonać prawdziwy tor przeszkód. Wszystko przez to, że prywatny właściciel zablokował dojście do szkoły, stawiając bramę na wydzierżawionym przez siebie terenie.

Różnice między mną Jarosławem Kaczyńskim są wielkości konia - stwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Prezes PiS nie ukrywał zaskoczenia tym porównaniem. Jego zdaniem, nie mogą się aż tyle różnić, bo szef rządu jest tylko o siedem centymetrów wyższy. - No, a konie są większe - skwitował Kaczyński.

PiS wynajęło adwokata w Niemczech, żeby pozywał niemieckie media, które będą w nieprawdziwy sposób cytować Jarosława Kaczyńskiego ws. kanclerz Angeli Merkel. - Będziemy występować na drogę sądową po to, żeby uzyskać sprostowania. A w perspektywie odszkodowania - powiedział Kaczyński.