Odpowiedzialni turyści od czwartku po zmroku nie powinni przebywać na tatrzańskich trasach. Od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz wędrowania po górach nocą.
Takie działania mają przede wszystkim zapewnić spokój zwierzętom prowadzącym nocny tryb życia. Nie dotyczy to tylko tych, o których myślimy w pierwszej kolejności - sów czy nietoperzy. Lista "nocnych" gatunków jest bardzo długa. Zalicza się do nich też większość gryzoni, kuny, łasice, ryjówki, wilki, borsuki, jeże, niedźwiedzie, dziki, sarny czy jelenie.
Ich ochrona wczesną wiosną jest szczególnie ważna ze względu na fakt, że wiele gatunków podejmuje wtedy gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu.
Noc czasem odpoczynku
Noc jest również czasem wytchnienia dla zwierząt aktywnych za dnia. Zalicza się do nich między innymi przeważającą liczbę ptaków wróblowatych. Mogą wtedy odpocząć czy zapaść w drzemkę, pozostając jednocześnie w pełnej gotowości do ucieczki w razie ataku ze strony drapieżnika.
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się 275 kilometrów szlaków turystycznych. Powierzchnia TPN nie jest duża, nieznacznie przekracza 200 kilometrów kwadratowych. 96 procent obszaru zajmowanego przez park znajduje się w odległości nie mniejszej niż kilometr od znakowanej ścieżki. O ile w marcu czy listopadzie ruch turystyczny jest stosunkowo niewielki, o tyle w wakacje czy długie weekendy na szlaki jednego dnia wychodzi nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów dziennie. To szczególnie trudny czas dla zwierząt.
Ochrona nie tylko dla zwierząt
Pamiętajmy również, że wiele zwierząt nocami lubi wędrować po szlakach. Świadczą o tym odnajdowane nad ranem przez pracowników parku tropy i odchody wilków, niedźwiedzi, rysi czy lisów. Niedopuszczanie turystów na ścieżki po zmroku sprzyja również bezpieczeństwu nich samych.
W nocy zwierzęta są zwykle bardziej agresywne niż za dnia. Zaskoczony i tym samym przestraszony drapieżnik może okazać się wtedy szczególnie groźny. Liczne obserwacje z różnych części świata dowodzą, że do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą.
Autor: ao//rzw / Źródło: TVN Meteo, tpn.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock