Cimoszewicz: Sankcje personalne wobec Rosji są śmieszne

W "Kropce nad i" Włodzimierz Cimoszewicz podkreślał, że "w 1939 też nikt nie wierzył wojnę, bo wszyscy liczyli na powiązania ekonomiczne". - Wiemy jak to się skończyło - skwitował były premier, podkreślając, że agresorowi, za jakiego uznana została Rosja, nie można odpuszczać.

Tusk: Dziś nie musimy stawiać pytania "bić się czy nie bić"

- Dzięki naszej pozycji w UE i w NATO dzisiaj, w chwili krytycznej, nie musimy stawiać młodym Polakom tego dramatycznego i znanego z przeszłości pytania: bić się czy nie bić? Nie musimy stawiać pytania, czy warto umierać za ojczyznę - powiedział w środowym orędziu Donald Tusk. - Dziś nie zgadzamy się na agresywną politykę Moskwy wobec Ukrainy - podkreślił polski premier.

Giertych: Rosja przegrałaby wojnę z Zachodem. Nie pójdzie na to 

- Różnice budżetu między Rosją a USA są jak 1 do 10. Więc wyobrazić sobie, że Rosja pójdzie na konflikt militarny z całym Zachodem, to ten konflikt by przegrała - ocenił w "Faktach po Faktach" Roman Giertych. Józef Oleksy zwrócił uwagę, że wspomniany konflikt nie oznacza nic innego niż "wielką wojnę". - To by była III wojna światowa, ale Rosja na to nie pójdzie - powiedział były wicepremier.

Czy sojusznicy z NATO pomogliby nam w razie konfliktu? Polacy nie są przekonani

Większość Polaków nie obawia się, że konflikt na Krymie przerodzi się w wojnę, która obejmie swym zasięgiem terytorium naszego kraju - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24. Ankietowani są jednak podzieleni, jeśli chodzi o to, czy w razie konfliktu zbrojnego nasi sojusznicy z NATO wywiązaliby się ze swoich zobowiązań.

Najnowszy sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN: Wybory wygrałoby PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 31 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby natomiast 27 proc. ankietowanych. Oprócz dwóch największych partii w Sejmie znalazłyby się również cztery inne ugrupowania.

Bronisław Komorowski przyjmie jutro wicepremiera Ukrainy

W czwartek o godz. 10 prezydent Bronisław Komorowski przyjmie w Pałacu Prezydenckim wicepremiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Będzie to pierwsza, oficjalna wizyta w Polsce przedstawiciela powołanego pod koniec lutego ukraińskiego rządu. Hrojsman jest wicepremierem, ministrem ds. rozwoju regionalnego i gospodarki komunalnej.

Notowania parlamentu i prezydenta wzrosły. Pomogła Ukraina?

Większość Polaków źle ocenia pracę posłów (63 proc.), a pracę senatorów połowa badanych, jednak notowania obu izb w marcu poprawiły się - prawdopodobnie dzięki reakcji polityków na zdarzenia na Ukrainie; wzrosły też notowania prezydenta, są najlepsze w historii - podaje CBOS.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci okupują Sejm. "W żadnym kraju UE nie dochodzi do takiego skandalu"

Ok. 30 osób - rodzice wraz ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi - rozpoczęło w środę protest okupacyjny w Sejmie. Zapowiadają, że są gotowi zostać w gmachu Sejmu nawet cztery dni. Jak mówią, chodzi o brak realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom. - W żadnym kraju Unii Europejskiej nie dochodzi do takiego skandalu jak tutaj, bo żaden premier, żadnego rządu nie doprowadziłby do sytuacji, gdzie rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi wychodzą na ulicę - powiedziała jedna z protestujących matek.

Kto na listach PiS? "Doświadczeni politycy, zero celebrytów"

W najbliższy weekend dwie największe polskie partie polityczne ogłoszą swoje listy wyborcze do europarlamentu. Ze wstępnych informacji wynika, że na miejsca na eurolistach PiS liczyć mogą Anna Fotyga, Ryszard Legutko i prof. Zdzisław Krasnodębski. Politycy PiS, choć szczegółów zdradzać nie chcą, podkreślają, że w eurowyborach partia stawia na "poważnych kandydatów", a nie "celebrytów".

MSZ uspokaja: Polacy na Ukrainie nie są zagrożeni

Nie ma sygnałów o zagrożeniach dla Polaków mieszkających na Ukrainie ze względu na narodowość, o wzroście nastrojów antypolskich lub gorszym niż poprzednio traktowaniu spraw polskich ze strony nowych władz Ukrainy - twierdzi MSZ.

Potrącona kobieta winna własnej śmierci? Umorzona sprawa będzie ponownie badana

Decyzja o umorzeniu postępowania ws. śmiertelnego potrącenia 60-latki na Mazowszu była przedwczesna - uważa Prokuratura Okręgowa w Płocku, która ponownie przyjrzy się tej sprawie. Wcześniej Prokuratura Rejonowa w Mławie umorzyła śledztwo ws. wypadku, mimo że kierowca, który potrącił kobietę, był prawdopodobnie pijany. Zdaniem prokuratury zawiniła piesza, która szła niewłaściwą stroną drogi i nie miała na sobie kamizelki odblaskowej. Jako pierwszy o sprawie pisał "Kurier Żuromiński".

Śmierć 3-latki w szpitalu. Prokuratura sprawdza lekarzy

Prokuratura Olsztyn-Południe wszczęła śledztwo ws. śmierci 3-letniej Leny, która w niedzielę nad ranem zmarła na posocznicę (sepsę) w olsztyńskim szpitalu dziecięcym. Prokuratura sprawdza, czy na śmierć dziewczynki nie miało wpływu postępowanie lekarzy.

Nauczyciele grożą strajkiem

W przypadku nieosiągnięcia porozumienia w sprawie nowelizacji ustawy o systemie oświaty w zakresie zatrudniania nauczycieli w szkołach podstawowych, wznowiona zostanie ogólnopolska akcja protestacyjna - zdecydował zarząd główny Związku Nauczycielstwa Polskiego.

"Złamali mi życie". Stracili mieszkania, bo zaufali niewłaściwym osobom

Mieli pomóc w życiowych problemach - oferowali, że spłacą długi i załatwią zamianę mieszkania. Zamiast tego, pozbawili dachu nad głową co najmniej kilka osób. Ofiarami oszustów padały osoby chore i w zaawansowanym wieku. Prokuratura zajęła się sprawą. Na trop sprawców życiowych dramatów wpadli reporterzy "Superwizjera" TVN i "Uwagi!".

Szef BBN: Rosja nie przekroczy pewnej granicy

Na Krymie jest teraz niebezpieczny moment, zaś Ukraina nie ma podpisanych porozumień obronnych z żadnym innym krajem, a to mocno komplikuje militarny wymiar problemu ukraińskiego - mówił we "Wstajesz i wiesz" generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Gowin: Tusk i Sikorski ponieśli ciężką porażkę ws. Ukrainy

Żaden ze strategicznych celów, które Donald Tusk i Radosław Sikorski postawili sobie ws. Ukrainy, nie został osiągnięty. Obaj ponieśli ciężką porażkę - powiedział w "Jeden na jeden" Jarosław Gowin, lider Polski Razem. Dodał, że Polsce nie udało się skłonić liderów innych państw unijnych do konsekwentnego przeciwstawianie się agresji Rosji.

Wyjazdy na kanonizację papieży. "Nie warto czekać z decyzją"

Pielgrzymki z udziałem biskupów, wyjazdy parafialne, specjalne pociągi i dodatkowe samoloty - to tylko niektóre z propozycji przygotowanych z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Dla tych, którzy do tej pory się wahają, czy jechać, to ostatni dzwonek. W przypadku wielu zorganizowanych wyjazdów zostały pojedyncze miejsca, a ponad 80 procent miejsc noclegowych w Rzymie jest już zajętych. - Nie warto czekać z decyzją do kwietnia - przekonują organizatorzy wycieczek.

Zarząd PO zatwierdził listy. Oto "jedynki" do europarlamentu

Zarząd krajowy PO jednogłośnie zatwierdził we wtorek wieczorem listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. Zarząd nie dokonał zmian na "jedynkach" list, zdecydował natomiast m.in, że w wyborach do PE nie wystartuje dolnośląski europoseł Piotr Borys.

Kwaśniewski: Ukraina jest na froncie. Putin wypuścił nacjonalistycznego dżina

Ukraińcy żołnierze na Krymie powinni mieć prawo do użycia broni - ocenił w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Zaznaczył jednocześnie, że nie można ich pozostawić na pastwę losu, powinni mieć prawo bezpiecznie opuść półwysep. Zwrócił też uwagę, że Ukraina jest dziś na froncie i bez pomocy Europy jej szanse są niewielkie.