Uroczystość pożegnania trębacza Tomasza Stańki rozpocznie się 10 sierpnia o godzinie 11, w domu pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym. Artysta spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach.
Informację o pogrzebie podała mediom córka artysty Anna Stańko.
Zmarł Tomasz Stańko
Muzyk zmarł w niedzielę rano w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat. Od kilku miesięcy chorował na raka płuc.
Stańko był trębaczem, kompozytorem i aranżerem, jednym z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej.
O jego śmierci poinformowali Tomasz Tłuczkiewicz, przyjaciel muzyka i Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum".
- Stańko był jednym z najwybitniejszych, najoryginalniejszych polskich muzyków jazzowych w całych dziejach gatunku. Czasami mówimy o takiej "świętej trójcy" polskiego jazzu: Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko i Zbigniew Namysłowski. Ta "trójca" nagrała płytę "Astigmatic", płytę wszech czasów, najważniejszą polską płytę jazzową - podkreślił Brodowski.
Według niego, ton trąbki muzyka rozpoznawalny był już po kilku dźwiękach. - Stańko grał nieszablonowo, szedł własną ścieżką od samego początku, bo już jesienią 1962 roku postanowił założyć zespół Jazz Darings, uznany za jeden z pierwszych w Europie zespołów grających free jazz. Można powiedzieć, że był poetą trąbki - ocenił.
Zdaniem Brodowskiego Tomasz Stańko był "muzykiem spełnionym", dlatego - jak mówił - czuł się pogodzony ze swoją chorobą, z tym, że odchodzi. - Zrealizował swój amerykański sen (...). Grał z najwybitniejszymi muzykami współczesnej sceny. Mógł grać z każdym, ale - co ważne - jeżeli oni grali z nim, to jego muzykę - zaznaczał Brodowski.
Jeden z najważniejszych polskich artystów
Stańko urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Należał do najważniejszych artystów polskiej sceny jazzowej. Nagrał około czterdziestu albumów, komponował muzykę filmową. Jego Kwintet z lat 1968-1973 uznany został za jedna z najlepszych formacji w historii polskiego jazzu.
Stańko miał swój charakterystyczny styl, łatwo rozpoznawalny od pierwszych dźwięków utworu
Koncertował na całym świecie. Był wielokrotnie nagradzany, został między innymi pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej w 2003 roku.
Autor: kb//now / Źródło: TVN24, PAP