Wysoka temperatura wody w Bałtyku jest powodem ucieczki dorszy na głębokie wody. W jeziorach rybom brakuje tlenu, są zagrożone śnięciem – powiedział ichtiolog Sławomir Połomski.
Nad Bałtykiem w sezonie letnim przy temperaturze powietrza sięgającej 30 stopni Celsjusza, temperatura wody w morzu wynosiła z reguły zaledwie 11-12 stopni. W tym roku jest inaczej. Jak mówiła TVN24 fizyk atmosfery Joanna Remiszewska-Michalak, "pomiary temperatury Bałtyku pokazują, że Bałtyk jest prawie tak ciepły, jak Morze Śródziemne".
Dorsze uciekają na głębokie wody
Podobne obserwacje ma ichtiolog Sławomir Połomski z Polskiego Związku Wędkarskiego w Koszalinie, który podkreślił, że tegoroczna sytuacja, gdy przy upale bałtycka woda ma ponad 20 stopni Celsjusza, to "rzadkość”. - Gdy taki stan utrzymuje się, tak jak obecnie, przez kilka miesięcy, zimnolubny dorsz bałtycki ucieka na głębokie wody – zauważył. Poinformował, że wędkarze z regionu koszalińskiego donoszą o braku dorszy na płytkich wodach Bałtyku. - Ryby zimnolubne przeniosły się na głębokości rzędu 50-60 metrów - powiedział.
Zagrożenie dla fauny jezior
Także woda w jeziorach jest niejednokrotnie za ciepła dla ryb, którym brakuje tlenu i zagrożone są śnięciem. Zdaniem eksperta, "sytuacja zaczyna być katastrofalna". - Dwa dni temu na jeziorze Trzesiecko pod Szczecinkiem, gdzie wykonywałem badania, przy dnie woda miała aż 17 stopni Celsjusza. Sytuacja zaczyna się pogarszać na tyle, że może stanowić zagrożenie dla fauny, dla ichtiofauny szczególnie – tłumaczył Połomski.
Jak stwierdził, gdy przy dnie jest kilkanaście stopni Celsjusza, zachodzą tam procesy chemiczne, które powodują zabieranie tlenu.
Ciepła woda
Według danych IMGW, temperatura wody w Bałtyku w czwartek wyniosła: 23,8 stopni Celsjusza w Pucku, 23,2 st. Celsjusza w Gdyni, Władysławowie i Międzyzdrojach, 22,8 st. na Helu, 22,7 st. w Świnoujściu, 21,6 st. w Kołobrzegu i 20,6 st. w Ustce.
Temperatura wody w wielu jeziorach przekroczyła 24 stopnie Celsjusza.
Autor: rzw / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: qimono/Pixabay (CC0)