Dwie turystki spadły ze szlaku w Tatrach. Jedna nie żyje

Dwie turystki idące w niedzielę późnym popołudniem szlakiem na Przełęcz Krzyżne poślizgnęły się na stromym i śliskim zboczu i upadły z dużej wysokości w kierunku Doliny Roztoki. Jedna z nich zginęła na miejscu – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Hołownia o świętości Jana Pawła II, Michalski boi się "trucizny Konstantyna"

- Będzie to pewną obawą, że Kościół w Polsce dostanie jeszcze więcej tego co nazywano "trucizną Konstantyna", czyli jeszcze więcej świeckiej władzy, którą w Polsce Kościół po 1989 roku spatologizował - mówił o kanonizacji Jana Pawła II Cezary Michalski. Z tą opinią kategorycznie nie zgodzili się Szymon Hołownia i dominikanin o. Maciej Zięba. Obaj podkreślali, jak dobrze Jan Paweł II wykorzystał czas swojego pontyfikatu.

Wyniki wyborów do PE? Politycy typowali je na jajkach

33 proc. Polaków zagłosuje na Platformę Obywatelską, 33 proc. na Twój Ruch. SLD otrzyma 20 proc. poparcia, PSL - 11, Solidarna Polska - 8,5 proc. Tak według gości programu "Kawa na ławę" wyglądać będą wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jedynie Adam Hofman nie ocenił procentowego poparcia dla PiS. Polityk po prostu prognozuje wygraną. - Liczy się tylko zwycięstwo - powiedział.

10 tygodni do wakacji. Jak zaprezentujesz się na plaży? Ćwiczenia i dieta last minute

Drakońskie diety, wyczerpujące treningi, godziny spędzone na siłowni czy tabletki na odchudzane – im bliżej lata, tym więcej pomysłów na szybkie zgubienie nadprogramowych kilogramów. Choć do wakacji zostało już niewiele ponad dwa miesiące i to ostatni dzwonek, by popracować nad swoją formą i sylwetką, to trzeba to robić z głową. Jak? O rady zapytaliśmy ekspertów.

Pieszy jeszcze poczeka przed przejściem. Posłowie kłócą się o projekt

Tuż po świętach posłowie zajmą się w końcu propozycją wprowadzenia nowych przepisów, które mają w większym stopniu chronić pieszych na pasach. Wydawało się, że zmiany przejdą przez Sejm błyskawicznie, ale już wiadomo, że tak nie będzie. Zgody nie ma nawet wewnątrz PO, której posłowie stoją za projektem. - Idea jest słuszna, ale pomysły niepraktyczne - uważają z kolei w SLD. PiS od początku mówi "nie".

Polski dr Dolittle nazywa się Paweł Kowalski

Rocznie ratuje przed śmiercią około 100 „pacjentów” z lasu. To przede wszystkim porzucone zwierzęta, pisklęta bez rodziców, a nawet łanie, które wcześniej z lasu "porwali" nieodpowiedzialni ludzie.

Wspomnienia z okna w getcie. "Ludzie wyszarpywali mięso ze zdechłego konia"

- Nie mam żadnych miłych wspomnień z getta. Zginęli tam moja siostra i mój ojciec. To jest piętno na całe życie - wspominała w "Faktach po Faktach", w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, mieszkanka getta Agata Bołdok ze Stowarzysznia Dzieci Holokaustu. Tancerz Michał Piróg krytykował z kolei ludzi, którzy z perspektywy czasu krytykują powstania.

Sadowska: Bieganie to przestrzeń, w której można złapać za ogon własne myśli

- W tym biegu tak naprawdę nie chodzi o metę, chodzi o to, żeby wziąć w nim udział. Żeby dołożyć swój głos do walki nad badaniami nad przerwaniem rdzenia kręgowego - powiedziała Beata Sadowska, dziennikarka i ambasadorka biegu Wings For Life World Run. Już 4 maja zawodnicy na całym świecie pobiegną dla osób, które ucierpiały na skutek przerwania rdzenia kręgowego. W Poznaniu bieg wystartuje o godz. 12.

Zginęli pilot i pasażer motolotni. "To mógł być błąd pilota"

Dwaj mężczyźni - pilot i pasażer motolotni - zginęli w miejscowości Jaksice w powiecie miechowskim (woj. małopolskie). Ich motolotnia uderzyła w ścianę domu jednorodzinnego. - Przyczyną tragedii mógł być błąd pilota - dowiedziała się reporterka TVN 24. Na miejscu pracują śledczy.

Kto zasługuje na tytuł naukowca 25-lecia?

Jedną z dziedzin w plebiscycie "Ludzie Wolności" jest nauka. Adam Wajrak, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, wskazali naukowców, którzy - ich zdaniem - zasługują na tytuł naukowca 25-lecia. Jak podkreślali na antenie TVN, w ostatnich latach poprawiła się kondycja polskiej nauki m.in. dzięki finansowaniu z Unii Europejskiej.

Siły lądowe USA w Polsce. Decyzję ogłoszą w przyszłym tygodniu

Szef MON Tomasz Siemoniak liczy na zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce nie tylko doraźnie, ale i długoterminowo. W przyszłym tygodniu może zostać ogłoszona decyzja o wysłaniu do Polski sił lądowych USA. Dziennik "New York Times" precyzuje, że na razie będą to najpewniej ćwiczenia z udziałem około 150 żołnierzy.

Święcenie pokarmów, odwiedziny w grobach Jezusa. Dzisiaj Wielka Sobota

Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych. Odnawiane są także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego. Podobnie jak u katolików, także u prawosławnych jest dziś Wielka Sobota. W tym roku Wielkanoc w obu obrządkach przypada bowiem w tym samym terminie.

Milczenie ws. Krymu. "Nie mogą doprowadzić do eskalacji"

- Rozumiem politykę zagraniczną rządu ukraińskiego, który nie chce doprowadzić do eskalacji napięć na wschodzie, przejść przez te wybory, a potem na zasadzie partnerskiej rozmawiać i kontynuować rozmowy genewskie - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych tłumacząc milczenie ws. Krymu.

"Zastałem Ukrainę w strachu. Przydałby się im taki Wałęsa"

- Przydałby się im taki Wałęsa. Mają strasznie trudną sytuację z liderem właśnie, że taki Wałęsa byłby jak znalazł - mówił o sytuacji na wschodzie Ukrainy gość programu "Piaskiem po oczach" pisarz Janusz Głowacki, twórca scenariusza do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Samochód zapalił się po wypadku na obwodnicy

W piątek rano na obwodnicy Trójmiasta, w kierunku Łodzi, doszło do zderzenia dwóch samochodów. Jeden z nich uderzył w barierki i zapalił się. Ranne zostały dwie osoby, które odwieziono do szpitala. Na obwodnicy tworzyły się duże korki. Od godz. 10.00 droga jest już przejezdna.

Komorowski po Genewie: Mamy nową melodię. Ukraina zyskuje czas 

- Ustalenia przyjęte w Genewie w moim przekonaniu na pewno dają jedno: eliminują na tym etapie ryzyko gwałtownego zaostrzenia się konfliktu wokół Ukrainy - ocenił Bronisław Komorowski. - Warto zdać sobie sprawę, że każdy tydzień względnego spokoju lub nienarastania konfliktu to dodatkowe szanse dla nowej władzy, okrzepnięcia państwa ukraińskiego - podkreślił.

"Dobry podręcznik" czy "miastocentryzm"? Szumilas kontra Łybacka

Pośpiech, za dużo szczegółów odwracających uwagę dziecka, "miastocentryzm" - to niektóre z zarzutów wobec zaprezentowanego przez MEN podręcznika dla pierwszoklasistów, które przedstawiła Krystyna Łybacka. Była minister edukacji wyjaśniła w TVN24, że choć pod ideą darmowego elementarza podpisuje się obiema rękami, niektóre szczegóły należy jeszcze dopracować. Polemizowała z nią Krystyna Szumilas.