Prezes PiS o tym, że "bywa" u Przyłębskiej. Horała: nie widzę złamania standardów

Aktualizacja:
[object Object]
Kaczyński przyznał, że prezes TK Julia Przyłębska jest jego "odkryciem towarzyskim"tvn24
wideo 2/4

Mam wielu przyjaciół, którzy nie zajmują się polityką. Moim wielkim "odkryciem towarzyskim" jest prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, bardzo lubię u niej bywać - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w telewizji państwowej. - To wszystko sprawia wrażenie zamkniętego układu, który się okopał - stwierdził sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". To prywatne "relacje dwojga osób, z których jedna pełni funkcję tylko szeregowego posła" - ocenił Marcin Horała z PiS. Zdaniem Krzysztofa Brejzy z PO, partia rządząca coraz bardziej upodabnia się do PZPR z lat 70. i 80. XX wieku.

Prezes PiS opowiadał w poniedziałek widzom TVP 2 wyjątkowo nie o polityce, ale o swoim życiu prywatnym. Prowadzący program "Pytanie na śniadanie" pytali go między innymi o to, czy prawdziwa jest opinia, że nie lubi wcześnie wstawać. Prezes potwierdził, zaznaczając, że na nogach jest czasem do 3 rano. - Można powiedzieć, że jestem taką sową i to taką wielką, puchatą - żartował.

Zapewnił jednocześnie, że nie jest pracoholikiem. Przyznał, że kiedyś był "człowiekiem na granicy pracoholizmu". Ale, dodał, "lata lecą i wydajność już nie ta".

Na pytanie, jaki jest jego sposób relaks przy tak intensywnej pracy, lider PiS odpowiedział, że bardzo lubi czytać.

- Poza tym są stosunki towarzyskie. Mam wielu przyjaciół w polityce, z którymi lubię rozmawiać. Ale mam bardzo wielu przyjaciół, którzy polityką się nie zajmują. Państwa Baboszów (...), Anna Bielecka i jej mąż Piotr Walkowiak. To jest takie moje odkrycie towarzyskie ostatnich lat, ale naprawdę przemiła osoba: Julia Przyłębska. Ona jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego, ale to są całkiem prywatne znajomości, bardzo lubię u niej bywać, zresztą tam bardzo wiele osób bywa, bo ona jest bardzo towarzyska - mówił prezes PiS.

"Zamknięty układ, który się okopał"

Słowa prezesa PiS skomentował między innymi sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Oczywiście w życiu mogą zdarzyć się sytuacje, w których sędzia zna kogoś, kto jest politykiem. Natomiast trzeba odróżnić sytuacje, w których taką osobę zna, bo poznał ją zanim zaczął rozpoznawać sprawy z udziałem tego polityka, czy sprawy, którymi on jest newralgicznie zainteresowany, od sytuacji, w których dzięki temu politykowi znalazł się na intratnym stanowisku i teraz jeszcze ta bliska przyjaźń, jak słyszeliśmy w telewizji, jest ostentacyjnie manifestowana - powiedział.

- Przypomnę, że pani sędzia Przyłębska nie tylko została nazwana bliską przyjaciółką przez prezesa Kaczyńskiego, ale także wcześniej otrzymała nagrodę Człowieka Wolności. Na wielu galach siedzi bardzo blisko prezesa partii rządzącej i w tej sytuacji swoim zachowaniem pokazuje, że łączą ją z nim bardzo bliskie relacje. To nie jest taka sama sytuacja, gdy ktoś zostanie złapany na ulicy albo też na jakiejś uroczystości miałby zrobione wspólnie zdjęcie z kimś, kto jest politykiem. To jest inna sytuacja. To jest sytuacja, w której te osoby manifestują, że łączy ich przyjaźń. W związku z tym powstaje pytanie, na ile możliwe jest bezstronne wypełnianie swoich obowiązków przez sędzię Przyłębską - stwierdził Przymusiński.

"Zamknięty układ, który się okopał"
"Zamknięty układ, który się okopał"tvn24

Zdaniem sędziego "można powiedzieć, że stworzył się swego rodzaju układ zamknięty". - Bliskie sobie osoby obsadzają się na ważnych stanowiskach, także niestety w sądach, na co dotąd politycy nie mieli wpływu i następnie też tak się składa, że te sądy nagle, jak Trybunał Konstytucyjny, zaczynają orzekać po myśli władzy. To wszystko sprawia wrażenie zamkniętego układu, który się okopał, który zostawił obywateli gdzieś tam daleko z ich ważnych sprawami, a który jest skoncentrowany na tym, żeby te rozstrzygnięcia powodowały, że tę funkcję w tym sądzie na przykład będzie można sprawować w nieskończoność, a jak się ją skończy to się dostanie na przykład inne, bardzo ciekawe stanowisko - dodał Przymusiński.

"Nie rozmawiali o pracy Trybunału"

O słowa prezesa PiS pytany był w poniedziałek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Jak powiedział, nie widzi w tej relacji "żadnego zgrzytu". - Pan profesor Rzepliński (prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2010–2016) był w znakomitych relacjach z politykami obozu rządowego - powiedział.

Podkreślił, że "z całą pewnością jak zna relacje Jarosław Kaczyński - Julia Przyłębska, a raz czy dwa widział ich spotkania, nie rozmawiali o pracy Trybunału".

- Jarosław Kaczyński ma też życie towarzyskie, jak każdy z nas - mówił. - Myślę, że byłoby czymś złym, gdyby jakikolwiek polityk starał się wpływać na członków Trybunału Konstytucyjnego, ale sam fakt, że Jarosław Kaczyński mówi o tym otwarcie i nie ukrywa tego świadczy o tym, że tu nie było żadnych niepokojących zjawisk - podsumował wicemarszałek Senatu.

- Dlaczego prawnicy ze sobą nie mogą porozmawiać? To przecież nic złego - przekonywał europoseł PiS Ryszard Czarnecki. - Jeżeli doktor prawa Jarosław Kaczyński porozmawia z prawniczką panią prezes Julią Przyłębską, to myślę, że to może być ciekawa dysputa. Może bardziej prawnicza, akademicka, ale oczywiście polityczna - dodawał eurodeputowany.

"Myślę, że to może być ciekawa dysputa"
"Myślę, że to może być ciekawa dysputa"tvn24

Szefowa Nowoczesnej, posłanka Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że bardzo pozytywnie odbiera szczerość Kaczyńskiego, "jeśli chodzi o Julię Przyłębską". - Powiedział wprost: mam znajomego prezesa Trybunału Konstytucyjnego i nie waham się go użyć - podkreśliła.

- Powiedział wprost, ze Julia Przyłębska - która przypomnę jest prezesem niezależnej instytucji, a przynajmniej instytucji, która powinna być niezależna, czyli Trybunału Konstytucyjnego - jest odkryciem przyjacielskim Jarosława Kaczyńskiego. Tak poważnie to oczekuję, że teraz telewizja publiczna, śniadaniowa, zaprosi liderów wszystkich partii politycznych, żeby porozmawiać z nimi o ich zwierzątkach. Ja mam kotka - dodała.

 "Powiedział wprost: mam znajomego prezesa TK i nie waham się go użyć"
"Powiedział wprost: mam znajomego prezesa TK i nie waham się go użyć"tvn24

Politycy komentowali rozmowę z Kaczyńskim również we wtorek.

Poseł PiS Marcin Horała stwierdził, że "życie towarzyskie zarówno pani prezes Przyłębskiej jak i pana prezesa Kaczyńskiego to jest ich osobista sprawa". - Nie widzę tu nic złego - dodał. - Nie widzę złamania standardów. Nie wiem, dlaczego ludzie by nie mieli prywatnie, osobiście się spotykać - stwierdził. - Jeżeli pojawiłby się chociaż cień dowodu na to, że coś faktycznie uzgodniono, to wtedy się tą sprawą zajmujmy - wyjaśnił.

- Nie wiem, czemu takie nowe standardy się pojawiają, bo nie przypominam sobie, żebyśmy prezesa Andrzeja Rzeplińskiego (byłego prezesa TK - red.) rozliczali z tego, z kim się towarzysko spotyka lub nie spotyka. Nie mam żadnej wiedzy na ten temat - powiedział.

Na pytanie, czy spotkania Rzeplińskiego z przedstawicielami PO go oburzały, a spotkania Kaczyńskiego z Przyłębską nie, stwierdził, że "czym innym są, domniemać można z dużym prawdopodobieństwem, polityczne negocjacje czołówki partii politycznej z czołówką środowiska sędziowskiego, a co innego prywatne, towarzyskie relacje dwojga osób, z których jeszcze do tego jedna pełni funkcję tylko szeregowego posła - podsumował Horała.

Horała o spotkaniach Kaczyńskiego z Przyłębską
Horała o spotkaniach Kaczyńskiego z Przyłębskątvn24

"Powiedział wprost: mam znajomego prezesa TK i nie waham się go użyć"

Rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak stwierdził, że "zaraz wyjdzie na to, że codziennie śniadaliśmy z panem Rzeplińskim". - Przecież to są bzdury. Pan Rzepliński był szefem Trybunału i ja pamiętam bardzo dobrze, że był bardzo srogim szefem Trybunału. Chociażby wyrok dotyczący długów PSL może na to wskazywać. My jesteśmy ostatnią partią, która - jakby była złośliwa, taka jak PiS - to miałaby tutaj podstawę, żeby bronić pana Rzeplińskiego, bo to on nie poszedł PSL-owi absolutnie na rękę i podtrzymał te odsetki od długu, które PSL spłaca za stare lata - stwierdził.

Poseł PO Krzysztof Brejza nazwał PiS "partią towarzyszy". - Coraz bardziej przypomina lata 70 i 80. Ma być trybunał towarzyski Jarosława Kaczyńskiego, mają być sądy towarzyskie, media towarzyskie już mają, spółki pełne towarzyszy, spółki towarzyskie już są i nawet policja towarzyska, bo w razie czego helikopterem oligarchę pisowskiego się podrzuci, przeganiając dzieci z boiska - powiedział nawiązując do lotu policyjnym śmigłowcem Joachima Brudzińskiego.

Brejza: ma być trybunał towarzyski Kaczyńskiegotvn24

Autor: kb,mart//kg,adso//kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał kolejne alarmy meteorologiczne przed burzami. Również w sobotę część kraju będzie objęta alarmami trzeciego, najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie dzień może być szczególnie niebezpieczny.

Groźne burze przechodzą przez Polskę. Wydano alarmy najwyższego stopnia

Groźne burze przechodzą przez Polskę. Wydano alarmy najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Od piątku nad Polską przechodzą strefy burz i ulewnych opadów. Trudne warunki atmosferyczne W piątek szczególnie niebezpiecznie było w zachodniej części kraju, ale strefa burz powoli przemieszcza się na wschód, zagrażając kolejnym regionom.

Nawałnice nad Polską. W piątek kilkaset interwencji, na horyzoncie więcej burz

Nawałnice nad Polską. W piątek kilkaset interwencji, na horyzoncie więcej burz

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej polskich i sojuszniczych statków powietrznych - ostrzegło w sobotę rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W kolejnym komunikacie poinformowano, że "ze względu na zmniejszenie zagrożenia" działania zostały zakończone.

"To była bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce". Komunikat

"To była bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce". Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 22.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Nad częścią kraju utworzyła się superkomórka burzowa, której towarzyszą ulewne opady. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Silne wyładowania od samego rana

Gdzie jest burza? Silne wyładowania od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pocisk dużego kalibru uszkodził biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy - ogłosiła w nocy z piątku na sobotę organizacja, nie podając, kto wystrzelił pociski. Przekazano, że zginęły co najmniej 22 osoby, a 45 zostało rannych.

Pocisk eksplodował przy biurze Czerwonego Krzyża w Gazie. Wiele ofiar

Pocisk eksplodował przy biurze Czerwonego Krzyża w Gazie. Wiele ofiar

Źródło:
PAP

Uzbrojony napastnik otworzył ogień w supermarkecie w Arkansas, zabijając trzech cywilów i raniąc 10 innych osób, w tym dwóch funkcjonariuszy policji - poinformowała policja stanowa. Jak przekazała, podejrzany został również ranny w strzelaninie z policją. Został zatrzymany.

Strzelanina w supermarkecie w Arkansas. Są zabici i ranni

Strzelanina w supermarkecie w Arkansas. Są zabici i ranni

Źródło:
Reuters, CNN

850 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Po sobotnim ataku rakietowym ucierpiały obszary zachodniej Ukrainy. Zniszczenia odnotowano między innymi w obwodach lwowskim i iwanofrankiwskim nieopodal granicy z Polską. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego.

Opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów

Opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce. Prokuratorzy i CBA zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus. Włodzimierz Cimoszewicz uniewinniony od zarzutu potrącenia rowerzystki. Pożar hali w zakładach chemicznych w Oświęcimiu. Kolejna porażka Polaków na Euro2024. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
tvn24.pl

Ulewne deszcze w Wielkopolsce zmusiły organizatorów Airshow w Lesznie do odwołania części pokazów lotniczych. Okolice lotniska na moment zostały całkowicie zablokowane, bo płytę opuszczały jednocześnie tysiące ludzi. Wiele samochodów utknęło w błocie.

Ulewa pokrzyżowała plany. Pokazy lotnicze przerwane

Ulewa pokrzyżowała plany. Pokazy lotnicze przerwane

Źródło:
tvn24.pl

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Dochodziło do manipulowania wynikami konkursów, ręcznie sterowano przydzielaniem dotacji - tak o wnioskach po kontroli w Narodowym Instytucie Wolności mówił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Przekazał, że "nie zachowała się" dokumentacja dotycząca losowania ekspertów oceniających wnioski. Mówił też o pieniądzach, które płynęły z Instytutu. - Nasze kontrole wskazują jednoznacznie: szereg pieniędzy płynął do organizacji pozarządowych bezpośrednio związanych z poprzednią władzą - powiedział.

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza - poinformowały w piątek służby prasowe szefa państwa ukraińskiego. Dyplomata - jak przekazano - obejmie teraz placówkę w Czechach.

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadora Ukrainy w Polsce

Źródło:
PAP

Zawaliła się ściana starej kamienicy w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Jak przekazał brygadier Zbigniew Jekiełek z oświęcimskiej straży pożarnej, budynek najprawdopodobniej był niezamieszkały i nie ma informacji o poszkodowanych.

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Runęła ściana kamienicy w Oświęcimiu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

To będzie bardzo ważna wizyta, długa, ale złożona z bardzo wielu elementów. Ona ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w Europie - powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej przed wylotem do Chin. Przedstawił także pokrótce plan podróży. Duda ma między innymi spotkać się z prezydentem Xi Jinpingiem.

Prezydent rozpoczął podróż do Chin. "Ta wizyta ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w Europie"

Prezydent rozpoczął podróż do Chin. "Ta wizyta ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w Europie"

Źródło:
momo/ft

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jak codziennie, wyszedł rano do pracy. Tym razem jednak przed firmą czekali policjanci, którzy "przypomnieli" 55-latkowi o 115 dniach, które ma spędzić w więzieniu. Tam też od razu trafił.

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Do domu wróci za 115 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl